Změna oka resp přeučení se z praváka na leváka při střelbě?

Vše o střeleckých dovednostech nutných k lovu
Odpovědět
moron
Nový návštěvník
Příspěvky: 40
Registrován: ned 23.9.2007, 23:00

Změna oka resp přeučení se z praváka na leváka při střelbě?

Příspěvek od moron » ned 14.4.2013, 22:51

Zdravím všechny na foru,

obracím se na vás s dotazem jestli máte osobní zkušenost nebo znáte někoho, kdo se přeučil střelbě z praváka na leváka, případně měnil při střelbě pravou rukou použítí oka z pravého na levé a jaké to mělo výsledky?

Můžete mi pak poradit jak toto mám vyřešit u sebe:
"odjakživa" jsem jako kluk střílel ze vzduchovky jako pravák se zavřeným levým okem. V tomto jsem pokračoval i v prvních letech střelby z kulovnice a brokovnice. Než jsem zjistil něco víc o řídícím oku, jeho roli při střelbě s oběma očima otevřenýma a než mi začalo pravé oko jaksi slábnout. Moje řídící oko je totiž levé. Dokážu levým okem zamířit přes optiku kulovnice, pravé oko přitom můžu mít také otevřené a při použití pravé ruky i cosi nastřílím. Toto ale zlvádnu jen při střelbě v klidu s oporou.
Dotaz jsem dal hlavně proto, že mi pravé oko slábne(velmi rychle se unavuje) a mám nějaké potíže kdy mi často slzí. Pak mě vadí výrazné omezení při střelbě na cíl v pohybu (střelnice i společné lovy). Proto jsem začal zvažovat jak to vyřešit:
a) - způsob míření a střelby neměnit a pravé oko posílit brýlemi. To však nevyřeší nutnost levé oko zavírat při instiktivní (rychlé) střelbě na cíl v pohybu

b) - předělat pažby tak, abych střílel jako pravák levým okem (viděl jsem to a vypadá to šíleně, ale asi to jde)

c) - úplně se přeučit na střelbu levou rukou a míření levým resp. oběma očima

V rámci lovecké střelby zatím patřím asi k lepšímu průměru střelců co se týká honů a u kulovnice nemám taky moc velký problém trefovat, ale pocitově to není to pravé ořechové. Přitom ovládání zbraní včetně střelby pravou ruku mám naprosto automatické a sedí mi to.

Děkuji

Rosťa
Uživatelský avatar
Reno
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 462
Registrován: pát 20.2.2009, 11:49

Re: Změna oka resp přeučení se z praváka na leváka při střelbě?

Příspěvek od Reno » čtv 18.4.2013, 18:59

Zajímavý problém. Podle mého názoru mají smysl pouze varianty a) nebo c). Střílet dlouhou zbraní z pravého ramene levým okem je šílenost, jednoho takového jsem znal a přesně jako ty - pokud střílel s oporou, tak dejme tomu, ale z volné ruky byly jeho střelecké výsledky naprosto tragické. Pokud seš ryzí pravák (nejsi na praváka přeučený levák), tak bych to řešil těmi brýlemi, případně nějakým jiným způsobem, který ti na základě vyšetření doporučí specialista - oční lékař. Při střelbě (tréninku střelby) zejména na pohyblivý cíl bych pak zkusil jeden trik: Levé oko úplně nezavírat, ale pouze tak napůl přivřít. Periferní vidění tak zůstane zachováno, ale řídit by mělo to plně otevřené oko, tedy pravé. Můžeš si to vyzkoušet. Pokud seš přeučený levák, případně jeden z "obojetníků", co dokáží střílet z pravého ramene pravým okem a z levého ramene okem levým, tak bych začal střílet z levého ramene s řídícím levým okem. Akorát pokud máš klasickou opakovačku pro praváka tak... :?
moron
Nový návštěvník
Příspěvky: 40
Registrován: ned 23.9.2007, 23:00

Re: Změna oka resp přeučení se z praváka na leváka při střelbě?

Příspěvek od moron » pon 22.4.2013, 23:54

Ahoj

co se týká případné změny nebo úpravy zbraně s tím bych problém neměl. Brýlemi se mi to moc řešit nechce.
Možná do budoucna zkusím potrénovat to pootevřené resp přivřené levé oko.
Ale ať jen nepřemýšlím, tak jsem dneska poprvé zkusil střelbu na levé oko a levou rukou - i když jen ze vzduchovky (která má rovnou pažbu) a výsledek mě hodně překvapil.
Ruce mi k tomu sice úplně moc nešly, ale mířil jsem s oběma očima otevřenýma a na 10m jsem měl soustřel 10ti ran do 3,5cm (a to uletěly 3 a zbytek byl v 1,5 cm), zatímco na pravé oko a pravou rukou to bylo v kruhu 6,5cm a rozházené jak při pravidelném krytí brokovnice :(

Zkusím to ještě z nějaké kulovnice nebo kulobroku kde mají levou pažbu a budu hledat dál jak to dělat co nejlépe

Zdravím Rosťa
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2154
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Změna oka resp přeučení se z praváka na leváka při střelbě?

Příspěvek od fesoj » úte 23.4.2013, 0:26

A co zkusit to pravé oko, původně řídící, před střelbou zakrýt ? Jednostranně zaslepenými brýlemi nebo jen ohnutým kouskem papíru, zastrčeným pod klobouk.
Kritériem pravdy je praxe.
moron
Nový návštěvník
Příspěvky: 40
Registrován: ned 23.9.2007, 23:00

Re: Změna oka resp přeučení se z praváka na leváka při střelbě?

Příspěvek od moron » úte 23.4.2013, 0:36

Pozor to pravé nikdy nebylo řídící, jen jsem byl naučen ho používat s levým okem zvařeným. Při střelbě levým okem na levou ruku mi nevadilo, že mám pravé otevřené - naopak při střelbě v pohybu by mi to vyhovovalo a i při míření v klidu mi to nečiní potíže, případně ho umím zavřít.
Spíš jsem chtěl zjistit jestli se u někoho řešilo něco podobného a jestli má smysl změnu ruky a oka pokoušet když k tomu naštěstí ještě nemám nijak tragický důvod

Rosťa
martin-bezm
Nový návštěvník
Příspěvky: 26
Registrován: pon 14.1.2013, 7:53

Re: Změna oka resp přeučení se z praváka na leváka při střelbě?

Příspěvek od martin-bezm » ned 28.4.2013, 11:17

Je to zajimavý problém ja osobně sem pravák a střílým pravou nicmeně pokud to okolnosti vyžaduji sřílím i levou a ty soustřely jsou jen o něco horší než pravou taktéž zvládám střelbu s oběma očima otevřenýma a kupodivu třeba u střelby na přesnost v leže z 22lr mam lepší výsledky při otevření obou očí kdy jednim sleduji terč a druhým libelu na liště aby mněl zbran v rovnováze. Jen při střelbě levačkou si musím zakrývat pravé oko. Nicméně má rada jak se preučit na levou je dost drastycká. Uplně zapomen na to že maš pravou ruku a začni v osobním i pracovnim životě používat levou tím ji budeš trénovat
a po delším čase dostaneš do ni takovou cilivost která ti umožní střelbu levou. Ja ač pravák se snažím dělat co nejvíc věcí levou a věř tomu že pořad musíš na to myslet abys dal příkaz te lévé a ne pravé ale jdeto. Já už sem ve stadiu kdy se mně jeden zakazník kterému jsem montoval bezpečnostní systém po 1,5 hodině zeptal jestli sem levák nebo pravák prože jsem každé pohybové čídlo navrtaval jinou rukou a on vubec nechapal jak je to možné. A taky to má ještě jednu výhodu nedávno mi lekař vyřezaval vyrustek z dlaně z pravé ruky tak 14 dní vubec nepožitelná a skoro mně to v ničem nevadilo až na to kdy jsem se mněl někde podepsat :( .
Karel61
Moderátor
Příspěvky: 310
Registrován: sob 06.2.2010, 20:53
Bydliště: Česká Kanada

Re: Změna oka resp přeučení se z praváka na leváka při střelbě?

Příspěvek od Karel61 » ned 28.4.2013, 15:26

Nevidím žádný velký problém přeučit se kompletně na leváka. Jednu dobu jsem hrával kulečník. Byl problém u některých šťouchů, které, pokud se hrají pravou rukou, vyžadují, aby pravák hrál za zády, přitom stál pomalu na jedné noze, zkroucený jako paragraf, zatímco levák tyto šťouchy hraje zcela pohodlně. Zkusil jsem tyto šťouchy cvičit levou. Ze začátku to byla katastrofa - byl jsem jako totální nemehlo, netrefil jsem tágem ani první kouli. Ale při opakovaném cvičení rutina stoupala a já dospěl k závěru, že je to jedno, kterou rukou se hraje.
Ještě jeden poznatek: Hraji v orchestru na lesní roh. Na lesní roh se hraje levou rukou (jsem pravák), poněvadž v pravé hráč dříve musel držet uzdu koně. Teprve po letech, když se jeden můj kolega - trumpeťák - divil, že se mi prsty nezasukují, jsem si uvědomil, že vlastně hraji levou rukou, aniž bych o tom kdy věděl.
Takže má rada- vzhůru do toho :!:
Ještě bych doporučil určitě koupit originál leváckou flintu. S opačnou to stojí za h...
moron
Nový návštěvník
Příspěvky: 40
Registrován: ned 23.9.2007, 23:00

Re: Změna oka resp přeučení se z praváka na leváka při střelbě?

Příspěvek od moron » čtv 02.5.2013, 7:25

díky za příspěvky. Při lovu zatím budu používat vše jak dosud, protože po posledním úlovku divočáka jsem si uvědomil že mám naučeno vše tak instiktivně že kromě sledování zvěře ani nevím co jsem dělal s rukama a se zbraní až po dobu úspěšného výstřelu.
Ale začnu tedy trénovat na levou ruku a levé oko střelbu ze vzduchovky (ta má na to vhodnou rovnou pažbu). Až dosáhnu jakési slušné úrovně tak začnu řešit i kulovnici nebo brokovnici.
S tím vyřezáním výrustku to znám - právě na pravé ruce na ukazováčku mám po takovémto zákroku a bohužel prst se mi tím dost znecitlivěl a navíc v zimě mi velice rychle prochladne až promrzá.. a v rukavicích to taky není vždycky ono.

Ať se vám daří

Rosťa
fori
Častý návštěvník
Příspěvky: 80
Registrován: úte 14.2.2012, 14:19

Re: Změna oka resp přeučení se z praváka na leváka při střelbě?

Příspěvek od fori » úte 28.5.2013, 15:51

Já jsem přeučenej levák na praváka. Už od mala jsem brával vzduchovku do levačky, ale postupem času jsem začal střílet pravou. Když jsem vzal poprvé do ruky kulovnici, tak mě ani nenapadlo, založit ji do levého ramane. Jednou, to jsem dělal myslivost už asi pátým rokem, mi přecházela tlupa dančí zvěře na pravou stranu od kazatelny, a já neměl čas se přesadit. Prostě jsem chytil flintu do levé ruky a danče ulovil. Od té doby jsem střílel tou rukou, kterou jsem potřeboval (kde stála zvěř). Počítaný to nemám, ale poměr tak 4:3 ve prospěch pravačky. Musím říct, že jsem měl ZKK a pažba to dovolovala. Teď, necelý rok, mám Rosslera. Je u něj jinak lomená pažba a na levačku se k flintě za boha nezkroutím. Na pravačku sedí bezvadně, ale na levačku vůbec.

Co mi z toho vyplývá. Pokud je optika dobře nastřelená, pohodlně můžu zalícit, a když je křížek na cíli, tak se dá střílet přesně z jakéhokoli ramane.

U brokovnice to je jiný, tam je to jednoznačně pravačka. Do levý mě to ani nikdy nenapadlo brát.
MMasska
Nový návštěvník
Příspěvky: 4
Registrován: ned 21.7.2013, 13:35

Re: Změna oka resp přeučení se z praváka na leváka při střelbě?

Příspěvek od MMasska » pon 22.7.2013, 17:19

pozdravujem vas ja som uplny pravak vsetko robim pravou rukou aj kopem pravackov aj som strielal pravou strielal som sutazne mal som nastrielanu prvu vykonnsnu triedu potom som nastupil a trenovali ma profici az pri dalekej strelbe si jeden instruktor vsimol ze sa dajko tocim a upravujem si polohu potom zistil ze ja mam vodiace oko lave a donutil ma preorientovat strelbu z pravacky na lavacku po mesiaci trenigu sa zacali objavovat zlepsenia v strelbe aj pri prestnosti aj pohotovost v strelbe sa zlepsila teraz uz takto strielam 20 rokov a neviem si to vynachvalit je pravdov ze zaver mam pravi a skladam pravacku pri prebijani ale toto je len pri sluzobnych zbraniach v polovnictve som sa naucil tento hedikem vyuzivat a pouzivam zlamovacie zbrane. ale sluzobne mam len opakovacie kde su zaveri na pravej strane :-) :-) ja som ziivi priklad ze sa da preorientovat z cistokrvneho pravaka na strelca lavou rukou a nestrielam najhorsie :-) ci?
moron
Nový návštěvník
Příspěvky: 40
Registrován: ned 23.9.2007, 23:00

Re: Změna oka resp přeučení se z praváka na leváka při střelbě?

Příspěvek od moron » pon 22.7.2013, 22:30

Děkuji za příspěvky
a jak vidím tak vesměs povzbudivé. Měl jsem nyní příležitost toto konzultovat i s panem Davidem Kosteleckým a jeho kolegou a oba se shodli na tom, že je třeba to zkusit, intenzivně trénovat a hodnotit to po nějakém čase.
Takže nyní hledám možnost zapůjčení zbraně s levou pažbou (zlamovací) a po vyzkoušení a tréninku uvidím. Jak jsem psal jde mi hlavně o střelbu v pohybu tzn s brokovnicí a pak teprve bych postupoval dál.

Ještě jednou děkuji za sdílení Vašich zkušeností a názorů

Rosťa Moučka
Odpovědět