Povolenka k lovu - její náležitosti

Veškerá legislativa ohledně lovectví a myslivosti
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Povolenka k lovu - její náležitosti

Příspěvek od fesoj »

Kdyby měla tetička kulky, tak by to byl strejček. Jak jsem napsal, za více než 20 let se něco takového nestalo, respektive jednou, když se měl lovit poslední srnec, padli v jednom dni dva. A pokud vím, nikdo z toho průser neměl.
Kritériem pravdy je praxe.
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Povolenka k lovu - její náležitosti

Příspěvek od dalas »

Vhodnost způsobu vydávání povolenky bude silně závislá na podmínkách v dané honitbě. Mělo by se především vycházet z účelu, ke kterému má povolenka sloužit. Už dle názvu je to povolení něco lovit. Tam, kde je přetlak lovuchtivých členů by to myslím vhodné nebylo. ne proto, že všichni všechno střelí v jednom dni, ale spíše ukvapený odstřel, aby se dotyčný dostal k ráně, než to hospodář stopne. Tam kde už jsou chlapi "vyblblý" a upřednostní kvalitu chovu před ránou je to naopak dobrá věc. Jinak povolenka k lovu říká, co může lovec beztrestně ulovit při dodržení všech ostatních podmínek (např dobu lovu a pod.) Když si hospodář dokáže uhlídat odstřel v případě, že všem napíše "vše dle zákona", proč ne? Musí ale mít jiné mechanizmy kontroly lovu. Pokud si nechce komplikovat život, napíše lovci přesně, co, od kdy do kdy má lovit. Tento způsob je jednodušší pro hospodáře a o to náročnější pro lovce.
Problémy ale jsou, že hospodář napíše "zákonem povolená škodná" Pomineme-li terminologii, mnohdy tím myslí i černou zvěř, ale co je vlastně zákonem povolená škodná? Který zákon ji definuje? Proto třeba v tomto případě musí být vypsány jednotlivé druhy explicitně. Umím si ale představit např. "spárkatá dle doby lovu", a ponechat na zodpovědnosti lovce, že uloví to, co je třeba. Ale jak už jsem napsal, tento způsob je organizačně pro hospodáře mnohem náročnější a předpokládá vzájemnou důvěru.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Uživatelský avatar
Lotr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2115
Registrován: úte 02.9.2008, 7:03
Bydliště: lounsko

Re: Povolenka k lovu - její náležitosti

Příspěvek od Lotr »

Nejnovější stanovisko MZe k problematice náležitosti povolenek:
Stanovisko - Povolenka k lovu
Vážení,
Právní úprava povolenky k lovu je zakotvena v § 46 zákona č. 449/2001 Sb., o myslivosti, v platném znění (dále jen „zákon o myslivosti“). Dalším předpisem, který se zabývá povolenou k lovu, stanovuje její náležitosti a též vzhled, je vyhláška č. 244/2002 Sb., ve znění pozdějších předpisů (dále jen „vyhláška“). Zákon o myslivosti v § 46 uvádí, že povolenky k lovu vydává a podepisuje uživatel honitby na tiskopisech, které k tomuto účelu pořídil. Pro osoby lovící na společném lovu může povolenku k lovu nahradit seznam osob, které se jej účastní, (hromadná povolenka k lovu). Uživatel honitby je povinen evidenci vydaných povolenek včetně jejich vzorů archivovat nejméně 3 roky od skončení jejich platnosti. Ustanovení § 20 vyhlášky pak stanovuje povinné náležitosti povolenky a vzor povolenky k lovu je uveden v příloze č. 11.
K uvedenému je však třeba uvést, že zmocnění k vydání vyhlášky zakotvené v ustanovení § 68 zákona o myslivosti obsahuje zmocnění k tomu, aby Ministerstvo zemědělství vydalo vyhlášku k § 47 odst. 5 zákona o myslivosti, tedy povinné náležitosti povolenky k lovu. Zmocňovací ustanovení přitom obsahuje odkaz na § 47 odst. 5, ačkoliv v důsledku novelizace zákona o myslivosti zákonem č. 124/2008 Sb., došlo k jeho přečíslování na odstavec 6. Zmocnění však neopravňuje, aby Ministerstvo zemědělství stanovilo tiskopis povolenky. Tiskopis povolenky k lovu uvedený v příloze č. 11 vyhlášky, tedy není závazný.
Povinné náležitosti povolenky k lovu uvedené v § 20 vyhlášky jsou vynutitelné, je třeba mít na zřeteli, že povolenka k lovu je dokument, kterým se prokazuje oprávnění k lovu v konkrétní honitbě. Proto by povolenka k lovu měla vždy obsahovat takové údaje, aby bylo možné toto oprávnění jednoznačně prokázat. Z tohoto důvodu považuje Ministerstvo zemědělství, jako ústřední orgán státní správy myslivosti, za nezbytné, aby byly na povolence
38642/2013-MZE-16232 2
k lovu vždy, bez ohledu na výše uvedené, povinně uvedeny údaje vyplývající z ustanovení § 20 vyhlášky, tedy:
a) evidenční číslo povolenky k lovu,
b) uživatel honitby a jeho sídlo,
c) název honitby, v níž je uživatel honitby oprávněn provádět právo myslivosti,
d) jméno, popřípadě jména, příjmení, číslo loveckého lístku, adresu místa trvalého pobytu, popřípadě místo pobytu osoby, které je povolenka k lovu vystavena,
e) druh zvěře a počet kusů, na které je povolenka k lovu vystavena, u bažanta královského, krocana divokého a spárkaté zvěře (§ 14 odst. 2) též pohlaví a u samců spárkaté zvěře i věkovou třídu,
f) datum vystavení a dobu platnosti povolenky k lovu,
g) podpis uživatele honitby a mysliveckého hospodáře.
Dále musí Ministerstvo zemědělství uvést, že zákon o myslivosti přímo specifikuje povolenku k lovu jako tiskopis. Nelze tedy připustit její ručně psané vyhotovení. Tiskopis musí být vždy pojmenovaný „Povolenka k lovu“ a musí být vyhotoven strojově (tedy napsaný na stroji či počítači a následně vytištěný).
Následně pak lze do tiskopisu jednotlivé údaje doplnit rukou. Vzor povolenky je uživatel povinen archivovat spolu s evidencí vydaných povolenek po dobu tří let (§ 46 odst. 2 zákona o myslivosti).
S pozdravem
Ing. Jiří Kráčmera
ředitel odboru

Zdroj:
http://eagri.cz/public/web/file/244445/ ... k_lovu.pdf
ZG 47 8x57 JS, IŽ27-EM-1C Sporting 12/76, ZP 50 16/70, CZ 858 Tactical, Astra A-100 9 mm, CZUB 584, model 4, 12/7x65R, Remington model ll, r. 20/65, IŽ 18 r. 20/70
Nikon D-3100
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Povolenka k lovu - její náležitosti

Příspěvek od fesoj »

Nemyslím, že by bylo nutné vypisovat do povolenky všechny druhy zvěře, které může její držitel lovit - a už vůbec ne počet kusů. Například hřivnáč, liška, straka, vrána - tam by snad stačilo napsat "zvěř nepodléhající mysliveckému plánování - dle platné legislativy". Vlk by se nažral a koza by zůstala celá.
Kritériem pravdy je praxe.
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: Povolenka k lovu - její náležitosti

Příspěvek od BwanaHunter »

Mě by zajímalo, co se stane, když tohle někdo nedodržuje. Je nějaká sankce a jaká? Pokud někdo dostane povolenku, na které je napsáno "dle zákona, schváleného plánu lovu a usnesení členské schůze" což je leckde běžná praxe, tak........co?
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Povolenka k lovu - její náležitosti

Příspěvek od fesoj »

Vtip je už v tom, že i kdyby na takto vypsané povolence někdo chtěl hledat "mouchy", tak má smůlu. Komu jsem povinen tu povolenku předložit, respektive kdo má právo ji kontrolovat ? Myslivecká stráž v honitbě, kde lovím - a ta přeci ví, jak jsou povolenky v honitbě, pro kterou je ustanovena, vypisovány. Ve výjimečných případech /já jsem se s tím ještě nesetkal/ nás může kontrolovat i policie - a kontrolujícího policistu bude maximálně zajímat, zda povolenku vůbec mám. Nikomu jinému nejsem povinen povolenku předložit. Takže sečteno a podtrženo, ten přesný, do detailů rozpracovaný zákonný pokyn, jaké údaje má povolenka obsahovat, je v zásadě zbytečný, protože jeho plnění je prakticky nekontrolovatelné a nevymahatelné. A další paradox -dle stanoviska Ministerstva zemědělství je povolenka tiskopis, tedy nelze připustit její ručně psané vyhotovení. Ale při společných lovech slouží místo povolenky jmenný seznam účastníků lovu - a takový tiskopis snad ani neexistuje.
Kritériem pravdy je praxe.
Petr1970
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1867
Registrován: úte 26.1.2010, 9:46

Re: Povolenka k lovu - její náležitosti

Příspěvek od Petr1970 »

spíš může přijít kontrola na hospodáře? který to má archivovat a zpětně mu ukázat - tohle všechno bylo špatně..

nebo ne?
ZKM 456
Fabarm Elos C
Beretta 682 special skeet (bez gold a bez E)
W-Vanguard, .308W, 4-16x50 Vortex PST
Uživatelský avatar
Lotr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2115
Registrován: úte 02.9.2008, 7:03
Bydliště: lounsko

Re: Povolenka k lovu - její náležitosti

Příspěvek od Lotr »

Je to trošku jinak. Co je napsáno v povolence, je povoleno lovit. Zní to trošku byrokraticky, pravda, ale pokud budu mít v povolence napsáno srnec, I-III věková třída bez počtu kusů, co vlastně můžu lovit? Nic nebo všechno? Pokud poté někdo naloví x kusů, možná překročí plán lovu, kdo za to může? Lovec nebo hospodář? Mám-li v povolence jasně napsáno srnec, I. věková třída, 1 kus a střelím srnce III. věkové třídy jsem pytlák a hotovo. Stát dává uživateli honitby právo myslivosti a chce nad tím mít kontrolu. Proto ty obstrukce s přesně do detailu vypsanou povolenkou. V praxi je to trošku jinak, hospodáři si maličko ulehčují práci a lamentují nad tím, že kdyby měli vypisovat povolenky přesně podle pokynů MZe, potřebovali by povolenku formátu A4.
Povolenku může dle § 46/1 mysl. zákona kontrolovat hospodář, stráž, policie a orgán státní správy myslivosti. Jaká je praxe víme všichni, mě osobně se ještě nestalo, že by mi v revíru někdo kontroloval povolenku, ale zákon k tomu dává těmto osobám právo a nikde není psáno, že mě dnes večer někdo nezkontroluje. To vypisování strojmo a ručně je tak trochu i ochrana mysliveckého hospodáře, protože na ručně vypsanou povolenku si můžu sám dopsat co chci (běžná praxe, tady máš Franto povolenku a vypiš si ji), kdežto na vytištěné povolence je každý zásah poznat hned i laikovi a hospodář se nemusí trápit, jestli Frantovi dal povolenku na I. nebo II. věkovou a jestli si tam Franta na tu III. věkovou tu třetí čárku neudělal sám.
Takže si dovolím oponovat, ten přesný, do detailů rozpracovaný zákonný pokyn není zbytečný, protože slouží k ochraně práce mysl. hospodáře a pro státní správu je to jasný a zřetelný návod, jak postupovat v případě nějakého maléru.
ZG 47 8x57 JS, IŽ27-EM-1C Sporting 12/76, ZP 50 16/70, CZ 858 Tactical, Astra A-100 9 mm, CZUB 584, model 4, 12/7x65R, Remington model ll, r. 20/65, IŽ 18 r. 20/70
Nikon D-3100
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: Povolenka k lovu - její náležitosti

Příspěvek od BwanaHunter »

Lotr> nejsem si jistý, jestli jsem pochopil, pan ředitel Kráčmera ve stanovisku píše, že "Následně pak lze do tiskopisu jednotlivé údaje doplnit rukou." takže jestli si tu čárku doplnil Franta nebo ne tím nevyřešíme.
A dovolím si zopakovat otázku - píšeš, že co je v povolence uvedeno, je povoleno lovit. Pokud tedy mám povolenku, kde je uvedeno - dle zákona, schváleného plánu lovu a usnesení členské schůze, tak? Povolenka poměrně jasně říká, že jsem oprávněn lovit to, co mi povoluje zákon, plán lovu a za předpokladu, že jsem neprovedl něco, za co by mi schůze odhlasovala odebrání povolenky, a přitom povolenka neodpovídá stanovisku pana ředitele....
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Povolenka k lovu - její náležitosti

Příspěvek od fesoj »

Bwanahunter - plný souhlas !
Kritériem pravdy je praxe.
Uživatelský avatar
Lotr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2115
Registrován: úte 02.9.2008, 7:03
Bydliště: lounsko

Re: Povolenka k lovu - její náležitosti

Příspěvek od Lotr »

V podstatě ano, do prvního průšvihu.
Je to pouze stanovisko MZe, tudíž není vymahatelné a nelze za něj ukládat sankce, MZe nás má metodicky vést, jak věc dělat správně, to všichni chápeme.
Vyhláška 244/2002 jasně v § 20 stanoví:

(1) Povolenka k lovu (§ 46 odst. 2 zákona) musí obsahovat:
a) evidenční číslo povolenky k lovu,
b) uživatele honitby a jeho sídlo,
c) název honitby, v níž je uživatel honitby oprávněn provádět právo myslivosti,
d) jméno, příjmení a trvalý pobyt osoby, které je povolenka k lovu vystavena,
e) druh zvěře a počet kusů, na které je povolenka k lovu vystavena, u bažanta královského, krocana divokého a spárkaté zvěře (§ 14 odst. 2) též pohlaví a u samců spárkaté zvěře i věkovou třídu,
f) datum vystavení a dobu platnosti povolenky k lovu,
g) podpis uživatele honitby a mysliveckého hospodáře.
(2) Vzor povolenky k lovu je uveden v příloze č. 11 této vyhlášky.

Takže mám-li v povolence napsáno dle zákona, schváleného pláno a cokoliv jiného, je to špatně a povolenka je de facto neplatná. Vzorová povolenka je tu vystavena v jiném vlákně. Kontrolující orgán policie, státní správy nebo stráž, která nebyla na schůzi neví, co členská schůze schválila, že Franta může lovit. To se má dozvědět právě z povolenky, kde to bude jasně napsáno. Ad absurdum povolenka vyplněná dle zákona, plánu lovu a schválení schůzí nemusí být vydávána vůbec, protože všichni vědí, co lze lovit dle zákona o myslivosti, jaký je plán lovu pro danou honitbu a zápis ze schůze si taky můžou přečíst všichni.
ZG 47 8x57 JS, IŽ27-EM-1C Sporting 12/76, ZP 50 16/70, CZ 858 Tactical, Astra A-100 9 mm, CZUB 584, model 4, 12/7x65R, Remington model ll, r. 20/65, IŽ 18 r. 20/70
Nikon D-3100
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: Povolenka k lovu - její náležitosti

Příspěvek od BwanaHunter »

Lotr> ja se nehadam, ani netvrdim, ze nemas pravdu. Ale vim, ze v praxi vydavani povolenek zpusobem, ktery popisuju, neni zadnou vyjimkou, a zajimaji me pripadne dusledky.
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
Uživatelský avatar
Lotr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2115
Registrován: úte 02.9.2008, 7:03
Bydliště: lounsko

Re: Povolenka k lovu - její náležitosti

Příspěvek od Lotr »

Však já se taky nehádám, Bílý lovče, jen se snažím uvést věci tak jak jsou. Taky znám praxi vydávání povolenek a proto se snažím o nějakou osvětu, které není nikdy dost. Důsledky to může mít pro uživatele honitby, který špatně vyplněnou povolenku vydal, může být postižen za přestupek dle § 46/1 přestupkového zákona, důsledek to může mít i pro samotného lovce, který by se mohl dopustit přestupku dle § 35/1 f) přestupkového zákona, neboť neoprávněně loví zvěř. Taky to nemusí mít důsledek žádný dle pravidla "není žalobce, není soudce". Ale to je všechno případ od případu. Existuje dokonce výklad, že § 46 mysl. zákona nemá sankci v zákoně o myslivosti samotném proto, že se vždy jedná o tr. čin pytláctví. Už jsme to tu probírali ve vlákně Lov bez povolenky. Jak jsem tu už psal, lovec který má v povolence srnce I. věkové třídy a uloví srnce III. věkové třídy, je stejný pytlák, který loví bez povolenky. Stejně tak mám-li v povolence srnce a ulovím jelena. Musím počítat se stíháním za přestupek nebo dokonce tr. čin. Zkrátka co je v povolence psáno, to je dáno. Všechno ostatní zavání malérem jak pro uživatele honitby, tak pro lovce samotného.
ZG 47 8x57 JS, IŽ27-EM-1C Sporting 12/76, ZP 50 16/70, CZ 858 Tactical, Astra A-100 9 mm, CZUB 584, model 4, 12/7x65R, Remington model ll, r. 20/65, IŽ 18 r. 20/70
Nikon D-3100
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Povolenka k lovu - její náležitosti

Příspěvek od dalas »

Souhlasím s Lotrem, že povolenka by měla přesně specifikovat, co mohu v dané honitbě lovit. Pokud se to nevejde na jednu, nevidím důvod vydat jedné osobě více povolenek. Jen mne polívá studený pot, kolik je asi mezi námi pytláků. Kolik je omylů v určení věku třeba u srnců. Nejhůře na tom jsou ti, co mají II. To mohou lehce spadnout do I nebo do III. Kolikrát se stane, že je ulovena místo kohouta slepice. Je to sice "kumšt", ale jsou takoví. V praxi ale na ně není pohlíženo jako na pytláky. Zřejmě by se musel prokázat úmysl. Náš bývalý hospodář byl v tomto docela šprýmař. Do povolenky třeba psal srnče, věk 1 rok. nebo srna 7 let. To aby se člověk bál zmáčknout.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
mikycz
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 167
Registrován: čtv 21.7.2011, 9:35
Bydliště: Brno

Re: Povolenka k lovu - její náležitosti

Příspěvek od mikycz »

Pokud má někdo v povolence II. srnce a odloví podle něj průběrného srnce II. třídy a je III. tak by měl být určitě průběrný pokud je to I. na hraně pak by to sice za starých časů byl červený bod a tyty, ale co se týče zákona si myslím že na to není paragraf, spíš jde o to jak se k tomu postaví vedení spolku, z pohledu hospodář si myslím, že ten první případ projde, stejně tak pokud se odloví o 1 srnce víc než bylo v plán lovu tak se asi nic neděje. Konečný stav je mezi min a norm. stavem. Nebo se mýlím?
Naposledy upravil(a) mikycz dne čtv 05.2.2015, 18:35, celkem upraveno 3 x.
Odpovědět