IR ozařovače pro "aktivní" NV - dotazy a odpovědi

Noční vidění, termovize a podobná elektronická zařízení. Vaše zkušenosti, rady a dotazy
Zbrojovák
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1627
Registrován: pon 21.3.2011, 7:19
Bydliště: Morava

IR ozařovače pro "aktivní" NV - dotazy a odpovědi

Příspěvek od Zbrojovák »

Mám dotaz, protože mi můj současný ???nm IR přísvit na D125ce ruší černou, zvažuju možnosti jak postupovat dál... a je jichn jen pár:
1) koupit něco jiného :? to co bych už teď kupoval je cenově nyní pro mě hodně vysoko (resp. musím řešit nové auto) :(
2) dokoupit nějaký přísvit který rušit nebude - to by šlo ale bude to zase jen dočasné něž se černá naučí, třeba toto http://www.prolov.cz/detail/nocni-viden ... ni-videni/
3) napadlo mě využít nějaký výkonný zdroj bílého světla (super výkonnou moderní svítilnu) a ten odstínit IR filtrem(y) - na čisté neviditelné IR záření, tak jak to bylo kdysi na bojové technice BVP, Téčkách apod. To by mohlo zhruba cenově vyjít podobně jako ten laser viz bod2) a bylo by to v ideálním případě trvalé řešení, černou neviditelné...
Má s tím někdo zkušenost - sloužil s tím někdo v ČSLA? Bylo to opravdu zepředu neviditelné? - já dostal pár indícií, že ano, POUHÝM OKEM VE TMĚ SVĚTLA AUTA VIDĚT NEBYLA. A na té mé 1.gen. D125ce by to mohlo fungovat na těch pár desítek metrů... :?: :?: :?:

Předem vám dík za postřehy.
Mauser 98(Tymney/ERA) 9,3x62, Z.Diavari 3-9x42+ Vulcan v5= 720m/s
alexis
Častý návštěvník
Příspěvky: 92
Registrován: sob 11.12.2010, 17:37
Bydliště: Praha

Re: IR ozařovače pro "aktivní" NV - dotazy a odpovědi

Příspěvek od alexis »

ahoj..mě by zase zajímalo jestli si rozumí pristroje 2+ gen. s laserovými přísvity 915nm nebo 940nm?..
Nebo jen s 850nm? - ruší to černou i kdyz je to puštěno na malý výkon(do 90 mW)?..
chápu, že vlnová delka 850 nm je pro zver videlná, obzvlášte u silnych přísvitů používaných u digitálních přístrojů...ale 2+ gen by stačil nějaký slabší nebo se mýlim?
díky.a.
Uživatelský avatar
Steyer
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 433
Registrován: úte 12.12.2006, 22:56
Bydliště: Liberec

Re: IR ozařovače pro "aktivní" NV - dotazy a odpovědi

Příspěvek od Steyer »

To Zbrojovák:
ad1) jiných přísvitů je mrak, ale odpověděl jsi si už sám - bude to zase prakticky to samé, jen do toho dáš many.
ad2) neruší (zatím) jenom přísvity nad 900nm, takže to, co tam navrhuješ, ale na tu D125 to moc fungovat nebude. Zkoušel jsem to na Pulsara Challanger, což je dost podobné a účinek byl tak do 30-ti metrů a to jsem šajnil jak mojí 915 v Reconu, který jsem měl bokem opřený, tak současně i 940kou, kterou jsem měl půjčenou od kamaráda, a kterou jsem měl na tom Pulsaru. Prostě nad 900nm to není na 1Gen.
ad3) určitě jde něco doma zbastlit. Otázka je, kolik to bude suma sumárum stát a co z toho na konci bude. Já jsem experimentoval jak s osvíceným filmem, tak třeba s filtrem ze staré diskety a zkoušel jsem i filtr z křemíkové destičky. Žádný z těchto výtvorů moc nefungoval, teda fungoval, ale tak do 20ti m. Otázkou je použití komerčně vyráběných IR filtrů, které jsou normálně k sehnání. Jsou navrženy pro definované vlnové délky. Řešení by bylo dát to na silnou baterku a pak by to mohlo fungovat. Ale co takhle vlastně dostaneš? Půlkilovou baterku alias IR přísvit? Proto jsem to zavrhnul. IR filtr stojí taky pár stokorun, plus pošta, plus baterka a nakonec nemotornej a těžkej krám. To už by snad líp fungovalo třeba toto:
http://www.egun.de/market/item.php?id=5325918#img
http://www.army-store24.de/Infrarot-Strahler-Fero-51-1
to je origo přísvit pro FERO 51 tuším že používaný Bundeswehrem, ale koukni jak je to veliký a těžký. :shock: :shock:
To mi připomíná jednoho našeho nejmenovaného kolegu, který už loví ve věčných lovištích, a který lovil černou s přišroubovaným halogenem z Wartburga na předpažbí ZHáčka a moc si to pochvaloval. Nosil si k tomu na posed 5kg 12V baterku a 3m drátů :D
Mě se zdá, že tudy cesta prostě nevede.

To alexis: 2+ gen si s nimi rozumí dobře, ale chce to vždy trochu vyzkoušet.
Každá hodina, strávená na tomto fóru, je ničím proti vteřině strávené v lese.
Umění není něco "zabít", ale nechat žít...
Zbrojovák
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1627
Registrován: pon 21.3.2011, 7:19
Bydliště: Morava

Re: IR ozařovače pro "aktivní" NV - dotazy a odpovědi

Příspěvek od Zbrojovák »

Steyer píše:To Zbrojovák:
ad2) neruší (zatím) jenom přísvity nad 900nm, takže to, co tam navrhuješ, ale na tu D125 to moc fungovat nebude. Zkoušel jsem to na Pulsara Challanger, což je dost podobné a účinek byl tak do 30-ti metrů a to jsem šajnil jak mojí 915 v Reconu, který jsem měl bokem opřený, tak současně i 940kou, kterou jsem měl půjčenou od kamaráda, a kterou jsem měl na tom Pulsaru. Prostě nad 900nm to není na 1Gen.
ten v odkazu má 125-250mW :!: Nevím kolik měly ty tvé dva IR zdroje dohromady. A mám z více zdrojů že přísvit i přes 900nm je někde černou už běžně registrovaný.
Platí tedy ještě má původní otázka... bylo to na BVP zepředu viditelné nebo ne? Protože jestli jo tak na to kašlu a jestli ne - tak to odzkouším - mi stačí s d125kou nerušená vnadištní dálka, víc od toho nemůžu čekat. Mám docela úzké zorné pole, takže paprsek bude stažený - jen na toto pole a tím se zesílí.
Mauser 98(Tymney/ERA) 9,3x62, Z.Diavari 3-9x42+ Vulcan v5= 720m/s
Uživatelský avatar
Steyer
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 433
Registrován: úte 12.12.2006, 22:56
Bydliště: Liberec

Re: IR ozařovače pro "aktivní" NV - dotazy a odpovědi

Příspěvek od Steyer »

pro úplnost - svítil jsem laserem v Pulsar Recon X870, který má vlnovou délku 915nm
a je regulovatelný ve třech stupních - intenzitu těchto stupňů výrobce bohužel nikde neuvádí, ale
řekl bych, že to bude obdobné s tím, co uvádíš ty.
http://www.binox.cz/nocni-videni-pulsar ... econ-x870/
a na tom Challangeru jsem měl IR přísvit Pulsar 940, nastavený na maximum.
http://www.binox.cz/nocni-videni-pulsar ... ulsar-940/
Oba IR přísvity svítily na stejné místo, ale jak jsem psal - max. 20-30m a dál nic moc.

Jo a vo tom, že na to černá už někde reaguje, se nepřu. Ať se budou používat sebesofistikovanější věci,
stejně budou mít někde svůj limit a budou situace, kdy nám to bude k ničemu - viz. mlha, déšť, sněžení, větvičky nebo
úplně jednoduše pěkný hustý kukuřičný pole plný prasat a nevystřelíš ani s termovizí, protože prostě nebudeš mít tu 100%
jistotu, že ty pěkný zaoblený fleky, co jakoby rejou všude kolem tebe, nejsou náhodou sousedi z vedlejší vesnice, co kradou klasy.

Na tanku jsem nejezdil - a jestli to svítí červeně nevím.
IR technologie ze 70tých a 80tých let a ausgerechnet pro střelbu z tanku je něco docela jiného.
Tam se to prostě dohánělo výkonem zdroje na úkor velikosti viz.
http://www.bing.com/images/search?q=tan ... tedIndex=1
Každá hodina, strávená na tomto fóru, je ničím proti vteřině strávené v lese.
Umění není něco "zabít", ale nechat žít...
Zbrojovák
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1627
Registrován: pon 21.3.2011, 7:19
Bydliště: Morava

Re: IR ozařovače pro "aktivní" NV - dotazy a odpovědi

Příspěvek od Zbrojovák »

- Jo ale ta 940 není laser a má výkon jen 150mW - navíc má vyšší vlnovku než 915 - už tím je pro gen1 hůř čitelná. Nemáš možnost to odzkoušet s tou laser pulsar 915kou 250mW?
- zde třeba to s čím už t sousedy kolem 100m si myslím rozeznáš cena ale furt brutus https://www.youtube.com/watch?v=AgYO9V-okO8
- výkon zdroje lze nahradit dnes nějakou kompaktní výkonnou creechip svítilnou třeba toto http://svitilny.heureka.cz/fenix-tk61/? ... Q8ACA#!o=2
- filtr koupím z nějakého vojenského skladu, odzkouším tady někde ve VOP - pokud mi někdo dá info jak to fungovalo
Mauser 98(Tymney/ERA) 9,3x62, Z.Diavari 3-9x42+ Vulcan v5= 720m/s
Uživatelský avatar
lörinc
Zkušený diskutér
Příspěvky: 962
Registrován: čtv 24.5.2007, 17:33
Bydliště: Prostějovsko

Re: IR ozařovače pro "aktivní" NV - dotazy a odpovědi

Příspěvek od lörinc »

U těch filtrů zaleží i na svítilně. Ja sehnal filtr prozatím 850 na zkoušku a když ho dám na fenix tk22 na plný výkon, tak s tím vidím míň jak na staré xenonce se kterou bez filtru pomalu nenajdu barvu :? . Pak si vyber. Psal jsem že odzkouším gen 1 s 915 pulsarem... ale ještě jsem se s kolegou nepotkal v lese......
Sauer 101, .30-06, Tikka T3 Varmint .243 win.+Nikon Monarch E 2,5-10x56 Ill, ZG 47 8x57 JS, ZG 47 8x60 S, ZKM 455 22 LR+Delta 4x32AO, UB 12/12, Gustav Tichý 16/16
Uživatelský avatar
Steyer
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 433
Registrován: úte 12.12.2006, 22:56
Bydliště: Liberec

Re: IR ozařovače pro "aktivní" NV - dotazy a odpovědi

Příspěvek od Steyer »

Já vím, že 940ka není jako L915, mám je obě, ale už to zkoušet nebudu. Já jsem to už zkoušel, jak jsem psal.
Oba dva byly na plný výkon, ale vidět s tím moc nebylo. Pokud máš Gen 1 nebo Gen1+ tak je nejlepší Pulsar L808S nebo něco obdobného od jiného výrobce, ale seš s tím holt vidět.

To video s termovizí je sice super, ale jak bys prosím tě chtěl s tímhle střílet na rudl černé zvěře v lánu kukuřice nebo ve smrkové mlazině? I kdybys je dobře přečetl, což by asi s tou termovizí šlo, tak mi řekni, jak nebo spíš čím do toho budeš střílet? To mi není furt nějak jasné. Pokud se tam zašijou a nebudou chtít vylézt, tak tam prostě nevystřelím, ani kdyby jsem měl vybavení za milión, copak by nějaký myslivec střílel na zvěř skrz porost kukuřice nebo houští? Já teda rozhodně ne a kdyby někde vylezly na frajplac, tak na střelbu nemusím mít termovizi za 300 kolíků, ale poslouží puškohled nebo třeba Photon, pokud bude tma. Abychom si rozuměli, mě se ta videa líbí a rozhodně fandím všem novým technickým udělátkám, ale musí to mít nějaký poměr cena / výkon / užitek a musí to být upotřebitelné ve středoevropském kulturním prostředí :)

U těch svítilen s UV filtrem záleží na barevném spektru, kolik UV nad definovanou vlnovou délku ten zdroj vlastně emituje.
Já se v tom zas tak nevyznám, takže jsem tuto hokus-pokus kapitolu definitivně uzavřel - nejsem holt optik s vybavenou laboratoří.
Každá hodina, strávená na tomto fóru, je ničím proti vteřině strávené v lese.
Umění není něco "zabít", ale nechat žít...
Uživatelský avatar
lörinc
Zkušený diskutér
Příspěvky: 962
Registrován: čtv 24.5.2007, 17:33
Bydliště: Prostějovsko

Re: IR ozařovače pro "aktivní" NV - dotazy a odpovědi

Příspěvek od lörinc »

Tak, tak taky nejsem ochoten utratit i 50+ papíru za noční kukatko.... Zase tolik toho nenalovim. Jako představa 300 litrů na 20 ran za rok.....No nevím.....
Sauer 101, .30-06, Tikka T3 Varmint .243 win.+Nikon Monarch E 2,5-10x56 Ill, ZG 47 8x57 JS, ZG 47 8x60 S, ZKM 455 22 LR+Delta 4x32AO, UB 12/12, Gustav Tichý 16/16
Zbrojovák
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1627
Registrován: pon 21.3.2011, 7:19
Bydliště: Morava

Re: IR ozařovače pro "aktivní" NV - dotazy a odpovědi

Příspěvek od Zbrojovák »

Steyr: Do smrkové mlaziny nebo kukuřice se samo sebou nestřílí (není li kus dostřelován), jistě. Ale přečteš, můžeš lovit za úplné tmy a mlhy u potoků, u meliorací i u kultur, v lese pak u kališť, pohodlně ve stojáku na spádech, mezi houštinama na svážnicích - to vše je s aktivním NV těžko proveditelné ať už z důvodu toho, že buď se ti světelný tok odráží zpět a ruší tebe anebo ruší lovenou zvěř (výraznější problém).
Já třeba lovím černou v těžších podmínkách- u strží a těch frajplaců skoro nemáme a když jo - málokdy tam černá prochází, protože ví že se tam po ní střílí nejvíce - vzhledem k výbavě osazenstva.
Teď jsem vedl debatu s jedním optikem a lovcem, na téma nerušivost vlnová délka nm vs. výkon mW - řekl mi v podstatě to - že on loví v polích, a to většinou pasivem (má výkonný NV) a když si potřebuje přisvítit má laser 915, který ovšem na frajplace používá jen od takové dálky kdy už není rušivý (90-100m a víc), blíž nemá potřebu - černá prochází, buchtuje, na tu dálku 100m mu ta 915ka prý neruší, navíc (co je důležité) nemusí dávat plný výkon laseru a laser stahovat, vzhledem k zesílení jasu a zornému poli jeho NV. Má jiné podmínky, jak stylem honitby a lovu, tak výbavou. Termák má maličký pozorovací, jen na prohlídku pole, kde co přechází. Obeznává a zároveň loví NV zaměřovačem gen.3.
Já musím (není li sníh) buď střílet v lese na spádech z vysokých posedů do 50ti m- tzn. svítit a rušit, anebo čekat u vnadišť na těch menších frajplacech, kde zase musím v drtivé většině přisvítit abych mohl ránu umístit na CNS (vybavení NV gen.1) a vzhledem k tomu, že když dám komoru, mám to většinou ve strži (do kopce to jde po komoře málokdy).
Každý se musí pasovat s jinými podmínkami a to co někde ještě funguje dobře, jinde už to tak být nemusí.
To jsem odbočil.
Jsme myslivci - vždycky budeme "myslit" - jak tu zvěř se svým současným vybavením líp přelstít a ulovit. Byly doby kdy jsem s zeissem 4x32 lovil na vnadištích podsypaných hladkou moukou v plevách (NV byly drahé a kat.A a v baterce okamžitý úprk)...dnes je to už zase jinak.
Mauser 98(Tymney/ERA) 9,3x62, Z.Diavari 3-9x42+ Vulcan v5= 720m/s
Uživatelský avatar
Steyer
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 433
Registrován: úte 12.12.2006, 22:56
Bydliště: Liberec

Re: IR ozařovače pro "aktivní" NV - dotazy a odpovědi

Příspěvek od Steyer »

Jak píšeš, je to přesně o tom, v jakých podmínkách kdo loví a jak moc se tomu chce věnovat.
Podle toho si každý upravuje své vybavení a taky samozřejmě podle své kapsy a možností.
Mým cílem ale není pobít 100+ prasat za rok, takže mě ty termovizní předsádky a udělátka
nechávají naprosto v klidu.
Nakonec si vždycky vzpomenu na jednoho našeho kolegu, který má u nás naloveno nejvíc divočáků,
a to chodí se starým ZHáčkem, na něm má starej Zeiss ZF4 a protože ví kdy, kam, jak a kudy, tak
prasata úspěšně loví, ale je to pro něj vášeň a dává tomu rozhodně víc než já, se všema mejma
digitálníma hračkama.
Tak pánové, ať máme furt jen nabitý baterky :D nejhorší je totiž "black out" :D :D :D
Každá hodina, strávená na tomto fóru, je ničím proti vteřině strávené v lese.
Umění není něco "zabít", ale nechat žít...
Zbrojovák
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1627
Registrován: pon 21.3.2011, 7:19
Bydliště: Morava

Re: IR ozařovače pro "aktivní" NV - dotazy a odpovědi

Příspěvek od Zbrojovák »

No to já taky nepotřebuju ulovit 100+ kusu černé ročně, ale teda buď mám nějaké hobby a snažím se ho teda dělat, anebo na to se..u. Nevím jak ty, ale já mám honitbu 35km tam a 35 zpět, krčit rameny na 9ti čekaných z 10ti, protože ti to po rožnutí běhá - na to kašlu, to se raděj na to vyprdnu a začnu s něčím jiným, co dává smysl. Tak to vidím já. Tak kdybych nechtěl lovit tak tam rovnou jezdím bez flinty na kukačku, teda spíš poslech. A proč bych to dělal? :roll: jde o to, že můžeš a lovíš kdy ty chceš - a ne když ti to náhodou schodou okolností nějak vyjde a ještě to třeba střelíš blbě. Černá se prostě adaptuje a my se musíme logicky adaptovat na její nové chování, nic víc, nic míň.
Mauser 98(Tymney/ERA) 9,3x62, Z.Diavari 3-9x42+ Vulcan v5= 720m/s
Uživatelský avatar
Steyer
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 433
Registrován: úte 12.12.2006, 22:56
Bydliště: Liberec

Re: IR ozařovače pro "aktivní" NV - dotazy a odpovědi

Příspěvek od Steyer »

Zcela souhlasím, i když to do revíru nemám tak daleko, ale vzdalujeme se tím od tématu.
Každá hodina, strávená na tomto fóru, je ničím proti vteřině strávené v lese.
Umění není něco "zabít", ale nechat žít...
kikin
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 471
Registrován: čtv 18.12.2008, 22:07

Re: IR ozařovače pro "aktivní" NV - dotazy a odpovědi

Příspěvek od kikin »

Zbrojovák-mohu Tě ujistit,že i na 100+ tu 915 vidí.Dvakrát jsem proškolil jeden rudl a po třetí jsem jen s obtížema stihl sele,které neuposlechlo vyděšenou bachnu.
Zbrojovák
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1627
Registrován: pon 21.3.2011, 7:19
Bydliště: Morava

Re: IR ozařovače pro "aktivní" NV - dotazy a odpovědi

Příspěvek od Zbrojovák »

No tak ten optik loví asi tam, kde ještě jeho výbava funguje... okolí Prostějova
Mauser 98(Tymney/ERA) 9,3x62, Z.Diavari 3-9x42+ Vulcan v5= 720m/s
Odpovědět