Pírka

Veškerá legislativa ohledně lovectví a myslivosti
Uživatelský avatar
Steyer
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 433
Registrován: úte 12.12.2006, 22:56
Bydliště: Liberec

Pírka

Příspěvek od Steyer »

Vážení kamarádi myslivci,
také nevěříte vlastním smyslům, že se budou státní správě posílat pírka ze všech ulovených divočáků?
Tuším, proč k tomuto došlo, ale proč proboha pírka???
Proč třeba ne lízák??? Ten má přece černá taky jen jeden. (sice by to vadilo mému psovi, ale snad bych ho udobřil jinak).
Proč ČMMJ tuto problematiku včas nepodchytila??? Tohle se přeci neseběhlo ze dne na den.
Nebo snad byla ČMMJ tak vytížená přerozdělením funkcí ve vedení, že ji toto nezajímalo???
Dle tradic myslivosti jsou trofejí ze zvěře černé zbraně a škára.
Škára se určitě nenechává dělat z každého kusu, to je pravda.
Ale proč proboha pírko??? Co budeme jako proboha z čeho uřezávat dál???
Pokud neodevzdám pírko, bude vzorek sice vyšetřen, ale spolek nebo mě to bude stát 150 Kč.
Sice to není moc, ale jde o princip.
Ještě bych pochopil, kdyby si veterina/státní správa jako důkaz o odlovu toho konkrétního kusu černé nechala předložit tu kost z pírka, kostrč, ale lízák mi nějak sedí víc, bylo by to jednodušší.
Vůbec se mi to nelíbí a doufám, že z vedení ČMMJ k tomuto zazní rezolutní odpověď a nějaká rozumná korekce tohoto potupného stavu. Jestli se ale stáhne ocas mezi nohy a nechá se to být, tak opravdu nevím, k čemu nám ČMMJ vlastně je, toto přese nejde řešit někde na osobní nebo lokální úrovni.
Nevím jak Vy, ale pro mě jsou divočáci zvěří rytířskou a zaslouží si úctu i po ulovení.

Takže "Vocasy vocasům!!!"
Každá hodina, strávená na tomto fóru, je ničím proti vteřině strávené v lese.
Umění není něco "zabít", ale nechat žít...
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Pírka

Příspěvek od dalas »

Taky nechápu. Odevzdáváme spodní čelist. Teď ještě pírko. Vždyť je to jednoduché. Mám nahlášeno třeba 10ks, budu mít 10 vyšetření 10 hlášení o úlovku a odevzdám 10 čelistí z nichž lze naproti pírku určit věk. Lízák je právo, to bych neodevzdával. Pokud někdo bude chtít něco zašít, tak to zašije i s pírkem. Svalovce zničí tepelným zpracováním a ostatní riskne. Nevidím ale jediný důvod jak pro podvádění, tak pro odevzdávání pírka. Ještě zkusím důvodovou zprávu, jestli tam něco je o tom pírku.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
kounek
Zkušený diskutér
Příspěvky: 534
Registrován: ned 11.7.2010, 17:47

Re: Pírka

Příspěvek od kounek »

Osobně vidím pírko jako menší zlo, než kdybych měl odevzdávat čelist.

Pírko uříznu, hodím do pytlíku a fertig. Čelist???? Vyřezat, vyvařit, odmastit, vybělit???? tak to bych radši zaplatil těch 150 Kč než toto podstupovat...

A pokud mi půjde o trofej, tak zase těch 150 zaplatím a budu ji mít i s pírkem...
Mauser M12MAX 308w; Blaser 750/88 5,6x52r/9,3x74r; Brno 502 243/12,Brno Stopper 458WM, CZ457
Dříve:CZ550Safari 375hh; CZ527; BO803.8; CZ550 9,3x62; IZH94; PPK K1 308w; Rössler Titan6 308w; Merkel Suhl 220E 9,3x74R/9,3x74R; ZKK600 30-06
Uživatelský avatar
gonias
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 410
Registrován: pát 27.7.2007, 5:04
Bydliště: Vyškovsko

Re: Pírka

Příspěvek od gonias »

Také jsem se dotazoval a bylo mě řečeno asi následující.

Státní správa má mylnou představu, že se uměle navyšují počty ulovených kusů. Že se uloví jedno prase a odevzdá se z něho více různých vzorků s nahlášením více ulovených kusů. No s pánem na veterině jsme se taky smáli. :D

Prý údajně první verzí byla jazylka, ale byly námitky, že u naháněk s větším počtem ulovené černé to nebude to pravé. No tak z toho asi vyšlo pírko.
Já s tím problém nemám. Když to přeženu, tak jeden pytlík, vzorek+pírko. Ale já půjdu cestou pytlíků dvou.
Merkel KR-1 Black 7x64 + Docter Unipoint 2,5-10x50, osnova 4-0 na šíně + Norma Vulkan, Hornady InterLock SP, S&B SPCE
Meopta MeoStar B1 8x42
Drsnosrstý jezevčík Asta
Petr1970
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1867
Registrován: úte 26.1.2010, 9:46

Re: Pírka

Příspěvek od Petr1970 »

hm... já zase slyšel verzi že je to kvůli "zatajování" :-) střelím 5 prasat, ale protože jsem prase-línej, tak neberu 5 vzorků z jednoho prasete

což je podle mě naprostá blbost, protože proč to proboha zatajovat (nechci otrávit rodinu)...

to s tím navyšováním zní logičtěji, ale taky nechápu proč by to někdo dělal... leda kvůli škodám že jako nastřílel "hodně prasat" a že dělá co může...?
ZKM 456
Fabarm Elos C
Beretta 682 special skeet (bez gold a bez E)
W-Vanguard, .308W, 4-16x50 Vortex PST
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Pírka

Příspěvek od dalas »

Kolik je honiteb s normovanou černou? Jedině tam snad by měli zájem na navyšování hlášení. U ostatních honiteb je to státní správě fuk.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Petr1970
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1867
Registrován: úte 26.1.2010, 9:46

Re: Pírka

Příspěvek od Petr1970 »

ale majitelům a společenstvům třeba ne.. a když budou tvrdit "střelili sme 60 prasat", holt jich tu bylo 200, to zní líp než máme 1 protože na to pečem..?
ZKM 456
Fabarm Elos C
Beretta 682 special skeet (bez gold a bez E)
W-Vanguard, .308W, 4-16x50 Vortex PST
Uživatelský avatar
Steyer
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 433
Registrován: úte 12.12.2006, 22:56
Bydliště: Liberec

Re: Pírka

Příspěvek od Steyer »

No mě se také zdá, že někdo praktikoval systém 5 prasat, z jednoho vzorky a 4 pěkně pod rukou prodat.
Ale to zase nedává smysl, protože tohle jde praktikovat pírko nepírko. Když by někdo chtěl ty kusy zatlouct, tak je prostě zatluče a nepřizná, na klobáse žádná plomba přece nevisí, no a trichinela? Když se do rumu lil metyl a lidi to taky vychlastali, tak tyhle týpky nějaká trichinela asi nezastaví, ausgerechnet když to trouba na 250°C vyšetří sama.
Já tomu prostě nějak nerozumím, mě na tom nejvíc se*re to informační vákuum.
Kdyby to někdo rozumně alespoň vysvětlil, ale tohle??? Na konci roku prostě oběžník a bum.
A to jsme v listopadu absolvovali přeškolení na prohlížitele a ani tam o tom nikdo ani necek´.
Tohle je přesně jak salámová metoda, pomalými tvrdými kroky všechno zpřísnit a nakonec zakázat.
Každá hodina, strávená na tomto fóru, je ničím proti vteřině strávené v lese.
Umění není něco "zabít", ale nechat žít...
crif
Zkušený diskutér
Příspěvky: 606
Registrován: pát 07.3.2014, 20:12

Re: Pírka

Příspěvek od crif »

Tady alespoň vidíš, jak celý systém ne"funguje".
Uživatelský avatar
Leon
Moderátor
Příspěvky: 2773
Registrován: sob 23.9.2006, 16:51
Bydliště: kousek od M.B.

Re: Pírka

Příspěvek od Leon »

Jo někde to byla lenost tak to bylo několik vzorků z jednoho a někde zase bylo z jednoho několik vzorků a několik plomb spálených aby to vypadalo že se myslivci snaží a teď už to neukecaj :lol: :lol: :lol:
CZ 550 american 308win.
crif
Zkušený diskutér
Příspěvky: 606
Registrován: pát 07.3.2014, 20:12

Re: Pírka

Příspěvek od crif »

Osobně je mi jedno, jaký popř.jiný markant bych předložil. Chápu, že někdo chce mít jako celek něco z třeba 200kg prasete, tak mu asi na 150,-Kč záležet nebude.
Jinak co se týče předložení čelisti- vždyť je to časová prkotina a člověk si nemusí vůbec dát záležet na nějakém "sněhovém"vzhledu. Stačí uvařit.....osobně bych nic více nedělal....
A v létě mi s tím mohou pomoci mravenci :-D :-D
Toma
Zkušený diskutér
Příspěvky: 622
Registrován: úte 13.11.2007, 10:37

Re: Pírka

Příspěvek od Toma »

A proč to ještě vařit?
Lovec zabíjí jednou ranou.
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Pírka

Příspěvek od dalas »

Ještě kouknu do kuchařky, jestli se z pírka nedá udělat nějaká delikatesa. :lol: To by byl pádný důvod.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Uživatelský avatar
Steyer
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 433
Registrován: úte 12.12.2006, 22:56
Bydliště: Liberec

Re: Pírka

Příspěvek od Steyer »

Obrať se na Láďu Hrušku, ten to určo zmákne :-)
Ale vážně, veterináři, co to budou zpracovávat jsou z toho taky na palici, protože se jim bude hromadit jenom další bordel,
kterýho maj tak jako tak dost. Alespoň tak mi to řekli dva, které osobně znám.
Kdyby se radši páni hygienici a veterináři věnovali vývoji solidní vakcíny proti ACH nebo kdyby je konečně napadlo nějaké "solidní" řešení co s radioaktivitou černé zvěře, ale to né, to by byla PRÁCE.
Oni radši budou vydávat vyhlášky a měnit zákony tak, aby to vždy odsral koncový uživatel / poplatník.
Velebnosti, to je hnus !!!
Každá hodina, strávená na tomto fóru, je ničím proti vteřině strávené v lese.
Umění není něco "zabít", ale nechat žít...
Uživatelský avatar
Leon
Moderátor
Příspěvky: 2773
Registrován: sob 23.9.2006, 16:51
Bydliště: kousek od M.B.

Re: Pírka

Příspěvek od Leon »

Co pořád někdo řeší preparaci to je takový problém to pírko stáhnout když chci vydělat škáru.Kdyby nebylo mezi myslivci tolik pitomců tak žádná kontrola není potřeba
CZ 550 american 308win.
Odpovědět