Rada noční vidění

Noční vidění, termovize a podobná elektronická zařízení. Vaše zkušenosti, rady a dotazy
smlen
Nový návštěvník
Příspěvky: 1
Registrován: pon 22.10.2012, 16:36

Rada noční vidění

Příspěvek od smlen »

Dobrý den,
prosím o radu, týkající se Nočního vidění Yukon NV 5 x 60.
Chci udělat radost manželovi pod stromeček.
Rád chodí pozorovat zvěř i za šera a v noci, někdy i s dětmi a když jsem prohledávala nabídky na netu, padlo mi toto zařízení do oka. Je pro mě, jako matku na MD, finančně přijatelné. Máte někdo s tímto typem zkušenost? Předem díky za názory nebo rady.
Uživatelský avatar
Steyer
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 433
Registrován: úte 12.12.2006, 22:56
Bydliště: Liberec

Re: Rada noční vidění

Příspěvek od Steyer »

též zdravím,
jedná se o přístroj Gen. I+ pokud se nemýlím.
Pokud to koupíte, počítejte s tím, že pro úspěšné pozorování za tmy
k tomu budete ještě potřebovat IR přísvit, protože ten, co je tam ve standardu (vestavěný)
je účinný tak max. do 30m. Pokud Váš manžel chce pozorovat přírodu na větší dálku,
což bude s dětmi asi více potřeba, tak bez toho přísvitu s tím moc neuvidí.
Přísvit můžete pořídit od stejné firmy, ale je to dalších ca. 2,5-3,0 tisíce navíc.
Každá hodina, strávená na tomto fóru, je ničím proti vteřině strávené v lese.
Umění není něco "zabít", ale nechat žít...
jhonny
Nový návštěvník
Příspěvky: 2
Registrován: pon 02.3.2015, 16:30

Identifkace NV Belomo

Příspěvek od jhonny »

Dobrý den, jelikož jsem nenašel vhodnější forum obracím se na vás. Potřebuji identifikovat noční vidění, které jsem našel při vyklízení. Jediné na co jsem zatím přišel, že se jedná o značku Belomo, ale to je vše. Žádné sériové číslo nebo typ na přístroji bohužel není. Hledal jsem i podle fotek na Googlu, ale tam jsem našel pouze inzerát. Budu rád za každý typ, "nakopnutí". Rád bych našel nějaký manuál či podrobnější popis nebo dokonce dokumentaci se schématem zapojení, takže pokud někdo má takový materiál k dispozici budu rád, když ho ofotíte.

Nejsem ohledně těchto zařízení moc znalí, ale typoval bych to na gen1, má červený holografický kříž a pevné přiblížení asi tak 4x. Bohužel víc indícií mě nenapadá. Doufám, že se někdo najde kdo o této mašině bude vědět více. Děkuji.

Přesunuto do příslušného vlákna. Pufr

EDIT: Omlouvám se, za foto. Uvědomil jsem si to až po odeslání. FOTO ZDE: http://hodyx.rajce.idnes.cz/NVG .
Naposledy upravil(a) jhonny dne úte 03.3.2015, 15:51, celkem upraveno 1 x.
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

identifikace NV Belomo

Příspěvek od pufr »

No, vítej zde Johnny-Jhonny. Musím s Tebou jedině souhlasit, určitě tu někdo bude vědět víc. Tipnul bych, že až přidáš odkaz na pěkné ostré fotky na rajčeti nebo googlu, rád se pochlubí :)
Pufr
Uživatelský avatar
Steyer
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 433
Registrován: úte 12.12.2006, 22:56
Bydliště: Liberec

Re: Rada noční vidění

Příspěvek od Steyer »

Každá hodina, strávená na tomto fóru, je ničím proti vteřině strávené v lese.
Umění není něco "zabít", ale nechat žít...
jhonny
Nový návštěvník
Příspěvky: 2
Registrován: pon 02.3.2015, 16:30

Re: Rada noční vidění

Příspěvek od jhonny »

Steyer: Prohledal jsem každou záložku, ale nic jsem nenašel.
Lesomil
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 455
Registrován: úte 04.1.2011, 19:29

Re: Rada noční vidění

Příspěvek od Lesomil »

Zdravím!
Ze zvědavosti jsem nakoukl do vyhledávání a narazil jsem na toto..
http://defencesecurityindia.com/night-vision-devices/
do jaké míry to bude k něčemu dobré nevím, protože neovládám angličtinu, ale zřejmě se jedná o NV vyráběné Běloruskou firmou..... No, pátrejmě dál....
Lesomil
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 455
Registrován: úte 04.1.2011, 19:29

Re: Rada noční vidění

Příspěvek od Lesomil »

BelOMO

Jako světová jednička ve výrobě optických čoček, BelOMO dokládá vysokou úroveň kvalifikace a technologických inovací, které jsou charakteristické pro Běloruska výrobní základny.

(pokus o překlad googlem)

BelOMO byla založena v roce 1973 jako pilíř vojenského komplexu Sovětského svazu, a produkoval s vysokými hodnotami vojenských čočky až do Běloruska nezávislosti.

V časných 1990 firma znovu dáno své úsilí na civilní trh a vytvořila společný podnik s německou optikou výrobce Zeiss v roce 1995. Tento spin-off, založený ve výrobním závodě v Bělorusku, vyrábí mikroskopy pro lékařské využití a oční sítnice zkoušky lampy po celém světě.

7000 Pracovníci Dnes BelOMO produkují optické zařízení pro lékařské použití, brýle pro noční vidění a laserových památek pro armádu, propracované metrů plynu, a dokonce i brzdový systém pro nákladní automobily. Jeho pověst pro kvalitu, je taková, že jeho vývoz dostat do Evropské unie, Severní Americe, na Středním východě av Číně.

Od roku 1990 BelOMO zdvojnásobil svůj výkon a stále rentabilní. Je zaznamenáno 14% meziroční růst v roce 2008 a nárůst meziročních roce zisku 22%.

Na zadní straně tohoto úspěchu byl BelOMO identifikována pro privatizaci běloruskou vládu, a obrátil se na akciovou společnost v roce 2009 usilovat o mezinárodní (tady mi vypadlo "investment")



Mnohý z účastníků fóra jistě vyhledáváním určí přímo firmu a znalý řeči se dozví více.....
Petr1970
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1867
Registrován: úte 26.1.2010, 9:46

Re: Rada noční vidění

Příspěvek od Petr1970 »

můžu možná blbej dotaz? nějak jsem se v tom ztratil, jestli to chápu dobře (vynechám termo atd..)

tak principielně je nyní "noční vidění" a "noční kamery" - kdy kamery nejsou "NV" z hlediska zákona, ale i noční vidění novela zbrojního zákona "povolila" na ohlášení

někdo mi říká že všechny "kamery" jsou šmejdy-myslím digitální nočák..

může někdo porovnat cenově srovnatelné? třeba 40 000 NV (nevím jaká generace a výrobce se za to koupí) a "digitální typu 870 pulsar"?

u obou předpokládám že je použitelný přísvit externí typu 915x940

zajímalo by mě jestli je to takhle porovnatelné technologicky, bo nějak nechápu výhody-nevýhody těch systémů proti sobě

tak si odpovím sám, aniž bych chtěl dělat někomu reklamu, možná to shrnutí pomůže:-)

http://noktovizor.cz/pruvodce.php
ZKM 456
Fabarm Elos C
Beretta 682 special skeet (bez gold a bez E)
W-Vanguard, .308W, 4-16x50 Vortex PST
cr001
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 272
Registrován: úte 17.5.2011, 15:55

Re: Rada noční vidění

Příspěvek od cr001 »

Možná trochu upřesnění pojmů a termínů:
1.NV - noční vidění -může být klasické (gen.1-3) nebo digitální
2. Kamery - jsou dnes jen digitální s tím, že některé lze použít pro snímání (a současné zobrazení na displeji) v noci - čili s toho máš vlastně noční vidění - takže mezi pojmy "noční kamera" a "noční vidění" není rozdíl.
3. IR přísvit (940/915nm) funguje nejlíp s digitálním NV (nebo kamerou - protože technologicky je to totéž)

Určitě neplatí, že všechny digitální NV jsou šmejdy, ale musíš vědět, co od toho chceš a s čím to srovnáváš. Všechno už tady bylo tak nějak probráno, ale nevím co přesně chceš srovnávat?
Petr1970
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1867
Registrován: úte 26.1.2010, 9:46

Re: Rada noční vidění

Příspěvek od Petr1970 »

aha, tak já "digitální noční vidění" beru jako ty kamery

analogové - policie, zbytkové světlo
digitální NV - ccd čip a "princip kamery"

no zajímalo by mě jestli se to nechá porovnat třeba přístroj za 40? k obou technologií -
třeba.. nebo 30-30 nebo 50-50

prostě za stejnou cenu co "kouká líp" protože mi někdo říkal že digitální je šmejd (jestli myslel zpoždění, nutnost většího přísvitu, problém že zvěř už vidí přísvit atd.."

otázkay:nevím jestli je pravda, že třeba analogNV za 40? (generace 2,5?) nebo jaká vidí i bez přísvitu za tmavé noci - jako tento týden např) do 100 metrů - vidět zvěř, poznat větší-menší, otevřená louka-tráva, kraj lesa (tmavá stěna)

teoreticky mi co to čtu vychází že by "analog" NV mělo být lepší-kvalitnější (vdržet víc, žrát mín baterky atd. prostě méně elektra ale zase se mi to nezdá.. a když už se na analog NV dá "přísvit" který to umí, jestli to vůbec s přísvitem funguje (a ne viditelný 8xx) který zvěř vidí - což si myslím že moc nefunguje

konkrténě třeba:
digitální NV Pulsar DIGISIGHT LRF N870
x
ATN Night Arrow 4 2I

samozřejmě pak je otázka ještě přísvitu k tomu digitálu a tak.. ale spíš pro porovnání
ZKM 456
Fabarm Elos C
Beretta 682 special skeet (bez gold a bez E)
W-Vanguard, .308W, 4-16x50 Vortex PST
cr001
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 272
Registrován: úte 17.5.2011, 15:55

Re: Rada noční vidění

Příspěvek od cr001 »

Můžu odpovědět jen na část otázek
Znám NV gen1+ (Dipol) - tahle generace má zkreslený obraz u krajů. Zvětšení 1 a šlo to upevnit na puškohled, ale pak šla ergonomie do háje, protože to prostě prodloužilo puškohled, tak nevím, jak se s tím střílelo. Bez přísvitu se neobejde a protože citlivost je nejvíc kolem 850nm, tak tyhle přísvity mají viditelnou parazitární část spektra - svítí to červeně jak maják. Je to háklivé na přesvícení - může to odrovnat zesilovač. Určitou "výhodou" je setrvačnost zesilovače, kdy ti to zobrazuje i po vypnutí přístroje, ale já v tom moc pozitivum nevidím. Cena cca 14-15 tis.
Digitál yukon photon xt mám poměrně nově a nedá se to srovnat. Pro mě je obraz na 50 max 100m dostatečně zřetelný (na youtube najdeš hromady videí). Přísvit 940 je mimo citlivost zvěře a nemá tu parazitní složku. Pokud je tam nějaké zpoždění obrazu, tak podle mě není registrovatelné, já to vidím normálně plynule.
Ty dva přístroje nedokážu posoudit, ale toho digitálu bych se nebál. Dopručuju to youtube - stačí zadat název a najdeš tam videa z různých NV. Je to kolikrát zkreslené rozlišením, ale takovou základní orientaci to dá.
Petr1970
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1867
Registrován: úte 26.1.2010, 9:46

Re: Rada noční vidění

Příspěvek od Petr1970 »

tak mám další dotaz:-)

existuje nějaké malé jednoduché noční vidění "monokulár"? nechci kříž, nechci to montovat na flintu - prostě malý pozorovák typu "vorrtex 10x36" u analogu..

1) digitální? (aby se nechaly případně použít přísvity typu 915-940?
2) funkční aby na 200? do 200 metrů byly vidět třeba světla?
3)koukání za tmy (takže spíš digitál s přísvitem než analog 1-divná generace)
ZKM 456
Fabarm Elos C
Beretta 682 special skeet (bez gold a bez E)
W-Vanguard, .308W, 4-16x50 Vortex PST
cr001
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 272
Registrován: úte 17.5.2011, 15:55

Re: Rada noční vidění

Příspěvek od cr001 »

Jednoduché malé monokulární digitální pozorovací přístroje existují a samozřejmě fungují s přísvity 915-940 nm. Je ale nutné si uvědomit, že kvalita obrazu je definována použitou optikou (objektiv), rozlišením snímače a obrazovky, takže když je něco malé a jednoduché, tak to nebude žádná superkvalita. Jako pomůcka pro základní orientaci ano, ale možná do 50-70m, víc asi ne.
Gringo13
Nový návštěvník
Příspěvky: 27
Registrován: pát 31.7.2009, 20:36

Re: Rada noční vidění

Příspěvek od Gringo13 »

Je tu nový Pulsar Recon 850/870 /bez X/.
Odpovědět