Nože

Kuše, luky, praky a jiné
Odpovědět
Petr1970
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1867
Registrován: úte 26.1.2010, 9:46

Re: nože

Příspěvek od Petr1970 »

nebylo to s tím měsíčnhím svitem myšleno jinak?:-)
svítí, čuníci, pitvání, tupost :-)

čím víc svítí, tím víc pitvání, tím víc tupé...

:-)
ZKM 456
Fabarm Elos C
Beretta 682 special skeet (bez gold a bez E)
W-Vanguard, .308W, 4-16x50 Vortex PST
Marpie
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1199
Registrován: pon 16.10.2006, 7:33
Bydliště: severní Morava

Re: nože

Příspěvek od Marpie »

Tak jsem nedávno ztratil svůj Mikov ve verzi s pilkou a páráčkem tak hledám obdobnou náhradu tedy opět zavírák s pilkou a páráčkem. Už bych chtěl zkusit asi něcho echtovějšího než obyč. fixir. Koukal jsem že mikov má vyšší řadu Adler 70 http://www.mikov.cz/cz/produkty/mikov-n ... y-nuz.html z oceli 440C. Znáte jej někdo jsou nějaké zkušenosti? Zvažuji dost také Browning Big game ocel AUS-8A popřípadě něco od Pumy jen to už je o dost vyšší cena.
Marocchi 03 Field 12/76; ZP49 12/12; Brno mod. 1 22LR Hawke 4-12x40; ZKK600 MC 270W+Delta Optical Titanium HD 2,5-15x56; CZ550 Prestige 270W + Pard 008LRF; UB584 270W/12 Vortex Crossfire 1-4x24, ZH121 16/16 + hlaveň ZH324 7x57R/16
Uživatelský avatar
gonias
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 410
Registrován: pát 27.7.2007, 5:04
Bydliště: Vyškovsko

Re: nože

Příspěvek od gonias »

Oproti Mikovu, co chceš se mě Puma nezdá zase až tak o moc dražší. Záleží zase na typu, to je pravda.

http://www.pumaknives.cz/lovecke-zavira ... -iii-.html

Já s Mikovem zkušenosti nemám a myslím, že ani snad nikdy mít nebudu. Nějak mě prostě neláká.

Je to individuální, tak jako vše. Já bych volil asi takto:

1. pokud budu chtít, nízkou cenu, tak volím victorinox či wenger
2. trošku větší částka, ale pro mě také více radosti a kvality je Browning Big game
3. No a když budu ochoten připlatit více, tak mám na výběr nože Puma, ale spíše než tyto bych já zvolil výrobek od nožíře. Ceny nezačínají vysoko, např. zde už taková rozumná velikost a kvalitní ocel Model 22 od Bareše, myslím za pěknou cenu.
O něco víc vyjde FOX 2 od Pajla, ale taky krásná práce.

Ale pokud neplánuješ koupit skvost s cenou někde kolem 10 tisíc, tak bych to neřešil, vzal bych Browning BG a nemůžeš být nespokojen. Je to slušná ocel, robustní kudla a myslím, že kvalitní zpracování.

Ono totiž, tříčepelovek na výběr opravdu moc není.
Merkel KR-1 Black 7x64 + Docter Unipoint 2,5-10x50, osnova 4-0 na šíně + Norma Vulkan, Hornady InterLock SP, S&B SPCE
Meopta MeoStar B1 8x42
Drsnosrstý jezevčík Asta
Marpie
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1199
Registrován: pon 16.10.2006, 7:33
Bydliště: severní Morava

Re: nože

Příspěvek od Marpie »

ad 1. z těch by mne zajímal Wenger AP Blaze 50 a ten už se nedělá, z toho co se dělá se mi na Victorinoxu Hunter nelíbí plno zbytečných serepetiček které na loveckém noži nechci a ani se mi nepozdává mini páráček a na Hunteru XT mám obavy že by mi při úchopu nože vadilo oko na páráčku a na RangerGrip 58 Hunter opět plno zbytečných serepetiček.

ad2) Browning Big game zvažuji dost jen nevím jestli ten tvar páráčku půjde použít tak jak jej hodně používám, tj. při stahování - v místech kdy rozřezávám kůži - hlavně na bězích pak nehrozí rozříznutí svaloviny, přijde mi dost široký na zasunutí pod kůži, ale i tak jej dost zvažuji. Vyvrhovat bez páráku zvládám ale s ním je to pohodlnější, takže párák v každém případě chci.

ad 3)na tu konkétní Pumu mám nabídku 3900 ještě čekám na nacenění podobného nože Hartkopf jen nevím co čekat od oceli 1.4110 (kterou má i Puma i Hartopf) což jsem někde našel že je snad ekvivalent 440A kterou má i obyčejný fixir od Mikovu. I když zase ten můj starý měl asi jen 420.

Skvost opravdu neplánuji to bych se ho bál nosit do lesa. A když jsem x let zvládl s obyčejným Mikovem tak mi platit závratné sumy přijde zbytečné, ale nejsem už dávno student jako tehdy a tak přeci jen něco ochoten připlatit jsem.

Trochu jsem hledal a ten Hartkopf patří na některých německých eshopech k nejprodávanějšímu zboží a našel jsem pár recenzí (2 na tento a 2 na verzi s vývrtkou) a všechny jej chválily alespoň co jsem podle překladače a počtu hvězd pochopil.

Jinak na tom Mikov Adler 70 mi připadá ta pilka taková nějaká nešikovná.
Marocchi 03 Field 12/76; ZP49 12/12; Brno mod. 1 22LR Hawke 4-12x40; ZKK600 MC 270W+Delta Optical Titanium HD 2,5-15x56; CZ550 Prestige 270W + Pard 008LRF; UB584 270W/12 Vortex Crossfire 1-4x24, ZH121 16/16 + hlaveň ZH324 7x57R/16
Uživatelský avatar
gonias
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 410
Registrován: pát 27.7.2007, 5:04
Bydliště: Vyškovsko

Re: nože

Příspěvek od gonias »

Zavírák mám právě Huntera XT a ten má ocel 1.4110. Očko na páráku mě nevadí.

K označení této korozivzdorné oceli-1.4110 je materiál dle EN, označení má X55CrMo14, dle AISI 440A.

Dle mých zkušeností z používání to zas až takový zázrak není. Prase vyvrhnu, dvě taky, ale na další už přetahuji (pouze ostrí nože), protože tam už bych nadával. Párák většinou používám, na hrudník a zámek používám vždy pilku. Když stahuji, tak s jiným nožem.
Srovnání mám s RWL-34, kterou mám na pevném a to je, co se týče držení ostří něco jiného.
Z tohoto důvodu bych nejspíše volil nůž FOX II, s ocelí min. RWL-34.

RWL 34 + stabilizace střenek = 4700Kč
CPM S30V + stabilizace střenek = 5500Kč

Ale i ten můj Hunter službu udělá. Pouzdro na něho sice stálo cca 2/3 ceny nože, ale mám ho rád.
Merkel KR-1 Black 7x64 + Docter Unipoint 2,5-10x50, osnova 4-0 na šíně + Norma Vulkan, Hornady InterLock SP, S&B SPCE
Meopta MeoStar B1 8x42
Drsnosrstý jezevčík Asta
Marpie
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1199
Registrován: pon 16.10.2006, 7:33
Bydliště: severní Morava

Re: nože

Příspěvek od Marpie »

FOX II je moc pěkný ale RWL34 4400,- + 300 stabilizace střenek + 600 pilka + 900 párák + 400 pouzdro celkem 6600,- to už je nad limit celkem výrazně. :(
Marocchi 03 Field 12/76; ZP49 12/12; Brno mod. 1 22LR Hawke 4-12x40; ZKK600 MC 270W+Delta Optical Titanium HD 2,5-15x56; CZ550 Prestige 270W + Pard 008LRF; UB584 270W/12 Vortex Crossfire 1-4x24, ZH121 16/16 + hlaveň ZH324 7x57R/16
Uživatelský avatar
gonias
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 410
Registrován: pát 27.7.2007, 5:04
Bydliště: Vyškovsko

Re: nože

Příspěvek od gonias »

Ne, to špatně chápeš cenu. Cena 4400Kč je konečná, pokud se smíříš s párákem z 440C a pilkou 440C ne wenger. Pokud budeš chtít párák z RWL, tak připlácíš, pokud budeš chtít pilku wenger, tak připlácíš. Protože pod cenama máš tuto větu:
"Jednodílná verze(jen čepel) je levnější o 400,-Kč."
Do stabilizace taky jít nemusíš, já bych šel.
Pouzdro, co si budem vyprávět, je věc pro někoho nezbytná, pro někoho ne. Takže za tuhle cenu myslím dost slušná koupě.

Teď když se na to tak dívám, tak je tu další možnost, že cena je za nůž dvoučepelový s pilkou vyrobenou p. Pajlem a za párák se připlácí a ten je pouze z RWL. Pro upřesnění jsem napsal autorovi, jak budu mít info, tak to sem dám.
Merkel KR-1 Black 7x64 + Docter Unipoint 2,5-10x50, osnova 4-0 na šíně + Norma Vulkan, Hornady InterLock SP, S&B SPCE
Meopta MeoStar B1 8x42
Drsnosrstý jezevčík Asta
Marpie
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1199
Registrován: pon 16.10.2006, 7:33
Bydliště: severní Morava

Re: nože

Příspěvek od Marpie »

OK tak dej vědět.
Marocchi 03 Field 12/76; ZP49 12/12; Brno mod. 1 22LR Hawke 4-12x40; ZKK600 MC 270W+Delta Optical Titanium HD 2,5-15x56; CZ550 Prestige 270W + Pard 008LRF; UB584 270W/12 Vortex Crossfire 1-4x24, ZH121 16/16 + hlaveň ZH324 7x57R/16
Uživatelský avatar
gonias
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 410
Registrován: pát 27.7.2007, 5:04
Bydliště: Vyškovsko

Re: nože

Příspěvek od gonias »

Tak poslední domněnka byla správná.Odpověď od p.Pajla:

Dobrý den,
cena základní dvoudílné verze-čepel+pilka, kdy čepel je z oceli RWL 34,
je 4400,-Kč. Vše ostatní jako pilka Wenger, stabilizace střenek, párák
je za příplatek,
jak je uvedeno na mých web. stránkách. Pokud si párák dokážete odpustit
je výhodnější dvoudílná verze, je lehčí, lépe sedí v ruce, je levnější.
Pouzdro k noži doporučuji, je bezpečné a trvanlivé.
Merkel KR-1 Black 7x64 + Docter Unipoint 2,5-10x50, osnova 4-0 na šíně + Norma Vulkan, Hornady InterLock SP, S&B SPCE
Meopta MeoStar B1 8x42
Drsnosrstý jezevčík Asta
Zbrojovák
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1627
Registrován: pon 21.3.2011, 7:19
Bydliště: Morava

Re: nože

Příspěvek od Zbrojovák »

Nerad bych někomu něco tlačil, ale nabízím alternativní pohled na věc. Těch kusů za rok má každý jinak ahlavně jinou skladbu. Praxe mě ale naučila nosit nože dva. A oba pevné, snadno omyvatelné, výborné do ruky a užitkové, protože nůž by měl být tak jako jiné věci v prvé řadě funkční věc a až pak to ostatní.
Nosím tedy dva - větší mám u sebe s tím dělám vše ostatní a k zvěřině se nedostane, menší mám v batohu čistě pro práci se zvěřinou - vývrh, rušení apod. Pilku na noži není třeba mít, protože sponu není třeba v terénu prořezávat - nic to nedá a akorát to zaneřádí svalovinu - je li v komoře zelenina, někdy se propíchne močák apod. V Německu v něketrých zemích dokonce zvěřinu s prořízlou sponou údajně nevykupují. Pilku nosím rámovou odlehčenou v batohu s oboustranným plátkem na ocel - je to pro všechny případy, kdybych si stavěl impr.záštitu anebo musel rušit kus na místě v terénu.
Větší nosím Fallkniven A1 u sebe, menší nosím obyčejný-neobyčejný Bahco za 200,- v plastu s gumovou rukojetí, výborný materiál a ergonomie, omyvatelný, pouzdro plast hodím do myčky, nůž omyju jarem, obtáhnu na keramice a je to veškerá údržba. Vše hned nachystané pro další lov. Fallknivena si tak šetřím a pro práci v komoře je stejně až moc veliký. Ale je to plnohodnotná záložní zbraň a outdoor nůž - "pro všechny případy".
Filozofie dvou pevných nožů - větší, menší, je pro pohyb v terénu naprosto běžná a obvyklá volba. Z mého pohledu je zavírák, jakýkoliv: nepraktický na čistění, krom čepele ostatní železa nepotřebná, nůž není nikdy tak pevný jako fulltang, je nepohotový a jeden nůž -je jen jeden a když se ztratí nebo zničí, jsem v lese namydlený.
Ale každý loví jinde jinak a je jinak dlouho v kuse v terénu. Čili nabízím takový pohled na věc, prověřen praxí.
App. to Bahco ze sandviku od Mory má lepší materiál čepele než všechny fixíry z 440ky a mikovy dohromady.
Trochu lepší a dražší varianta i jako ten "lepší nositelný z dvou" by byl Mora 2000, na můj vkus je ale pro první z dvou prostě krátký a čepel slabá. Čili bych jej nosil jedině jako druhý. Ale bahco jako lehký záložák a pracant naprosto dostačuje, stejný matroš, trochu slabší konstrukce oproti Moraknivu 2000- rozdíl cca 600,-.
Alternativa k A1 a i levnější by bylo něco fulltang od Kizlyaru, třeba Korshun nebo Delta.
Mauser 98(Tymney/ERA) 9,3x62, Z.Diavari 3-9x42+ Vulcan v5= 720m/s
Uživatelský avatar
gonias
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 410
Registrován: pát 27.7.2007, 5:04
Bydliště: Vyškovsko

Re: nože

Příspěvek od gonias »

Tohle je zajímavý náhled.
Je pravda, že jsem nad tímto řešením také párkrát uvažoval. To čištění zavíráku mě většinou štve. Ale to je sebou zase tahat pilku, je fakt, že v autě asi stačí. Nejspíš to takhle vyzkouším a uvidí se.
Pro hraje i cena pevných nožů, která u sériovek není nijak závratná.
Merkel KR-1 Black 7x64 + Docter Unipoint 2,5-10x50, osnova 4-0 na šíně + Norma Vulkan, Hornady InterLock SP, S&B SPCE
Meopta MeoStar B1 8x42
Drsnosrstý jezevčík Asta
Uživatelský avatar
Lotr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2115
Registrován: úte 02.9.2008, 7:03
Bydliště: lounsko

Re: nože

Příspěvek od Lotr »

Taky jsem si tohoto trendu nošení dvou nožů na naháňkách všiml. Jeden velký pevný "reprezentativní" nůž na opasku, druhý menší, často s plastovou rukojetí na práci v batohu. Druhý nůž dle vkusu, hodně jsou vidět malé nože Fiskars v plastovém pouzdře a s plastovou střenkou. Osobně dávám přednost zavíráku s čepelí a pilkou, pro práci v těle zvěře je menší nůž praktičtější a když je třeba, je pilka pořád při ruce.
ZG 47 8x57 JS, IŽ27-EM-1C Sporting 12/76, ZP 50 16/70, CZ 858 Tactical, Astra A-100 9 mm, CZUB 584, model 4, 12/7x65R, Remington model ll, r. 20/65, IŽ 18 r. 20/70
Nikon D-3100
tibi1
Zkušený diskutér
Příspěvky: 605
Registrován: stř 18.10.2006, 6:52

Re: nože

Příspěvek od tibi1 »

jednoznacne som si za posledne 2 roky zamiloval zatvaraky (Browning Kodiak FDT este origo vyroba Japan, velky hunter od Mikovu alebo MOssberg, prip. SOG revolver + hakove vyvrhovaky super nastroj. ale kludne i Wenger - vynikajuci seriovo robeny noz za tu cenu - hlavne pilka ktoru davaju noziari do svojich rucne robenych nozov pretoze sa im neoplati znicit 4 pilniky kym ju vyrobia....ale celkovo je zas wenger resp. victorinox malý ale operativny - Pri USA nozoch si nemozem pomoct ale dnes skoro vsetky robene chinou maju naprd ocel uz od 440 skratka to neni 440

....a to hlavne z dovodu operativnej pilky s ktorou rozpoltim zamok na comkolvek do minuty. Ak su podmienky a cas na mieste alebo tažko pristupny teren k autu niekedy kus aj vykostim takze pilku nepotrebujem. Ale ak chcem dostat bachor až po konecnik z komory je najidealnejsie to vsecko dostat cez rozpileny zamok ako to urezat rovno pri spone a uniku toho bordelu do komory potom nezabrani nikto. Zatvarak normalne umyjem studenou vodou ako ine pevne noze a prestrieknem konkorom aleb balistolom a pod. Fulltang je opodstatneny hlavne ako bushcraft noz inak stačí čepel na trne a hlavne je tak lahší ....pri rozoberani kusu sa sila nepouziva ...potom je ok sekerka alebo velka pilka a to uz v komforte niekde pod strechou nosit to v batohu po horach ale netužim.

No a hllavne ta ocel .Tiez som pouzival rozne lowcost noze (výnimka je origo MORA, Frost) ako doslova pracovne lebo mi bolo akosi luto pouzivat noze nad 200eur ale par krat mi doslo v noci v dazdi v lese že je mi taký lowcost by Tesco a pod naprd "rychle nabrusim rychle zbrusim" a robit to v lese asi 5x tak...... potrebujem noz co dokaze bez brusenia olupat a rozobrat aspon lončaka bez jedneho nabrusenia a mam pokoj setrim nervy a čas a ne nejaky výlisok z plechu. Hlavne je niekedy umenim a problem po tme nerezat po kosti križomkrážom.... A tak teraz "testujem" rucne robený od nožiara z mesta Sedlčany v RWL s pilkou a paráda (nechcem robit reklamu). Doma umyjem prejdem na porcelane - super este som komplet nebrusil a fazeta drží, hlavne si dat namahu prebehnut po kazdej rozrabke doma kym to neholi nasucho a je pokoj ...takze: "lacne maso psy žerú alebo nie sme takí bohatí aby sme furt dokola kupovali lacne veci, to radsej fakt jeden a poriadny"´Nôž musí robit radost a nie starost.
Zbrojovák
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1627
Registrován: pon 21.3.2011, 7:19
Bydliště: Morava

Re: nože

Příspěvek od Zbrojovák »

tibi1 píše: Ale ak chcem dostat bachor až po konecnik z komory je najidealnejsie to vsecko dostat cez rozpileny zamok ako to urezat rovno pri spone a uniku toho bordelu do komory potom nezabrani nikto. Zatvarak normalne umyjem studenou vodou ako ine pevne noze a prestrieknem konkorom aleb balistolom a pod. Fulltang je opodstatneny hlavne ako bushcraft noz inak stačí čepel na trne a hlavne je tak lahší ....pri rozoberani kusu sa sila nepouziva ...potom je ok sekerka alebo velka pilka a to uz v komforte niekde pod strechou nosit to v batohu po horach ale netužim.

No a hllavne ta ocel .Tiez som pouzival rozne lowcost noze (výnimka je origo MORA, Frost) ako doslova pracovne lebo mi bolo akosi luto pouzivat noze nad 200eur ale par krat mi doslo v noci v dazdi v lese že je mi taký lowcost by Tesco a pod naprd "rychle nabrusim rychle zbrusim" a robit to v lese asi 5x tak...... potrebujem noz co dokaze bez brusenia olupat a rozobrat aspon lončaka bez jedneho nabrusenia a mam pokoj setrim nervy a čas a ne nejaky výlisok z plechu. Hlavne je niekedy umenim a problem po tme nerezat po kosti križomkrážom.... A tak teraz "testujem" rucne robený od nožiara z mesta Sedlčany v RWL s pilkou a paráda (nechcem robit reklamu). Doma umyjem prejdem na porcelane - super este som komplet nebrusil a fazeta drží, hlavne si dat namahu prebehnut po kazdej rozrabke doma kym to neholi nasucho a je pokoj ...takze: "lacne maso psy žerú alebo nie sme takí bohatí aby sme furt dokola kupovali lacne veci, to radsej fakt jeden a poriadny"´Nôž musí robit radost a nie starost.
Není třeba, kolem obřitku se to obřeže a vytáhne ven co to jde, vytlačí obsah, nad sponou otevře břišní dutina a celý konečník se vytáhne nad sponu ven, pak už je to klasika. Otázka chvilky. Pro případy nosím provázek na podvázání.
fiskars, Mikov a jiné se lowcost se s Morou nebo Bahcem nedají co do materiálu srovnat. (bavím se anticoru, ne uhlíkovce, ta je ještě dál, ale nemám o ni osobně zájem). Kus se dá vyvrhnout, stáhnout a rozrušit bez broušení. Kostění jsem nedělal, maximálně jen částečné - třeba kližky. rámová pilak na železo z dutého profilu neváží skoro nic a bez pořádné čelovky se v noci při rušení stejně neobejdeš. Měl jsem RWL34 - dá se taky velice rychle zatupit, ale mnohem hůř se dobrušuje v terénu - netvrdím že to nejde. CPMS30V je ještě problematičtější, navíc se i štípe.
Zkušenosti jsou různé, ať si každý zvolí svou osvědčenou cestu. Když už pevný a větší u sebe - tak jedině fulltang. Nikdy nevíš do jaké situace se můžeš dostat a těch pár gramů oproti trnu mě v kopci nespasí.
Mauser 98(Tymney/ERA) 9,3x62, Z.Diavari 3-9x42+ Vulcan v5= 720m/s
tibi1
Zkušený diskutér
Příspěvky: 605
Registrován: stř 18.10.2006, 6:52

Re: nože

Příspěvek od tibi1 »

takto to robia hlavne amici a pripada mi to komplikopvane a zvlast ked je toho plne youtube nikde som nevidel len hranie sa s prdelí min. pod 5 min. a to podvezovanie okolo toho.... tak ci tak musi vsecko von a cez zamok do minuty a je pokoj. Mat v batohu kopu inych sersamov cca 6km v lese od auta hmm neviem no.

uhlikova ocel nie je uz vobec vhodna na pracu s organickym materialom hoc ma lepsiu vidrz v ostrosti.
Odpovědět