záraz není nelegální

Veškerá legislativa ohledně lovectví a myslivosti
Uživatelský avatar
Leon
Moderátor
Příspěvky: 2773
Registrován: sob 23.9.2006, 16:51
Bydliště: kousek od M.B.

záraz není nelegální

Příspěvek od Leon »

Tak záraz není nelegální http://www.myslivost.cz/Aktuality/Je-mo ... re-za.aspx ale co je podle zákona 246/1992 Sb ubodání ?Je to když černou bodnu jednou a proříznu plíce i se srdcem ,což je jinde ve státech EU při lovu spárkaté zvěře povoleno aby nedošlo k ohrožení lidí a psů při dostřelování zvěře
CZ 550 american 308win.
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: záraz není nelegální

Příspěvek od fesoj »

Podle mého názoru provedení zárazu bodnutím do srdce, ať již nožem či oštěpem, ZATÍM povoleno není, ač se to běžně používá - je to humánnější a bezpečnější způsob usmrcení než dostřelná rána, zejména je-li s divočákem v kontaktu pes. Musíme jen doufat, že praxe si změnu předpisu vynutí.
Kritériem pravdy je praxe.
Uživatelský avatar
tornádo
Troll
Příspěvky: 217
Registrován: stř 02.12.2009, 11:30

Re: záraz není nelegální

Příspěvek od tornádo »

bezpečnější ? myslím,že rozhodně ne.
Až ti obživne prase pod nohama,tak budeš mluvit jinak.
K praseti zásadně s nabitou a odjištěnou flintou v pohotovosti,jak se pohne střílet.

Ne že bych byl odpůrce zárazu (ať si to každý dělá jak chce) ale nesojím o úraz,radši zahodím pár stovek gramů zvěřiny.
Petr1970
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1867
Registrován: úte 26.1.2010, 9:46

Re: záraz není nelegální

Příspěvek od Petr1970 »

no tak spíš jde o to co v tom stresu (nevíš jak se to pohne) udělá ten našlapanej knedlík odražený o zem-kamen..

z hlediska bezpečnosti pro okolí jsou dostřelný rány celkem průser....
ZKM 456
Fabarm Elos C
Beretta 682 special skeet (bez gold a bez E)
W-Vanguard, .308W, 4-16x50 Vortex PST
Uživatelský avatar
tornádo
Troll
Příspěvky: 217
Registrován: stř 02.12.2009, 11:30

Re: záraz není nelegální

Příspěvek od tornádo »

není problém si udělat/nechat udělat redukované střelivo s patřičnou střelou na dostřel ,která ven neprojde...
Ale nechci zbytečně být OT...
Špalda
Častý návštěvník
Příspěvky: 55
Registrován: stř 18.7.2012, 22:07

Re: záraz není nelegální

Příspěvek od Špalda »

Kolega dával záraz srnci a skončil s 5 stehy. Myslim, že je to i o umu, jestli to neumím nebo si nejsem jistý radši střílet. Je to pro zvěř kradší než si dokazovat uma odvahu.
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: záraz není nelegální

Příspěvek od fesoj »

Jde hlavně o ty případy, kdy je prase drženo jedním nebo několika chvatovými psy - v tom případě bych jednoznačně preferoval použití oštěpu, už proto, že rána z blízkosti působí na jemný psí sluch velice nepříjemně a pes může i ohluchnout. O tom, že střela může v těle zvěře nárazem na kost změnit směr, nebo se roztříštit a působit střepinovým účinkem, ani nemluvě.
Kritériem pravdy je praxe.
precechtel
Zkušený diskutér
Příspěvky: 573
Registrován: čtv 07.12.2006, 20:11
Bydliště: olomouc

Re: záraz není nelegální

Příspěvek od precechtel »

legislativa je samozřejmě důležitá, ale jako prioritu vidím řídit se zdravým selským rozumem. Uvedu konkrétní případy ze své praxe: kamarádem malou ráží /.223/ postřelený srnec na měkotu, fena čf ho zahnala do vysoké řepky, tam ho držela za zadní běh a nemohla se dostat na krk, srnec naříkal, byl problém se k němu vůbec dostat, po doskákání k němu jsem nevědlěl pořádně kde je vesnice a kde okraj pole, na hanácké rovině jsem volil učebnicový záraz, bylo to bezpečnější než střelba. Druhý případ - vlastní prožitek též, ulovil jsem slabé srnče, spadlo, zhaslo ihned, okamžitě střílím po přebití na jeho slabou matku, padá rovněž. Po chvíli jdu na nástřel, vyvrhnu srnče, flintu nechám u srnčete a přecházím k srně. Dojdu k srně, ta pojednou zvedá palici, skáču k ní, že jí dám záraz, překvapivě skáče na běhy a pryč. Zpět pro flintu, obloukem nadcházím a dostřeluji. Než se honit za kusem s nejistým výsledkem, raději bezpečně dostřelit. Tolik má zkušenost. Co se týká oštěpu, možná si to vynutí doba. Od kamaráda dříve myslivce / 87 r. věku / vím, že dříve se chodilo i na prasata do leče se sekyrou na dlouhém toporu.
politice a politikům zmar
Uživatelský avatar
Leon
Moderátor
Příspěvky: 2773
Registrován: sob 23.9.2006, 16:51
Bydliště: kousek od M.B.

Re: záraz není nelegální

Příspěvek od Leon »

pánové mě zajímalo jestli k tomu zákonu není nějaká prováděcí vyhláška (žádnou jsem nenašel) co si zákonodárce pod pojmem ubodání představoval. K dostřelování zvěře kterou drží psi bych napsal jenom jedno když chceš lovit tak na to musíš mít když na to nemáš tak se na to vys.. těch psů kteří loví s Hubertem díky těm co si mysleli že se nic nestane jsou kvanta a hluchých ještě víc
CZ 550 american 308win.
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: záraz není nelegální

Příspěvek od BwanaHunter »

precechtel> se sekerou se chodilo do leče na Podkarpatské Rusi, léta Páně. (netvrdím samozřejmě, že jenom tam). Bez ní honci odmítali honit. Jinak zdravý rozum je samozřejmě vždy potřeba, nicméně je občas třeba myslet i na to, že v našich předpisech ho člověk často hledá marně. Případů, kdy kolegové myslivci, za záraz měli problémy znám vícero. Jeden z blízkého okolí kdy kolega dal záraz srně sražené autem, byli kolem toho lidi a málem přišel o papíry.

leon> jsem taky toho názoru, že Chánovský obranný nožík na opasku se vždy hodí :)))
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
Petr1970
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1867
Registrován: úte 26.1.2010, 9:46

Re: záraz není nelegální

Příspěvek od Petr1970 »

nejhorší je, že u nás nikdy nic nebude (jasno) 2 právnici maj 3 názory a nakonec záleží jak se vyspí soudce z plzně...
takže jednou se řekne že ubodání je něco, podruhý ne..

bohužel, v tomhle "zlatý anglosaský zvykový právo" - najdeš precedens a jede se podle něj - sice taky to může bejt nelogický, alespon je to stejný...
ZKM 456
Fabarm Elos C
Beretta 682 special skeet (bez gold a bez E)
W-Vanguard, .308W, 4-16x50 Vortex PST
Uživatelský avatar
Leon
Moderátor
Příspěvky: 2773
Registrován: sob 23.9.2006, 16:51
Bydliště: kousek od M.B.

Re: záraz není nelegální

Příspěvek od Leon »

Bwana lékárnička kde je správný teploměr se vždycky hodí :wink: ale mě pořád nejde do hlavy to ubodání protože ubodání je více bodnutí ne jenom jedno
Zvědavec
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 119
Registrován: stř 01.6.2011, 20:51

Re: záraz není nelegální

Příspěvek od Zvědavec »

Někdy není češtinářsky dobře užitý a časovaný výraz v souladu s jeho právním výkladem. Z češtinářského významu je tvé podezření, na "ubodání" jako děje vícečetného, spočívajícího v opakovaném bodnutí správný. Jak už tu ale bylo zmíněno, právní výklad nejde vždy ve šlépějích logiky "selského rozumu" ani "pravidel českého pravopisu". I já se domnívám, že pojem ubodání nepostihuje případ okamžitého usmrcení lovem poraněného kusu jedním bodnutím do mozku/míchy/srdce (u černé zvěře či vysoké). O ubodání by se ale podle mne mohlo v tomto kontextu už jednat v případě, že lovené zvíře nebylo předtím poraněno (lovem, dopravní nehodou apod.) a nešlo tudíž o usmrcení zraněného kusu - doražení, ale o "útok", resp. nepovolený způsob lovu na nezraněný kus. Tady asi spíše oštěpem, než jinou bodnou zbraní. V tomto případě se sice také může jednat o jednočinný akt jediného bodnutí, vedoucí k "ulovení" kusu, ale podle záměru zákona ošetřující způsoby lovu (povolené/nepovolené) to češtinářsky smysl nedává a právně jo. Problém je spíš v tom, že čím lepšího právníka se zeptáš, tím spíš se dostaneš k odpovědi: "a jak byste potřeboval abych vám odpověděl?". To jsou prostě "práva" s jejich možným výkladem. Třeba v trestním právu existuje několik výkladů - jurisdikcí, které jdou významově proti sobě a není nenormální, že obžaloba se odvolává na jednu a obhajoba se hájí odkazem na jinou. Pak záleží na osobě soudce, která z jurisdikcí anebo třeba taky žádná z užitých, je jeho výkladu práva bližší. Tady je to stejné. Jen díky tomu, že není vedeno dost sporů, vyžadující jurisdikce vlastně tento zákon žádné nemá. Já si ale myslím, že záraz právně obhájitelný je. A dříve vyjevený názor, že je záraz bezpečnější než dostřelení bylo v případě, že na loveném kusu chvatuje pes. A nešlo ani tak o bezpečnost střelce, jako bezpečnost psa. Tak to alespoň chápu já.
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: záraz není nelegální

Příspěvek od fesoj »

Co se týče srnčího, každému doporučuji, aby se předtím, než poprvé zkusí dát záraz postřelenému kusu, toto naučil na kusu zhaslém, aby věděl kam a v jakém úhlu musí to bodnutí směřovat, jinak opravdu může dojít k týrání zvěře a to asi nikdo nechceme. Správně provedený záraz musí být dílem okamžiku. Protože u sebe nosím nůž vždy, již několikrát jsem dával záraz srnčímu, ke kterému jsem byl coby policista přivolán při dopravní nehodě. A snad právě proto, že to bylo rychlé a provedené s jistotou, jsem se nikdy nesetkal s tím, že by někdo proti mému postupu protestoval.
Kritériem pravdy je praxe.
Uživatelský avatar
roman0874
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 106
Registrován: ned 07.3.2010, 15:55

Re: záraz není nelegální

Příspěvek od roman0874 »

mam dotaz na vas,jeste se mne to nestalo.vcera sem jel vecer s tahu domu.na silnici po ceste jsem nasel lezet srnecka,z vetrniku barva,zlamany behy,malatny izebra byly urcite...odtahl jsem ho stranou do prikopu a zavolal policii,ta skontaktovala mistni sdruzeni a ty prijeli,dali zaraz,blombu...podekovali,zanadavali si na silnici a odjeli...tak je to temner spravne
jenze...koukat se na srnce jak se trapi bylo sileny.myslivec jsem rok.ucili nas zaraz ne a postup jak sem popsal
chci se optat co se muze stat a jestli ma nekdo nakou info ci skusenost-az se to stane nedejboze priste,tak sparvny je dostrelit kulovou bla bla,to si na cizim uzemi netroufam,kratkou uz vubec.takze zbyva nepovoleny zaraz v cizi honitbe...CO SE MNE MUZE STAT POKUD ZARAZ DAM A ZAVOLAM PCR ABY SEHNALI MISTNIHO MYSLIVCE ABY ZVER PREVZAL?
to co sem zazil vcera uz zazit nechci a je mne stoho spatne na dusi doted
Malorazka zkm451-Puskohled zeiss 6x32
Brokova dvojka Iz27-12x70
brokovnice samonabijeci cz 241 20x65
Kulovnice opakovaci Cz557lux-308W,Puskohled Meopta meostar r1r 3-12x56rgd
Revolver Ruger Sp101,357magnum
Odpovědět