Nože

Kuše, luky, praky a jiné
Odpovědět
Zbrojovák
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1627
Registrován: pon 21.3.2011, 7:19
Bydliště: Morava

Re: nože

Příspěvek od Zbrojovák »

rád bych přidal pár svých postřehů z praxe:
nůž mám pevný, zavírák je otrava čistit, dělám dost spárkaté v sezoně
už pár let použivám solingen zavazák z 440C, se kterým udělám jelena vč. vykostění bez broušení, mám li na to čas a nedělám příliš chyb, ( používám též malou rámovou pilku na železo s normálním oboustranným plátkem na dělení kostí) ale ke konci je už nůž zralý na obtažení na keramické ocílce - tímto přebrušuji, větší broušení po větším zátahu dělám na diamantové brusce na rydla a sekáče co mám k rytí, a to největší - vytažení ostří jsem dělal zatím 2x a na klasice velkém karborundu proti ostří - konvexní delší faseta, s dochlazováním. Jinak tam je klínovitý výbrus čepele až po hřbet.
zde je za směšnou cenu čepel, spousta muziky za málo pěněz, mikov se může jít se svou neprokalenou 420 zahrabat někam dost hluboko, cena čepele 500,- http://www.jatagan.eu/vyrob-si-nuz/cepele-hirschkrone/
zavazák je jako pírko a obratný pro jemnější práci, ideální na "zavaz - chybně záraz" či "zapeření"
nechám si ho do budoucna jako záložní do batohu a pro práci jsem si po všech zkoumáních vybral asi toto:
http://www.noze-nuz.com/recenze/sog-ran ... ranger.php
za cenu necelých 1800,- vč. koženého pouzdra, materiál AUS8, takovým výbrusem a délkou čepele 13cm což je tak akorát, asi najdu na továrním trhu těžko konkurenta, nehledě na to že se mi nožík i moc líbí.
Jediná vada je pro mě ta guma, raděj volím přírodu, takže tam budu pak asi dávat rohovinu v obdobné ergonomii a zdrsnění, anebo vhodně tvarovaný paroh, mám doma i dva menší rohy z kozorožce, takže možná i natvarovaný obrácený roh by šel, to už mi ale moc nebude pasovat ke tvaru čepele, ke které vysloveně sedí tato rukojeť - a dle testu i pracovně.
Kdybyste věděli o nějakém spolehlivém nožíři, kdo by to zkopčil celé celé i s tou rohovinou, pouzdrem a takovou cenu ze stejného či lepšího, třeba kovaného materiálu, v tak dokonalém výbrusu jak umí od SOGu, budu rád když dáte tip
Jinak vždycky se mi líbil tvarem a výbrusem nůž hitlerjugendu (převzat z dříve jako junáckého, skautského nože:
https://www.google.cz/search?q=jun%C3%A ... B640%3B480
no a ten SOG Nv ranger se mu tak trochu podobá...

Obecně na práci budou nejlepší asi tvarem fiňáky, co mě ale štve že tam postrádám byť malou tak nějakou záštitu aten dizaj mi taky moc nesedí, co by bylo slušné i když jen 10cm čepel je F1 fallkniven s laminovanou VG10, ale o 800,- dráž za kratší nůž, sundat gumu, nahodit paroh či roh a ještě tvořit záštitu...
http://www.noze-nuz.com/fallkniven/FN1.php
jinak se podělte o své postřehy z praxe
Mauser 98(Tymney/ERA) 9,3x62, Z.Diavari 3-9x42+ Vulcan v5= 720m/s
losthorizon
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 121
Registrován: ned 22.11.2009, 20:26

Re: nože

Příspěvek od losthorizon »

Zbrojováku, já jsem se nedávno také rozmýšlel nad koupí nového nože (nutno podotknout, že jsem ji zatím nerealizoval). V podstatě lze říci, že jsem vybíral na základě podobných požadavků jako ty. Jeden z favoritů byla tebou zmíněná F1. Nedokázal jsem se ale rozhodnout mezi F1 a S1, která mi v určitých ohledech připadá lepší. Tebou vybraný SOG byl také jednou z možností mého nejužšího výběru. Asi největším favoritem byl CS Pendleton hunter. Je to nůž, který mě velice zaujal a je velmi pravděpodobné, že si ho ještě letos pořídím. Důvody, proč jsem ho zatím nekoupil jsou dva - jednak by se mi líbil s čepelí cca o 1cm delší (nicméně byl navržen takto a jistě to má své důvody) a pak se mi nabídl kamarád s výrobou nože dle mého návrhu z damašku... Co se týká materiálu střenek, je to záležitostí osobního vkusu, ale od té doby, co jsem přičichl k "plastovým" střenkám, tak na ně nedám dopustit. Pár pěkných nožů s "přírodními" střenkami mám, ale už většinou zůstávají doma. A obdobně to začínám mít i s pouzdry...
Zbrojovák
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1627
Registrován: pon 21.3.2011, 7:19
Bydliště: Morava

Re: nože

Příspěvek od Zbrojovák »

S1 je už trochu něco jiného, ikdyž taky se mi líbí, nicméně je to spíš bojový a outdoor nůž než čistě lovecký, ten tvar ostří nebude mít takovou řezivost a tím pohodlí, ten úhel bude chtít při intenzivnějším používání vytahovat a pak riskovat, že ho nějaký "jako nožíř" vyhřeje při úplném probrusu na tvar čepele v řezu F1?
Myslím, že kdyby udělali 130mm F1, tak bude zájem jako hrom, Fallkniven to má zmáklé a je to ve světě na tak mladou firmu pojem, taky ty ceny výrobků mluví za vše, odbyt asi po světě mají, navíc dodávali, či ještě dodávají tu F1 švédské armádě.
Možná si taky tady někde nechám prostě udělat větší zavazák z nějaké RWL či S30V a hotovo. třeba Pajl by to zmákl, dám výkres a hotovo - taky jedna z možností, no anebo damašek, ale to už jsou cenové pecky, tam vede si myslím asi Čurda
Mauser 98(Tymney/ERA) 9,3x62, Z.Diavari 3-9x42+ Vulcan v5= 720m/s
Uživatelský avatar
Reno
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 462
Registrován: pát 20.2.2009, 11:49

Re: nože

Příspěvek od Reno »

Zavíráky mě rovněž nebaví čistit, takže používám nože s pevnou čepelí. Aktuálně "ujíždím" na švédských nožích značky Mora (Morakniv). S výjimkou několika ručně vyráběných modelů se jedná o sériové pracovní nože, jejichž cenová relace se pohybuje v řádu stokorun. Zpracování sériových nožů Mora samozřejmě není po estetické stránce nic moc, pokud má někdo rytou luxusní loveckou zbraň, pravděpodobně zvolí nějaký vkusnější doplněk, tedy některý z ručně vyráběných modelů, nebo se porozhlédne jinde. Já mám zbraně ve standardním provedení, něco dřevo, něco plast, takže je mi to jedno. Díky výbornému poměru cena / výkon se člověk s nožem Mora nerozpakuje pustit do kdejaké "prasárny", protože pokud ho zničí (zatím se mi to nepovedlo) případně ztratí, tak si za pár stovek koupí nový. U klasických finek mi také chyběla nějaká záštita, Mora několik modelů se záštitou vyrábí. Oboustraná záštita (např. modely Classic 601 nebo Classic Scout 39) by mně osobně při práci s nožem trochu překážela, takže jsem volil model Classic 612 s jednostrannou. Materiál čepele je uhlíková ocel, dobře se brousí do "jedovatého" ostří a zpracovat jeden kus (lončák, srnčí - nic většího jsem s tím zatím nedělal) vydrží, pokud tedy člověk moc neprasí. Ten nehezký červený tovární nátěr rukojeti samozřejmě nemálo uživatelů (stejně jako já) odstraní a nůž upraví podle svého. Pak to může vypadat např. takto. Klasické nože Mora (s dřevěnou rukojetí) mají s výjimkou ručně vyráběných modelů a modelů Scout plastová pouzdra. Zpočátku se mi to moc nelíbilo a uvažoval jsem o výrobě koženého, ale nakonec jsem u plastu zůstal, neboť je praktický na údržbu - při znečištění stačí propláchnout vodou. Mám ještě nějaké další nože Mora ve dřevě i plastu (např. Outdoor 2000 nebo Companion Heavy Duty MG) a rovněž slouží dobře. Samozřejmě, že se dá pořídit spousta designově líbivějších a zpracováním / použitými materiály kvalitnějších nožů, jako např. ty výše probírané, o tom žádná. :)
Balu
Častý návštěvník
Příspěvky: 53
Registrován: čtv 27.3.2008, 12:17
Bydliště: Sumava

Re: nože

Příspěvek od Balu »

Já jsem si pořídil nůž Schwarzwild od Pumy, http://www.pumaknives.cz/lovecke-noze/9 ... -stag.html dělá mi jen samou radost, drží ostří, zvládnul celé prasátko komplet od vývrhu po rozbourání s dostatečnou rezevou. Můžu jen doporučit, sedí mi do ruky jako ulitý.
Petr1970
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1867
Registrován: úte 26.1.2010, 9:46

Re: nože

Příspěvek od Petr1970 »

jak u těchdle pevných řešíte pilky? máte bokem? nějakou jednoúčelovku? chtěl bych jen pevný, ale zámek.....
ZKM 456
Fabarm Elos C
Beretta 682 special skeet (bez gold a bez E)
W-Vanguard, .308W, 4-16x50 Vortex PST
rimar77
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1361
Registrován: ned 29.3.2009, 14:49
Bydliště: jižní čechy

Re: nože

Příspěvek od rimar77 »

měl jsem pevnej a měl pilku na hřbetu nože super na zámek stačilo dobrej nožíř ti ji dokáže dodělat a nebo ještě lépe si ho s ní nechat rovnou vyrobyt, o nůž jsem přišel tak mám už rok u nožíře objednanej novej s pilkou ve hřbetu ale zatím se nic neděje a to mi v sliboval že do sezóny bude :-(
dost chválí pilku u tohodle http://www.alza.cz/glock-fm-81-cerny-d323063.htm
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: nože

Příspěvek od BwanaHunter »

Petr> mas 3 moznosti - pilka na hřbetu cepele, vyklapeci pilka ve strence noze a pilka zvlast. Vyklapeci uz trochu zavani nepohodlim pri myti a cisteni, ala zavirak.
Zvlast treba zde: http://m.frankonia.de/Aufbrechsäge%2C+1 ... fbrechsäge

Ve hrbete cepele mam taky, ale musi byt dobre udelana, jinak moc nefunguje.
Pravda je, ze pilku pouzivam jen u opravdu starych trofejovych kusu. Zamek mladsi a srnci zvere oteviram normalne cepeli.
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
Uživatelský avatar
Leon
Moderátor
Příspěvky: 2773
Registrován: sob 23.9.2006, 16:51
Bydliště: kousek od M.B.

Re: nože

Příspěvek od Leon »

Na co otvírat zámek ?Jediný důvod co znám je že se víc člověk jebe u bourání :lol: :lol:
CZ 550 american 308win.
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: nože

Příspěvek od Zdenek41 »

No ne každý kus jde na bourání... :wink:
Karel61
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 310
Registrován: sob 06.2.2010, 20:53
Bydliště: Česká Kanada

Re: nože

Příspěvek od Karel61 »

To Leon:
Také jsem toho názoru, že se zámek nemusí otevírat nožem nebo pilkou.
Při bourání ho vezmu sekerou a je to za 3 sekundy. Sekeru také umyji snadněji než pilku na noži :lol:
magoda
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 183
Registrován: pát 08.1.2010, 9:14
Bydliště: pha-východ

Re: nože

Příspěvek od magoda »

Lesů lovu, nechci vás do toho kecat...ale co se tyče nožičku mam trochu úchylku.....mam mrak pevných nozu, ale co se tyce pilky na zámek neexistuje lepší pilka než li je sagen black FOX! !!!! NA TŘI TAHY jakykoli zamek, doporucuji vyzkouset, kdekoli jsem ju vydal koukali nato jak na poutovku, a rychle mlčeli .cena okolo 25€...
Uživatelský avatar
gonias
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 410
Registrován: pát 27.7.2007, 5:04
Bydliště: Vyškovsko

Re: nože

Příspěvek od gonias »

Máš namysli TUTO?

Obrázek
Merkel KR-1 Black 7x64 + Docter Unipoint 2,5-10x50, osnova 4-0 na šíně + Norma Vulkan, Hornady InterLock SP, S&B SPCE
Meopta MeoStar B1 8x42
Drsnosrstý jezevčík Asta
magoda
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 183
Registrován: pát 08.1.2010, 9:14
Bydliště: pha-východ

Re: nože

Příspěvek od magoda »

gonias píše:Máš namysli TUTO?

Obrázek
ano mam na mysli tuhle...mam ten větší model nebot mam velkou ruku.lepsi pilka neexistuje!!!!! Mam pilky zaazkove delany, ale na tohle nemaji, to garantuju.tri tahy smerem k sobe a je zamek hotovy, a je jedno jestli se jedna o sele nebo 150knoura či jelena, kraji to porad stejne.
magoda
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 183
Registrován: pát 08.1.2010, 9:14
Bydliště: pha-východ

Re: nože

Příspěvek od magoda »

Odpovědět