Krmné automaty

Posedy, žebříky, seníky, krmelce a jiné.
kopov.c
Zkušený diskutér
Příspěvky: 674
Registrován: stř 18.8.2010, 23:16
Bydliště: Již.Morava okr.Blansko
Kontaktovat uživatele:

Krmné automaty

Příspěvek od kopov.c »

Chtěl bych se zeptat jestli někdo používá krmný automat a když,tak jakou s ním má skušenost-(popřípadě od jakého výrobce,výdrž baterie,rozhoz do kruhu,přímo nebo pod automat a taky jak ho má zabezpečený proti zlodějům). Vzhledem k tomu,že to mám do revíru dost daleko cca 10km a jezdím tam téměř deně,což je dost časově náročný,tak onějakým přemýšlím a proto mě zajímají vaše skušenosti. Krmím na třech místech a přemýšlím,že to zredukuju jen na jedno a vybavím ho automatem aby tam bylo pravidelně trochu nakrmeno.
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Krmné automaty

Příspěvek od fesoj »

Genialita je v jednoduchosti. Kamarád si z Německa přivezl perfektní krmítko pro černou. Je to takový silnostěnný plastový kbelík bez dna s víkem. Po obvodu má dva výlisky, mezi nimiž se umístí popruh, který krmítko přichytí ke stromu. Spodní otvor má průměr cca 10 cm a je uzavřen zevnitř koulí, silným vlascem uchycenou k víku. Aby se prase dostalo ke kukuřici, kterou se krmítko naplní, musí ryjem tu kouli zvednout a kolem ní vypadávají zrnka kukuřice. Jakmile tlak zespoda povolí, koule vlastní vahou klesne a otvor uzavře. Již po několika dnech používání vypadal ten plast jako pořezaný ostrým nožem, jak zapracovali kňouři svými zbraněmi. Žádné baterie, žádný složitý mechanizmus, poruchovost nulová, funkčnost 100 % na rozdíl od krmných bubnů, kde za deštivého počasí a při větší návštěvnosti přece jen občas dochází k ucpání děr, kterými kukuřice má vypadávat, bahnem. Zabezpečení proti zlodějům je jediná slabá stránka tohoto zařízení. Možná, že by pomohl uzamykatelný řetěz či ocelové lanko přes ten popruh, ale ani ten by nezabránil zničení vandalem. My jsme to vyřešili tak, že jsme krmítko umístili do smrkového remízku, kde není na očích a lovíme ne přímo u něj, ale na příchodové či odchodové trase.
Kritériem pravdy je praxe.
kasari
Moderátor
Příspěvky: 1003
Registrován: sob 18.7.2009, 15:07

Re: Krmné automaty

Příspěvek od kasari »

Tak tohle mi připadá opravdu geniální. :idea:
Není nad to, když se zařízení obejde bez elektroniky apod.
Nemáš náhodou nějakou fotku?
Ulkomaalainen...
motolada
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1290
Registrován: úte 18.1.2011, 14:34
Bydliště: Jižní Morava

Re: Krmné automaty

Příspěvek od motolada »

Bez fotky se to špatně chápe...a vyrábí :lol:
Takže taky bych mrkl :wink:
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Krmné automaty

Příspěvek od fesoj »

Já bohužel nefotím - a ten kamarád, který to zařízení vlastní, se k němu v současné době ani nedostane, je to všechno pod sněhem /a přitom zavěšeno minimálně 70 cm nad zemí/, takže snad někdy později. Pořizovací cena byla 80,- Euro.
Kritériem pravdy je praxe.
motolada
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1290
Registrován: úte 18.1.2011, 14:34
Bydliště: Jižní Morava

Re: Krmné automaty

Příspěvek od motolada »

Bude to někde na netu k nalezení?Sice z toho můžu krmit leda sýkorky,ale třeba se nějaký zatoulá...
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Krmné automaty

Příspěvek od Zdenek41 »

Co popisuje fesoj jsem okoukával ve Vídni jak jsem to vytahl ven z regálu a jal jsem to ofotit(český člověk) byl jsem dotázán zda chci kupovat a nebo špehovat.Bylo mě to blbý tak jsem to šoupl na zpět tam to stálo přes 100 a zdálo se mi to dost a sponzorovat někoho,kdo má doma chlívek(zase český človek) :wink:
kopov.c
Zkušený diskutér
Příspěvky: 674
Registrován: stř 18.8.2010, 23:16
Bydliště: Již.Morava okr.Blansko
Kontaktovat uživatele:

Re: Krmné automaty

Příspěvek od kopov.c »

To co popisuje fesoj nemusí být špatný.Ale myslím,že alespon u nás je na černou takový tlak,že se stali velice opatrní a tohle by se neujalo. Černá tady nemá v jakékoliv zařízení důvěru a nestojí jí zato zkoumat jak to či ono funguje :( Zklamal krmný buben,zhotovený přístřešek aby na krmení nepršelo i spádové krmítko na jádro.Stačí aby krmení bylo na hromadě a už se tomu radši vyhne :( Zatím jediný co trochu funguje je zrno rozhozený do většího kruhu a nejlíp co nejblíž houštině a na tmavím místě.
Ale tím nechci říct,že jinde by to nefungovalo-nápad je to dobrej,ale ne k nám do lesa :(
Uživatelský avatar
Leon
Moderátor
Příspěvky: 2773
Registrován: sob 23.9.2006, 16:51
Bydliště: kousek od M.B.

Re: Krmné automaty

Příspěvek od Leon »

u nás to je stejný válec netknutý než ho někdo šlohnul a rozhozená na hrubo umletá kukuřice u lesa vyluxovaná za noc :lol:
CZ 550 american 308win.
kopov.c
Zkušený diskutér
Příspěvky: 674
Registrován: stř 18.8.2010, 23:16
Bydliště: Již.Morava okr.Blansko
Kontaktovat uživatele:

Re: Krmné automaty

Příspěvek od kopov.c »

Právě proto si myslím,že by ten Fesojův válec neobstál.I když to za určitých okolností může být super věc. Je to zajímavý jak může být honitba od honitby ulně jiná. O pár km dál v jiné honitbě by snad prasátka odtlačili i auto kdyby stálo na kukuřici.U nás stačí dát zrno na hromádku místo toho abych ho rozhodil do většího prostoru a hromádce se vyhnou.I když podle stop vydím,že jeto zajímalo,obcházeli kolem,ale vlezt na hromádku si nelajznou.Z tohoto důvodu promě asi připadá v ůvahu jen automat s rozhozem do kruhu,lovit tam jen občas a místo krmení semtam přestěhovat kousek jinam.Asi nejlepší kombinace do zdejších podmínek bude automat v kombinaci se šplhacím posedem :)
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Krmné automaty

Příspěvek od Zdenek41 »

Chápu o čem je řeč,ale černá byla dení zvěří nyní noční.Donutil jí v tom tlak a lov.Něco podobného je s hromadama.Zvíře nejvíce inteligentní z našich luhů a hájů.To válec vlasně neni je to kbelík s náustkem na ryj,který kryje plastová koule,ale ten přítlačný mechanismus je poněkud složitější,neč vlasec.To jsem chtěl právě ofotit.Kolega ted delší dobu používá plastový ten šroubovací soudek v něm je mechanizmus s pohyblivé kulatiny.Funguje to velice dobře a černá i v tomto roce ho naštivuje.Já krmím pouze pár hrstí kukuřice a prasata chodí taky dost.Hlavní důvod proč?Nikdo je tam neloví.
Petr1970
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1867
Registrován: úte 26.1.2010, 9:46

Re: Krmné automaty

Příspěvek od Petr1970 »

když jste u toho - nemáte tip na vyzkoušený srnčí automat? je spousta druhů, ale vyzkoušené? přemýšlím na příští rok?.. o nasazení něčeho jednoduššího, raději než sypat 2x týdně tak to zkusit přisypávat hodně často a málo...
ZKM 456
Fabarm Elos C
Beretta 682 special skeet (bez gold a bez E)
W-Vanguard, .308W, 4-16x50 Vortex PST
Uživatelský avatar
Steyer
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 433
Registrován: úte 12.12.2006, 22:56
Bydliště: Liberec

Re: Krmné automaty

Příspěvek od Steyer »

Na ten sud s koulí, kuželem nebo čímkoliv jiným nepotřebujete přece žádnou vysokou školu, to se dá pořídit za hrst drobnejch, ale asi to nebude fungovat všude. A taky všechno, co je pověšený v dostupný vějšce podle mě jednou musí dostat nohy, prostě to někdo šlohne, když se k tomu dostane. Já používám elektrický samokrmítko, firmu už nevim, ale koupeno na internetu z říše, mám ho už druhým rokem. Pohon 6V baterie, výdrž klidně půl roku, pokud nesypeš 4x denně po 30s. Náplň vydrží tak 4-5 týdnů. Rozhodí to tak do 8-10m kolem. co bych tomu vytknul, že při rozhazování to dělá kovový rámus, jako když sypeš kukuřici ze dvou metrů na plech. jinak celkem paráda. Původně jsem to měl na místě kde se černá nevyskytovala, ale jen občas protahovala a bylo to naprd. Poté přesun do místa s vyšším výskytem a celkem dobrý, černá navštěvuje dost pravidelně. Vždy zavěšeno na stromě do max. dosažitelný výšky. Aktuálně jsem to pověsil tak 4m vysoko na ocel. lano na dub. Při plnění to vůbec nespouštím, žádné lano nevede dolů, ale na zahrádce teréňáku vezu paletu, která mi poslouží jako plošina a z ní to bez žebříku doplním. Takže odpadá manipulace, zdvihání a transport žebříku, což je vopruz. Původně jsem to za pomoci dvou kladek rval ze země na strom, ale nevěřili byste, jak je těžkejch 20kg zrna přes dvě kladky atd. tření jak prase a dřina a toho času. Teď tam zajedu, vylezu na střechu a za 3 min hotovo. a do 4m nikdo nevleze. Jinak k tomu navštěvování hromad - toto místo když ho černá začala navštěvovat, tak bylo zarostlé - kopřiva, tráva, nálet atd, vždyť to znáte, ale po ca. 4 týdnech provozu je to mlat nebo bažina - podle počasí. Takže jak tady psal tuším motolada - rozhodit u houštiny a tvářit se jako že nic, tak to nefunguje. To bys to musel každou chvíli dát někam jinam. JInak já to hodnotím dobře. Překvapilo mě, jak dlouho vydrží baterka.
Každá hodina, strávená na tomto fóru, je ničím proti vteřině strávené v lese.
Umění není něco "zabít", ale nechat žít...
motolada
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1290
Registrován: úte 18.1.2011, 14:34
Bydliště: Jižní Morava

Re: Krmné automaty

Příspěvek od motolada »

steyer:Pokud myslíš tohle:
motolada píše:Bude to někde na netu k nalezení?Sice z toho můžu krmit leda sýkorky,ale třeba se nějaký zatoulá...
Tak jsem tím myslel asi tolik,že černá se u nás od sklizně kukuřice nevyskytuje :evil: Proto píšu,že by byla náhoda kdyby se nějaké prase zatoulalo na vnadiště ke krmítku.
Můj krmný buben loni nenavštívili ani jednou(asi),přitom chodili kolem,pak mě ho přejel traktor-náhodou.
Naposledy upravil(a) motolada dne ned 12.2.2012, 21:46, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Steyer
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 433
Registrován: úte 12.12.2006, 22:56
Bydliště: Liberec

Re: Krmné automaty

Příspěvek od Steyer »

ne, sorry - ten citát o rozhození zrna u houštiny - to psal kopov - překouk sem se.
:?
Každá hodina, strávená na tomto fóru, je ničím proti vteřině strávené v lese.
Umění není něco "zabít", ale nechat žít...
Odpovědět