Vandalismus

Posedy, žebříky, seníky, krmelce a jiné.
motolada
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1290
Registrován: úte 18.1.2011, 14:34
Bydliště: Jižní Morava

Vandalismus

Příspěvek od motolada »

Zakládám toto téma,protože se určitě najde mnoho kolegů,kteří mají zkušenosti s lidskou škodnou.Vkládejte fotky,případně zkušenosti,polapením atd...
motolada
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1290
Registrován: úte 18.1.2011, 14:34
Bydliště: Jižní Morava

Re: Vandalismus

Příspěvek od motolada »

Ke vzniku tohoto tématu mě přiměla událost která se stala pravděpodobně ve středu nebo čtvrtek v noci.Lehla nám popelem asi 4.5m,zateplená kazatelna.Stála za vesnicí na místě asi 12let,osobně jse z ní střelil svého prvního knofla.

Obrázek
Obrázek
Obrázek
Uživatelský avatar
tonny
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 402
Registrován: úte 29.11.2011, 10:49
Bydliště: Břeclav

Re: Vandalismus

Příspěvek od tonny »

Dnešní doba je na to úplně ideální. Když Vám někdo zapálí posed, policie vyčíslí škodu jako palivové dříví, takže max. přestupek. Když chytíte pachatele, nesmíte ho zadržet - omezování osobní svobody. Pak se ještě musí přiznat, samozdřejmě výpověď může kdykoli změnit. Když to pachatlili důrazněji vysvětlíte, minimálně Vám seberou zbroják. Dnešní drzost nezná hranic, slušnost je projev slabosti.

Zajímalo by mne, jak se proti tomu bránit.

(když tak sloučit s tématem v Lovectví/Myslivost v ČR, 5 str. ve 2/3)
motolada
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1290
Registrován: úte 18.1.2011, 14:34
Bydliště: Jižní Morava

Re: Vandalismus

Příspěvek od motolada »

Rozhodím aspoň sítě po omladině,jestli se někdo neprořekl,díval jsem se na you tube,zatím nic.
precechtel
Zkušený diskutér
Příspěvky: 573
Registrován: čtv 07.12.2006, 20:11
Bydliště: olomouc

Re: Vandalismus

Příspěvek od precechtel »

právní kvalifikace skutku, tj. zdali je věc přestupek či trestný čin resp. přečin, to je věcí Policie ČR, ale pokud poškozený vyčíslí škodu přes 5tis Kč, jedná se o přečin poškození cizí věci. Tedy škoda je taková, jakou si určí poškozený, pokud jsou o výši dohady, mohu ji doložit náklady na materiál, doklad o koupi kazatelny a podobně, pokud má policejní orgán pochybnosti, přizve si k ocenění znalce nebo požádá o odborné vyjádření nějakého odborníka k výši škody. Ale pokud nemám pachatele či pojištění kazatelny, je mi úplně šumák, jak policie kvalifikuje skutek. Tedy pokud nemám pojištění či pachatele, nemá smysl nic oznamovat, jen se rozšíří statistická řada neznámých pachatelů. F.
politice a politikům zmar
motolada
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1290
Registrován: úte 18.1.2011, 14:34
Bydliště: Jižní Morava

Re: Vandalismus

Příspěvek od motolada »

No a když pachatele přivedu,jak mu to PČR dosvědčí,protože pochybuju,že na mém tvrzení-že toto je on ho odsoudí.....
Myslím ,že nijak proto bude vhodnější Kalouskův trest!
ares
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 173
Registrován: úte 06.5.2008, 20:25

Re: Vandalismus

Příspěvek od ares »

Před lety nám někdo vypálil dřevěný přístřešek sloužící k uskladnění krmiva- příměstská část honitby u rybníka- nutný zásah hasičů. Škoda byla nad 5000,- takže PČR to řešila jako trestní čin. Samozřejmě že nebyla při hledání úspěšná. Asi za týden přišlo dítě jednoho kolegy ze školy domů s tím, že někdo se vytahoval, že zapálil starou chatu.. malá stopa nás přivedla brzy na pachatele, klučina se doznal (věk 13-15), rodiče škodu zaplatili.

Jinak rozbitá okna, kazatelny na zemi, zničené žebříky atd. pomalu na denním pořádku. Poslední roky naštěstí jako by byl klid, asi děcka odrostla a mají jiné zájmy.

@Motolada: Nejsem si jist, ale na prvním snímku někoho vidím-Zkus to nejdříve tam :lol:
popovic
Častý návštěvník
Příspěvky: 74
Registrován: čtv 22.1.2009, 17:07

Re: Vandalismus

Příspěvek od popovic »

Nevím, co je dnes špatně, ale fakt je že od chlapů ze všech koutů slýchávám čím dál častěji, co jim kdo zničil, zdevastoval, ukradl, rozkopal...
Uživatelský avatar
tonny
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 402
Registrován: úte 29.11.2011, 10:49
Bydliště: Břeclav

Re: Vandalismus

Příspěvek od tonny »

popovic píše:Nevím, co je dnes špatně, ale fakt je že od chlapů ze všech koutů slýchávám čím dál častěji, co jim kdo zničil, zdevastoval, ukradl, rozkopal...
Tak buď rád, že to jen slýcháš. Není nic příjemnějšího, uvidět zničené to, oč se tak staráš a do čeho investuješ. Ta bezmoc. Pak můžeš jen přemýšlet, co je dnes špatně.
Ale jede se dál, co jiného nám zbývá.
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Vandalismus

Příspěvek od fesoj »

Málokdy se povede chytit pachatele in flagranti, ale jeden náš člen, příslušník MS, dopadl před časem tři mladíčky přímo při vloupačce do mysl. chaty v honitbě. Kulovnice šla z ramene a před laufem je dovedl až na policii. Nezapomněl je upozornit na to, ať se nepokouší o útěk, že střílí rád a dobře. A vypadal tak nasraně, že mu to snad i uvěřili a šli jako beránci. Oni sice asi věděli, že by střílet nesměl, ale báli se to riskovat...
Kritériem pravdy je praxe.
niva
Častý návštěvník
Příspěvky: 83
Registrován: úte 14.12.2010, 21:02

Re: Vandalismus

Příspěvek od niva »

Zdravím páni kolegové,
moje osobní zkušenost, sice ještě z dob minulých, ale obávám se, že závěr ze strany příslušných institucí či soudu by byl (mohl být) velmi podobný.
Reaguji tímto na předchozí příspěvek fesoje.
K věci:
tak jako jiní snaživí "ozbrojení brigádníci" i naše sdružení se rozhodlo vybudovat odchovnu a vypouštět bažanty. Odchovna byla, kuřata se dařilo zde vypiplávat za nemalého úsili, i přišla doba postupné aklimatizace na honitbu a volný prostor.
Na příhodném místě vybudována zasíťovaná vypouštěcí voliéra cca 30 x 20 m, uvnitř připravené vše pro plánovaný krátkodobý pobyt kuřat - 500 ks s postupným umožněním dostat se ven. Byly rozepsány služby na členy (kontrola krmení, dostatku vody,..., ostraha) od 04,00 do 23.00.
Tak jsem měl cca v polovině srpna jednu ze služeb těsně před zahájením otevírání voliéry pro kuřata. Začínaly se jim - kohoutům již lidově řečeno červenat krky, tzn. , že již byli v polévkové velikosti. Už se docela začalo šeřit, když jsem u voliéry uslyšel hluk. Než jsem přišel blíž, podařilo se dvěma silně podnapilým mladíkům (tehdy 15 a necelých 18 let) odrazit boční vzpěry u betonových sloupků a celý jeden bok -pletivovou stěnu rozkymácením zhodit (betonový sloupek toho moc nevydrží). Čirou náhodou měli s sebou "na procházce" do lesa dva bramborové pytle . Kuřata byla pěkně rozdivočelá, část se jich dostala ven hned, část se utloukla. Poněkud jsem "překypěl" a toho staršího a většího bez varování chytil a odhodil, tento padl na zem a měl potíže se zvednout, zůstal ležet a za chvíli spal, mladšího jsem stihl také chytit a protože nebyly mobily, dotáhl na vrátnici statku, odkud jsem volal tehdejší VB (dnes PČR). Naštěstí pro mě jsem mu pouze slovy (i když ne zrovna přátelsky) sděloval, co si o něm myslím. Flintu jsem měl na rameni zlomenou, což mi naštěstí dosvědčil později náhodný pejskař a pak i vrátný, odkud jsem volal.
No, bezpečnost přijela, zavedl jsem je k voliéře, aby viděli způsobenou škodu, měl jsem naivka obavy, jestli se tomu druhému něco nestalo, příslušníci to okomentovali výrazem, že se s ožralou známou firmou nebudou tahat, že ho dobře znají a má u nich několik věcí v řízení.
Následovalo sepsání protokolu, vypovídal jsem já, dotyčný 15 letý hoch, vrátný. Pak žaloba našeho sdružení na dotyčné dva mladíky, vyčíslená škoda byla těsně pod 10. 000 Kčs.
Po čase přišlo soudní jednání. Šel jsem tam jako hlavní svědek poškozené strany. Obhájci dotyčných dvou mladíků jsem byl označen za agresivního a vulgárního člověka, který by neměl mít právo nosit zbraň. Tohle mě tedy poněkud zaskočilo, na moje sdělení, že zbraň jsem měl s sebou jako ochranu bažantů před škodnou zvěří, mě dorazila soudkyně, protože se dotyčných hochů sugestivně dotazovala, jestli jsem je nabitou zbraní neohrožoval. Na moji ostrou výhradu, že zbraň byla po celou dobu zlomená a tudíž vybitá se znovu dotazovala dotyčných, jestli to viděli a věděli, že je nemůžu ohrozit. To, že přišli krást bažanty, způsobili nám škodu v podstatě jakoby nic neznamenalo.
Dělali ze mě pomalu viníka II. sv. války.
Závěr:
mladší hoch dostal nakonec spíše pouze jen "bububu" od soudu, starší, který než začal soud , dovršil 18 let a v mezidobí stihnul nějakou vloupačku a ukrást auto, tak mu vše sečetli a šel sedět cca 3 roky. Našemu sdružení škodu nikdo neuhradil, protože dotyční by byli dnešní terminologií označeni za příslušníky sociálně slabšího a narušeného prostředí.
Po této vlastní zkušenosti a těžké deziluzi jen konstatuji fesoji, že tvůj kolega měl ohromné štěstí, že ho nikdo z těch tří mladíků nežaloval a že zřejmě byl moc dobře zapsán u dotyčné PČR. Myslím si, že by z něj dokázali jinak s pomocí medií udělat hodně nebezpečného člověka, který nemá právo nosit zbraň.
O víkendu mi kamarád mj. sděloval, že se rozhodli dělat kazatelny pouze plechové, neshoří, popř. se lehce znovu postaví.
Chtěl bych být optimistou, ale moc se mi to nedaří. Čím to asi je?
Toť zatím vše
niva
motolada
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1290
Registrován: úte 18.1.2011, 14:34
Bydliště: Jižní Morava

Re: Vandalismus

Příspěvek od motolada »

U nás to mají na svědomí také nějací výlupci,mohlo se to stát i nechtěně-nedokouřená cigareta atd...
Stím kvérem to vidím podobně,dnes doba přeje zlodějům,takže nedej bože sundávat flintu z ramena a nějak sní šermovat.Naše chata byla vykradena 2x,1 se zloděj našel,odsoudil protože toho měl víc.Krmelce a zásypy nepočítám,asi 2 žebříky na odpis atd...
Rozdělil bych to na 50 na 50.Půlku mají nasvědomí vlastníci (u nás vlastník) půdy a druhou pulovinou jsou nevybouření a nudící se mládenci.
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Vandalismus

Příspěvek od fesoj »

U nás máme některé kazatelny a všechny krmelce na společný zámek, některé kazatelny jsou volně přístupné. Je zajímavé, že pokud dojde k poničení kazatelny, jedná se vždy o tu zamčenou. Ve volně přístupných sice občas najdeme prázdnou lahev od alkoholu, často zůstanou otevřené dveře i okna a občas se tam najdou i dámské kalhotky, ale k devastaci nedochází.
Kritériem pravdy je praxe.
motolada
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1290
Registrován: úte 18.1.2011, 14:34
Bydliště: Jižní Morava

Re: Vandalismus

Příspěvek od motolada »

JIstě,ono totiž co je pod zámkem,skrývá tajemství a většinou poklad nevyčíslitelné hodnoty.Proto je to vždy terčem vandalů a zlodějů.Nače kazatelny jsme všech zámků zbavily,protože byly terčem jako první.Teď jsou max.vevnitř,počmárané,popálené a zanesené bordelem,ale stojí(doteď).
Uživatelský avatar
tornádo
Troll
Příspěvky: 217
Registrován: stř 02.12.2009, 11:30

Re: Vandalismus

Příspěvek od tornádo »

Jak se to vezne,pokud chytíš někoho za flígr přímo při činu a vysvětlíš mu to beze svědků,tak ti může příště lehnout popelem chalupa nebo v lepším případě auto. :evil: policie dnes není řešení.
Jedině obvolat všechny členy MS při polapení vandala,nafasovat rákosky a řezat do fialova
Odpovědět