Povolenka k lovu - její náležitosti

Veškerá legislativa ohledně lovectví a myslivosti
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Povolenka k lovu - její náležitosti

Příspěvek od fesoj »

1/ Je nutné, aby v povolence k lovu byly vypsány všechny druhy zvěře na které se vztahuje včetně pohlaví a věkových tříd,
nebo stačí, je-li tam napsáno : "Dle zákona, plánu lovu, Provozního řádu MS a usnesení členské schůze" ?
2/ V Zákoně o myslivosti jsem nikde nenašel, že povolenka k lovu může mít platnost maximálně 1 myslivecký rok, jak tvrdí náš mysl. hospodář. Poté je na nejbližší ČS každému členovi vystavena povolenka nová - provádí se to hromadně zpravidla na dubnové ČS - ovšem pokud by v mezidobí třeba jen šel s flintou do revíru, natož kdyby ulovil třeba jen lišku nebo dokonce kus černé, vystavuje se nebezpečí postihu za lov bez povolenky. Musí být doba platnosti na povolence výslovně uvedena ?
3/ Existuje předpis, který stanoví přesně jak musí povolenka vypadat nebo má MS právo si vytvořit vlastní vzor tiskopisu ?
4/ Tvrdím, že psík mývalovitý by neměl být v povolence uváděn, neboť nejde o zvěř. Mám pravdu ?
Kritériem pravdy je praxe.
Žanek
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 272
Registrován: stř 03.3.2010, 10:28
Bydliště: u Brna

Re: Povolenka k lovu - její náležitosti

Příspěvek od Žanek »

1. ano - musí být vypsány samci samice a věkové třídy
2. nemusí být rok, ale doba platnosti tam být musí, není nic jednuduššího než ji napsat až do data té schůze kdy se bude vydávat nová.
3. předpis neexituje
4. Psíka mývalovitého může lovit jen myslivecká stráž a nepotřebuje na to povolenku, ale JUDr. Čecura to analyzuje tak, že můžeme všichni .... tak nevím

Váš hospodář bude asi stát za to ......... no u nás to není o moc lepší ...
ZKK 601 243 Winchester + Meopta ZD 3-12x56, ZKK 601 308 Winchester + Fomei Beater 1-4x24, dvojka ZP 16\70,16\70
Uživatelský avatar
lörinc
Zkušený diskutér
Příspěvky: 962
Registrován: čtv 24.5.2007, 17:33
Bydliště: Prostějovsko

Re: Povolenka k lovu - její náležitosti

Příspěvek od lörinc »

Jen upřesním žanka
1. věkové třídy u samčí zvěře. Kde loví jeden člen + jeden nahodilý ( u nás ), tak tam napíšu 1-3 a je to. U srnčí.
2. dobu platnosti píši na myslivecký rok tj. od 1.4-31.3 dalšího roku. Do té doby je další schůze, ale jak píše žanek někdo napíše povolenku na černou a škodící myslivosti třeba na 10 let ( doba nájmu honitby ) , aby chlapi mohli chodit ven "pořád" a druhou vypisuje na trofejovou
3. tak, tak. Jako hospodář je musí evidovat, ale nikde není napsáno v jaké formě. Byla u nás kontrola z kraje a ti mi poslali na meilík šikovnou tabulečku na evidenci a vím že jim to stačí.
4. nevím nepíšu, smí lovit jen MS a MH ...... co si o tom myslím je vedlejší..... :wink:
Sauer 101, .30-06, Tikka T3 Varmint .243 win.+Nikon Monarch E 2,5-10x56 Ill, ZG 47 8x57 JS, ZG 47 8x60 S, ZKM 455 22 LR+Delta 4x32AO, UB 12/12, Gustav Tichý 16/16
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Povolenka k lovu - její náležitosti

Příspěvek od Zdenek41 »

Nevím podle čeho se soudí,že MH stojí ta to.Pouze si kreje záda.Povolenka k lovu je vzorová.Vše jak psali kolegové výše.Psíka může lovit stráž a MH.Osobně si myslím co je dáno výslovně upravou na stanovené osoby se do povolenky psát nemusí.Kočka,pes,norek atd.
Žanek
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 272
Registrován: stř 03.3.2010, 10:28
Bydliště: u Brna

Re: Povolenka k lovu - její náležitosti

Příspěvek od Žanek »

hospodář může napsat povolenku třeba do 15.5. .... má kontrolu a kdykoliv před začátkem odlovu ji prostě vymění za novou, aniž by její nositel byl bez ní ... což píše Fesoj, že u nich nefunguje, takže jejich hospodář asi není úplně v pohodě. Druhá věc je že kočka, pes a nežádoucí zvířata nepatří mezi zvěř, proto nemůžou být na povolence ....
to že mám něco v povolence přece neznamená, že to můžu lovit ... doba lovu je doba lovu ...
bez povolenky se lovit nesmí nic, prakticky nemůžeš s flintou do honitby ....
ZKK 601 243 Winchester + Meopta ZD 3-12x56, ZKK 601 308 Winchester + Fomei Beater 1-4x24, dvojka ZP 16\70,16\70
precechtel
Zkušený diskutér
Příspěvky: 573
Registrován: čtv 07.12.2006, 20:11
Bydliště: olomouc

Re: Povolenka k lovu - její náležitosti

Příspěvek od precechtel »

nás je 22 členů MS, už jste někdy vypisovali 22 povolenek se všemi náležitostmi? Řeším to tak, že povolenka jedna je na volební období - funkční mysliveckého hospodáře( tj. liška, jezevec, kuna, vrána, straka, ondatra, holub, atd.) a na spárkatou se vypisuje každoročně se schválením členské schůze. S pozdravem F.
Loni jsem měl kontrolu z kraje, vše bez připomínek.
politice a politikům zmar
Uživatelský avatar
lörinc
Zkušený diskutér
Příspěvky: 962
Registrován: čtv 24.5.2007, 17:33
Bydliště: Prostějovsko

Re: Povolenka k lovu - její náležitosti

Příspěvek od lörinc »

precechtel píše:nás je 22 členů MS, už jste někdy vypisovali 22 povolenek se všemi náležitostmi? Řeším to tak, že povolenka jedna je na volební období - funkční mysliveckého hospodáře( tj. liška, jezevec, kuna, vrána, straka, ondatra, holub, atd.) a na spárkatou se vypisuje každoročně se schválením členské schůze. S pozdravem F.
Loni jsem měl kontrolu z kraje, vše bez připomínek.
Vypisoval, teda mám hodnou manželku, takže diktuji a žena píše :wink: :D . Ale jinak jak píšeš, je to vopruz a kontrola byla asi stejná jako u nás - vzhledem k bydlišti.....
Sauer 101, .30-06, Tikka T3 Varmint .243 win.+Nikon Monarch E 2,5-10x56 Ill, ZG 47 8x57 JS, ZG 47 8x60 S, ZKM 455 22 LR+Delta 4x32AO, UB 12/12, Gustav Tichý 16/16
motolada
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1290
Registrován: úte 18.1.2011, 14:34
Bydliště: Jižní Morava

Re: Povolenka k lovu - její náležitosti

Příspěvek od motolada »

precechtel píše:nás je 22 členů MS, už jste někdy vypisovali 22 povolenek se všemi náležitostmi? Řeším to tak, že povolenka jedna je na volební období - funkční mysliveckého hospodáře( tj. liška, jezevec, kuna, vrána, straka, ondatra, holub, atd.) a na spárkatou se vypisuje každoročně se schválením členské schůze. S pozdravem F.
Loni jsem měl kontrolu z kraje, vše bez připomínek.
Přesně takhle je to i unás..

Jinak Psíka tam mám taky,srnčí 1-3(letos poprvé,jinak vždy 3 až po říji,díky tomu jsem nechal staré srnce před říjí nepovšimnuté...)
U jelení je napsáno co přesně-kolouch,laň do 2 let,špičák(u toho nevím jestli je tam špičák nebo 1 VT.)
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Povolenka k lovu - její náležitosti

Příspěvek od Zdenek41 »

Nikdo nepsal nic o době lovu,psal jsem jen pouze to,že nevím proč bych měl uvádět každý rok něco do povolenky.To se týká drobné,černé,zvířat škodlivých myslivosti a pod.Ty maj všichni členi na 10 let.Co se týká lovu spárkaté je vše jmenovitě a to na návrh výboru a schválení členské schůze.Mě jen vždy nadzvedává to,že MH...Co MH? to je věc MS,MH pouze vystaví a s předsedou podepíše.
Jiří K.
Zkušený diskutér
Příspěvky: 718
Registrován: čtv 17.1.2008, 6:55
Bydliště: Ostrava

Re: Povolenka k lovu - její náležitosti

Příspěvek od Jiří K. »

Pusobím ve dvou honitbách( jedna MS,druhá pronájem od LČR). V obou mají členové povolenky rozdělené na spárkatou a "ostatní". Jejich platnost je do odvolání. Pouze po volbě nového předsedy u MS došlo k jejich výměně. Co kdo loví se stanoví na členské schůzi. Za celých 9 let došlo pouze k jednomu excesu a dotyčný přišel o povolenku na jeden rok.
Loveckým hostům vystavujeme povolenku na dobu určitou s poznámkou s doprovodem člena MS. Čekatele na členství mají povolenky vydávany na jeden rok a loví samostatně. Tak nemáme problém s tím,že by se rozhodl povolenku nevrátit po tom co se rozhodneme s ním ve spolupráci nepokračovat. Třeba pro lenost. Nikde s tím kontroly neměly problém.
Pavel Novak
Nový návštěvník
Příspěvky: 8
Registrován: pon 10.9.2007, 19:47
Bydliště: Brno

Re: Povolenka k lovu - její náležitosti

Příspěvek od Pavel Novak »

Přesně jak píše Zdeněk, nevím jak nůže MH rozhodovat na jak dlouho bude povolenka vystavena, na jaký druh zvěře a.t.d.
MH ji může spolupodepsat,ale když ne, vůbec nic se neděje. Podepisuje ji zástupce uživatele a to je statutární zástupce a tím je předseda. MH pouze ze zákona eviduje vydané povolenky. Za všechno je vždy stejně zodpovědný statutární zástupce. MH si nemůže dělat co chce, natož rozhodovat o tom co kdo bude střílet. O tom vždy musí rozhodnout členská schůze MS. Vím že v některých MS si hospodář přisuzuje pravomoce které vůbec nemá, ve zkratce ze zákona jenom eviduje a možná může něco kontrolovat, ale nic nařídit nemůže. A když vypisuje povolenky každý rok tak je to pěkný d...., nebo si možná hraje na hrozně moc důležitýho aby mohl říkat co má chudák práce, že to je hrozná birokracie a.t.d., jo funkce je funkce. Docházím do několika MS a ne ve všech je to stejné. Kdo ve vašem MS vyzvedává plomby na obci?
precechtel
Zkušený diskutér
Příspěvky: 573
Registrován: čtv 07.12.2006, 20:11
Bydliště: olomouc

Re: Povolenka k lovu - její náležitosti

Příspěvek od precechtel »

4Jiří K. - vede se evidence vydaných povolenek včetně jejich platnosti. Nikde není uloženo, že by se měly vracet prošlé povolenky a že by se měly skladovat pro případnou kontrolu. Taky jsem nikdy po nikom nechtěl již neplatnou povolenku, co když si ji z nostalgie chce uchovat pro sebe po úspěšném lovu či co. Někteří členové či hosté mi přesto již neplatné povolenky vracejí, likviduji je.

4Pavel Novak - na naší pověřené obci je zažito, že plomby vyzvedává MH, ostatně je to logické, když vede jejich evidenci a komunikuje s obcí kolem plánů a statistiky.
Jinak tato nitka se týká povolenek k lovu a nikoliv smysluplnosti funkce MH a jejím vykonáváním různými osobami. F.
politice a politikům zmar
Jiří K.
Zkušený diskutér
Příspěvky: 718
Registrován: čtv 17.1.2008, 6:55
Bydliště: Ostrava

Re: Povolenka k lovu - její náležitosti

Příspěvek od Jiří K. »

4Precechtel- Asi jsme se nepochopili. Nikdo u nás staré povolenky neskladuje. Nesetkal jsem se s tím, že by host si chtěl nechat povolenku k lovu jako suvenýr. Dokud jsme neměli povolenky na dobu neurčitou,tak si je vždy po odlovení kusu hospodář odebral. Takže to odevzdání je takovým zvykem. Jinak u hostů- čekatelů to je prevenci proti pytlačení (s platnou povolenkou), pokud by jsme se ho rozhodli nepříjmout. Proto je vydána na jeden rok a je mu na houby, když si ji ponechá. V případě povolenky na dobu neurčitou, která bude takto označena i v evidenci by to již mohl problém. O to šlo.
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Povolenka k lovu - její náležitosti

Příspěvek od Zdenek41 »

Plomby nemusí evidovat zrovna MH,ale je logické pokud se všechna zvěř hlásí jemu aby měl i toto papírování na hrbu.Jinak může vyzvednout jen předseda musel mi podepsat plnou moc,že mohu vyzvedávat já...
Možná jsem nepochopil,jak se dá na povolenku pytlačit..vždyt se tam určitě všicni znáte a rozhodnutí schůze komu byla přidělena a komu odebrána asi taky.A at mi nikdo neříká,že si někdo lajskne po roce bez povolenky nebo i sní pytlačit,když v revíru už nemá co pohledávat.Pokud ano ,tak bud máte 20000Ha a nebo bude pytlačit tak či tak.A nějaká povolenka na to nemá žádný vliv zda na rok či dobu neomezenou. :wink:
Pavel Novak
Nový návštěvník
Příspěvky: 8
Registrován: pon 10.9.2007, 19:47
Bydliště: Brno

Re: Povolenka k lovu - její náležitosti

Příspěvek od Pavel Novak »

Podle zákona o myslivosti samozřejmě musí mít kdo chce lovit zvěř v dané honitbě u sebe platnou povolenku. To znamená že je vystavena na jméno,adresu dotyčného,možná číslo loveckého lístku .Druh zvěře,pohlaví,věkové třídy a.t.d jsou úplně vedlejší. Tyto náležitosti jestli si lovec nepamatuje může si napsat na kus papíru a sem tam se na něj doma podívat. Povolenka k lovu slouží na to aby bylo jasné že dotyčný může vdané honitbě lovit zvěř dle zákona a to jestli si uvnitř MS dohodnou že bude moci lovit to a nebo to, a kolik kůsů v povolence být určitě nemusí. Ale o tom rozhodne ten kdo povolenky vydává a podepisuje, t.j. zástupce uživatele honitby a tím je jen a jen statutární zástupce čili předseda sdružení a žádný hospodář který v této věci nemá vůbec žádnou rozhodovací a podepisovací pravomoc. Vůbec neznamená že když někde vede evidenci vydaných plomb MH, že je může vyzvedávat na pověřené obci. Může je vyzvedávat zase jen a jen statutární zástupce což je předseda. On může vystavit plnou moc k pověření vyzvednutí plomb. Kde to funguje tak že je vyzvedává MH bez plné moci tak si zadělávate na pěkný průšvih.
Odpovědět