Nože

Kuše, luky, praky a jiné
Odpovědět
motolada
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1290
Registrován: úte 18.1.2011, 14:34
Bydliště: Jižní Morava

Re: nože

Příspěvek od motolada »

Neřekl bych že konvex je to nej pro myslivost(bourani,ztahovani).
Duty nebo scandi bude rezivejsi....
Petr1970
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1867
Registrován: úte 26.1.2010, 9:46

Re: nože

Příspěvek od Petr1970 »

možná myslí to že v myslivosti "v terénu" je to občas lízneš kost-páka, občas nějaká škára-bahno-kamínek... a tam se tyhle chirurgický věci (skandi) trošku vymstěj..

asi jako vytuněná formule na d1 :-) na okruh super, ale v reálu....
ZKM 456
Fabarm Elos C
Beretta 682 special skeet (bez gold a bez E)
W-Vanguard, .308W, 4-16x50 Vortex PST
motolada
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1290
Registrován: úte 18.1.2011, 14:34
Bydliště: Jižní Morava

Re: nože

Příspěvek od motolada »

Ano proto je konvex takto dělaný, jeho tvar dokáže vydržet velké namahani a i při tom dokáže holit.
Já třeba všechno ruším doma takze vyzaduju spíš co největší rezivost a když vemu kost saham po druhém noži, tupe následně beru na keramice případně na kamenech.
Nedávno jsem pořídil macetu Gerber Parang a překvapil mě na ni dutý vybrus, zatím bez problémů.
Zato Browninga Big Game jsem ohl jak máslo....
Uživatelský avatar
Rainier Wolfcastle
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 111
Registrován: úte 02.11.2010, 17:40

Re: nože

Příspěvek od Rainier Wolfcastle »

Ano presne tak jsem to myslel. Scandi a kontakt s kosti. Jestli bekdo nema probelm s vylamovanim ostri
grendel
Nový návštěvník
Příspěvky: 1
Registrován: pát 13.1.2017, 19:29

Re: nože

Příspěvek od grendel »

Zdravím :) mám asi trochu netradiční dotaz. Rodinný příslušník se brzy pustí do myslivosti. A protože se vůbec nevyzná v nožích, požádal mě, zálesáka a fandu nožů praktického ražení, abych mu něco vymyslel. Jeho podmínky: horní limit cca 5000 (takže zakázková práce odpadá), pevný nůž (prý nechce ze zavíráku drbat zaschlou krev a chlupy).
Takže hledám něco vkusnýho, ideálního pro myslivce, zkrátka ideálního :D
První, co mě napadlo, byla nějaká finka. Mně se to v lese osvědčilo nejvíc. Mám je rád, švédský/finský oceli jsou fajn, jsou nádherný, tvar je takový neutrální, víceúčelný. Lovci na severu to používali, takže mi to přišlo rozumný. Potíž je že nevím úplně přesně popis práce myslivcova nože, jestli je to opravdu jenom o řezání do zvěře, nebo je to třeba i o dřevě. Protože ta finka je takový jemnější nožík, má to trn, člověk nesmí být prase. A těžko vybírat správnou tloušťku, zase nevím co všechno s tím nožem takový myslivec dělá. Rybařinu nedělá, takže tenké to být nemusí.
Další mě napadl nějaký bushcrafťák, něco takového http://bushcraftportal.cz/2014/11/nuz-k ... o-vyuziti/, ale to je trochu extrém. Tlustý, robustní, aby s tím šel dělat batoning a obecně týden bez broušení veškeré prasárny se dřevem. Ale myslím že to není zrovna myslivecká aktivita, tak jsem ho taky zavrhl.
Navíc, žádný z nich nemá pilku. Pokud chápu správně, používáte ji na kosti, tudíž je více než vhodná.
Bowie jsem zavrhnul hned, to je dnes snad jenom pro sběratele. Skinnery jsou hnusný a nevím, přijdou mi k ničemu. Pak leda ty zavíráky, ale to on nechce.
Takže k dotazům, jaký tvar/typ se vám prosím osvědčil nejlépe? Zvíře jsem nikdy nezpracovával, já spíš vyřezávám, stavím nebo se starám o oheň, takže nevím úplně jaký tvar hledám. Aby to uvnitř nepřekáželo, dobře se s tím řezalo a tak. Je praktická pilka z horní strany nože, jako to mají nějaké ty armádní bodáky na trhání střev, nebo se to akorát zadrhává v mase (a protrhává co má zůstat neporušeno)? Pokud ne, je prosím praktické ty pilky na kosti nosit nějak externě, aby se dalo vyhnout zavíráku? Případně které se vám osvědčily? A vůbec, který nůže v ceně je prosím podle vás pro řemeslo nejlepší?
Děkuji za pomoc
motolada
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1290
Registrován: úte 18.1.2011, 14:34
Bydliště: Jižní Morava

Re: nože

Příspěvek od motolada »

Těžká odpověď, za mě :pro začínajícího myslivce je zbytečný nějaký reprezentativní nůž.
Pořídil bych něco na práci a až si vytribi vkus ať si koupí co je mu libo.
Pilka je výborný pomocník hlavně v začátcích ,takže šel bych do zaviraku s pilkou + pevný nůž na hrubou práci .
Nebo třeba pevný (tenká cepel) a pilku zvlášť (byla tu taky)
Většinu času s nožem bude zpracovávat zvěřinu...
Broušení bude asi probíhat doma,tyden stím nikde pryč nebude , takže není asi třeba nic z RWL, D2 a tak podobně.
Petr1970
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1867
Registrován: úte 26.1.2010, 9:46

Re: nože

Příspěvek od Petr1970 »

at si poridi nejaky zavirak - nuz, pilka... s plastovzmi strenkami, proplachne to vrouci vodou a je to ciste....

ja jinak mam rad noze od Svarce - blacka..
http://www.black-knives.com/noze-na-prodej

z levných mám zelenou moru, asi za 250? a prase s tím jde taky )))
ZKM 456
Fabarm Elos C
Beretta 682 special skeet (bez gold a bez E)
W-Vanguard, .308W, 4-16x50 Vortex PST
Petr1970
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1867
Registrován: úte 26.1.2010, 9:46

Re: nože

Příspěvek od Petr1970 »

grendel: add pilka - zalezi co lovi.. na male, srnci nrbo mlade neni treba, s takovym bushcraft silnejsim nozem uhodi do hrbetu a kost-zamek povoli taky...
takze pilka neni nutna.....
ZKM 456
Fabarm Elos C
Beretta 682 special skeet (bez gold a bez E)
W-Vanguard, .308W, 4-16x50 Vortex PST
Uživatelský avatar
gonias
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 410
Registrován: pát 27.7.2007, 5:04
Bydliště: Vyškovsko

Re: nože

Příspěvek od gonias »

Pro Grendela:

Šel bych cestou rozumného kompromisu. Pokud trvá na pevném, zvolil bych pevný s pilkou. Také jsem si v začátcích myslel, že se obejdu bez pilky, ale prostě neobejdu a co víc, nechci ani tahat pevný a samostatnou pilku.

Oblíbil jsem si zavírák s pilkou, když ho mám za pasem, ani o něm nevím a přitom se na něho mohu spolehnout.
Nůž chci mít stále na opasku a né někde v batohu, jelikož ten sebou nemám vždy. Proto ani né ten pevný, jelikož mě vždycky při sedu překážel ať to bylo v autě, posedu, či kazatelně. Ale každý to má jinak a preferuje něco jiného.
A to je na tom myslím to pěkné.

P. Bareš dělá pěkný lovecký nůž s pilkou a myslím, že za cenu přijatelnou.
Používá ho třeba tibi1 a co vím, je spokojen. Také jsem ho zvažoval, ale nakonec jsem se utvrdil, že zavírák je pro mě to pravé. Třeba někdy...
Přílohy
lovecky-pevny-nuz.jpg
lovecky-pevny-nuz.jpg (58.36 KiB) Zobrazeno 8325 x
Merkel KR-1 Black 7x64 + Docter Unipoint 2,5-10x50, osnova 4-0 na šíně + Norma Vulkan, Hornady InterLock SP, S&B SPCE
Meopta MeoStar B1 8x42
Drsnosrstý jezevčík Asta
Kubo 630
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 111
Registrován: pát 27.4.2007, 13:45
Bydliště: Slovensko

Re: nože

Příspěvek od Kubo 630 »

Ak môžem pridať svoj pohľad:
ad1: Ak je začínajúci poľovník a nemá veľa skúseností so spracovaním diviny, povedal by som že je 95% pravdepodobnosť že neostane pri tomto prvom noži ale časom a každým ďalším spracovaným kusom si ujasní a vyšpecifikuje čo vlastne od noža očakáva. Teda podľa mňa nieje najidealnejšie kupiť nôž za 5 tisíc a na ňom žisťovať že vlastne potrebujem od noža toto a toto a prekáža mi to a to.

ad2:Neviem ako si predstavuje ošetrenie diviny v teréne. Podľa druhu revíru a miestnych zvyklostí sa to dosť líši. Napríklad poľuje v poľnom rovinatom teréne kde je prístup autom všade. Strelí kus a od noža potrebuje len aby kus na mieste vyvrhol, naložil do auta a doma si pekne na trojnožke kľudne s pomocou nejakej mesiarskej sady (skinner, vykosťovak, pílka napr. od Dicka, Swibo atd.) divinu spracuje. Alebo poľuje v hornatom, lesnatom ťažko prístupnom teréne (ako ja) a strelí kus niekde v odľahlej časti revíru, potrebuje ho vyvrhnúť, stiahnuť kožu, rozobrať, vykostiť, odobrať rebrá (potiaľto stačí nôž + pílka) alebo aj naporcovať chrbticu kvôli vybornym kostiam na polievku ( tu už treba malu sekerku, max 600g) Tak už len partia chlapov s ruksakmi, zdravími nohami a hybaj do doliny :D Umňa sa to postupom času vykryštalizovalo na finku od Mory a malu sekerku.

ad3: Moje riešenie by bolo kupiť nejaky zatvarak, iba čepeľ a pilka, kľudne Victorinox alebo Wenger, spracovať zopar kusov zvery, kľudne 10 postupom kľudne aj dvoch-troch rokov, naučiť sa ho uspokojivo brúsiť (nato sa často zabúda) a potom si ujasniť že napr. 9cm čepeľ na zatvaraku mi je malo a chcem čepeľ +-12cm, pilka mi vyhovuje aj samostatna v ruksaku a material čepele stači priemerny lebo Elmax je sice super ale kvalitne ho nabrúsiť je určite ťažšie ako 440C alebo Sandvik.
Antonio Zoli 1900 Pro S Battue 9,3x62 + Bushnell 4200 Elite 2,5-10x50 RD,
Steyr/Mauser 98 7x57, Docter/Frakonia 2,5-10x48
Hammerli 16/16x70
ZKM 456+Nikko stirling Gold Crown 6x42
Hatsan 55S+Walther 4x32 compact
Slavia 631+Lensolux 4x32, Slavia 630
Bord
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 220
Registrován: úte 16.10.2007, 19:58
Bydliště: Střední povltaví

Re: nože

Příspěvek od Bord »

Začínal jsem s Mikovem pak Wenger s pilkou jinej již ani nechci.
8x57JRS,bordík
Uživatelský avatar
Lotr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2115
Registrován: úte 02.9.2008, 7:03
Bydliště: lounsko

Re: nože

Příspěvek od Lotr »

Co člověk to názor a onen rodinný příslušník na to za chvíli přijde taky. Za mě pevný velký nůž s pilkou, popř. párákem v rukojeti. Není nad to, když se nůž drží pevně v ruce jak při řezání ostřím nože, tak řezání pilkou, např. zámku. Pořádné kožené pouzdro a zapínání, aby nedošlo ke ztrátě a je to. Takový nůž sundavám z opasku pouze při praní kalhot :) a na to, že občas překáží a musím ho např. si sednutí do auta srovnat, jsem si už dávno zvykl. Bohužel se mi na jedné dovolené podařilo takový nůž ztratit ( a dodnes mě to mrzí ) a protože mezitím přibyly jiné nože, řeším to velkým pevným těžkým nožem na opasku a zavíracím nožem s pilkou v batohu nebo kapse nábojového pásu. Jestli nůž od nožíře nebo běžnou produkci to už nechám na uvážení majitele, dnes je k dispozici takové množství nožů, že je to na nekonečnou diskuzi.
ZG 47 8x57 JS, IŽ27-EM-1C Sporting 12/76, ZP 50 16/70, CZ 858 Tactical, Astra A-100 9 mm, CZUB 584, model 4, 12/7x65R, Remington model ll, r. 20/65, IŽ 18 r. 20/70
Nikon D-3100
Jiří K.
Zkušený diskutér
Příspěvky: 718
Registrován: čtv 17.1.2008, 6:55
Bydliště: Ostrava

Re: nože

Příspěvek od Jiří K. »

Jsem sice fanda pevných nožů, ale bohužel nejpraktičtější je ten zavírací nůž s pilkou. Hlavně pro začínajícího myslivce. Případně ho pak může nosit jako rezervní. Na odzkoušení mu ten Mikov může stačit, samozřejmě Victorinox je lepší. Wenger byl podle mne subjektivně lepší bohužel už se nedělá.

Dalším řešením je pevný nůž a pilka:
http://www.noze-nuz.com/gerber/G2741.php
vesrad
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 311
Registrován: čtv 14.1.2010, 19:25
Bydliště: Olomoucko

Re: nože

Příspěvek od vesrad »

Souhlas, po šesti letech pokusů jsem taky skončil u kombinace Mora Companion (oranžový, nerez) a výše uvedená pilka od Gerberu. Dohromady to vyšlo po 1000 kč a nevidím v tom z praktického hlediska chybu. Pevný nůž nabízí nejlepší možný úchop, střenky zavíráku jsou vždy víceméně kompromis, tady pro práci v komoře vysoké se délka čepele pevného nože hodí. Sice z hlediska estetiky a tradic to není úplně ideál, ale zatím hraji spíš na užitnost. Až časem nebudu vědět co penězi tak si asi nechám udělat nějaký pěkný pevný, třeba od Dohnalů, nebo taky ne....
ZKM 452 Varmint .22LR
IŽ 58 16/70,16/70; Brno 801 12/70,12/70
ZG 47 "Kuna" .35 Whelen, CZ 557 .308 win

(Kdysi Německý křepelák, Bordík, Blaser ES67 7x65R,12/70; CZ 550 Varmint .308 win,ZK 99 "Hanák Brno" 6,5x55SE)
Zbrojovák
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1627
Registrován: pon 21.3.2011, 7:19
Bydliště: Morava

Re: nože

Příspěvek od Zbrojovák »

Kubo 630 píše:Ak môžem pridať svoj pohľad:
Alebo poľuje v hornatom, lesnatom ťažko prístupnom teréne (ako ja) a strelí kus niekde v odľahlej časti revíru, potrebuje ho vyvrhnúť, stiahnuť kožu, rozobrať, vykostiť, odobrať rebrá (potiaľto stačí nôž + pílka) alebo aj naporcovať chrbticu kvôli vybornym kostiam na polievku ( tu už treba malu sekerku, max 600g) Tak už len partia chlapov s ruksakmi, zdravími nohami a hybaj do doliny :D Umňa sa to postupom času vykryštalizovalo na finku od Mory a malu sekerku.
U mě se to postupem času vykrystalizovalo na oranžový pracovní Bahco (čepel je Mora) s dodělaným brouskem na pouzdru, a pilku na železo s dutým lehkým rámem a upraveným řeznickým plátkem. Anebo je li nový, ostrý - stačí v pohodě i běžný oboustranný plátek na ocel. - to v báglu jako uni-sada.
Při sobě- pak stálá spokojenost s Falknivnem A1 - jako outdoor univerzálem.

Zatím nemám vůbec potřebu na tom cokoliv měnit a asi si myslím že vylepšovat na tom už asi nebude moc co.

Někomu mladému bych asi doporučil nosit podle podmínek něco podobného, anebo - si prostě koupit kvalitní lovecký a pohledný nůž pro radost na opasek, doladit nebo nechat ušít pouzdro tak, aby nezavazel - třeba ten Pajlův nevypadá zle s integrovanou malou pilkou - to už je na každém. No a to Bahco v báglu pro práci čistě jen se zvěřinou - dobře se brousí i v terénu, neváží nic, padne do ruky, snadno se omývá a udržuje - prostě čistě na práci a případně jako náhradní nouzový.

Nože s pilkou na hřbetu čepele nedoporučuji, dělá se s nimi dost špatně vývrh, kór když je kus už trochu víc přifouklý a to může být někdy prakticky po chvíli.

zavírák s pilkou se mi moc neosvědčil v tom, že se prostě blbě udržuje a pokud je třeba lovit častěji, nebo je ta možnost - zabere dost času všechny tkáně z něj dostat a desinfikovat ho - prostě opruz z něj tahat loj, přischlou barvu, chlupy atd. odmáčet to. Měl jsem, neříkám že to nešlo, ale po čase mě to už pak přestalo bavit.
nehledě na to že pevný fulltang ve mě prostě vzbuzuje uživatelsky či třeba nouzově mnohem větší důvěru než zavírák.
Jistě, někde na pasínku za barákem na odpoledního srnce je to jedno, tam stačí i rybička, je li ostrá :wink:
Mauser 98(Tymney/ERA) 9,3x62, Z.Diavari 3-9x42+ Vulcan v5= 720m/s
Odpovědět