Vyšší odborné zkoušky z myslivosti

Veškerá legislativa ohledně lovectví a myslivosti
psdk
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 130
Registrován: úte 13.1.2009, 12:24
Bydliště: Opava

Re: vyšší odborné zkoušky z myslivosti

Příspěvek od psdk »

Když jsem tohle vlákno zakládal tak jsem s myšlenkou VOMZ jen koketoval, nyní už je to tak, že je mám úspěšně za sebou tak se podělím o čerstvé zkušenosti z praxe.
VOMZ jsem obsolvoval letos, jelikož to byl první turnus VOMZ po novelizaci zákona tak jsme nikdo pořádně nevěděli do čeho jdeme. Pořádáno ČZU v Praze z pověření ministerstva zemedělství. Přihlášky se posílají přímo na MZe.
Teroretická příprava proběhla formou dvou konzultačních pásem, jedním dvoudením a jedním odpoledním.
V zásadě nám bylo sděleno, že jsme se přihlásili na nejvyžší možnou zkoušku z myslivosti takže je nezbytné znát úplně všechno, což se nedá zopakovat za dva dny takže tvrdé samostudium.
Jen pro laické posouzení obtížnosti - z původních cca 50 lidí původně přihlášených se k samotné zkoušce dostavilo 22 lidí a úspěšných nakonec bylo jen 13 myslivců z toho jen 6 nás bylo s vyznamenáním. Co do náročnosti bych to srovnal tak možná se státnicema na VŠ a myslím, že to je jen dobře že to má tuhle laťku.

Bližší info tady : http://www.myslivost.cz/Aktuality/Vyssi ... --a-1.aspx

A ještě malý postřeh z praxe: Jako čerstvý zkušební komisař jsem hostoval na zkouškách o první lov. lístek v jednom ze sousedních OMS a bylo mi smutno. Laťka vědomostí požadovaná po uchazečích o první lovecký lístek je tak někde na úrovni přirodopisu 6. třída ZŠ a přesto se najdou lidé, kteří ani toto nevědí ale zato mávají obálkou. Ještě horší je, že na to mnohé OMSy slyší. ... je mi smutno z toho kam směřuje česká myslivost v takových rukou
ZKK600, ZG47, Savage 99, Mannlicher6,5x55SE, Mannlicher308Win, MannlicherM95, troják Fuckert, KB Holek Brno, koza Holek, Stevens,KB Tikka, Petřík, Husqvarna, Marochi, Voere, CZ75PD, CZ 75RAMI, karabina TIRMAX, ...
dvě Borderteriérky
Uživatelský avatar
hanmilan
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 284
Registrován: pát 02.11.2007, 14:29
Bydliště: Český Krumlov

Re: vyšší odborné zkoušky z myslivosti

Příspěvek od hanmilan »

Nelekej ho, zkoušku na vysoké škole dělat nebude :evil: Sice zkouška pořádaná OMSem nebude mít tak vysokou profesionální úrověň co do přednášejících, ale naučenýma znalostma pro výkon funkce mysliveckého hospodáře bude rozhodně stačit. Pokud k tomu přidá lásku ke zvěři a přírodě, není co řešit :)
Jsem rád, že se ještě najdou tací, kteří si zkoušky nekupují a mají snahu je udělat poctivě. Pak by to nevypadalo jako dnes, kdy i "myslivec" po vyšší odborné zkoušce z myslivosti při hovoru mezi "lovci" na naháňce vypráví o tom, kolik měl jelen "výhonků" (výsad) a jak rychle po ráně "chcípnul" (zhasnul). To se pak za takové "lovce" stydím a nejradši bych se z jejich blízkosti vypařil :evil:
Lepší je na takové naháňky ani nechodit. Je mi z nich špatně od žaludku :roll:
ČZ 537 .270 Win + Meopta R1 7x56 RD, ČZ 537 7x64 + 4x32 Meopta (naháňková), Suzuki Jimny
Petr1970
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1867
Registrován: úte 26.1.2010, 9:46

Re: vyšší odborné zkoušky z myslivosti

Příspěvek od Petr1970 »

jaký lidi, takový chování..
co si myslet o lidech který natáčí a dávají na net svoje videa kde smaží do kachen "z nekonečného automatu" ....
všichni kolem to tolerují, nikdo se neozve atd.. klasika "češi" - když porušujeme zákony my, jeto ok, u ostatních nám to vadí...
ZKM 456
Fabarm Elos C
Beretta 682 special skeet (bez gold a bez E)
W-Vanguard, .308W, 4-16x50 Vortex PST
losthorizon
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 121
Registrován: ned 22.11.2009, 20:26

Re: vyšší odborné zkoušky z myslivosti

Příspěvek od losthorizon »

To hanmilan:

pleteš si vyšší odborné zkoušky a zkoušky pro myslivecké hospodáře!!!!!
Uživatelský avatar
hanmilan
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 284
Registrován: pát 02.11.2007, 14:29
Bydliště: Český Krumlov

Re: vyšší odborné zkoušky z myslivosti

Příspěvek od hanmilan »

Nepletu :) , vzal jsem to jen všeobecně, jelikož pro výkon funkce mysl. hospodáře je buřt, jakou zkoušku máš. Skládal jsem vyšší odbornou zkoušku u ČMMJ.
ČZ 537 .270 Win + Meopta R1 7x56 RD, ČZ 537 7x64 + 4x32 Meopta (naháňková), Suzuki Jimny
Jirka C.
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 129
Registrován: úte 25.11.2008, 14:00

Re: vyšší odborné zkoušky z myslivosti

Příspěvek od Jirka C. »

Milan má pravdu. Tenkrát se ještě skládaly vyšší zk. na OMSech - zkoušky pro MH nebyly. Někdy před deseti lety se to zase oddělilo. Já už v roce 2003 dělal zkoušky pro MH. Pokud člověk nemá Myslivost jako předmět na škole, tak jako "hobbík" musí absolvovat nejdřív ty pro MH a pak až se přihlásit na vyšší.
losthorizon
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 121
Registrován: ned 22.11.2009, 20:26

Re: vyšší odborné zkoušky z myslivosti

Příspěvek od losthorizon »

Pleteš. Je rok 2011 a platná právní úprava je jasná. Vyhl. MZ č. 244/2002 Sb., která říká, že:

§ 30
(1) Vyšší odborné myslivecké zkoušky navazují svým rozsahem na zkoušky z myslivosti a zkoušky pro myslivecké hospodáře. Mají písemnou a ústní část a může je skládat pouze osoba, která složila zkoušky z myslivosti a zkoušky pro myslivecké hospodáře...


To znamená, že ke zkouškám budeš mimo jiné připuštěn až poté co složíš zkoušky pro myslivecké hospodáře. Vzhledem k tomu, že Žanek píše, že splňuje podmínky pro přihlášení, zkoušky pro MH už zákonitě musí mít. Pravdu má psdk, zkouška je poměrně náročná, což ale odpovídá tomu, že se v ČR jedná o nejvyšší možné myslivecké vzdělání (tzn. ekvivalent státnic).
Žanek
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 272
Registrován: stř 03.3.2010, 10:28
Bydliště: u Brna

Re: vyšší odborné zkoušky z myslivosti

Příspěvek od Žanek »

díky všem za informace - máte pravdu zkoušky MH už samozřejmě mám - byť zcela čerstvě, ale právě když už jsem v tom učení .....

Optal bych se na co je v současné době kladen největší důraz u těch zkoušek?
ZKK 601 243 Winchester + Meopta ZD 3-12x56, ZKK 601 308 Winchester + Fomei Beater 1-4x24, dvojka ZP 16\70,16\70
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: vyšší odborné zkoušky z myslivosti

Příspěvek od Zdenek41 »

VOMZ je nevyšší zkouškou v myslivosti.Nelze podcenit nic...Jen mě mrzí,že bohužel se na postech,kde je vyžadována drží stále ti samý většinou již ve vysokém důchodovém věku.Možná by v některých případech bylo dobré omladit a motivovat mladou krev.Ač si všech většinou vážím bylo by to k prospěchu myslivosti.
rimar77
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1361
Registrován: ned 29.3.2009, 14:49
Bydliště: jižní čechy

Re: vyšší odborné zkoušky z myslivosti

Příspěvek od rimar77 »

losthorizon
no a nebo vyšší odborné zkoušky získáš při studiu jakoto mám např. já a pak nemusíš napřed dělat mysliveckej lístek a zkoušky pro MH
zdeněk41 to víš to je prostě klasika každej si hájí funkcii zuby nehty :-)
Uživatelský avatar
kojot
Zkušený diskutér
Příspěvky: 860
Registrován: úte 04.9.2007, 7:03
Bydliště: okres Blansko

Re: vyšší odborné zkoušky z myslivosti

Příspěvek od kojot »

kojot píše: Samotné zkoušce předcházelo 9 samostatných zápočtů, čili jako by 9x na zkoušku.
- právo
- plánování
- zoologie
- stopoznalství
- poznávačka zvěře (hlavně pernatá - na vypelichaných preparátech zabalených v igelitu)
- poznávačka trusu
- posuzování věku (největší mazec)
- kynologie
- zbraně a střelivo
Právo - psal se poměrně obsáhlý test z veškerých právních norem v myslivostí souvisejících.
Plánování - to byl přiznám se trochu oříšek, nejprve jsem popletl výměru lesa ku polím a posléze i dančí ku srnčímu, takže jsem to dělal na podruhé. Nicméně jsem byl na radu u našeho hospodáře a když jsem měl příliš mnoho otázek, na které marně hledal odpovědi, vyhodil mě se slovy, že to někde určitě vyčtu.
Zoologie - zde klasika vše o zvěří, její biologie a etologie.
Stopoznalství - kdy by si myslel, že dostane srnčí, nebo zajíce, je na omylu. Jsou tam špeky jako tetřev, jeřábek, drop, koroptev, vlk, norek, tchoř a mnoho dalších - zkrátka stopy, se kterými se u nás málokdy setkám.
Poznávačka - taky dobrá záležitost! Dvě krabice vypelichyných preparátů zabalených v igelitu, u nichž bylo bezchybně třeba určit, co to kdysi bylo. Poprvé jsem vyletěl na slepici jeřábka. Pak už to šlo. Jsou tam všechny druhy kachen, dravců, sov, ba i pěvci mezi něž patří i krkavcovití. U preparátů je třeba rozlišit jak pohlaví, tak i věk, např. mladý jestřáb apod.
Trus - vůbec nejlepší!! Dostal jsem 10 Petriho misek s různým trusem a povolenou jednou chybou. Taky, že jsem letěl! Srstnatá zvěř včetně šelem ujde, ale pernatá je už horší. Tam to vypadá skoro stejně, obzvláště, když je vše omšelé a vysušené. Spárkatá má rozdíly v trusu v letním a zimním období, na to je třeba také nazapomínat.
Věk -zde není třeba komentář. Krom znalosti zubních vzorců a veškerých metod určování věku je třeba slušná praxe.
Kynologie - poznávačka psů, znalosti z biologie a chovu, výcvik, druhy zkoušek LUP a soutěže v ČR, celkem pohoda.
Zbraně - to nejlepší na konec!!!!

Po tom všem následovala zkouška závěrečná skládající se ze 6 otázek, jakožto průřezu celého učiva.
Naposledy upravil(a) kojot dne úte 25.10.2011, 8:14, celkem upraveno 1 x.
Kdo netermí s námi, termí proti nám
Žanek
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 272
Registrován: stř 03.3.2010, 10:28
Bydliště: u Brna

Re: vyšší odborné zkoušky z myslivosti

Příspěvek od Žanek »

člověče tohle zadání zkoušky jaksi neodpovídá zákonu, resp. vyhlášce 244 .... asi to nebude kompatibilní s tím co pořádá ministerstvo zemědělství, nestraš - prosím o komentář PSDK..

Jinak musím říct ... @Kojot ... klobouk dolů
ZKK 601 243 Winchester + Meopta ZD 3-12x56, ZKK 601 308 Winchester + Fomei Beater 1-4x24, dvojka ZP 16\70,16\70
Onďa
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 230
Registrován: pon 01.2.2010, 15:26
Bydliště: Brno

Re: vyšší odborné zkoušky z myslivosti

Příspěvek od Onďa »

No jestli jsem to pochopil dobře, tak Kojot tuhle zkoušku dělal v rámci studia na vysoké. Takže proto je v zákoně, že kdo ji složil na vysoké, už nemusí dělat zkouška pro MH, resp. vyšší odborné :wink:
ZP 47 16/70 Savage Axis 30-06
Uživatelský avatar
kojot
Zkušený diskutér
Příspěvky: 860
Registrován: úte 04.9.2007, 7:03
Bydliště: okres Blansko

Re: vyšší odborné zkoušky z myslivosti

Příspěvek od kojot »

Tak tak Onďo. Kdo by měl případný zájem, pošlu mu na mail nějaké okruhy a otázky ke zkoušce. Zbytek materiálů mám v poměrně velkých souborech, čili jedině úschovna.cz a podobně. Jinak jsem ke studiu použil nejnovější Penzum - myslím, že je dostačující.
Naposledy upravil(a) kojot dne úte 25.10.2011, 11:00, celkem upraveno 1 x.
Kdo netermí s námi, termí proti nám
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: vyšší odborné zkoušky z myslivosti

Příspěvek od dalas »

Musím potvrdit to, co píše kojot. Tam se nevyplatilo ani vynechání toho, co bylo v učebnících pettitem. Problém je ale, že člověk strašně zapomíná. Mě napoprvé dostali na slučí vous. :D
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Odpovědět