NAHÁŇKY-zbraně, střelivo, zaměřovače.

Vše o střeleckých dovednostech nutných k lovu
Uživatelský avatar
Leon
Moderátor
Příspěvky: 2773
Registrován: sob 23.9.2006, 16:51
Bydliště: kousek od M.B.

Re: NAHÁŇKY-zbraně, střelivo, zaměřovače.

Příspěvek od Leon »

Pánové zpátky k tématu.Odo uvědom si že není problém si zjistit kdo z jaké IP přispívá a způsob vyjadřování také napoví tak že změna nicku je k ničemu.Leon
CZ 550 american 308win.
jolky palky
Nový návštěvník
Příspěvky: 7
Registrován: pon 28.2.2011, 15:49

Re: NAHÁŇKY-zbraně, střelivo, zaměřovače.

Příspěvek od jolky palky »

Marlin 336, 30-30 win a EoTech 512. Nej volba pro leváka.
František Fořt
Věčnej rejpal ;-)
Příspěvky: 662
Registrován: pon 09.10.2006, 11:25

Re: NAHÁŇKY-zbraně, střelivo, zaměřovače.

Příspěvek od František Fořt »

Vzhledem k tomu, že cílová zvěř na naháňkách je velká spárkatá, tak by to mělo odpovídat střelivo i zbraň.

Střelivo by podle mě mělo být výkonnější (v rozumných zemích jako je třeba Německo je běžně určen dolní limit výkonu či ráže) - 8x57 IS, 30-06 a "více". 30-30 win. se mi třeba líbí, ale na rozpumpovanou zvěř to nemusí být ono, hlavně u horších zásahů, což všichni dobře víme. No a vzhledem k tomu, že o špatné rány jdoucí často dozadu na naháňkách není nouze, připadá mi lepší v té chvíli 300 WM nebo 9,3x62. Nejednou jsem potkal na naháňce tydýty, kteří měli třeba savažku nebo jinou chlustačku a ještě měli tu drzost tvrdit, že na škodnou má tu 5,6 a na prase brenek. Děs.

Pokud někdo má naháňky rád a chodí na ně, kulový automat je jasná volba. Právě jsem tou fází prošel. :D Nejlepší poměr výkonu a ceny je u BARu nebo o 10 tis méně je Haenel SLB 2000. Navíc dnešní automaty střílí opravdu dobře a s kvalitním variáblem to může být univerzální flinta i na běžný lov. Pokud mám weaver, můžu případně na sezónu používat kolimátor, který považuji za lepší naháňkový prvek, než variábl daný na zvětšení 1,5 nebo 3. Samozřejmě se s takovou sestavou nedostanu pod 50 tis.

Podle mě je to lepší, než dvojáky a spol. Navíc ceny těchto "zlamovaček" jsou opravdu hrozné a přesnost střelby značně horší, než u jakékoliv kulovnice. Rychlá druhá rána je podle mě vytlačena argumentem pomalého přebití obou hlavní. I já jsem uvažoval o stavbě dvojáku v 45-70. Pak jsem to ale zavrhl a upřednostnil automat.

Mít možnost broku kvůli lišce pro mě není argument pro zbraň na naháňku, musím ji trefit kulí a hotovo. Naopak do leče by měly jednoznačně jít pouze brokovnice, tam je střelba na pár metrů nejobvyklejší.
Naposledy upravil(a) František Fořt dne čtv 17.1.2013, 22:44, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Leon
Moderátor
Příspěvky: 2773
Registrován: sob 23.9.2006, 16:51
Bydliště: kousek od M.B.

Re: NAHÁŇKY-zbraně, střelivo, zaměřovače.

Příspěvek od Leon »

30-30 funguje spolehlivě i na rozpumpovanou černou nevím jestli to je tvarem střely protože ten výkon moc vysoký není.Jezdím občas na takový menší naháňky a tam to má jeden chlapík v marlinu s kolimátorem a čunící padaj jak po zásahu elektrikou a barvení po silvertipu je slušné
CZ 550 american 308win.
František Fořt
Věčnej rejpal ;-)
Příspěvky: 662
Registrován: pon 09.10.2006, 11:25

Re: NAHÁŇKY-zbraně, střelivo, zaměřovače.

Příspěvek od František Fořt »

Neříkám, že to nejde, ale nepovažuju to z hlediska výkonu za vhodné. 444 Marlin nebo 45-70 je lepčí. Pistolový 44 mag. a spol. v pákovce fakt neberu (sorry Tondo :D ). Ani ty dlouhé laufy prostě výkon nedoženou. Když vidím kam kolikrát jde prase s dobrou ranou z 8x57 nebo i jiných kanónů, tak holt ty slabší patrony nebo patronky nemůžu brát vážně. Ale pozor, věřím, že to (někdy) může zafungovat dobře.
michalos
Zkušený diskutér
Příspěvky: 589
Registrován: pon 17.11.2008, 8:26
Bydliště: Blanensko

Re: NAHÁŇKY-zbraně, střelivo, zaměřovače.

Příspěvek od michalos »

František Fořt píše:Vzhledem k tomu, že cílová zvěř na naháňkách je velká spárkatá, tak by to mělo odpovídat střelivo i zbraň.

Pokud někdo má naháňky rád a chodí na ně, kulový automat je jasná volba. Právě jsem tou fází prošel. :D Nejlepší poměr výkonu a ceny je u BARu nebo o 10 tis méně je Haenel SLB 2000. Navíc dnešní automaty střílí opravdu dobře a s kvalitním variáblem to může být univerzální flinta i na běžný lov. Pokud mám weaver, můžu případně na sezónu používat kolimátor, který považuji za lepší naháňkový prvek, než variábl daný na zvětšení 1,5 nebo 3. Samozřejmě se s takovou sestavou nedostanu pod 50 tis.

Mít možnost broku kvůli lišce pro mě není argument pro zbraň na naháňku, musím ji trefit kulí a hotovo. Naopak do leče by měly jednoznačně jít pouze brokovnice, tam je střelba na pár metrů nejobvyklejší.
Plně souhlasím s Františkem, taky jsem se rozhodoval co na naháňky neboť se každý rok těch desíti zůčastním a jelikož jsem student vyřešil jsem to zmiňovanou Hanelkou v ráži 8x57JS. Lehká, na pohled jednoduchého vzhledu, žádné ozdoby nebo tak, prostě samonabíječka na práci za slušnou cenu. Osazena weaver lištou a mám na ní jak 3-12x56 tak právě na naháňky kolimátor Docter. Pro mě jasná volba osmička, neboť nekope a dá se pohodlně střílet více ran po sobě na opravení zásahu apod., možná by nebyla špatná i ráže 308 a 3006 ale 9,3x62 už vyžaduje většího chlapa na to aby mohl člověk pohodlně tuplovat.
Naposledy upravil(a) michalos dne čtv 09.5.2013, 9:45, celkem upraveno 1 x.
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: NAHÁŇKY-zbraně, střelivo, zaměřovače.

Příspěvek od BwanaHunter »

FF> no, ja bych trochu oponoval. Tak jako jsou mizerny automaty ( presneji samonabijeci kulovnice), a mohl bych jmenovat, ale nechci zvedat vasne, tak jsou kvalitni dvojaky a kozlice. Kvalitou mineno spolehlivost, bezpecnost a presnost strelby.
Pokud jde o kapacitu a rychlost prebiti, tak "automat" disponuje 3 ranami, dvojak 2. Je to rozdil, muze byt dulezity, ale neni propastny. O porusovani predpisu pouzitim zasobniku o vetsi kapacite se nebavime, ze?
Rychlost prebiti je diskutabilni, s trochou treningu prebiju dvojak stejne nebo velmi podobne rychle, jako automat. No a vlastni efektivita zbrane zalezi jako vzdy na strelci. I automat je treba pouzivat s rozvahou, ale pocit prebytku kapacity bohuzel casto svadi k nesmyslnym a riskantnim ranam, a kulometceni, tedy si myslim, ze to je zbran pro zrale a ukaznene lovce. Jinak proti nim ale nic nemam. Pokud jde o raze, 300WM je raze, kterou bezne pouzivam, a absolovoval jsem s ni i radu nahanek ci natlacek, kdyz nebylo zbyti, ale zbran 1. volby pro nahanku, nebo dokonce nahankoveho specialu by to u me urcite nebyla. Uz z titulu vlatnosti, 300WM je raze pro presnou strelbu na vetsi vzdalenosti a u vetsiny laboraci strela optimalne funguje tak od 100 m dal. (Napr. letos jsem 300 WM strelil cca 20 ks zvere, a zatimco na blizko odbihaji i mala prasata, na 150m "daunuje" i dospela vysoka). To neni pro nahanku prave optimalni, a volil bych naopak pomalejsi strely vetsiho prumeru, s dobrym stop efektem, jako osmicky, nebo treba tu 9,3x62, kterou jsi polozil vedle 300WM ackoliv ucinkem a koncepci se tyto raze dost lisi. Ja mam treba na nahanky rad 9,3x74 a 375HH. S 30-30 a 45-70 nemam zkusenosti, tedy nebudu hodnotit, 30-06 je podle me osvedceny univerzal, a nebal bych se ho ani u nahankove zbrane.
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
Zbrojovák
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1627
Registrován: pon 21.3.2011, 7:19
Bydliště: Morava

Re: NAHÁŇKY-zbraně, střelivo, zaměřovače.

Příspěvek od Zbrojovák »

Mám na společné lovy čistě na spárkatou běžně opakovačku 458Win. stejně tak jako třeba u 45-70 je třeba počítat s předsazením někde na půli cesty mezi brenekem a běžnou středoevropskou kulí. :wink:
Další sezonu to chci pořešit lehčí střelou kolem 20g s rychlostí na ústí 700+ m/s. ovšem co do účinků, můžu referovat - jako velmi uspokojivé i přes drobné překážky.
Jen trochu s tou ráží vzbuzuji nechtěnou pozornost... myslivci tu prostě na takové kalibry nejsou zvyklí. :wink:
Mauser 98(Tymney/ERA) 9,3x62, Z.Diavari 3-9x42+ Vulcan v5= 720m/s
Uživatelský avatar
Leon
Moderátor
Příspěvky: 2773
Registrován: sob 23.9.2006, 16:51
Bydliště: kousek od M.B.

Re: NAHÁŇKY-zbraně, střelivo, zaměřovače.

Příspěvek od Leon »

něco málo o předsazení při střelbě na pohyblivý cíl na společných http://www.youtube.com/watch?v=ezAEW2z4oBg
CZ 550 american 308win.
Zbrojovák
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1627
Registrován: pon 21.3.2011, 7:19
Bydliště: Morava

Re: NAHÁŇKY-zbraně, střelivo, zaměřovače.

Příspěvek od Zbrojovák »

Nejsem si jistý zda děda nezastavuje kvér
Mauser 98(Tymney/ERA) 9,3x62, Z.Diavari 3-9x42+ Vulcan v5= 720m/s
zispo
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 374
Registrován: pát 15.1.2010, 6:13
Bydliště: jižní morava

Re: NAHÁŇKY-zbraně, střelivo, zaměřovače.

Příspěvek od zispo »

Ještě je škoda, že tam neměl 7x57R. Takzvaně českou klasiku na prasata :D. V každém přípodě dobré video.
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: NAHÁŇKY-zbraně, střelivo, zaměřovače.

Příspěvek od dalas »

Třeba u tý 300 Win. Mag. to vychází při úprku přes 9 m/s (počítám li s průměrnou rychlostí na 50m 850m/s) což je asi 32 km/h. To jelen klidně dá a krátkodobě i víc. To video je určitě dobrý.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
František Fořt
Věčnej rejpal ;-)
Příspěvky: 662
Registrován: pon 09.10.2006, 11:25

Re: NAHÁŇKY-zbraně, střelivo, zaměřovače.

Příspěvek od František Fořt »

Pánové, do pr...kýnka, kde je v ČR taková střelnice?!!! Jel bych na ní bych na ní snad bez ohledu na vzdálenost.
Zbrojovák
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1627
Registrován: pon 21.3.2011, 7:19
Bydliště: Morava

Re: NAHÁŇKY-zbraně, střelivo, zaměřovače.

Příspěvek od Zbrojovák »

Udělal jsem si podobný pojezd samospádem na vzduchovku, na hodně redukovaný terč černé, bylo třeba mířit před ryj a táhnout, pak to bylo na komoře. Bylo to zábavné, tím spíš že mám opakovací haenelku, takže když jsem byl dostatečně rychlý dal jsem i tupl. :lol:
Na základní tréning chytání do mířidel, táhnutí a spouštění to stačí.
Do budoucna mám v plánu vymyslet přenosný pojezd na klasické terče pro kulovnici, nic složitého třeba nekonečný řemen, 2kladky a akučku.¨
Cokoliv. Chce to trénovat
Mauser 98(Tymney/ERA) 9,3x62, Z.Diavari 3-9x42+ Vulcan v5= 720m/s
rimar77
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1361
Registrován: ned 29.3.2009, 14:49
Bydliště: jižní čechy

Re: NAHÁŇKY-zbraně, střelivo, zaměřovače.

Příspěvek od rimar77 »

ono by možná šlo použít pásovej dopravník někde ho starej sehnat a vyzkoušet ikdyž to asi bude moc krátký

na vzduchovku Gamo nějakou pojízdnou střelnici proddává ale je tam jelen v Kozapu na netu to nabízí

jinak je hodně zajímmavé okolik je třeba předsazovat když někdo loví jednotnou střelou, ty kulovnice se na 50m zase tak moc nelišili ale mezi nima a jednotnou střelou je ten rozdíl dost propastnej a věřím že málokdo si todle uvědomuje a pak jsou z toho ty rány na zadek
Odpovědět