Nože

Kuše, luky, praky a jiné
Odpovědět
petjan
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 488
Registrován: sob 31.12.2011, 14:08
Bydliště: štětí

Re: nože

Příspěvek od petjan »

No jasně že to beru i s lízákem. Asi začnu nosit nějaké malé štípačky. I když jednou jsem nějak říznul docela hluboko, ani nevím jak a ta kústka byla venku aniž bych říznul do ní. Ale od té doby se mi to už nepodařilo. :roll:
ZP 16x70/16x70
Brno 500 8x57JRS/20x76
Sabatti SKL 98 10,3x60R /270 win
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: nože

Příspěvek od BwanaHunter »

petjan> tak to pak jo, já lízák nevyndávám, uříznu hrtan s hltanem za hrtanovou chrupavkou, a je to. Jestli se chceš vyhnout říznutí do jazylky, veď řez těsně podél čelisti rovnoběžně s ní, a až po ty dva výběžky lebky, tuším, že je to spánková kost. K ní je jazylka přichycená pružnými vazy, tedy ne kostí, není tak kloub, a ty vazy se dají samozřejmě přeříznout, i když jsou houževnatý...
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
Zbrojovák
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1627
Registrován: pon 21.3.2011, 7:19
Bydliště: Morava

Re: nože

Příspěvek od Zbrojovák »

Je to tak, u mladších to jde říznout ostřím u záštity, u starších kusů to jen načnu, dolomím rukou, odříznu. Nejsem příznivcem toho řezat někde, ke kostem, kde nevidím - dodrbeš si téměř vždy pracovní část ostří. Výjimka je kostění - logicky nakonec, ale to už je extrém a často v terénu neprovádím - leda částečné - navětrání kolem kostí - úplné kližky třeba, málo kdy.
Ale jsou tu hoši z SK co joo, viz výše :wink:
Malé štípačky by byly paráda, ale to už bych musel nosit s sebou kufr s vercajkem. I kdybych to ztupil, stane se, nikdo není neomylný, zvlášť když se ruší starší větší kus na místě - je po ruce lehký keramický brousek, pár sekund a jede se v klidu dál.

Jinak na naháňce to netřeba dělat, dělám většinou před taháním jen malý vývrh, hrtan a lízák nechám tak - alespoň se dovnitř nedostanou cestou nečistoty, právo je uvnitř, játra jsou nechaná na bránici, ledviny drží taky samy, pokud se vyvrhuje obezřetně. Čili vytahuju jen žluč, žaludek, a zbytek trv. traktu, prořeže se bránice aby šla ven veškerá barva, co je problém je slezina :wink: ta se vevnitř udržet nedá, dá se zavřít do svíráku, když se tahá za převázaný ryj, ale lepší je sáček a přivázat do komory
nůž tak netrpí a vše zůstane kvůli vzorkům pohromadě
Mauser 98(Tymney/ERA) 9,3x62, Z.Diavari 3-9x42+ Vulcan v5= 720m/s
Kenny
Nový návštěvník
Příspěvky: 3
Registrován: sob 21.2.2015, 16:23

Re: nože

Příspěvek od Kenny »

Videli ste uz na zivo alebo idealne mali ste uz v ruke Helle Utvaer? Strasne sa mi zapacil na obrazkoch ale je to dost drahy noz rad by som pocul nazor niekoho kto ho ma:

http://www.helle.sk/p/190/helle-utvaer

https://www.google.sk/search?q=helle+ut ... kQ_AUIBigB#
Zbrojovák
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1627
Registrován: pon 21.3.2011, 7:19
Bydliště: Morava

Re: nože

Příspěvek od Zbrojovák »

sorry za OT, ale uhlíkovku bych nebral- je to dobrovolné přidělávání si práce - a pokud tedy uhlík, tak zúročit ten materiál -prokovaný- tedy od renomovaného kováře a v jemném damašku - řeže totiž relativně mnohem líp než jednokomponent i po nějakém tom zatupení.
Mauser 98(Tymney/ERA) 9,3x62, Z.Diavari 3-9x42+ Vulcan v5= 720m/s
Kubo 630
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 111
Registrován: pát 27.4.2007, 13:45
Bydliště: Slovensko

Re: nože

Příspěvek od Kubo 630 »

2Kenny:Nemam konkrétnu skúsenosť s týmto nožom, mám len taký maličný súkromný poznatok. Oceľ 12C27 som si oskúšal napr. na noži Mora kde som s ním bol veľmi spokojný, lenže to bol nôž za 15-20 eur, kde v pomere cena výkon vyšiel veľmi dobre. Avšak na noži za vyše 180 eur by som považoval tento materiál za trošku podpriemerný, aj keď verím že výborne tepelne spracovaný. Ak by som bol ochotný investovať takúto čiastku do kúpy pevného noža, osobne by som išiel do nožiarskeho výrobku od šikovného slovenského či českého majstra. Mohol by si konzultovať s výrobcom tvar a dlžku čepele, zvoliť si materiál rukovete a myslím si že v tejto cene by si mohol mať nôž z materiálu ako RWL 34 poprípade N 690 a podobne. Skús pozrieť na stránku www.knife.cz a pozri si inzerciu miestnych nožiarov, poprípade v galerii ich tvorbu a skús porozmýšľat nad takouto možnosťou. Mal by si nôž z kvalitnejšej ocele s rozmermi a tvarom presne podľa tvojich predstáv a je dosť možné že by si bol jediný človek na svete s takýmto nožom, bol by len tvoj, to by mohlo byť zaujímavé pokiaľ máš k nožom nejaký osobitý vzťah. Toľko môj skromný názor.
Antonio Zoli 1900 Pro S Battue 9,3x62 + Bushnell 4200 Elite 2,5-10x50 RD,
Steyr/Mauser 98 7x57, Docter/Frakonia 2,5-10x48
Hammerli 16/16x70
ZKM 456+Nikko stirling Gold Crown 6x42
Hatsan 55S+Walther 4x32 compact
Slavia 631+Lensolux 4x32, Slavia 630
Jarda 357
Nový návštěvník
Příspěvky: 28
Registrován: pon 07.3.2016, 22:53

Re: nože

Příspěvek od Jarda 357 »

Než na knife člověk vstoupí, nutno je 10x si zopakovat "nevěř pohádkám". Jak tak sleduju výstavy, výrazným upgrade prošly ceny a mnohdy tam i v inzerci na knifu vidím věci, který zplodit, švihnu do toho kladivem nebo dám někomu zadarmo s vědomím, že příště mám bejt pečlivější, zručnější, ono dost rozdíl je doba, kdy se to dělalo dost jako hobby a srdeční záležitost a dnešní, kdy se mi zdá, že ve vidině prachů zkravěly oči. :shock:
sladoch
Častý návštěvník
Příspěvky: 65
Registrován: pon 08.2.2016, 6:03

Re: nože

Příspěvek od sladoch »

Zdravím, je to sice trochu odbočka, ale je nějaké omezení délky čepele nože, který má patnáctiletý?
Uživatelský avatar
gonias
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 410
Registrován: pát 27.7.2007, 5:04
Bydliště: Vyškovsko

Re: nože

Příspěvek od gonias »

Jasně že je.
Když má nůž za pasem, tak čepel nesmí být delší než jeho nohy, aby s ní neryl do země... :wink:
Merkel KR-1 Black 7x64 + Docter Unipoint 2,5-10x50, osnova 4-0 na šíně + Norma Vulkan, Hornady InterLock SP, S&B SPCE
Meopta MeoStar B1 8x42
Drsnosrstý jezevčík Asta
sladoch
Častý návštěvník
Příspěvky: 65
Registrován: pon 08.2.2016, 6:03

Re: nože

Příspěvek od sladoch »

To je mi jasný :D , ale nějaký omezení zákonem není?
kounek
Zkušený diskutér
Příspěvky: 534
Registrován: ned 11.7.2010, 17:47

Re: nože

Příspěvek od kounek »

S přístupem EU počítám, že tak do 5 let nebude smět mít osoba mladší 18 let ani rybičku a osoba starší 18 let na ni bude muset mít zbrojní průkaz a bude ji každoročně předkládat ke kontrole, zda si na ni náhodou nenechal na černo vyměnit čepel za delší než 5 cm...

A chtěl jsem sem dát smajlíka, jenom nevím, jestli s úsměvem, nebo se šklebem, to už záleží asi na každém, jak to pojme...
Mauser M12MAX 308w; Blaser 750/88 5,6x52r/9,3x74r; Brno 502 243/12,Brno Stopper 458WM, CZ457
Dříve:CZ550Safari 375hh; CZ527; BO803.8; CZ550 9,3x62; IZH94; PPK K1 308w; Rössler Titan6 308w; Merkel Suhl 220E 9,3x74R/9,3x74R; ZKK600 30-06
sladoch
Častý návštěvník
Příspěvky: 65
Registrován: pon 08.2.2016, 6:03

Re: nože

Příspěvek od sladoch »

Takže zatím žádné omezení není?
Uživatelský avatar
gonias
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 410
Registrován: pát 27.7.2007, 5:04
Bydliště: Vyškovsko

Re: nože

Příspěvek od gonias »

V ČR omezení není.
Merkel KR-1 Black 7x64 + Docter Unipoint 2,5-10x50, osnova 4-0 na šíně + Norma Vulkan, Hornady InterLock SP, S&B SPCE
Meopta MeoStar B1 8x42
Drsnosrstý jezevčík Asta
tibi1
Zkušený diskutér
Příspěvky: 605
Registrován: stř 18.10.2006, 6:52

Re: nože

Příspěvek od tibi1 »

tak nejake info..vcera som odral a komplet rozmetal lončaka s pevnym loveckym nožom (vyrobcu pre polemiky o reklame nenapisem) v Elmaxe (vyrobca udava 60HRC) cepel 10cm...po ukoncení stále holil aj v najzatazenejsom obluku ostria. Ale robil som to este za relativneho svetla a v klude takze som daval fest bacha na ostrie kam zarezem. S touto praškovkou som teda velmi spokojny, klobuk dole.
Uživatelský avatar
gonias
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 410
Registrován: pát 27.7.2007, 5:04
Bydliště: Vyškovsko

Re: nože

Příspěvek od gonias »

Výrobce klidně napiš, je to zhodnocení nože konkrétního výrobce. Pokud nechceš, písni mi to i tak do SZ.
Co zámek a hrudní kost, sólo pilka?
Taky furt řeším dilema. Buď kvalitní pevný-mám z RWL34, ale zase nosit pilku nebo čistit zavírák.
Merkel KR-1 Black 7x64 + Docter Unipoint 2,5-10x50, osnova 4-0 na šíně + Norma Vulkan, Hornady InterLock SP, S&B SPCE
Meopta MeoStar B1 8x42
Drsnosrstý jezevčík Asta
Odpovědět