Výcvik neloveckých psů v honitbě bez povolení

Veškerá legislativa ohledně lovectví a myslivosti
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: Výcvik neloveckých psů v honitbě bez povolení

Příspěvek od BwanaHunter »

Palkopal> jak je to v pripade sadu, pokud jsou oplocene? At to nemusim hledat... Jinak jsem preci citoval "ve vlastnictvi ci najmu statu, obce nebo jine pravnicke osoby..." Tedy netvrdim nic jineho.
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: Výcvik neloveckých psů v honitbě bez povolení

Příspěvek od BwanaHunter »

Leon> a nedaj si rict...:))
Time, vis ze zneuziti pravomoci verejneho cinitele je trestny cin?

Smarja ja taky nechci a vadi mi, kdyz si kazdy dela v lese co chce a chova se jak hovado. Ale je potreba 2x premyslet.
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
Uživatelský avatar
Lotr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2115
Registrován: úte 02.9.2008, 7:03
Bydliště: lounsko

Re: Výcvik neloveckých psů v honitbě bez povolení

Příspěvek od Lotr »

Palkopal má zřejmě na mysli rozsudek soudu, braný jako precedens. Nejvyšší správní soud řešil případ, kdy došlo k usmrcení psa mysl. stráží, mám pocit, že se jednalo o nějakého vlčáka a NSS došel k závěru, že pokud to není pes s průkazem původu a příslušnou zkouškou k výkonu - jedno jestli lovecký, služební apod. - jedná se o obyčejného psa, které je myslivecká stráž oprávněna za daných podmínek usmrtit. Pokud majitel dokáže předložením příslušných dokladů opak, má myslivecká stráž průšvih.
ZG 47 8x57 JS, IŽ27-EM-1C Sporting 12/76, ZP 50 16/70, CZ 858 Tactical, Astra A-100 9 mm, CZUB 584, model 4, 12/7x65R, Remington model ll, r. 20/65, IŽ 18 r. 20/70
Nikon D-3100
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: Výcvik neloveckých psů v honitbě bez povolení

Příspěvek od BwanaHunter »

Lotr> prukaz puvodu bych chapal, jsem schopen akceptovat, ze bez nej je to dejme tomu obecny pes, bez moznosti urceni plemene. Ale zkouska z vykonu mi do toho nezapada. Nicmene, bez ohledu na to je to velmi vypecene rozhodnuti. Kdyz tedy nacapam psa jak honi po lese, nejprve vyhledam majitele, zeptam se jestli pes ma PP a zkousky a pak ho dle toho pripadne zastrelim...no ty vole...
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
palkopal
Zkušený diskutér
Příspěvky: 538
Registrován: pát 29.3.2013, 14:59

Re: Výcvik neloveckých psů v honitbě bez povolení

Příspěvek od palkopal »

Já to měl ocitovat celé :
"§ 63
Přístup do krajiny
(1) Veřejně přístupné účelové komunikace,27) stezky a pěšiny mimo zastavěné území není dovoleno zřizovat nebo rušit bez souhlasu příslušného orgánu ochrany přírody. Obce vedou přehled o veřejně přístupných účelových komunikacích, stezkách a pěšinách v obvodu své územní působnosti.
(2) Každý má právo na volný průchod přes pozemky ve vlastnictví či nájmu státu, obce nebo jiné právnické osoby, pokud tím nezpůsobí škodu na majetku či zdraví jiné osoby a nezasahuje-li do práv na ochranu osobnosti28) či sousedských práv.29) Je přitom povinen respektovat jiné oprávněné zájmy vlastníka či nájemce pozemku a obecně závazné právní předpisy.30)
(3) Práva podle odstavce 2 se nevztahují na zastavěné či stavební pozemky, dvory, zahrady, sady, vinice, chmelnice a pozemky určené k faremním chovům zvířat. Orná půda, louky a pastviny jsou z oprávnění vyloučeny v době, kdy může dojít k poškození porostů či půdy nebo při pastvě dobytka. Zvláštní předpisy nebo tento zákon mohou oprávnění podle odstavce 2 omezit nebo upravit odchylně.31)
(4) Při oplocování či ohrazování pozemků, které nejsou vyloučeny z práva volného průchodu podle odstavce 3, musí vlastník či nájemce zajistit technickými nebo jinými opatřeními možnost jejich volného průchodu na vhodném místě pozemku."


Z toho dovozuji, že sady a zahrady jsou nepřístupné bez ohledu za chybějící oplocení či vlastnictví.

To BwanaHunter:
Že krajina není přístupna celá všem, jsem uváděl jako reakci na "Takže krajina je skutečně volně přístupná všem,". Není.

O tom psovi a rozhodnutí NSS jsem nepsal, ale moc by mě zajímalo odůvodnění rozsudku, pakliže se tak stalo. A stát se mohlo - o plemenech se v zákoně o myslivosti mluví pouze u ovčáckých a loveckých, ostatní jsou uváděny podle použití, na které je potřebný výcvik "Toto oprávnění se nevztahuje na psy ovčáckých a loveckých plemen, na psy slepecké, zdravotnické, záchranářské a služební". Pokud onen "vlčák" neměl na první pohled jenom znaky německého ovčáka (patří-li německý ovčák ještě mezi ovčácká plemena?), potom mohl být vydáván za služebního, slepeckého, zdravotnického (měl kazajku s červeným křížem?) či záchranářského, ale na to by skutečně potřeboval doklad o tom, že takový výcvik absolvoval či takovému využití je používán. Pokud ale onen "vlčák" nic takového neměl, při tvrzení mysl. stráže, že pronásledoval zvěř, měl by asi smůlu.
Ale jak říkám - odůvodnění rozsudku, tam je to napsané.
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: Výcvik neloveckých psů v honitbě bez povolení

Příspěvek od BwanaHunter »

palkopal> no, tohle samozřejmě nerozporuji, ostatně jsem tentýž zákon sám citoval, byť taky ne celý. Ale krajina přece nejsou zdaleka jen zemědělské pozemky. (Když bych to chtěl brát čistě omezeně, tam odkud pocházím, tvoří tak 80-90% les a pastviny. Působím v revíru, který je ze 100% lesní pozemky, takže tam není ani píď krajiny, kam by nemohl chodit každý, kdo si zamane.) Takže nechci slovíčkařit, ale já to pořád vnímám tak, že krajina je volně přístupná komukoliv, až na několik konkrétních (drobných) omezení, která taxativně stanoví zákon. Že se ty restrikce budou procentuálně lišit mezi centrálními Krkonošemi nebo Jeseníky, a Hanou nebo jižní Moravou podle mě není podstatné. Nicméně rozumím tomu tak, že o faktech se nepřeme, spíš to asi každý jinak vnímáme.

Německý ovčák - skupina FCI 1. Plemena ovčácká, pastevecká a honácká. Takže podle mě je jasno.
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Výcvik neloveckých psů v honitbě bez povolení

Příspěvek od fesoj »

Myslím, že v této souvislosti se bavit o tom, zda konkrétní pes měl či neměl průkaz původu, nemá sebemenší význam. Průkaz původu je ke složení jakékoliv zkoušky důležitý pouze pro výkon práva myslivosti, všude jinde jsou ke zkouškám a kvalifikované práci připuštěni psi bez ohledu na plemeno či jeho zařazení do nějaké skupiny FCI, o nějakém průkazu původu ani nemluvě, důležité je, co ten pes umí - ať jde o psy s policejním výcvikem nebo třebas o canisterapii. A Zákon o myslivosti v tomto směru nahrává právě majitelům psů loveckých plemen, zejména bez průkazu původu, ale snadno identifikovatelným /v podmínkách naší honitby se jedná nejčastěji o labradory/ bez jakéhokoli výcviku a výchovy, ale o to častěji se i bez přítomnosti pána pohybujícím a leckdy i vyloženě pytlačícím v honitbě, protože jejich majitelé se spoléhají na to, že na psa loveckého plemene nemá nikdo právo vystřelit. A bude hůř, protože mezi módní plemena se dnes dá zařadit - bohužel - i výmarský ohař, kterého si leckterá pražská panička pořídí jen proto, že to je právě "in", pak s ním jede na venkov na chalupu a poustí pejska vyběhat, třeba i bez dozoru - vždyť je to lovecký pes tak ať si loví, nikdo mu podle zákona nesmí ublížit.
Kritériem pravdy je praxe.
Lesomil
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 455
Registrován: úte 04.1.2011, 19:29

Re: Výcvik neloveckých psů v honitbě bez povolení

Příspěvek od Lesomil »

palkopal :)
V dřívějším znění zákona bylo v podmínkách usmrcení psa MH nebo MS uvedeno " pokud je jako takový rozpoznatelný" Tedy pokud je služební atd. pes viditelně označen např. bílým obojkem.... V současně platném zákoně již toto není. Hovoří se pouze o plemeni. Co se týče průkazu původu psa, pak u některých plemen psů se vydává průkaz původu na přesně stanovený počet štěňat a pokud má fena štěňat více, pak "papírová" jsou jen některá z vrhu.... Že by ostatní byla již štěňata jiného plemene?
Pokud jsem dobře pochopil příspěvek přítele Lotra o rozhodnutí Nejvyššího správního soudu, pak soud asi nezpochybnil že se jedná o určité plemeno psa.... Ať již služební či ovčácké.... ale vyslovil se k tomu, že pokud takový pes (ač stanoveného plemene) nemá příslušné zkoušky, zařazuje se při splnění ostatních podmínek mezi psa které je oprávněn MH či MS usmrcovat.
Podle mého osobního názoru, je toto rozhodnutí bičem na osoby výše uvedené a neumím si představit výkon jejich oprávnění s oporou tohoto rozsudku. Je to rozhodnutí silně rozšiřující znění zákona a stanovující podmínky v zákoně neuvedené. Tedy rozhodnutí zákon o myslivosti porušující. Píši bez znalosti odůvodnění rozsudku a tedy nemusím jistě mít pravdu ale domnívám se, že ani soud není oprávněn do platného zákona stanovit další podmínky v zákoně neobsažené.
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: Výcvik neloveckých psů v honitbě bez povolení

Příspěvek od BwanaHunter »

Lesomil> to o těch psech psal Kuna1. Lotr to pak zaměnil s palkopalem a už se to s ním veze :))

"u některých plemen psů se vydává průkaz původu na přesně stanovený počet štěňat" to ještě někde platí? Nevím o tom. Dřív se musela přespočetná štěňata utrácet (ačkoliv ne vždy se dodržovalo), ale to už je nějakých nejmíň 20 let zrušeno.
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
Uživatelský avatar
Leon
Moderátor
Příspěvky: 2773
Registrován: sob 23.9.2006, 16:51
Bydliště: kousek od M.B.

Re: Výcvik neloveckých psů v honitbě bez povolení

Příspěvek od Leon »

Bwana neplatí to bylo za komančů jediný kdo má nějaké omezení jsou barváři tam za každé nadpočetné štěně zacáluješ klubu a pak máš na určitou dobu zákaz chovu na té feně která měla více štěňat a nechtěl jsi je protizákonně uspat.P.S . dobrá debilita
CZ 550 american 308win.
Tim
Zkušený diskutér
Příspěvky: 692
Registrován: úte 26.11.2013, 14:21
Bydliště: Mar. Lázně

Re: Výcvik neloveckých psů v honitbě bez povolení

Příspěvek od Tim »

BwanaHunter píše:Leon> a nedaj si rict...:))
Time, vis ze zneuziti pravomoci verejneho cinitele je trestny cin?

Smarja ja taky nechci a vadi mi, kdyz si kazdy dela v lese co chce a chova se jak hovado. Ale je potreba 2x premyslet.

Vím, kde jsem psal o zneužívání pravomoci?
Motivační citát pro tento den:

Vykašli se na motivační citáty, nalej si sklenku Jamesonu a pusť si pořádnej metal!!!
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: Výcvik neloveckých psů v honitbě bez povolení

Příspěvek od BwanaHunter »

Leon> tak to je dobrá zhovadilost, u těch barvářů. Jinak jsem si to myslel, už jsem se kulil, že by to ještě někde platilo...
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
Lesomil
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 455
Registrován: úte 04.1.2011, 19:29

Re: Výcvik neloveckých psů v honitbě bez povolení

Příspěvek od Lesomil »

Jak je vidět, krapátko jsem zaspal dobu.... :oops: Ale jsem rád, pokud takový nesmysl již byl dávno zrušen... Již pěknou řádku let do psů nedělám a tak jsem v tomto směru zůstal mimo obraz....... Tímto se omlouvám...... :)
Petr1970
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1867
Registrován: úte 26.1.2010, 9:46

Re: Výcvik neloveckých psů v honitbě bez povolení

Příspěvek od Petr1970 »

hele co se navážíte do labradorů?:-) spíš různý modní plemena (a to labrouši už dlouho nejsou), typu madar-výmar bez PP:-) :D


nevím co ten NSS, ale jako záchranářského a podobného psa je možné cvičit a používat i psa bez PP (voříška)... a může tak oficiálně pracovat... celník, záchranář si může cvičit a používat libovolného psa (a mít na to papíry že ten pes má zkoušky a cenu)...
o canisterapii ani nemluvě...

lesomil: NS a US můžou hodně věcí, i "vyložit zákon"... případně ho celý zrušit..
ZKM 456
Fabarm Elos C
Beretta 682 special skeet (bez gold a bez E)
W-Vanguard, .308W, 4-16x50 Vortex PST
Lesomil
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 455
Registrován: úte 04.1.2011, 19:29

Re: Výcvik neloveckých psů v honitbě bez povolení

Příspěvek od Lesomil »

Zdravím :D
Kdyby zákon zrušili, tak ani nepípnu.... Ale nějaký "rozšířený" výklad zákona, kdy se do něho vkládají nějaké další podmínky v zákoně neuvedené a na nich se nějaké rozhodnutí staví, se mi nejeví jako správné. To už je podle mne zásah do tvorby zákona a ne jeho výklad.
Odpovědět