Broková střelba

Vše o střeleckých dovednostech nutných k lovu
hunterplus
Nový návštěvník
Příspěvky: 41
Registrován: úte 30.11.2010, 17:19

Broková střelba

Příspěvek od hunterplus »

Zdravím všechny kolegy.CHtěl bych se zeptat na radu ohledně brokové střelby na kachny střílím na normální vzdálenost cca. 35m a často vidím jak košík prolétne v jedné rovině asi 40 cm za kachnou teoreticky by měla spadnout ale většinou létají dál. :( :D Kde myslíte že je ten brokový shluk?A o kolik broky můžou létat rychleji než samotný košík?Jestli tedy když toto vidím předsazuji moc nebo málo?
hunterplus
Nový návštěvník
Příspěvky: 41
Registrován: úte 30.11.2010, 17:19

Re: Broková střelba

Příspěvek od hunterplus »

To opravdu nikdo nemáte s tímto podobné skušenosti? Nebo alespoň nějaký názor? Děkuji.
zispo
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 374
Registrován: pát 15.1.2010, 6:13
Bydliště: jižní morava

Re: Broková střelba

Příspěvek od zispo »

Doporučím ti zajdi na střelci a zkus si vše. Košík po vystřelení dá se říct žíje svím způsobem.
Jan Slavětínský
Zkušený diskutér
Příspěvky: 520
Registrován: čtv 27.6.2013, 9:34

Re: Broková střelba

Příspěvek od Jan Slavětínský »

Všichni a mě nevyjímaje na kachny,kohouty i na hřivnáče většinou předsazujeme málo a rány jdou za. Je to o cviku jak na střelnici,tak o vystřílenosti i citu. Já do těch 40ti metrů dávám kachně (když mi neletí pod úhlem,ale přetahuje přede mnou) asi metr před a táhnu s ní. Dost často padá,tak to asi funguje.
ramo
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 137
Registrován: úte 14.1.2014, 11:26

Re: Broková střelba

Příspěvek od ramo »

Zajdi si na střelnici s někým, kdo dobře ovládá brokovou střelbu a nechej si poradit. Většinou také dotyčný vidí kam letí brokový svazek a je schopen ti říct, že jsi za, nebo pod terčem... Ale jinak si myslím, že je to jak píše Jan S. většina z nás střílí ZA a mě se to někdy stává také i když si to hlídám ... :(
dmw
Nový návštěvník
Příspěvky: 24
Registrován: čtv 25.9.2008, 17:50
Bydliště: Prostějov

Re: Broková střelba

Příspěvek od dmw »

Řekl bych, že střílíš za a může to být třeba tím, že nejsi s kachnou v tahu a zastavíš flintu a to je těch třeba 40cm za. Těch kachen za sezonu moc nepostřílím, ale bavím se dost hřivnáči už jen kvůli svým ohařům, kde pocvičím aport a dohledávky a to mě docela školí, takže doporučuji. Drobné zvěře je u nás čím dál tím méně, ale populace hřivnáčů za poslední asi 5 let rapidně vzrostla, takže já mám vlastně honovou sezónu o trošku dříve. :wink:
A takový nadívaný holoubek nebo polívčička, to je laskomina.
Jindřich Beran
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 127
Registrován: úte 22.1.2008, 20:50
Bydliště: Podorlicko

Re: Broková střelba

Příspěvek od Jindřich Beran »

Mně holubi moc nepadají. Letící cíl mi nejde. Opravdu to bude praxí a zkušeností. Moc toho nenastřílím. Jednou ročně chodíme na střelnici na asfaltové holuby, ale to je spíše tak, že než se člověk do toho dostane, je po střelbách. A za rok znova to samé. Na střelnici mi říkali: seš pozadu nebo pod. To mě vždy pobavilo, protože jsem se také snažil dívat u ostatních, kam ten jejich brokový shluk letí a vůbec to nejsem schopen posoudit. Nechápu, jak to někdo může vidět a ještě když sedí dost daleko a z úhlu. Asi je to taky jen o cviku? Každopádně praxe se určitě ničím nahradit nedá.
Toma
Zkušený diskutér
Příspěvky: 622
Registrován: úte 13.11.2007, 10:37

Re: Broková střelba

Příspěvek od Toma »

Já poznám akorát když se rozbije.
Lovec zabíjí jednou ranou.
Uživatelský avatar
lovec
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2024
Registrován: pon 25.9.2006, 16:07
Bydliště: SK

Re: Broková střelba

Příspěvek od lovec »

Jindřich Beran píše: ned 10.1.2021, 12:18 Mně holubi moc nepadají. Letící cíl mi nejde. Opravdu to bude praxí a zkušeností. Moc toho nenastřílím. Jednou ročně chodíme na střelnici na asfaltové holuby, ale to je spíše tak, že než se člověk do toho dostane, je po střelbách. A za rok znova to samé. Na střelnici mi říkali: seš pozadu nebo pod. To mě vždy pobavilo, protože jsem se také snažil dívat u ostatních, kam ten jejich brokový shluk letí a vůbec to nejsem schopen posoudit. Nechápu, jak to někdo může vidět a ještě když sedí dost daleko a z úhlu. Asi je to taky jen o cviku? Každopádně praxe se určitě ničím nahradit nedá.
Stačilo ak by s za teba postavil skúsený strelec a povedal by ti jednak kam strieľaš a tiež aké elementárne chyby robíš. Nie je to raketová veda. Jednoduché a správne základy plus udržiavací tréning. Avšak jedenkrát ročne, to predstavuje tak maximálne odskúšanie funkčnosti zbrane.
9,3x62mm, .338 Remington Ultra Magnum, .300 Winchester Magnum, 7mm-08 Remington, .270 Winchester, .260 Remington, 6,5x47mm Lapua, .44 Magnum, 9mm Luger, 16/70, .22 LR
Every Shot Counts
Toma
Zkušený diskutér
Příspěvky: 622
Registrován: úte 13.11.2007, 10:37

Re: Broková střelba

Příspěvek od Toma »

Většina chybených ran prý spočívá v malém předsazení.
Lovec zabíjí jednou ranou.
Jindřich Beran
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 127
Registrován: úte 22.1.2008, 20:50
Bydliště: Podorlicko

Re: Broková střelba

Příspěvek od Jindřich Beran »

Věřím, že je člověk většinou za holubem. Docela rád bych si nechal poradit od někoho, kdo to umí, ale asi by se zhrozil, jaké má člověk návyky :) Když už se trefím, tak je pravda, že holuba musím dost přetáhnout a schovat ho za hlavně. A tady je asi u mě problém, protože střílím na něco, co už vlastně nevidím (na co už ne mířím). Tak mi to přijde, že když zasáhnu, je to náhoda a když mířím a víc se snažím, je to k ničemu.
Uživatelský avatar
Lotr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2115
Registrován: úte 02.9.2008, 7:03
Bydliště: lounsko

Re: Broková střelba

Příspěvek od Lotr »

Chce to vyrazit víckrát než jednou do roka na střelby :D Zkušený střelec opravdu pozná, kde střelec dělá chybu. Pozoruje chování střelce samotného, zda např. před výstřelem nezastaví brokovnici v pohybu, podle košíčku pozná, zda je střelec "nad", "pod" nebo "za". Vidí držení zbraně, správné či nesprávné, podle návyků pozná, zda má před sebou začátečníka nebo zkušeného brokového mazáka. Takže nejjednodušší varianta je vyrazit k sousedům na pouťové spolkové závody a tam se dát do řeči s místními ostřílenými borci, nebo si třeba zaplatit kurz a toho se zúčastnit. V Provazcích u Písku mi to před nějakým časem nabízel sám úspěšný reprezentační trenér Petr Zvolánek, který se věnuje našim největším brokovým nadějím a s tréninkem brokové střelby má veliké zkušenosti. Kontakt na něj je na stránkách střelnice v Provazcích.
ZG 47 8x57 JS, IŽ27-EM-1C Sporting 12/76, ZP 50 16/70, CZ 858 Tactical, Astra A-100 9 mm, CZUB 584, model 4, 12/7x65R, Remington model ll, r. 20/65, IŽ 18 r. 20/70
Nikon D-3100
Jindřich Beran
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 127
Registrován: úte 22.1.2008, 20:50
Bydliště: Podorlicko

Re: Broková střelba

Příspěvek od Jindřich Beran »

Budu s tím muset něco dělat, ať to u mě není jen takové házení olova do vzduchu a hlavně také hrozí zbytečné postřelení zvěře špatnou ranou.
Toma
Zkušený diskutér
Příspěvky: 622
Registrován: úte 13.11.2007, 10:37

Re: Broková střelba

Příspěvek od Toma »

Čím víc nad tím špekuluju,a rozebírám ,tím je to horší.Před střelbama se mě zdává že to vůbec neumím(a je to pravda).
Lovec zabíjí jednou ranou.
Uživatelský avatar
Lotr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2115
Registrován: úte 02.9.2008, 7:03
Bydliště: lounsko

Re: Broková střelba

Příspěvek od Lotr »

V tomto případě platí známé pořekadlo "Iba trénink robí majstrov". Ptal jsem se tenkrát Petra Zvolánka, kolik nábojů už v životě vystřílel. Cituji: "Já Ti ani nevím, kamion, dva?" A o tom to je. Někdo má talent od boha, někdo to musí vydřít. Což samozřejmě platí i pro ostatní lidské činnosti.
ZG 47 8x57 JS, IŽ27-EM-1C Sporting 12/76, ZP 50 16/70, CZ 858 Tactical, Astra A-100 9 mm, CZUB 584, model 4, 12/7x65R, Remington model ll, r. 20/65, IŽ 18 r. 20/70
Nikon D-3100
Odpovědět