Volně pobíhající psi

Veškerá legislativa ohledně lovectví a myslivosti
Odpovědět
Uživatelský avatar
Leon
Moderátor
Příspěvky: 2773
Registrován: sob 23.9.2006, 16:51
Bydliště: kousek od M.B.

Re: Volně pobíhající psi???

Příspěvek od Leon »

přesně vysoký teriéři při naháňkách co se hledaj ještě večer kotcový a gaučový ohaři při honech na drobnou to je pak masakr pro srnčí.Nejhorší na tom je že to pomalu všichni omlouvají že to je tím že to jsou lovecký plemena tak to mají v krvi že to je jenom pár metrů atd.Přitom to je jenom zanedbanou výchovou :!:
CZ 550 american 308win.
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3397
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Volně pobíhající psi???

Příspěvek od dalas »

Leone a nejhorší je, když host si přiveze svýho mazlíčka na hon aby ho tam cvičil. Když už toho zajíce donese a pak jej dostaneš, je hanba jej někomu věnovat. Samá modřina a žebra rozmačkaný. Je to svatá pravda, že jakej pán, takovej pes. Jeden můj známý má borďasa a po dobu 2 let s ním chodil denně do honitby a intenzivně se mu věnoval. Odměnou mu pak byl pes o kterým si nechám zdát. Ale to jsem už odskočil od toulavých psů. :oops:
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Uživatelský avatar
Leon
Moderátor
Příspěvky: 2773
Registrován: sob 23.9.2006, 16:51
Bydliště: kousek od M.B.

Re: Volně pobíhající psi???

Příspěvek od Leon »

kdyby to bylo na mě tak takovýho psa vykopu z honu i s majitelem :wink:
CZ 550 american 308win.
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Volně pobíhající psi???

Příspěvek od fesoj »

Ještě k tomu zápalu plic, způsobeném štvaním. Zpravidla jde o srnčí, ale vím o případu, že v Orlických horách ve vysokém sněhu pes střední velikosti pronásledoval tlupu holé vysoké, která zapadala až po břicha, pes šel za stálého vydávání za nimi a nakonec to dopadlo tak, že někde poblíž vesnice té zvěři došel dech, zatím co pejsek ňafal a ňafal - a když pak někdo na místo přivolal hajného, zvěř byla již zcela vyčerpaná, hrozil její úhyn a nakonec bylo nutno všechny kusy /nevím už, kolik jich bylo, určitě víc než 5 a méně než 10/ odstřelit. Samozřejmě, že takové věc se nestává běžně, šlo spíše o výjimku potvrzující pravidlo.
Kritériem pravdy je praxe.
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: Volně pobíhající psi???

Příspěvek od BwanaHunter »

fesoj> předběhl jsi mě, jelikož jsem byl v lese :-). Chtěl jsem v reakci na dalasův příspěvek popsat případ, kdy německý ovčák dokázal uštvat jelena tak, že ten jen stál s roztaženými běhy, lízák u loktů, a sotva popadal dech. A "vlčák" kroužil okolo a čekal na vhodný okamžik. No, už to nestihnul, ale jelen byl fakt na pokraji zhroucení. A to nebyl sníh a jelen je sakra jiný běžec, než srnčí. Jelen se zberchal a odešel, padlého jsme ho nikde nenašli...

Leon> no, chápu tě, ale je potřeba reagovat adekvátně na správné podněty. O čem mluvím - mám mladou výmaračku, to jsem tu už psal, věnuju se jí jak to jde, v lese je když ne denně, tak obden, v necelém roce má dohledáno víc kusů spárkaté, než jiní psi za několik let a někteří - ty gaučoví a kotcoví, za život atd. V poslední době na ní leze puberta v kombinaci se značným temperamentem, takže občas blbne, s tím válčíme. Nic výjimečného. Jedna z jejích vlastností je, že má fakt měkkou mordu na drobnou. Na honu mi postřelenou zvěř nosí živou, kachnu, orebici, kohouta... I když chytla domácího kohouta, tak přesto že jsem to zjistil až za delší chvíli, po té, co jí byl odebrán, kohout odběhl po svých a je spokojeně živ, jediná újma byl obláček peří. No a proč to povídám, byl jsem na bažantím honu, jako host, (host platící, chcete-li poplatkový, pro úplnost), a měl jsem fenu s sebou. Kde se taky dnes jen tak dostane k teplé zvěři. Po několika přinesených kohoutech se jí jeden ne úplně povedl, blbě ho chytila, a ano, přinesení a odevzdání "nebylo zrovna podle mých představ". Nicméně kohoutovi (zhaslému) se nic hrozného nedělo, zase jen trocha peří. A přišel za mnou místní chytrolín, v nějaké funkci, ať si toho psa laskavě přivážu a už nepouštím, že je to hrozný jak mačká a načíná zvěř. Místopřísežně prohlašuju, že kdyby se něco takového dělo, byl bych první, komu by to vadilo a řešil bych to, ale nebylo tomu tak. No, zachoval jsem dekorum, psa uvázal, do p... jsem ho neposlal, jak se mi chtělo, ale celé jsem to tak nějak asi nepochopil. Přitom to co předváděli jejich místní psi.... no nic, jsem se zase rozdováděl, když jste mi to připomněli... Uznávám a přiznávám, že fena viděla za svůj zatím nedlouhý život víc prasat, jelenů a srnců, než bažantů a kachen dohromady. To je dáno tím, jaké myslivosti a v jakých revírech se věnuju.
Naposledy upravil(a) BwanaHunter dne stř 17.12.2014, 2:21, celkem upraveno 2 x.
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: Volně pobíhající psi???

Příspěvek od BwanaHunter »

dalas> když píšeš "jací psi mohou na naháňku" nevím jak u vás, ale já se celkem běžně setkávám s tím, že na naháňkách vídám ohaře, fousky nejčastěji a další vysoká plemena. Byl jsem i na akci, kde byl fousek, který se vyloženě soustředil na srnčí a za naháňku "udělal" několik ks. Celkem mě překvapilo, že ačkoliv se někteří netvářili nadšeně, nikdo nic neřekl. Byl místní...
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Volně pobíhající psi???

Příspěvek od fesoj »

Bwana - jen jsi mi s tou fenou připomněl, že je to asi všude obdobné. Moje křepelačka poprvé viděla bažanta na PZ, co se týče zajíce, když mi ho vyhnala z roští na pole, střelil jsem ho na přímý pokyn rozhodčího - o své vůli bych to neudělal, bál jsem se, jak fenečka na čerstvě střelenou teplou zvěř zareaguje, ale k mému překvapení vše dopadlo líp, než jsem čekal a skončili jsme v I. ceně.
Kritériem pravdy je praxe.
crif
Zkušený diskutér
Příspěvky: 606
Registrován: pát 07.3.2014, 20:12

Re: Volně pobíhající psi???

Příspěvek od crif »

Bwana- znám případ jednoho hajného, co měl pittbula a na černou fungoval skvěle. Nevím jak je to u něj tedy s výškou. Nicméně se prošlo pár léčí a pes na nic nenarazil. V poslední se dostal do styku asi s " panem " kňourem a to byla jeho poslední akce. Střeva na stromech, hlava tam, pánev jinde.....atd. Tak nevím, zda- li je toto plemeno až tak vhodné pro myslivost. Ale uznávám, že to může být kus od kusu.
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3397
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Volně pobíhající psi???

Příspěvek od dalas »

Bwana - to jsi s tím mačkáním padl na pěknýho chytrolína. Já píši o systematickém mačkání, kdy psovi nejde zvěř vzít ani z mordy. Jeden hon byl u nás host s fenou, která to dělala. Tak jsme mu jeden pomačkaný kousek nechali. Na dalším honu byl se psem, který to dělal v bleděmodrém. Tak se kolega zeptal, jak chutnal zajíček z minulého honu nebo jestli už je alespoň staženej. No, byl ještě v mražáku a používán k výcviku.
Souhlasím, že na naháňkách se běžně vyskytují i vysoká plemena (asi dáno nedostatkem psů). Nikdy jsem se ale nesetkal (až na naprosté výjimky), že by třeba ohař vytrvale štval zdravou srnčí. Vyžene ji, jde za ní a pokud nepadne rána, tak jak jsem psal cca po 200m toho nechá. Já si to vysvětluji tak, že geneticky má zakódovaný lov ve smečce. Když ale vidí, že "smečka" nespolupracuje a "loví" si někde jinde, tak se vrátí.
Jinak s kvalitou psů to alespoň u nás není nijak růžové. U některých členů mám podezření, že jej berou na hon jen proto, aby dostali kus na psa. Jsou ale výjimky, kdy vůdce kus odmítne s odůvodněním, že ten pes nedělá práci jak by měl. Nejvíce ale nasere, když má člověk kousek od nohy, nebo poblíž zhaslý kus, doletí poblázněnej pes a odnese ho bůhvíkam do leče, kde ho nechá. Problém ale je v tom, že když kritiku provede člen bez psa, dostane se mu odpovědí, aby nekecal, když sám psa nemá. Ti co jej mají taky zpravidla mlčí, protože se asi obávají, že by na ně došlo, kdyby něco vyvedl ten jejich.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Uživatelský avatar
Leon
Moderátor
Příspěvky: 2773
Registrován: sob 23.9.2006, 16:51
Bydliště: kousek od M.B.

Re: Volně pobíhající psi???

Příspěvek od Leon »

no já hubu nedržím a taky to od některých dostanu sežrat nejvíc většinou od hospodáře že jsem rejpal kterýmu se pořád něco nelíbí :lol: Mě ale může nasrat když já buzeruju své psy aby nikde sami nelovily a další nechá čubu lítat kde se jí zachce honit srnčí a těch 200 metrů to je málokdy většinou daleko víc a z honu je pak hovno protože je všechno vyplašený dávno před tím než tam dojdeme :? K tomu aportu to je takový problém si do mrazáku hodit pár bažantů a kachen aby se to pes naučil nosit.Proto že stačí to půlhodinový rovnání do mordy a ta zvěř podle toho vypadá i když má jak říká Bwana měkkou mordu
CZ 550 american 308win.
Tim
Zkušený diskutér
Příspěvky: 692
Registrován: úte 26.11.2013, 14:21
Bydliště: Mar. Lázně

Re: Volně pobíhající psi???

Příspěvek od Tim »

Tak, konečně mám dost času na odepsání - jsem v práci :-)
Bwana - ano, odstřel psa vidím až jako krajní způsob řešení situace, protože žádný pes nemůže za to, že má páníčka debila, na tom se,myslím, bez výhrad shodneme. S tím odůvodněním se to má následovně - já si nepamatuji úplně vše přesně (bav se s právníkem :-) ), ale zaznělo tam mj. to, že pokud by zákonodárci neměli v úmyslu přikázat upoutání psů na vodítko, mohli v klidu vynechat slůvko "volně", dále by nebylo v zákoně zmíněno, že pes se smí volně pohybovat honitbou pouze za účelem výcviku s povolením... Blabla a tak dále, protože pes při výcviku je pod vlivem vůdce tak jako tak... Ale necháme to asi být ne? Jestli někdy někde v této věci rozhodne soud, dáme si spolu virtuálního usmiřovacího panáka a pokorně si přiznáme, kdo měl pravdu ;-)
Leon: To co jsi nakousl se psy myslivců je, bohužel, velká pravda. To co na honech a naháňkách vidím je šílenost a dobrých psovodů je jako šafránu. Já sám jsem terčem kritiky proto, že psa nemám. Už ne, měl jsem jezevčíka, dva ČF a pak ovčáka jako společníka. Nemám psa proto, že v současné situaci bych se mu nemohl věnovat tak, jak by dobře vedený pes potřeboval a právě toho kotcového povaleče bych z něj udělal.
Všichni: Několikrát do roka mi volají lidé, že je někde stržený kus srnčího. To fakt nejde ohlídat a lidé jsou strašně nezodpovědní. Často se mi stává, že mi také řeknou:"nó, ale on jim nic neudělá, on se jen proběhne a za chvíli se vrátí". To by mne trefil šlak. Teď jdu na lidi cestou "detektivní". V naší honitbě se nepohybuje až takové množství lidí, takže pozoruji, vyhodnocuji a dělám si obrázek o tom, jaký pes je potenciálně nebezpečný a jaký ne. No a podle toho požaduji po lidech to či ono. S někým domluva je, někdo je arogantní a sprostý - s tím se pak zpravidla domlouvám bez průkazu a mimo les....
Motivační citát pro tento den:

Vykašli se na motivační citáty, nalej si sklenku Jamesonu a pusť si pořádnej metal!!!
Uživatelský avatar
Lotr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2115
Registrován: úte 02.9.2008, 7:03
Bydliště: lounsko

Re: Volně pobíhající psi???

Příspěvek od Lotr »

Osobně jsem toulavé psy řešil dvakrát. Jednou smírnou cestou, 3 farářovo vlčáci volně běhali po revíru, jak se jim zachtělo, protože farář má na statku otevřený dvůr, za MS jsme mu poslali dopis s tím, že taky existuje nějaký zákon o myslivosti, že hodnota jednoho kusu srnčího je tolik a tolik a byl pokoj, začal je zavírat sám od sebe a dokonce na nás ani nezanevřel. Podruhé jsem jel revírem s dětmi a krmením a přede mnou pes žene několik kusů srnčího, bylo to někdy v zimě, prosinec nebo leden. Za ním páníček v klidu na procházce. Děti na mě chvíli koukaly s tím, co s tím budu jako dělat. Objel jsem páníčka, zastavil, představil se jako předseda místních myslivců - nejsem mysl. stráž - vyslechl si klasickou výmluvu o tom, že jim nic neudělá, že je jen prožene, důrazně jsem mu domluvil a pohrozil mu sankcemi od státní správy, o které stejně neměl ani ponětí. Víc nebylo třeba, nepoměr sil, mých 115 kg a 2 metry oproti jeho cca 70 kg a metru sedmdesát, mluvily v můj prospěch, od té doby stížnosti na jeho osobu a psa ustaly.
Dalasi bohužel, zatím ani ze své praxe nemám případ, kdy by byl postižen majitel pytlačícího psa, ačkoliv dělám osvětu kde se dá, včetně školení mysl. stráží při loňské změně nájemních smluv, zatím nikdo nic.
ZG 47 8x57 JS, IŽ27-EM-1C Sporting 12/76, ZP 50 16/70, CZ 858 Tactical, Astra A-100 9 mm, CZUB 584, model 4, 12/7x65R, Remington model ll, r. 20/65, IŽ 18 r. 20/70
Nikon D-3100
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: Volně pobíhající psi???

Příspěvek od BwanaHunter »

Dalas> já ti rozumím. Vím jak to vypadá, když pes mačká. Stojím si celkem za tím, že nemačká a nemačkala. Byl se mnou známý, zkušený výcvikář ohařů, a tvrdil to samé, co já. S tím zajícem jsi mi připomněl pointu, kterou jsem zapomněl napsat - před honem nám říkali, že mají zájem prodat co nejvíc zvěře z výřadu, tak jsem tomu pánovi navrhnul, ať všechny kusy, které měl můj pes, označí třeba provázkem na stojáku, já jim je rád zaplatím a všechny si vezmu. Mávnul rukou a šel pryč, tak nevím.

Leon> já ti neodporuji, ostatně jsem posháněl zvěř jak se dalo, a mám v mrazáku od snad veškeré drobné, přes krkavcovité, po lišku a malé sele (na barvu) snad všechno. A ano, uznávám, že tenhle aport nebyl takový, jak by měl být, ale vtipné mi připadalo, že až na jednoho labradora, který neúnavně nosil vše co se dalo a dobře - klasický retrieverovský dříč, který ovšem zas jen nosí (jakkoliv s tebou souhlasím, že v bažantnici není nic víc moc potřeba), tak místní psi byli docela tragédie. Kdyby jejich psi předváděli práci jako ve videích od dualpointers, tak se začnu červenat a půjdu asi domů :lol: :lol:

Tim> no my dva to asi fakt nevyřešíme, názor, který (až na Dr. Čechuru, který je ovšem schopen tvrdit, že zvěř, která nemá stanovenou dobu lovu se může lovit celoročně :lol: :lol: ) znám já, který mě zní logicky, a ke kterému se kloním je ten, že "pobíhat volně mimo vliv" znamená, že může pobíhat volně, pokud se nevzdálí z vlivu, nebo má být uvázaný. Ale jak říkáš, my to neroseknem.
Musím říct, že ačkoliv působím v honitbě, která je v turisticky dost navštěvované oblasti, a mnoho lidí chodí se psy, i na volno, problémů máme minumum a většina psů je ukázněná, nebo to jsou malí amrdolové, kterým je zvěř ukradená. Za několik let jsme měli 2 případy srnčího, které spadlo ze srázu a museli jsme ho usmrtit, a předpokládali jsme, že ho asi zahnal pes až spadlo, ale je to jen domněnka. Silnice ve srovnání se psy u nás je propastně rozdílné skóre, silnice mnohem horší. Takže ty psy až jako takový problém nevnímám. Jediný problém jsou psi jednoho statkáře, který je nechává volně lítat a honit, řeč s ním není, ale to žádné nařízení nevyřeší, on to má prostě na háku.

Lotr> musím potvrdit, že 2m výšky a metrák něco nasrané váhy vyjednávání výrazně usnadňuje... :lol: :lol:
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
Tim
Zkušený diskutér
Příspěvky: 692
Registrován: úte 26.11.2013, 14:21
Bydliště: Mar. Lázně

Re: Volně pobíhající psi???

Příspěvek od Tim »

Jo, o tomto vyjádření pana Čechury jsem také slyšel :-) Holt je právník a právník no :-)
Jinak my těch problémů s pejsky máme dost, ale jen v části honitby. V podstatě přímo na vesnici navazuje pás křovin, rybník a pár luk, kde se zdržuje docela velký počet srnčí zvěře. My jí sčítáme a počítáme i s lovem, ale je to zároveň ideální místo pro pejskaře. Zvěř z tama nemá kudy kam uniknout a máme tam velké ztráty - ročně VÍM tak o 4-5 kusech, kolik je to doopravdy se bojím pomýšlet... Ve zbytku revíru je to mnohem lepší, jednak je to daleko pro většinu lidí a druhak jsou tam stovky a stovky ha souvislého lesa, kde zvěř dobře psovi unikne. Samozřejmě v zimě je to pro srnčí průser tak i tak....
Motivační citát pro tento den:

Vykašli se na motivační citáty, nalej si sklenku Jamesonu a pusť si pořádnej metal!!!
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: Volně pobíhající psi???

Příspěvek od BwanaHunter »

crif> tohle - životnost - je problém všech sebevědomých a kontaktních plemen. Jak tu napsal jednou Leon, pes kromě srdce (on psal game) musí mít i mozek, jinak je to žrádlo pro prasata, tak nějak tuším. To platí pro všechny bully, staffy, pity i menší terriery. Taky jsem zažil, když na naháňku přišel jeden s AmStaffem, vykládal ať si všichni uvážou psy, jaký je ten jeho zabiják na všechno, a že uvidíme, jak ty prasata budou lítat... No možná byl, ale tady ho po první leči vezl sešít, střeva v kýbli, rána od krku po slabiny, děsivá. Ani nevím, jestli přežil. Co mě ale může nasrat, když si někdo pořídí takového psa, učí ho na kontakt, a pak je mu líto pořídit mu kvalitní vestu, která rozhodně snižuje pravděpodobnost takového výsledku, s tím že - jak mi jednou jeden chytrolín řekl - "za ty peníze co ta vesta stojí, mu toho psa vet sešije zlatou nití." Bych ho byl nejraději kuchnul do bachoru, aby viděl, jak je to příjemný...
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
Odpovědět