dálkoměr - laser

Noční vidění, termovize a podobná elektronická zařízení. Vaše zkušenosti, rady a dotazy
Odpovědět
Petr1970
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1867
Registrován: úte 26.1.2010, 9:46

dálkoměr - laser

Příspěvek od Petr1970 »

sice to tu už bylo, ale dovolím si to oživit...
chci to pořídit letos, protože sem zjistil že jsem levej:-)

má někdo nějaký aktuální tip?
ne moc drahé (haha), tak do 10?
stačí mi spolehlivě 500 metrů za světla na otevřeným, v mlze atd i méně (srnčí. liška)

myslíte že bude něco v Lysé aby mělo smysl se na něco dívat?
kvalita "Nikon" - od pár lidí sem slyšel Nikon nebrat, já s tím mám ve fotácích dobrou zkušenost...

zatím můj zájem teda upřímně vzhledem k ceně směřuje k Nikonu 550 a podobnejm "forestry" variacím"

nepotřebuju žádné složitosti, balistiky atd.. jen jisté spolehlivé měření, vzdálenou prioritu atd...
ZKM 456
Fabarm Elos C
Beretta 682 special skeet (bez gold a bez E)
W-Vanguard, .308W, 4-16x50 Vortex PST
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: dálkoměr - laser

Příspěvek od BwanaHunter »

Pokud se ti nechce investovat do dalekohledu s integrovaným dálkoměrem, což je podle mě nejpraktičtější varianta pro lov, zvážil bych tohle

http://www.leupold.com/hunting-shooting ... ngefinder/
http://www.amazon.com/Leupold-112179-RX ... B004I8Q8T2

nebo low cost varianta, ale pro to, co popisuješ asi dostačující

http://www.leupold.com/hunting-shooting ... ngefinder/
http://www.opticsplanet.com/leupold-ran ... black.html
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
petjan
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 488
Registrován: sob 31.12.2011, 14:08
Bydliště: štětí

Re: dálkoměr - laser

Příspěvek od petjan »

Mám dotaz na majitele dálkoměrů.
Chci si pořídit dálkoměr, kterým změřím zvěř dejme tomu do cca 300m. Koukal jsem na nějaký slušný dálkoměr a všimnul jsem si, že u Buschnellu je uvedeno toto: Dosahy merania: REFLEX. PLOCHY - 1465 metrov
STROMY - 915 metrov
ZVER - 455 metrov
To znamená, že abych mohl měřit zvěř do té vzdálenosti cirka 300m, musím si pořídit dálkoměr, který má uvedenou vzdálenost měření alespoň 3x větší?
ZP 16x70/16x70
Brno 500 8x57JRS/20x76
Sabatti SKL 98 10,3x60R /270 win
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: dálkoměr - laser

Příspěvek od pufr »

No maximální alespoň dvojnásobnou, ale to už je dnes celkem standard - max. výkon dálkoměrů se za posledních cca 10 let celkem posunul.
Pak ještě záleží na stabilitě zamíření na cíl, i takové přístroje jako Geovid vykázaly při testech v Dobrušce lepší přesnost ze stativu, při lovu by to ale bylo většinou nepraktické.
Pak má někdy ještě významný vliv velikost stopy laseru - bys měřil lišku a ne pozadí 50 m za ní - tenhle parametr ale v základních datech přístroje bývá uveden zřídka :?
Pufr
cr001
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 272
Registrován: úte 17.5.2011, 15:55

Re: dálkoměr - laser

Příspěvek od cr001 »

Petjan - osobně mám bushnell 1600 a dokáže měřit i na 1 500+ - samozřejmě přiměřeně velké a odrazivé cíle. Na vzdálenosti do 300m není žádný problém, je ale třeba se naučit pracovat se stabilitou dalekoheldu a raději si to párkrát ověřit. Tady je poměrně rozsáhlý test dálkoměrů i s porovnáním velikosti laserového měřicího pole (beam divergence) http://precisionrifleblog.com/2013/11/2 ... e-results/

Ještě doplním - možná lepší číst od začátku :D : http://precisionrifleblog.com/2013/10/2 ... ders-work/
petjan
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 488
Registrován: sob 31.12.2011, 14:08
Bydliště: štětí

Re: dálkoměr - laser

Příspěvek od petjan »

Chtěl jsem jen nějakej obyčejnej, protože mám velmi špatný odhad vzdálenosti. Při mém odhadu cirka 80m se ukázalo, že to je cirka 150m ( kroků ) :roll: . Nestřílílel bych na více jak 200m, spíše 150m, ale ten můj odhad. Tak rozmýšlím, jaký ten dálkoměr pořídit. Jennže zase si říkám, že nejsem tak bohatý, abych si pořizoval levné věci. Původně jsem třeba uvažoval o Vortex Vulture 8x56 a nakonec jsem si koupil Meostar B1 8x56. Takže jsem si chtěl koupit od Vortexu, ale ten nyní podražil o cirka 4.000,-Kč a to už bych si mohl pořídit třeba Leicu a nebo od Zeisse teď vyjde na 15 tis. a kousek.. Ten Bushnell nebude také asi špatný a uvažuji i o Vector Optics. Je to ale dost peněz a nerad bych si pořídil něco, co mě pak bude mrzet.
ZP 16x70/16x70
Brno 500 8x57JRS/20x76
Sabatti SKL 98 10,3x60R /270 win
milan
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 456
Registrován: úte 03.10.2006, 14:22

Re: dálkoměr - laser

Příspěvek od milan »

Koukni na ATNko, roky používám typ 1500,měří i za snížené viditelnosti, tenkrát byl za 8 000.Zvětšení je 7x, občas ani nepoužívám kukr.
cr001
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 272
Registrován: úte 17.5.2011, 15:55

Re: dálkoměr - laser

Příspěvek od cr001 »

Při střelbě do 150m při nastřelení na ONV je dálkoměr postradatelný, ale na těch +200m už je to o něčem jiném. On se ten odhad vzdálenosti velmi zlepší, když ten dálkoměr nějakou dobu nosíš a používáš. Pak dostaneš do oka tu svou "hraniční vzdálenost" ať už je jakákoliv. Ještě zkušenost z praxe - je velký rozdíl v komfortu používání dálkoměru integrovaného do binokuláru nebo jednoduchého monokuláru. Obzvlášť při šoulačce uvidíš zvěř, zvedneš dalekohled - prohlížíš a můžeš měřit - žádné štrachání po kapsách a hledání dálkoměru......Je to nebe a dudy, ale samozřejmě jiná cenová relace. Ten Bushnell jsem koupil jako denní dalekohled s dálkoměrem, abych nemusel tahat dvě věci. Bonusovým překvapením pro mě bylo, že s ním mé chabé oči vidí poměrně dobře i za šera. Jo a nejsem jejich dealer-zeiss nebo leica jsou ještě lepší :D
petjan
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 488
Registrován: sob 31.12.2011, 14:08
Bydliště: štětí

Re: dálkoměr - laser

Příspěvek od petjan »

To ATN jsem zkouknul a je dost rozměrné a těžké, i když bude asi dobré. Ti z vás co máte dálkoměr, chtěl bych požádat o informaci, na jakou vzdálenost změříte např. lišku? No a co to je za typ. Díky .
ZP 16x70/16x70
Brno 500 8x57JRS/20x76
Sabatti SKL 98 10,3x60R /270 win
Odpovědět