Střelba na běžící zvěř

Vše o střeleckých dovednostech nutných k lovu
Odpovědět
ventyl
Nový návštěvník
Příspěvky: 7
Registrován: úte 27.12.2011, 21:18

Re: Střelba na běžící zvěř

Příspěvek od ventyl »

mikis píše:
ventyl píše:Tak jsem minulej tejden pred nahankou s kulovnici z okna cvicil tazeni po dratech, po projizdejicich autech a tak podobne.... A pak mi na nahance vybehla, kdyby vybehla, ona vysla jak na prochazku, bachna se sedmi selaty na 60m. Tak jsem na jeji potomky vyslal zasobnik (4 rany) a vysledek 0 bodu :-D . Holt asi to bude chtit trenink s ostrejma :D
Mno 60m není zas taková dalka :D , čím střílíš? Tedy jakym zaměřovačem..... mech. mířidla, kolimator nebo puškohled? A zkoušel jsi někdy trénovat střelbu ze stoje(z volné ruky) na terč i nepohyblivý??
Meopta 6x42, kriz tenka nitka (nevim, neco DoT). Se z toho poseru stejne. Koupil jsem prebijene strelivo: 243W,Vlasimacka strela SP, ale 980m/s ustovka,nastreloval na 50m, soustrel trech ran 4mm. (13Kc/ks) Na nahance kolouch evropaka v trysku 50m, tahnu na komore, lehce znaci, po 80m se oddeluje od lane, pada, zhasina. Na nastrelu (snih) pouze striz, barvi lehce az po 50m, zasah jatra. Nic moc spokojeny s vysledkem nejsem. Dneska dalsi natlacka smola cca 100m stojici, bocni opora o strom, po rane prudce vyrazi, na nastrelu zadna striz, na stope (snih) zadna barva. Dosled bez psa cca 500m neuspesny, bez barvy. Nechapu, na takovou vzdalenost nemijim, uz vubec ne tak velky cil. Prosim o radu, jakou strelu zvolit, aby dobre prostrelovala a kus dobre barvil. Vim, ze se to do teto rubriky nehodi, ale prece...
vhool

Re: Střelba na běžící zvěř

Příspěvek od vhool »

ventyl píše:...Meopta 6x42, kriz tenka nitka (nevim, neco DoT). Se z toho poseru stejne. Koupil jsem prebijene strelivo: 243W,Vlasimacka strela SP, ale 980m/s ustovka,nastreloval na 50m, soustrel trech ran 4mm. (13Kc/ks) Na nahance kolouch evropaka v trysku 50m, tahnu na komore, lehce znaci, po 80m se oddeluje od lane, pada, zhasina. Na nastrelu (snih) pouze striz, barvi lehce az po 50m, zasah jatra. Nic moc spokojeny s vysledkem nejsem. Dneska dalsi natlacka smola cca 100m stojici, bocni opora o strom, po rane prudce vyrazi, na nastrelu zadna striz, na stope (snih) zadna barva. Dosled bez psa cca 500m neuspesny, bez barvy. Nechapu, na takovou vzdalenost nemijim, uz vubec ne tak velky cil. Prosim o radu, jakou strelu zvolit, aby dobre prostrelovala a kus dobre barvil. Vim, ze se to do teto rubriky nehodi, ale prece...
hlavne brat na nahanku na vysokou 243W je hazard (stejne tak jako s ni tuto zver lovit v klidu) ktery se ti ted nevyplatil a hlavne tu smolu nakde nekdo pozdeji najde zhaslou coz vidim jako vetsi zlo nez ujmu na sebevedomi :evil:
ventyl
Nový návštěvník
Příspěvky: 7
Registrován: úte 27.12.2011, 21:18

Re: Střelba na běžící zvěř

Příspěvek od ventyl »

njn, po precteni prizpevku par 243-ckaru (Figi) a spol., jsem se nechal nahecovat, ale postupem casu a po par nedobrych zkusenostech zjistuju, ze je to na hovno.
vhool

Re: Střelba na běžící zvěř

Příspěvek od vhool »

ventyl píše:njn, po precteni prizpevku par 243-ckaru (Figi) a spol., jsem se nechal nahecovat, ale postupem casu a po par nedobrych zkusenostech zjistuju, ze je to na hovno.
vsechno ma sve a neni od veci si to vyzkouset ... jen bohuzel tentokrat jsi prisel o kus ktery zbytecne nekde trpel ... priste uz tu chybu neudelas :wink: snad :wink:
Uživatelský avatar
figi
teoretik fora
Příspěvky: 1931
Registrován: stř 11.10.2006, 7:19
Bydliště: Česká Lípa

Re: Střelba na běžící zvěř

Příspěvek od figi »

Laborovat měkkou střelu na vysoké úsťové rychlosti má své úskalí právě v tom, že se s ní hůře zvěř prostřeluje, nebo neprostřeluje vůbec.
I tak je ale účinek obvykle velmi dobrý i na vystresovanou zvěř.
Minimálně Ballistic tip 95 gr., ale při této úsťovce je až do dopadové rychlosti cca 930 m/s ( v tomto případě cca do vzdálenosti 60 m) také velmi tříštivý a nemusí prostřelit zejména při zásahu velkých kostí.
Takže tvrdé střely - Accubond, Swift Scirrocco a nebo Nosler Partition budou prostřelovat.

Ten kus musel být chybený.

Jinak slova p....u, na h...o - to jsi ještě úplně mimo, ne ?


:D
figi
! 243W ! 6XC!! 222 Rem, 223 Rem, 308W, 8x57JS
figi63@seznam.cz
http://www.loveckastrelba.cz/
vhool

Re: Střelba na běžící zvěř

Příspěvek od vhool »

silan slova
Ten kus musel být chybený.
...ten kus muze byt i zasazeny a to i dobre ... muze jit po rane na plice se kterou je vysoka schopna jit v nekterych pripadech i v radu kilometru (i po silnejsi razi nez je 243),na takovy to dosled je potreba dobry pes (idealni HB nebo BB) . pokud kus vyrazil okamzite a prudce tak dle znaceni bych to i na tuto ranu tipoval (vetsinou tak reaguje vysoka pri zasahu na predni nebo spodni cast trupu)
Uživatelský avatar
figi
teoretik fora
Příspěvky: 1931
Registrován: stř 11.10.2006, 7:19
Bydliště: Česká Lípa

Re: Střelba na běžící zvěř

Příspěvek od figi »

vhool - souhlas, prudké vyražení zvěře po ráně může znamenat zásah ( jakýkoli ), ale také zásah ustřelenou větvičkou, kůrou stromu apod. A také zvěř ve stresu na společných akcích takto na ránu ( zvuk ) reaguje.

A k tématu

Trénovat tažení s kulovnicí po drátech a podobně je jedna věc, ale nejčastější chyba při střelbě na pohyblivý cíl je zastavení kulové zbraně těsně před spuštěním. Takže největší koncentrace při suchém nácviku této střelby musí být vždy na plynulé spuštění za pohybu zbraně a správné hození zbraně do ramene. A až to má člověk v krvi, pak může začít trénovat přesné zásahy na pohyblivý terč.
Většina netrefí komoru stojící zvěře z volné ruky, a chtěli by zasahovat na stejnou vzdálenost zvěř v pohybu. Ráže, i ta sebevýkonnější jim nepomůže.

:D
figi
! 243W ! 6XC!! 222 Rem, 223 Rem, 308W, 8x57JS
figi63@seznam.cz
http://www.loveckastrelba.cz/
vhool

Re: Střelba na běžící zvěř

Příspěvek od vhool »

to figi: krapet utikas od tematu nebo take nectes dusledne o cem se debatuje....
kolega ventyl pise ze strilel s oporou na stojici kus ... takze bych opustil cilene mirene teorie o neci neschopnosti :!:
Uživatelský avatar
figi
teoretik fora
Příspěvky: 1931
Registrován: stř 11.10.2006, 7:19
Bydliště: Česká Lípa

Re: Střelba na běžící zvěř

Příspěvek od figi »

vhool - můj příspěvek má dvě části, v té první reaguji na tvůj předchozí příspěvek, v té druhé, označené "k tématu" jsem napsal stručně k tématu Střelba na běžící zvěř - což je toto vlákno.
Tak to bylo myšleno, a na ventyla jsem nereagoval vůbec.

:D
figi
! 243W ! 6XC!! 222 Rem, 223 Rem, 308W, 8x57JS
figi63@seznam.cz
http://www.loveckastrelba.cz/
ventyl
Nový návštěvník
Příspěvky: 7
Registrován: úte 27.12.2011, 21:18

Re: Střelba na běžící zvěř

Příspěvek od ventyl »

figi píše:Laborovat měkkou střelu na vysoké úsťové rychlosti má své úskalí právě v tom, že se s ní hůře zvěř prostřeluje, nebo neprostřeluje vůbec.
I tak je ale účinek obvykle velmi dobrý i na vystresovanou zvěř.
Minimálně Ballistic tip 95 gr., ale při této úsťovce je až do dopadové rychlosti cca 930 m/s ( v tomto případě cca do vzdálenosti 60 m) také velmi tříštivý a nemusí prostřelit zejména při zásahu velkých kostí.
Takže tvrdé střely - Accubond, Swift Scirrocco a nebo Nosler Partition budou prostřelovat.

Ten kus musel být chybený.

Jinak slova p....u, na h...o - to jsi ještě úplně mimo, ne ?


:D
figi
jsem tu novej a asi jsem si dukladne neprocetl pravidla fora o pouzivani sprostych a nasprostlych slov. Tato citoslovce jsem pouzil proto, aby se pripadny ctenar lepe vcitil do konkretni situace :wink: Jinak te snazne prosim o zaslani info ohledne moznosti nakupu streliva (prebijeneho) osazeneho tebou zminenymi strelami. Treba formou SZ. :wink: Verim, ze mi jako poradny 243- kar pomuzes. Predem moc dekuju
ventyl
Nový návštěvník
Příspěvky: 7
Registrován: úte 27.12.2011, 21:18

Re: Střelba na běžící zvěř

Příspěvek od ventyl »

vhool píše:to figi: krapet utikas od tematu nebo take nectes dusledne o cem se debatuje....
kolega ventyl pise ze strilel s oporou na stojici kus ... takze bych opustil cilene mirene teorie o neci neschopnosti :!:
Dik za podporu whoole
243 jsem zakoupil docela nahodou, puvodne to mela byt 270W, ale bohuzel v podnikove prodejne amerikana ve sleve v jine razi nemeli. Vzal jsem ji hlavne kvuli cene. Po uspesnych ranach na srnci a lisky jsem si ji zamiloval, ted se cimdal casteji dostavam do styku s tezsi zveri a pozoruji problemy s ucinkem. Figi jakozto ryzi zastance teto raze, dovolim si rict primo odbornik na 243, se do me sice trochu navezl ohledne streleckych schopnosti, ale on to tak urcite nemyslel, jen branil svou znacku. Urcite mi co nejdriv poradi, jak se to ma delat a cim to krmit. Alespon doufam teda :)
vhool

Re: Střelba na běžící zvěř

Příspěvek od vhool »

z me strany to nebyla podpora,jen jsem uvedl a pripomel fakta ktera jsi uvedl ... nerad bych aby to vypadalo ze tu nekomu stranim ale v tomto pripade mi prislo vhodne takto zareagovat a pripomenout skutecnosti za kterych se to udalo ...
kopov.c
Zkušený diskutér
Příspěvky: 674
Registrován: stř 18.8.2010, 23:16
Bydliště: Již.Morava okr.Blansko
Kontaktovat uživatele:

Re: Střelba na běžící zvěř

Příspěvek od kopov.c »

Ta zvěř nemusela být vůbec chybená a naopak mohla byt i dobře trefená. Zvěř je na nahánkách hodně rozpumpovaná,dokáže jít dost daleko a použítí téhle ráže od srnčího výš a ještě k tomu na nahánce je dost velká zhovadilost. V pátek byla u nás nahánka a včera odpoledne potrhalo nejaký prase zalehlý kousek u cesty lidem na procházce psa.Mysleli jsme,že tam bylo asi zalehlý nějaky postřelený prase z nahánky.Takže sme dnes v těch místech obestavěli velkou houštinu s tím,že by tam to prase mohlo někde být.To prase co potrhalo psa jsme nikde nezvedli ani nenašli.Místo toho sme našli dvě zhaslý selata s celkem dobrejma ranama.V těch místech stál na nahánce jen jeden člověk a shodou náhod a okolností s 6,5x55SE.Naložili sme selata a jeli k němu dom se zeptat co tam v pátek prováděl.Po troše nalíhání z něj vypadlo,že střílel celkem po 4 prasatech,ale žádný neznačilo,takže to nikomu nehlásil a považoval za chybený :evil: No aspon májí moji hafani zas chvílu co žrát.Já osobně zastávám názor,že na nahánkách je dost špatně umístěnejch zásahů a proto na těchhle akcích praferuji silnou ráži zbraně.Ta dokáže i při horším zásahu podržet a když ne,tak alespon trochu zjednoduší případný dosled..
Zbrojovák
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1627
Registrován: pon 21.3.2011, 7:19
Bydliště: Morava

Re: Střelba na běžící zvěř

Příspěvek od Zbrojovák »

Taky to tak vidím. Bohužel když přijdu na naháňku s 458win. tak jsem za exota :P ne že by mi to nějak vadilo, jinou opakovačku nemám a ZG považuji pro střelbu na pohyblivý cíl díky její spoušti a celkové ergonomii za optimální.
Na naháňkách je skutečně, čím větší díra přes komoru, tím líp. S nějakým laborováním nad konkrétním umístěním zásahu na komoře kusu není čas a pokud je to navíc v pohybu a ne zrovna pod nohama, je to problém. Zásah žeber se bere prostě jako dobrá rána a tam ani ta 6,5x55 stačit nemusí (co do barvy), o 243win nemluvě. Na druhou stranu nějaké super barvení a stop jsem nezaznamenal u hostů a známých ani po slugu 16 nebo 12, pokud to nebylo teda za slecho nebo přes plecka.
Jinak mi pořád trochu vrtá hlavou na tyto aplikace ten Garand v 30-06, který by se samo ještě uzpůsobil k obrazu mému :wink:
Drobné odbočení - Jak vidím na společných lovech, 30-06 je téměř vždy vysoce účinný a funguje jak co do barvení tak stopefektu velmi dobře na běžně lovené průběrné kousky jelení a černé zvěře. Přitom to není zas nějak kopavý patron. Výběr komponent i hotového střeliva vynikající.
Mauser 98(Tymney/ERA) 9,3x62, Z.Diavari 3-9x42+ Vulcan v5= 720m/s
Uživatelský avatar
Lotr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2115
Registrován: úte 02.9.2008, 7:03
Bydliště: lounsko

Re: Střelba na běžící zvěř

Příspěvek od Lotr »

Taky koukám co kdo nosí na naháńky a 308W, 30-06, 8x57JS a 7x64 jsou nejčastější ráže. Konkrétně s 7x64 loví léta můj strejda a úspěšně i na naháňkách, zpravidla se po téhle ráži taky moc dohledávat nemusí a když, tak po dobře pobarvené stopě. A to střílí municí z Vlašimi. Poslední dobou se díky dostupnosti hojně vyskytují kulové automaty a to i lovci v tlaku, zejména naháňkové speciály od Browningu, sem tam nějaký Sauer. Všechny v těchto osvědčených rážích.
ZG 47 8x57 JS, IŽ27-EM-1C Sporting 12/76, ZP 50 16/70, CZ 858 Tactical, Astra A-100 9 mm, CZUB 584, model 4, 12/7x65R, Remington model ll, r. 20/65, IŽ 18 r. 20/70
Nikon D-3100
Odpovědět