Hranice se sousední honitbou

Veškerá legislativa ohledně lovectví a myslivosti
sterbik8
Nový návštěvník
Příspěvky: 41
Registrován: čtv 12.6.2008, 15:14
Bydliště: Jablonné nad Orlicí
Kontaktovat uživatele:

Hranice se sousední honitbou

Příspěvek od sterbik8 »

Víte někdo prosím Vás, jak se měří vzdálenost loveckého zařízení od hranice se sousední honitbou? Zda je platná vzdálenost měřená PO ZEMI nebo je platná vzdálenost měřená VZDUŠNOU ČAROU? Děkuji
Uživatelský avatar
xHonza
Zkušený diskutér
Příspěvky: 532
Registrován: stř 30.5.2007, 12:23
Bydliště: Uz jen les

Re: Hranice se sousední honitbou

Příspěvek od xHonza »

po zemi, ideální je se podívat na mapy cz, nebo přes google earth a změřit si tam vzdálenost.

http://earth.google.com/intl/cs/usergui ... uring.html
Nejlepší ráže je dobrá střela a nejlepší střela je ta dobře umístěná!

...Jestlipak by v tom desátém přikázání českého mysliveckého desatera nemělo místo sv. Huberta být radši kolegovi svému záviděti nebudeš...
sterbik8
Nový návštěvník
Příspěvky: 41
Registrován: čtv 12.6.2008, 15:14
Bydliště: Jablonné nad Orlicí
Kontaktovat uživatele:

Re: Hranice se sousední honitbou

Příspěvek od sterbik8 »

Google earth měří vzdálenost vzduchem, byl by luxus, kdyby uměl měřit po zemi, to v tuto chvíli umí jen pásmo :D . Mě jde o to, jestli je někde v zákoně dáno, zda se měří vzdálenost mysliveckého zařízení od hranice sousední honitby po ZEMI(pásmem) nebo VZDUCHEM (třeba google earth nebo mapy.cz nebo dálkoměrem)
Mr. Fox
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 319
Registrován: ned 27.6.2010, 12:11

Re: Hranice se sousední honitbou

Příspěvek od Mr. Fox »

Známá dělá na úřadě (obor životního prostředí) a měřej to vzdušnou čarou pač choděj s GPSkou a ta měří vzdušnou čaru. Takže doopravdy se stačí podívat na google nebo mapy.cz ;-)
sterbik8
Nový návštěvník
Příspěvky: 41
Registrován: čtv 12.6.2008, 15:14
Bydliště: Jablonné nad Orlicí
Kontaktovat uživatele:

Re: Hranice se sousední honitbou

Příspěvek od sterbik8 »

Ještě jsem si vzpoměl na katastrální mapu, zda to nemůže být také podle ní, vím, že hranice honiteb jsou podle katastrálních map, ale také mi přijde logické měřit vzádlenost vzdušnou čarou, protože nechat měřit geodeta každou vzdálenost od loveckého zařízení by byl nadlidský výkon :D
Uživatelský avatar
jakub203
Zkušený diskutér
Příspěvky: 507
Registrován: sob 06.1.2007, 1:14
Bydliště: Forest....
Kontaktovat uživatele:

Re: Hranice se sousední honitbou

Příspěvek od jakub203 »

V nedávné době jsem se podobným problémem zaobíral dokonce jsem někde vyštrachal vajádření MZE k problematice měření vzdálenosti od hranice honitby kterérá se měří vzduchem - tak jak je zjistitelná teodolitem nebo výpočtem z mapy (dnes z google earth).
Blaser R93 Profesional 9.3x62, Schmidt&Bender Zenith 2,5-10x56
KB Retter Gaildorf 7x57R/16 Zeiss Diavary 1,5-6x36
Merkel 40E 12/70

"ALEA IACTA EST..."
Uživatelský avatar
chitus 123
Nový návštěvník
Příspěvky: 29
Registrován: pon 25.1.2010, 23:33
Bydliště: Jižní morava

Re: Hranice se sousední honitbou

Příspěvek od chitus 123 »

Zkus se kouknout sem http://geoportal2.uhul.cz/mapserv/php/m ... layers=HON
třeba ti to pomůže.
Nikdo není tak bohatý,aby si mohl koupit svoji minulost.
Jindřich Beran
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 127
Registrován: úte 22.1.2008, 20:50
Bydliště: Podorlicko

Re: Hranice se sousední honitbou

Příspěvek od Jindřich Beran »

Nevím přesně, jestli má někdo něco zalubem, ale je pravda to, že při rovném terénu je to jasné, ale při hodně členitém a svažitém terénu by se při měření pásmem po zemi, zkrátila vzdálenost možnosti postavit např. posed od sousedních hranic. Je pravdou, že se vzdálenost měří vzduchem (lze to dobře změřit právě na už uvedených stránkách) a je to jednoznačné.
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Hranice se sousední honitbou

Příspěvek od dalas »

Pojem "měření vzdálenosti vzduchem" je trochu nešťastný. Buď jde o pravoúhlý průmět do roviny (to je to, co odečítáme z map), nebo přímá vzdálenost ( to je to co naměříme např. optickými přístroji) a nebo povrchová vzdálenost (ta je větší nebo nejméně rovna vzdálenosti průmětu). Pokud budeme třeba měřit "vzduchem" kolmo ke svahu 45° bude to sice přímá vzdálenost (vzduchem), ale rozdílná od vzdálenosti vyčtené z map.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Jindřich Beran
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 127
Registrován: úte 22.1.2008, 20:50
Bydliště: Podorlicko

Re: Hranice se sousední honitbou

Příspěvek od Jindřich Beran »

Přesně tak jak napsal dalas. Výraz měření vzduchem není přesný - spíš je zavádějící. Měl jsem tím namysli, měření jako z map.
sterbik8
Nový návštěvník
Příspěvky: 41
Registrován: čtv 12.6.2008, 15:14
Bydliště: Jablonné nad Orlicí
Kontaktovat uživatele:

Re: Hranice se sousední honitbou

Příspěvek od sterbik8 »

Zaplaťpánbuh to byla jen čistě hypotetická otázka probíhající diskuze po členské schůzi a skleničky lahodného moku, jinak o nic nejde, jen pro upřesnění, kdo měl třeba i názor správný.
sara
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 134
Registrován: sob 03.12.2011, 17:26

Re: Hranice se sousední honitbou

Příspěvek od sara »

Co je směrodatné, pro učení platného průběhu hranic sousedních honiteb když, ze slovního popisu hranice honitby při jejím uznání ................ není detailně zjistitelná poloha hranice. My se v tomto případě odkazujeme na mapový zákres databáze ÚHUL. Co je v tomto případě směrodatné, při sporech mezi sousedy?
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Hranice se sousední honitbou

Příspěvek od dalas »

Zákres hranic v ÚHUL nemusí sedět se slovním popisem. Zrovna v mém úseku, který hraničí se sousední honitbou to tak je.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
sara
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 134
Registrován: sob 03.12.2011, 17:26

Re: Hranice se sousední honitbou

Příspěvek od sara »

Byl jsem členem dvou MS. Myslivčil jsem tedy ve dvou různých honitbách. V první 10 let, ve druhé 26 let. Jako aktivní člen znám hranice obou v terénu do detailu. V té druhé jsem hranice v roce 1993 spolutvořil se sousedy jako starosta HS. Celkem kilometry hranic. Zajímala mě pravdivost a spolehlivost zákresu zmíněných kilometrů hranic honiteb, které do detailu znám. Provedl jsem, sedíc u PS, pečlivý rozbor, a k mému překvapení sedí zákres ÚHUL těchto dvou výměr nečekaně přesně, bez jediné chyby. Teď myslivčím ve třetí honitbě, kde sousedi rozporují průběh hranic vyznačených ÚHUL. Problém je, že slovní popis hranic v tomto místě / pás cca 60 x 900 m/ nic nevypovídá, je velmi obecný.
Otázkou zůstává, co by mělo právní váhu při ev. vážnějším sporu. Otázkou zatím akademickou, protože nemáme zájem/ pokud to jenom půjde/ být ve sporu se sousedem. Byť se tito chovají poměrně suveréně ,např. kazatelny od 100 m do 180 m od hranic/, mimo zmíněný nejasný úsek. Sara
sara
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 134
Registrován: sob 03.12.2011, 17:26

Re: Hranice se sousední honitbou

Příspěvek od sara »

Tím PS jsem měl na mysli PC. Ta lahvinka výběru z hroznů se někde asi projevit musí. Sara :D :(
Odpovědět