Vzduchovky

Kuše, luky, praky a jiné
RSA
Nový návštěvník
Příspěvky: 3
Registrován: čtv 17.3.2016, 10:21

Re: vzduchovka

Příspěvek od RSA »

CZ 200 S,F, hunter je dobrá volba. Pěkná, přesná ale v dětské pažbě. Daleko zdařilejší v porovnání je angličanka od air arms AAs400 - s 410 (jednoranná -opakovací) na 45 - 50 m s optikou a zvětšením 12x není kostka cukru konkurent. s počáteční energií 16j je dopadová ve 45m kolem 11j což je stále více než třeba zminovaná flobertka (7,5 j u hlavně). V součastné nabídce prodkukce firmy JSB je již takový výběr diabolek, že se rozdíly mezi rážemi dosti smývají. Každopádně 4,5 má plošší dráhu letu oproti 5,5 - ta zas má větší destruktivní účinek na plechovky a láhve od piva........ Nejhorší na tom je ta cena!!!!!!
Kvido
Častý návštěvník
Příspěvky: 71
Registrován: úte 06.8.2013, 19:29

Re: vzduchovka

Příspěvek od Kvido »

Pokud bych střílel do papíru , pak je volba 4,5mm . Pokud bych tlumil hlodavce ( samozřejmě prohlášené za škůdce,tj. mimo jakýkoliv druh ochrany) a samozřejmě na střelnici , pak 5,5 mm. Potkan střelený naměkko 4,5 dost často odešel daleko , po 5,5 spíše zůstal na nástřelu. Do 15-20 m bych to neřešil. GAMO CFX ... výběr střeliva je lepší v 4,5 . Zajímavé je,že prodejci uvádějí 16 J na ústí bez ohledu na rychlost a hmotnost střely :D Takže např. 5,5 mm lítá 220m/sec prý s 1g a i s 0,75g peletou.
Uživatelský avatar
Klein
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 160
Registrován: pon 23.6.2014, 19:22

Re: vzduchovka

Příspěvek od Klein »

Když si zakoupiš Slavii 634, tak nic nepokazíš. Výkon slušný, přesnost také i cena je dobrá a havně možnost lehkého dostání náhradních dílů. :wink:

AAS400 - S410 je samozřejmě daleko lepší, ale to už jsme trochu někde jinde v cenové kategorii. Sám mám S400 a paráda. Holt kvalita stojí peníze :)
RSA
Nový návštěvník
Příspěvky: 3
Registrován: čtv 17.3.2016, 10:21

Re: vzduchovka

Příspěvek od RSA »

Bazarovky se dají pořídit docela rozumě a na to že to nemá regulátor si tu konzistenci drží moc hezky. Tady se člověk muže spolehnout že zásahy si kazí sám a ne flinta kde už je to nad 30m sakra znát.
hanyking
Častý návštěvník
Příspěvky: 57
Registrován: pon 15.11.2010, 23:24

Re: vzduchovka

Příspěvek od hanyking »

Lov potkanů vzduchovkou je super a není to vůbec lehké. Dřív ulovíš na šoulačce vzduchovkou bažanta než na čekané potkana. Pochopitelně myslím v zemi kde je to košer. Jed bych nikdy nepoužil a o lidech kteří ho používají si myslím své.
Potkanů jsem pár střelil ale už nemám možnost. Je potřeba je lákat. Normálně jim někam ke zdi nasypat zrní. Pak tam dát solární samonabíjecí světlo. Je to lepší než přísvit. Odstřelenýho potkana raději ještě pojistit jednou střelou a nechat ležet. Většinou do 15 minut tam zase nějaký přiběhne. Když jsem takhle lovil tak za 2týdny lovu kdy jsme s kámošem co druhej den šel střílet už bylo těžké nějakého potkana vidět. Nebylo to místem páč jsem to monitoroval fotopastí. Pak se zase netáhli z okolí a po měsíci jsme zase šli lovit. Takže vzduchovkou jde potkany v zóně zlikvidovat úplně snadno. Stříleli jsme na 15m.Měl jsem gamo cfx a puškohled optisan viper 10X44. Cfx byla dobrá ale koupil jsem si teď hw 97k a to je jiná liga. Ta vzduchovka je úplná pecka a nemůžu si ji vynachválit. Dal jsem na ni ten můj kukr optisan a je to zlatá sestava. Ale nemám kde potkany lovit. :mrgreen:
sailormoon81
Častý návštěvník
Příspěvky: 80
Registrován: stř 01.2.2012, 9:00

Re: vzduchovka

Příspěvek od sailormoon81 »

Ahoj, mám novú slaviu 634 4,5mm a mám trocha problém ju nastreliť s optikou. Rozptyl tak 2-3 cm na 10-12m zo stojana 5 ranami resp. ešte horší. Strelivo diabolky browning tie špicate a klasické nejaké slovenské (rozptyl 2-3cm). Keď som sa snažil posunúť kríž tak to nejako nereagovalo aj keď som klikol 15x aj keď sú to vlastne ďalekohľady na guľovnicu nejaký edenberg a potom ešte nejaký rusky 4x32, kde 1 click by mal robiť 1cm/100m. So vzduchovkami nemám veľa skuseností a neviem či tie puškohľady stoja za nič alebo prečo to má taký rozptyl a neposúva to bod zásahu.
crif
Zkušený diskutér
Příspěvky: 606
Registrován: pát 07.3.2014, 20:12

Re: vzduchovka

Příspěvek od crif »

Optika na vzduchovce je fajn, ale jen do doby, než vznikne vůle v zámku. Pak je optika na těle stále stejně, ale hlaveň si putuje kam chce. Při zavření i při úderu pružiny.
Já to mažu pořád přes mířidla.
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: vzduchovka

Příspěvek od pufr »

No, kde se nám na tomto místě to vlákno "Vzduchovka" vzalo :) :)
už jsem to napravil dalas
Jinak i u vzduchovky platí co u jiné zbraně při montáži optiky - dát osnovu dalekohledu nejprv na střed, mimo jiné se tím i rozhýbe pohyb vnitřního tubusu po hlavě stavítek, po namontování se podívat, kam mi míří "montáž" na zbrani - zda to není na 10 m "půl metru vedle" a vnitřní tubus už při nastřelení neleží na stěně vnějšího tubusu ... všechny ostatní náležitosti.
Pochopitelně i diagnostika závad v systému optika - montáž - zbraň - střelivo je téměř stejná jak u velké zbraně (vyjma snad ceny střeliva 8) ). Opačné je namáhání "zpětným rázem" - píst dopadá dopředu - optika v montáži "cestuje" dozadu ... o vůlích hlavně u Slavií už byla řeč - zkusit mechanická miřidla je snad radost :)

Takže to chce začít pěkně s rozvahou od začátku a kdyby byla k dispozici i jiná vyzkoušená vzduchovka či optika ...
Nepotřebuju střelnici, střelivo skoro zadarmo - to je přece nádhera
Pufr
sailormoon81
Častý návštěvník
Příspěvky: 80
Registrován: stř 01.2.2012, 9:00

Re: vzduchovka

Příspěvek od sailormoon81 »

ono problém je v tom, že to striela asi 4-5 cm nad stred a asi 3-4cm v pravo. Rozptyl tých 2-3 cm. Chcel som to len posunút na stred, len nejako to nereaguje, poprípade sa rozpyl zvačšil. Tak som uvažoval že keď je ďalekohľad 1click = 1cm na 100 m tak na 10m by to potrebovalo 10clickov pre posun o 1 cm??? ďalekohlad edenberg je 3-9x50 tak som čakal že z tej vzduchovky by to mohlo ist lepšie. Ono mechanické mieridlá sú fajn len tá optika by tomu mala dať lepšiu presnosť. Mslel som že to bude tými špicatými diabolkami tak som kupil aj klasicke. Vravim že som na tom mal najprv nejakého rusáka 4x32 čo by tiež stačilo ale práve koli tým problémom som ho vymenil a teraz som z toho znechutený a neviem či je to vzuchovka strelivo či optika. Keby som to chcel len na strelnicu za optimálných podmienok tak je to OK, ale ja to chcem občas aj za šera streliť potkana na dvore, či postrašiť vrabce. Neviem akú presnosť čakať od vzduchovky a cez mechanické to asi nezistím a dávať dole zeisa z guľovnice koli vzduchovke asi nebudem.
Zbrojovák
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1627
Registrován: pon 21.3.2011, 7:19
Bydliště: Morava

Re: vzduchovka

Příspěvek od Zbrojovák »

doporučuji nakoupit kvalitní střelivo, třeba od JSB - to je asi nejdostupnější, no a potom si dát standardní vzduchovkový terč na 10-15m, pořádné denní světlo a střílet 5ti ranné položky s benchrest oporou- zjistit tak rozptyl

měl jsem kdysi 634 s kterou jsem na 40-50m trefoval přes otevřená mířidla s dobrou oporou - jednotlivé šišky, jen se z nich sypalo

takže rozptyl se s otevřenými zjistit dá, a to velmi dobře - tedy vyloučit chybu střeliva a zbraně, případně montáže apod. a platí to u všech střelných zbraní s mířidly
Mauser 98(Tymney/ERA) 9,3x62, Z.Diavari 3-9x42+ Vulcan v5= 720m/s
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Vzduchovky

Příspěvek od fesoj »

Zajímalo by mne, zda by ta skutečně kvalitní vzduchovka stačila /samozřejmě při přesném zásahu na hlavu/ i na nutrii. Nutrie stejně jako potkan nepožívá žádné zákonné ochrany /ten paskvil v zákoně o myslivosti se nedá brát vážně, protože to není zvěř a usmrtí-li ji nemyslivec, nedopouští se pytláctví, a to ani ve stadiu pokusu, takže není možno jej stíhat, stejně jako kdyby zabil potkana či hraboše/. Ale kdo by chtěl střelit nutrii někde na nehonebním pozemku, dostal by se do rozporu se zákonem o zbraních a střelivu - pokud by ovšem nepoužil vzduchovku, jejíž použití na rozdíl od palných zbraní není vázáno na střelnice.
Kritériem pravdy je praxe.
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Vzduchovky

Příspěvek od dalas »

Dovolím si odhadnout, že při výkonu těsně pod 16J a na krátkou vzdálenost, řekněme do 5m by při dobrém zásahu stačila. Staré Slávie mají 7,5J a potkany likvidovaly docela účinně. Pravda, nezůstal v ohni ale taky to už nerozchodil. Na druhé straně, potkan a nutrie se nedají příliš srovnat. Nad 16J je to už zase něco jinýho. No, musíš vyzkoušet. :wink:
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
rat
Nový návštěvník
Příspěvky: 1
Registrován: sob 06.5.2017, 21:44

Re: Vzduchovky

Příspěvek od rat »

Vlastním několik vzduchovek, s optikou i bez, se kterými léta trénuji střelbu na pevný i pohyblivý terč. Vyzkoušel jsem i noční střelbu se zapůjčenou, příslušně vybavenou vzduchovkou. Nyní se vážně zabývám myšlenkou vlastní vzduchovku také opatřit zařízením pro noční střelbu. Vzhledem k tomu, že střelba není na velkou vzdálenost, tak s výběrem cena/kvalita si nejsem jistý. Má někdo zkušenost s montáží něčeho konkrétního na vzduchovku, nebo by uměl nezaujatě poradit?
Zbrojovák
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1627
Registrován: pon 21.3.2011, 7:19
Bydliště: Morava

Re: Vzduchovky

Příspěvek od Zbrojovák »

na vzduchovku/ větrovku bych mrsknul z NV asi pulsar challengera z druhé ruky jako zasádku za běžnou denní optiku...
jinak obecně, hubení škůdců jinak než schválenou pastí anebo deratizací není dle naší legislativy povoleno - resp. odkazuji na zákon o ochraně zvířat proti týrání - to jen popis stavu, nic víc
pro ostatní myslivce - lov je povolen jen dlouhou zbraní a palnou, za použití jednotného náboje, to ostatní je zakázaný způsob, mimo tedy mimoř. nařízení svs

čili pokud pudu do detailu na zvěř mimo spárkatou a kde není přikázána zbraň broková, pak tím nejmenším čím můžu lovit je flobertka 4mm anebo teda nejmenší náboj co je k mání 2mm colibri, naproti tomu větrovka 9mm která má výkon jak 9luger povolená není - trochu paradox...
jinak řečeno minimální Ek dopadová pro lov není stanovena mimo tedy spárkatou - jde li o zbraň palnou, kdy se uvolňuje čistě chem. energie spalováním
Mauser 98(Tymney/ERA) 9,3x62, Z.Diavari 3-9x42+ Vulcan v5= 720m/s
Patrik D
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 136
Registrován: úte 10.9.2019, 14:14

Re: Vzduchovky

Příspěvek od Patrik D »

Zdravím mám Dianu 280tuším stála kolem 8000 před 6 ti lety asi. Potřebuji novou pružinou a chtél bych silnější než 16J dá se to prý koupit v Rakousku. Máte někdo kontakt nebo typ kam mám zavolat.
Děkuji
Odpovědět