Nože

Kuše, luky, praky a jiné
Odpovědět
bart34
Nový návštěvník
Příspěvky: 9
Registrován: ned 20.9.2009, 9:20

Re: nože

Příspěvek od bart34 »

vesrad píše:Souhlas, po šesti letech pokusů jsem taky skončil u kombinace Mora Companion (oranžový, nerez) a výše uvedená pilka od Gerberu. Dohromady to vyšlo po 1000 kč a nevidím v tom z praktického hlediska chybu. Pevný nůž nabízí nejlepší možný úchop, střenky zavíráku jsou vždy víceméně kompromis, tady pro práci v komoře vysoké se délka čepele pevného nože hodí. Sice z hlediska estetiky a tradic to není úplně ideál, ale zatím hraji spíš na užitnost. Až časem nebudu vědět co penězi tak si asi nechám udělat nějaký pěkný pevný, třeba od Dohnalů, nebo taky ne....
Jak se prosím pracuje s tou pilkou Gerber Vital Pack Saw?
Hlavně co se týče komfortu úchopu při řezání. Přijde mi, že při tom „pěstním“ úchopu bude řezání dost nepohodlné. Docela po ní pokukuju.
Jinak nože Mora mohu jedině doporučit. V porovnání cena – výkon, jsou myslím nepřekonatelné.
Již docela dlouho používám k plné spokojenosti zeleného Companiona v nerezu.
Na zámek pak pilku na Victorinox Foresteru (ale kdo to má furt čistit :lol: ).
fradus
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 111
Registrován: úte 21.6.2016, 20:53

Re: nože

Příspěvek od fradus »

V čerstvé Myslivosti (č. 2) je recenze na Mikov Hunter od Figiho. Také to může něco napovědět.
vesrad
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 311
Registrován: čtv 14.1.2010, 19:25
Bydliště: Olomoucko

Re: nože

Příspěvek od vesrad »

To Bart:
Pěstní úchop není problém, je to jen o zvyku. Jen má ta pilka asi jinou geometrii než třeba Victorinox, kterým jsem to řezal dřív, protože nejde tak jednoduše zahájit řez. Zřejmě se hrubší zuby více zachytávají za hrany a výčnělky na zámku. Začal jsem proto řezat zámek víc "naplocho" než dřív, kdy jsem jel vyloženě kolmo na konečník z břišní dutiny ven. Jakmile se ale pilka chytne v řezu, jede jak drak.
ZKM 452 Varmint .22LR
IŽ 58 16/70,16/70; Brno 801 12/70,12/70
ZG 47 "Kuna" .35 Whelen, CZ 557 .308 win

(Kdysi Německý křepelák, Bordík, Blaser ES67 7x65R,12/70; CZ 550 Varmint .308 win,ZK 99 "Hanák Brno" 6,5x55SE)
Gringo13
Nový návštěvník
Příspěvky: 27
Registrován: pát 31.7.2009, 20:36

Re: nože

Příspěvek od Gringo13 »

To Bart:

Pozri si aj toto: Mossy Oak Mini Saw

Drži sa to pohodlne a funguje skvele.
Uživatelský avatar
figi
teoretik fora
Příspěvky: 1931
Registrován: stř 11.10.2006, 7:19
Bydliště: Česká Lípa

Re: nože

Příspěvek od figi »

Tak to povídání o noži MIKOV HUNTER dám i sem, protože spousta našich myslivců náš časopis nečte, asi nemají potřebu se něco nového dovědět, tak pro ochytření

Nůž je pro myslivce po pušce nepostradatelná základní část výbavy pro lov. Do revíru s sebou nosíme mnoho dalších věcí - dalekohled, baterku, provaz a další, ale bez pušky a nože se lovit nedá, zejména spárkatá zvěř. Ihned po ulovení kusu ho musíme ošetřit, to znamená vyvrhnout, a to bez nože opravdu nejde. Další práce s nožem je zpracování úlovku - stažení a rušení. Samozřejmě je nůž potřebný i k dalším činnostem při výkonu práva myslivosti
Myslivci společně s řezníky, kuchaři a rybáři patří k těm, kteří se bez nože neobejdou a skutečně s nimi pracují. U myslivců jsou ale požadavky na nůž vysoké, protože část práce s nožem se odehraje přímo v přírodě, v horku, mrazech, za světla i v noci, zvěř se vyvrhuje na zemi, myslivec je v hlubokém předklonu a tím je dáno i to, že se s loveckým nožem nezachází zrovna v rukavičkách. Chceme, aby náš nůž vydržel tvrdé zacházení, zároveň aby držel ostří a dobře se držel i mokrý, protože se při vyvrhování ušpiní barvou a bělí zvěře. Lovecký nůž proto vyžaduje určitý kompromis mezi tvrdostí a houževnatostí, řezivost nože by měla být dána tvarem výbrusu tak, aby vydržel ostrý co nejdéle. Samozřejmě ale hodně záleží i na tom, jak to konkrétní myslivci s nožem umí, znám i takové, kterým vydrží nůž ostrý jen několik vteřin, zatím co ti kteří umí, vyvrhnou a zpracují se stejným nožem několik kusů ulovené zvěře. Tím se ale dostávám k velmi důležité vlastnosti loveckého nože - musí jít i dobře a snadno nabrousit. Osobně preferuji zavírací nože, které mají pouze čepel a pilku, důvody jsou čistě praktické, čím více želízek a vývrtek má lovecký nůž, tím je náročnější na údržbu a vyčištění po každém použití. A ten, kdo čistil zavírací nůž po vyvržení, ví o čem mluvím. Takže když to shrnu, nůž musí být pevný a odolný, měl by velmi dobře padnout do ruky a neklouzat i při namočení, čepel i pilka musí být z houževnatého materiálu, aby snesl i páčení a zároveň musí dobře držet ostří, přičemž naostření musí být snadná záležitost i v přírodě.

Mikov tyto požadavky po dlouhé roky více či méně úspěšně plnil svými noži FIXIR, vyráběnými v mnoha variantách od roku 1955, nicméně požadavky zákazníků byly ovlivněny změnami v lovecké praxi, kdy za poslední desetiletí převážil lov spárkaté zvěře. Protože se jedná zejména o černou zvěř, která je větší než tradičně převažující srnčí, je jasné, že se lépe ošetřuje ulovená zvěř s nožem větším, než je FIXIR. Z desetiletími osvědčeného FIXIRU proto vznikl HUNTER, velký lovecký zavírací nůž, oproti noži FIXIR větší o třetinu. Jeho rozměry jsou opravdu impozantní, v zavřeném stavu měří na délku 145 mm, otevřený 265 mm, délka čepele je 115 mm a pilka je dlouhá dokonce 125 mm s funkční částí 105 mm.
Můj HUNTER je v provedení čepel a pilka a když jsem jej poprvé držel v ruce, napadlo mne - \"tak to je opravdu kus nože\". Velikost a zejména hmotnost mne naprosto překvapily. Ten nůž má charisma. Další velmi příjemné překvapení je kvalita zpracování. Nůž je zpracován opravdu výborně, vše dokonale lícuje, střenky z parohu sedí naprosto perfektně a dokonalé je také vyleštění všech ploch nože. Vzhled nože podporují i čisté linie v otevřeném i zavřeném stavu a celkově nůž působí velmi vyváženě. Ovládání tohoto velkého nože je snadné, čepel jde překvapivě lehce otevřít, spolehlivá pojistka backlock jde snadno ovládat, čepel přitom drží velmi pevně, spolehlivě a naprosto bez vůlí. Pilka je řešena jinak a podstatně lépe, než u FIXIRU, její oblá špička přesahuje o čtyři milimetry obrys nože a díky tomu se velmi snadno otevře špičkou prstu, nebo jednou rukou lze pilku otevřít zachycení této špičky třeba o oděv. Proto je pilka i delší, a délka pilky je slabinou právě u nože FIXIR - a oproti tomuto noži má pilka HUNTERU ještě další vylepšení - v otevřené poloze je jištěna pojistkou typu linerlock, takže při sevření pilky v zámku nemůže dojít k jejímu zavření a tím ani k poranění prstů lovce. Zároveň je potěšitelné i to, že se s takto jištěnou pilkou pocitově mnohem lépe pracuje. K noži je dodáváno velmi kvalitně zpracované pouzdro ze silné hověziny označené logem firmy MIKOV - dvouocasým lvem s mečem. Nože nosím vždy v pouzdru na opasku, a silná stránka tohoto pouzdra se velmi rychle projevila - zavěšení na opasek je ve správném místě, takže o noži na opasku přes jeho velikost a hmotnost vůbec nevím a naprosto nepřekáží třeba i při jízdě autem.
Čepel nože je z oceli 440A, tvarem je shodná se současným FIXIREM. Nehetník je hluboký a dobře tvarovaný ale čepel lze snadno otevřít i pouhým uchopením hřbetu čepele špičkami palce a ukazováku. Mnozí znalci nožů tvrdí, že takto precizně zpracovaný, nebojím se napsat luxusní nůž by si zasloužil lepší materiál čepele. Osobně jsem ihned při prvním otevření čepel vyzkoušel - holila! Není opravdu obvyklé, aby čepel sériově vyrobeného nože byla takto dobře nabroušena už z výroby. Další důkaz toho, že si MIKOV dává na HUNTERECH opravdu záležet. Silnou stránkou čepele je její výbrus. Tloušťka čepele je 3,6 mm, plochý výbrus tvoří vysoký klín a s naprosto průměrným materiálem má díky tomu vynikající řezivost. Nůž jde opravdu do řezu velmi ochotně, i díky rozměrům a hmotnosti nože je pocitově řezání snazší s vynaložením menší síly než kterou potřebujeme při řezání s menším nožem.
Pilka svojí délkou slibuje vynikající řezný výkon. Už při prvním řezu zámku jsem ale cítil rozdíl oproti dosud používaným pilkám nožů FIXIR a WENGER. Pilka jde řezem výborně, dlouhé tahy umožňují velmi rychlé rozříznutí zámku ale pocitově jsem hned poznal, že k řezu je nutné použít o něco více síly, než u pilek zmiňovaných. Důvod je ale jasný, šířka zubů pilky HUNTERA je 3,1 mm ( hřbet má tloušťku 2,2 mm) a díky tomu řezný kanál širší a tedy je nutná znatelně větší síla pro řez. Není to ale nic zásadního, rychlostí při řezání se pilce WENGERU snadno vyrovná a rozdíl v nutné síle pro řez není nijak velký. Je ale jisté, že zúžením třeba o 0,5 mm by tato pilka byla absolutní jedničkou.
Při praktickém používání se potvrdila velmi dobrá ovladatelnost nože, čepel i pilka se snadno ovládají i s rukama od barvy a běli, pojistky fungují bezchybně. Nůž se výborně drží, ergonomie úchopu je vyladěná, tlačítko pojistky čepele nepůsobí v dlani ostře ani nepříjemně i při delší práci. Díky velikosti a střenkám z parohu nůž neklouže a úchop je jistý bez vynaložení většího úsilí, což je hodně znát právě při řezání zámku pilkou, kdy třeba WENGER má snahu v zabarvené ruce klouzat a FIXIR díky krátké pilce vyžaduje také velmi pevný úchop. S nožem se výborně pracuje i u menší zvěře, jakou je třeba srnčí. Velikostně je HUNTER stále ještě velmi obratný nůž a umožňuje rychlou a pohodlnou práci jak na malé zvěři, tak i na velkých kusech.
Kromě velikosti, jištění pilky a způsobu jejího otevření je ještě jeden rozdíl oproti noži FIXIR. Horní plocha nad hlavním čepem čepeli a pilky je zdrsněna hlubokým příčným rýhováním, které slouží jako opora pro palec při silovém řezání. Funguje výtečně.
Při vyvrhování nůž jde do řezu opravdu výborně, jsem zvyklý každý nůž po každém použití obtáhnout na ocílce a HUNTER není vyjímkou. Při vyvrhování pátého kusu jsem stále necítil potřebu brousit, a ač to normálně nedělám, záměrně a poměrně necitlivě jsem šel ostřím čepele i přes kosti. Po následném lehkém obtažení na ocílce nůž téměř holí a zavěšený kus kancelářského papíru a novinovou stránku řeže s naprostou lehkostí po celé délce ostří. To jsem opravdu nečekal. Následující dva kusy jsem ulovil současně, vyvrhování proběhlo perfektně a rychle bez obtažení ocílkou. Na zámky jsem nepoužil pilku, ale řízl jsem je čepelí, i když se řezání zámku čepelí zásadně vyhýbám a čepel šetřím. Po vyčištění jsem nůž opět lehce obtáhl na ocílce. Nůž poté ochotně, i když ne už tak lehce řezal zavěšenou stránku novin. Osmý kus v pořadí, řezivost při vyvrhování pocitově stále beze změn, čisté řezy jedním tahem bez pocitu odporu,opět zámek říznutý čepelí. U většiny ulovených kusů proběhlo i odříznutí hlav a běhů pro výkup. Po osmém kusu nůž stále řeže zavěšený list papíru i bez obtažení na ocílce. Já se snad toho broušení nedočkám.
Devátý kus jsem vyvrhl opět s lehkostí, čepelí jsem opět řezal zámek a opět jsem ( se sebezapřením ) šel ostřím po kostech, tentokrát hodně tvrdě při oddělení hlavy a běhů, pokusil jsem se nasimulovat méně zkušeného lovce, který to ještě neumí. Zavěšený list papíru pak nůž řezal s obtížemi a zejména polovina ostří od špičky čepele papír začínala trhat. Nůž jsem proto vyhodnotil jako "zralý" na první ostření.
Pro ostření krom obtažení na ocílce použiji občas, když už ocílka tolik nepomáhá, základní brusnou sadu Lansky se třemi brousky. Pro první broušení je ale třeba vyčlenit čas a nespěchat, protože na noži je nutné vytvořit fazetu po celé délce ostří. Nože MIKOV jsou známé obvykle velmi tenkou fazetkou s větším úhlem ostří, proto je nutné základní fazetu při prvním broušení vytvořit.
První broušení mi zabralo 40 minut, a naprosto jsem si to užíval. Nůž jde brousit velmi pěkně a brzy se začala rýsovat pěkná rovnoměrná fazeta po celé délce ostří z obou stran. Po jejím doladění na nejjemnějším brousku sady nůž opět holí po celé délce ostří. Díky sadě Lansky je výsledek pěkný, čepel bez poškrábání a velmi ostrá. Většina myslivců svůj nůž neumí řádně nabrousit a pak se při práci s nožem trápí, přitom investice do alespoň základní sady se vyplatí a vrátí v podobě velmi příjemné práce s ostrým nožem. Na internetu jsem zároveň studoval metody zkoušek ostří, jeden z důkazů dobře nabroušeného nože je to, že přetne volně visící vlas. Ihned využívám dlouhých vlasů mé manželky a vzápětí jí předvádím postupné odsekávání jejího dlouhého vlasu HUNTEREM. Naštěstí to jde velmi lehce, protože když už je vlas hodně krátký, jsem vytrestán za tu předvádivost a trefuji se ostřím do špičky ukazováku levé ruky. I přes malou použitou sílu je rána hluboká, tak čistě do hloubky říznutý nehet jsem ještě neviděl.
Loveckých nožů, ať pevných nebo zavíracích mám hodně, asi až moc. Všechny jsem prakticky použil, vyzkoušel, stálicí pro praxi byl FIXIR, několik zavazáků,MIKOV Venado, Wenger. Zavazáky jsou myslivecká klasika, velmi dobře se s nimi pracuje, ale stejně jako výborné Venado jsou poměrně dlouhé a v pouzdře na opasku pro jízdy automobilem do honitby bohužel méně praktické. FIXIR je výborný, ale ten můj je starý 30 let, původní šavlový výbrus (scandi) jsem změnil na plochý, přesto je trvanlivost ostří horší a je nutné častěji brousit, výborný je i WENGER (starý typ ), zejména kvůli pilce, kterou jsem až do té doby, než jsem použil nůž HUNTER považoval za nejlepší pilku na loveckých nožích, i když čepel tohoto nože není z hlediska trvanlivosti ostří daleko od starého FIXIRU. HUNTER ale vše změnil, po vyvržení prvního kusu jsem začal používat výhradně tento nůž, který jsem si za poměrně krátkou dobu užívání mimořádně oblíbil, asi i proto, že díky své velikosti kombinuje ty nejlepší vlastnosti větších pevných a menších zavíracích nožů. Tedy krom lovů holubů a kachen, kdy beru vždy FIXIR.
Samozřejmě jako vše, i tento nůž má své negativum, a tím je cena. Na naše poměry je pro většinu myslivců poměrně vysoká. Je nutné si ale uvědomit, že HUNTER není obyčejný zavírák. Je to nůž zpracováním na úrovni kvalitních nožů vyráběných na zakázku, s osvědčenou a velmi spolehlivou konstrukcí, dobrou trvanlivostí ostří, výbornou pilkou a bytelností v dnešní době až neobvyklou. Rozhodně je to nůž na celý život. Pro aktivní lovce je to velice praktický a navíc luxusní dárek. A hodně důležité je i to, že jde velmi dobře nabrousit na vynikající ostrost.


Ještě podotknu, že v době psaní / září 2016/ byla cena na úrovni 3800 Kč, dnes po otevření stránek Mikov je to ale už naprosto jinak. I tak si ale myslím, že je to stále dobrá investice.
Kusy vyvrhnuté a ošetřené nožem HUNTER byly uloveny v srpnu a částečně v září, jeden kus černé a zbytek srnčí. Od popisovaného broušení jsem během podzimu ulovil dalších cca 15 kusů, srnčí i vysokou, nůž jsem použil na ošetření - vyvržení a odřezání hlav a běhů, a dosud nemám potřebu brousit, stále jen po použití obtažení na ocílce. Čepel z materiálu 440A je pro mne velkým překvapením.
! 243W ! 6XC!! 222 Rem, 223 Rem, 308W, 8x57JS
figi63@seznam.cz
http://www.loveckastrelba.cz/
Jiří K.
Zkušený diskutér
Příspěvky: 718
Registrován: čtv 17.1.2008, 6:55
Bydliště: Ostrava

Re: nože

Příspěvek od Jiří K. »

Figi, promiň jako vtip dobrý. Fixír na anabolikách s 440 A za 6.500 Kč za to se dá pořídit Puma nebo něco od nožířů. A to tam bude na čepeli ocel. Toho divočáka + 8 ks srnčího udělám i s tou Morou za 250,-. To ji nebudu ani po každém kusu obtahovat. Pokud je ten nůž tak kvalitní tak proč jsi tam tvořil novou fasetu. Se vší úctou typický reklamní článek, běžný to úkaz naších odborných časopisů. Opravdový test tam člověk nenajde.
kounek
Zkušený diskutér
Příspěvky: 534
Registrován: ned 11.7.2010, 17:47

Re: nože

Příspěvek od kounek »

figi píše:Tak to povídání o noži MIKOV HUNTER dám i sem, protože spousta našich myslivců náš časopis nečte, asi nemají potřebu se něco nového dovědět, tak pro ochytření
.
Už jsem to tu jednou psal v jiném vlákně a napíšu to tu teď znovu:
1/3 tohoto "našeho časopisu" je otevřená reklama
1/3 je skrytá reklama (placené PR)
a zbytek je jakýs takýs někdy i dobrý odborný text.
Takže jsem s radostí členem té spousty, které to raději nekoupí a nečtou, protože dozvědět se něco nového můžu i z reklamy v televizi a nemusím vyhodit peníze za tento "náš časopis"...

Jinak ale ke zbytku textu ohledně nože samozřejmě musím Figimu pogratulovat, do tohoto časopisu se hodí do té poslední třetiny (doufám, protože z toho taky dost kouká PR) a je dobře, že jej píše zkušený praktik a ne nějaký teoretik od stolu...
Mauser M12MAX 308w; Blaser 750/88 5,6x52r/9,3x74r; Brno 502 243/12,Brno Stopper 458WM, CZ457
Dříve:CZ550Safari 375hh; CZ527; BO803.8; CZ550 9,3x62; IZH94; PPK K1 308w; Rössler Titan6 308w; Merkel Suhl 220E 9,3x74R/9,3x74R; ZKK600 30-06
bart34
Nový návštěvník
Příspěvky: 9
Registrován: ned 20.9.2009, 9:20

Re: nože

Příspěvek od bart34 »

To vesrad:
Díky za odpověď. Už podle fotek mi ty zuby přijdou spíš jako na dřevo…něco ve stylu Bahco Laplander.

To Gringo13:
Tohle vypadá, že má zuby jak piky na Victorinoxu. Tušíte, zda se to dá někde v CR sehnat? Zatím jen na žádný e-shop nenarazil.
Uživatelský avatar
gonias
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 410
Registrován: pát 27.7.2007, 5:04
Bydliště: Vyškovsko

Re: nože

Příspěvek od gonias »

Spousta myslivců časopis nečte, jelikož relevantní informace, které je zajímají jsou v dostatečném množství na internetu. Také je možná už nebaví takto postavené recenze některých výrobků (hlavně jejich umělé přeceňování) a cílená reklama. Ovšem nepaušalizuji to, některé váhu mají. Ale ať se každý svobodně rozhodne, co chce číst a co ne a kolik % informací z celku je pro něho přínosem.

Recenze pěkná, klobouk dolů.

Na tom všem je smutná asi jen finanční politika výrobce. Za původní cenu to bylo bez řečí na pováženou.

Ovšem za aktuální cenu tříželízkového nože 6504Kč je to dle mého názoru NEPRODEJNÉ.
Za tyto peníze by nůž musel mít nějakou ze špičkových ocelí, být celý z titanu a rozšroubovatelný, potom bych cenu tuzemského výrobce viděl jako opodstatněnou.
Do té doby mohu jen kroutit hlavou nad takovýmto skokovým zdražením. A právě takováto s prominutím drzost k českým myslivcům (jelikož kdo jiný by měl Huntera koupit) mě dokáže vytočit.
Poslední dobou má spousta výrobců praktiku, že exkluzivitu výrobku se snaží uměle nastavit vysokou cenou srovnatelnou s výrobci světového měřítka. Asi z důvodu, že pro spoustu lidí vysoká cena = vysoká kvalita.

Aktuálně si potencionálního kupce dokážu představit možná jen jako nějakého zarytého vlastence, který ho pořídí do vitríny...
Merkel KR-1 Black 7x64 + Docter Unipoint 2,5-10x50, osnova 4-0 na šíně + Norma Vulkan, Hornady InterLock SP, S&B SPCE
Meopta MeoStar B1 8x42
Drsnosrstý jezevčík Asta
Uživatelský avatar
figi
teoretik fora
Příspěvky: 1931
Registrován: stř 11.10.2006, 7:19
Bydliště: Česká Lípa

Re: nože

Příspěvek od figi »

PR článek to rozhodně není, bohužel to asi tak vypadá vždy, když se něco pochválí, a chápu všechny, kteří pamatují oslavné články páně Hanáka na vše a cokoli, že nedůvěra je od té doby pokaždé.
O HUNTERU jsem napsal, protože mne opravdu překvapil a zaujal, výborně se s ním pracuje a i počáteční silná nedůvěra k použitému materiálu byla velmi brzy ta tam.

Mám tady na stole před sebou hromadu mysliveckých a loveckých časopisů z celé Evropy, právě pro srovnání s naším časopisem Myslivost. A naprosto zodpovědně mohu potvrdit, že ve srovnání vychází Myslivost velmi dobře. Jak z pohledu množství inzerce, zmíněných "PR" článků a v neposlední řadě i odborných textů. S přehledem poráží naprostou většinu.
Tu inzerci je nutné vidět i jako nutné zlo v době, kdy časopis na sebe musí vydělat. Zajímavý je i pohled myslivců - předplatitelů - každý chce v časopisu něco jiného, a ještě jsem nepotkal dva, kteří by se shodli. Každého se ptám, samozřejmě i vzhledem k tomu, co teď dělám. I proto je Myslivost jako časopis tak pestrý, aby si každý našel to, co ho nejvíc zajímá.
Naposledy upravil(a) figi dne úte 28.2.2017, 5:08, celkem upraveno 1 x.
! 243W ! 6XC!! 222 Rem, 223 Rem, 308W, 8x57JS
figi63@seznam.cz
http://www.loveckastrelba.cz/
Toma
Zkušený diskutér
Příspěvky: 622
Registrován: úte 13.11.2007, 10:37

Re: nože

Příspěvek od Toma »

Nůž nemůžu hodnotit,protože sem ho viděl jen na obrázku,ale myslím si že by nevyšel článek někomu ,kdo by o něm psal samé negativa.
Lovec zabíjí jednou ranou.
Uživatelský avatar
gonias
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 410
Registrován: pát 27.7.2007, 5:04
Bydliště: Vyškovsko

Re: nože

Příspěvek od gonias »

Ani bych netvrdil, že nůž má samá negativa, i rád věřím tomu, že "je to nůž zpracováním na úrovni kvalitních nožů vyráběných na zakázku". Jen bych k tomu přidal, že materiálem hlavně čepele určitě nožířských kvalit nedosahuje, spíše dost kulhá. U 440A prostě té ódě na držení ostří moc nevěřím. Na snadné broušení ano.
Kdyby aspoň na řeznou čepel použili nějakou věhlasnější a trvanlivější ocel, potom bych už i snad chápal tu cenu. Zvlášť když je zámysl vyrábět nůž na celý život (pokud ten zámysl tedy je?).
Prostě pokud mašina vyjede příložky a druhá čepele z 440A, někdo to nabrousí a snýtuje, tak to dle mého není hodno této ceny.
Přeci pokud vyrobím top zavírák z lovecké řady, tak musí být top ve všech ohledech a jen cenou.

Jó nožíř, který každý kousek titanu či ocele vezme 100x do ruky, nůž 20x rozmontuje a smontuje a odstraní každý přesah, který kazí dílo, tak tam rád akceptuji cenu i několikanásobně vyšší (dle vkusu každého). Jenomže kdyby vám tam někdo na zakázkový nůž vrznul 440A, tak si musí urazit ruce, on by tohle totiž nikdy nepoužil, jelikož chce být na své dílo pyšný a chce, aby mu dělalo čest.
Nevím jestli jste někdo držel v ruce "civilní" nože špičkových podotýkám čínských firem alá Rike Knife, We Knife, či Kizer? Tak tam pánové můžeme mluvit o špičkovém zpracování, špičkových materiálech a konkurenceschopné ceně. To co ty frézy umí vykouzlit je nádhera. Tam se nemusejí ohánět tradicí, zkušenostmi a kvalitou, těm stačí pouze ta kvalita a ohlasy uživatelů ze všech konců světa. Nechci rozvíjet debatu o ceně čínských dělníků, ale prostě když to zpracování a materiály jdou tam, proč ne tady :?:

Ke koupi nože už by nemělo stačit pouze měl ho děda, táta, tak ho koupím taky.
Na druhou stranu ho koupím rád, ale když za ty utracené peníze bude stát. Možná než rád, tak ještě radši.
Merkel KR-1 Black 7x64 + Docter Unipoint 2,5-10x50, osnova 4-0 na šíně + Norma Vulkan, Hornady InterLock SP, S&B SPCE
Meopta MeoStar B1 8x42
Drsnosrstý jezevčík Asta
Uživatelský avatar
figi
teoretik fora
Příspěvky: 1931
Registrován: stř 11.10.2006, 7:19
Bydliště: Česká Lípa

Re: nože

Příspěvek od figi »

Toma píše:Nůž nemůžu hodnotit,protože sem ho viděl jen na obrázku,ale myslím si že by nevyšel článek někomu ,kdo by o něm psal samé negativa.
Asi se budeš divit, a je vidět, že náš časopis také nečteš - loni vyšla recenze novinky MIKOV, a nůž v ní pro lovecké účely rozhodně pochválen nebyl. Nevím, proč by redakce neměla otisknout něco, co není jen chvála, a takové ne zrovna pochvalné články najdeš v Myslivosti často, zrovna i v posledním čísle o střelivu velmi renomované značky.

gonias - naprosto chápu tvé rozhořčení nad cenou, je naprosto nesmyslná, ale jinak si myslím, že je nutné HUNTER opravdu poznat, než vyneseš jakékoli soudy. Sám jsem byl opravdu překvapen. Ještě si pořídím nový FIXIR a otestuji.
A MIKOV je i v současné době spíše manufaktura, takže tu čepel i ostatní díly drží lidská ruka během výroby mnohokrát. Ostatně je možné při tradičních Nožířských slavnostech v areálu MIKOVA výrobu vidět.
! 243W ! 6XC!! 222 Rem, 223 Rem, 308W, 8x57JS
figi63@seznam.cz
http://www.loveckastrelba.cz/
Uživatelský avatar
Reno
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 462
Registrován: pát 20.2.2009, 11:49

Re: nože

Příspěvek od Reno »

No, asi se shodneme na tom, že chtít 6.153,- Kč za sice čistě zpracovaný, ale pořád jen sériový zavírací nůž se střenkami z parohu, pilkou a hlavní čepelí z běžné nerezové oceli 440A, je těžký úlet. Ano, pokud je tato ocel kvalitně tepelně zpracovaná, svůj kus práce odvede, ale od nože v této cenové relaci bych rozhodně očekával materiály s úplně jinou kvalitou / výkonem. Figi, evidentně patriot, který rád podpoří dostatečně kvalitní český výrobek (na čemž není nic vyloženě špatného), to s onou recenzí asi myslel dobře, avšak její finální výstup ohledně smysluplnosti takové investice nijak přesvědčivý není. Proč? Protože stejný výkon podají i jiné nože za zlomek ceny Huntera. Například já sám jsem z vícero důvodů příznivcem pevných nožů, moje žena zase zavíracích. Zrovna minulý rok se mi ale stalo, že jsem musel střílet neplánovaně a měl k dispozici pouze manželčin zcela nový, jen z výroby nabroušený lovecký zavírák Victorinox s plastovými střenkami za cca něco přes 1.000,- Kč? Pracovalo se mi s ním kupodivu celkem dobře a manželka mi následně doma řekla, ať si jej klidně půjčuji, že ho pak vždy vyčistí (protože dobře ví, že mě to u zavíráků prudilo). Ta případná dlouhodobá zápůjčka jí mimochodem nevadila i kvůli tomu, že vlastní zavíráků víc, včetně jednoho velice oblíbeného v parohu. Tak jsem si řekl, že ten zavírák v plastu za takových příznivých okolností z recese otestuji, kolik vydrží. Neměl jsem ho s sebou vždy, ale i tak jsem s ním, než jsem se opět trvale vrátil ke svým oblíbeným pevným nožům, udělal bez jakéhokoliv broušení, nebo toho Figiho obtahování na ocílce po každém kusu, celkem šest kusů srnčího, dva kusy dančího, jeden kus evropáka a jeden kus černé. Teprve pak jsem cítil, že by nůž neškodilo alespoň přelíznout na ocílce, když ne přímo nabrousit. Byl jsem docela překvapený, kolik toho ten obyčejný švýcarák vydržel. A teď se dočtu, že něco podobného dokáže i nějaký Mikov za více jak šest tisíc? No to je tedy něco. Každopádně ten Mikov Hunter opravdu může být celkem povedeným nožem, ale jak už jsem naznačil - v jiné cenové relaci.

Jinak co se týče "našeho" časopisu Myslivost, který spousta mysliveckých ignorantů nečte, protože "asi nemají potřebu se dozvědět něco nového": Sám patřím k těm, kteří jej v minulosti odebírali, ale přestal jsem. Proč? Protože mě ta nekonečně nastavovaná kaše přestala bavit. Ano, nutnost komerčních reklam a PR článků v dnešní době chápu, ale ona už pro mě nebyla zajímavá ani většina toho zbytku. Takto zaměřený měsíčník o objemu cca 130 stran prostě podle mého názoru není čím kmit a podle toho to vypadá.
Uživatelský avatar
lanus
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 290
Registrován: pát 27.3.2009, 17:39

Re: nože

Příspěvek od lanus »

Mikov podobne ako Meopta majú rovnaký problém t.j. nevedia ?! nastaviť správnu konkurencie schopnú cenu !!! Na porovnanie : http://www.vysocansky-polovnictvo.sk/in ... ct_id=1188 . :wink:
308 Win.;223 Rem.;22 l.r. .
Odpovědět