Nože

Kuše, luky, praky a jiné
Odpovědět
Jiří K.
Zkušený diskutér
Příspěvky: 718
Registrován: čtv 17.1.2008, 6:55
Bydliště: Ostrava

Re: nože

Příspěvek od Jiří K. »

Měl jsem to "štěstí" si tento nůž(Mikov Hunter) osahat, takže nepíší o něčem co jsem neviděl. Bohužel jen na prodejně, zkušenosti praktické s ním nemám. První věc která vás zarazí je váha skoro 400 gr a to jsem na netu našel i údaj vyšší. To se nedá s Wengerem (jenž hodnotím jako asi nejlepší lovecký zavírací nůž s běžné produkce) vůbec srovnat (200 gr). Mimochodem Fallkniven F1 má 150 gr. Mikov H. má i špatnou ergonomii, je takový neforemný.

Figi, prosím Tě tu negativní recenzi si myslel na ten Mikov Patron? Jako lovecký mi ten nůž moc nepřijde. Já třeba sebou všude nosím tohle:
http://workingperson.com/kershaw-knives ... -1640.html
Kus jsem si s tím zkusil jak vyvrhnout, tak rozbourat, ale primárně na to ten nůž určený není. Tak jako vyvrhnout srnčí malým Victorinoxem od manželky, jenž u sebe nosí kvůli nůžkám a pilníku.
motolada
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1290
Registrován: úte 18.1.2011, 14:34
Bydliště: Jižní Morava

Re: nože

Příspěvek od motolada »

No, recenze.....
440,9kusu,noviny po celé délce, vlas.... Sory ale mě tam něco nahraje, někde se tam přidalo, nebo se v něčem ubralo...
Nůž nový, je zázrak že holí? Za 6000nebo kolik to stálo?
Ja letos bral 6nozu pro manželku, dceru a známe k vánocům a holily všechny,ceny od 300-700kc!
Lehce brousit a přitom držet ostří? Dle mého se toto vylučuje.
Ještě k tomu holení, není třeba vůbec finisovat na jemných kamenech.
Holím s noži třeba po 80grit.po 6minutach.

Právě proto také neberu časopis.
Uživatelský avatar
figi
teoretik fora
Příspěvky: 1931
Registrován: stř 11.10.2006, 7:19
Bydliště: Česká Lípa

Re: nože

Příspěvek od figi »

Wenger jsem používal asi 10 nebo 12 let. Ostatně na mém videu vyvržení srnce ( https://www.youtube.com/watch?v=byXam_rvo-w ) vyvrhuji právě s Wengerem. Je výborný, tenkrát mne stál asi 750,-Kč. Za tu cenu super, naprosto skvělá pilka. Jenže ta trvanlivost ostří je u Wengeru bídná právě oproti Hunteru, a proto nechápu trvanlivost nože Hunter, protože ten použitý materiál bude podobný, a přitom Wenger má trvanlivost ostří ve srovnání s Hunterem tak třetinovou.
Naopak právě ergonomii Wengeru hodnotím jako mnohem horší oproti Hunteru. Při práci s kusem je to velký rozdíl a to zejména u větších kusů.

Ještě Jiří jedna drobnost, myslivec kus nebourá, myslivec kus ruší.

motolada - těch 9 kusů bylo po továrním nabroušení ( a ruku na srdce, kolik nožů s továrním broušením holí ) a psal jsem, že jsem nůž naprosto tvrdě otupil, abych už mohl brousit, brousky používám Arkansas. A od nabroušení asi 15 ks, a zatím brousit nebudu.
Pokud držíš dobře úhel, musí i po nejhrubším brousku holit cokoli, jinak děláš něco špatně.
! 243W ! 6XC!! 222 Rem, 223 Rem, 308W, 8x57JS
figi63@seznam.cz
http://www.loveckastrelba.cz/
motolada
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1290
Registrován: úte 18.1.2011, 14:34
Bydliště: Jižní Morava

Re: nože

Příspěvek od motolada »

Ano s timto už souhlasím.

Nejsem metalurg,ale je pravda že ocel se dá vyladit tak že u dvou stejnych nožu může být rozdilna výdrž ostří.
Jiří K.
Zkušený diskutér
Příspěvky: 718
Registrován: čtv 17.1.2008, 6:55
Bydliště: Ostrava

Re: nože

Příspěvek od Jiří K. »

Je velice zajímavé, že jeden výrobce dokáže vyrobit nože s podobným tvarem čepele při stejné materiálu 440A(56 hrc) s tak rozdílnými vlastnostmi. Prostě neuvěřitelné nebo snad používá na Fixir nějaký odpad. Jinak Fixir u sebe většinou nosím jako záložní nůž a osobně mi předchozí varianta vyhovovala víc. Co je na těchto nožích nejhorší je pojistka(back lock), mně vadí u obou modelů. U Fixíru jsem čepel při práci několikrát zavřel.
Pro doplnění Wenger používal dva druhy oceli s tvrdosti od 58 do 60 hrc.

Figi taková malá drobnost myslivec zvěř rozrušuje, pokud by ji rušil tak ji bude plašit.
motolada
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1290
Registrován: úte 18.1.2011, 14:34
Bydliště: Jižní Morava

Re: nože

Příspěvek od motolada »

Podle mě je to zpracováním (kalení, popoustení,brouseni),vícero nožů a to i značkových je prodáváno bez označení oceli, maximálně nerez atd...

Předpokládám že u levnějších nožů cca do 900,-to budou 420-440,Aus5-6,pruzunovka atd... a přitom ty značkové Dick... Atd...mají dobrou trvanlivost ostří.
Uživatelský avatar
IdzIk
Nový návštěvník
Příspěvky: 18
Registrován: úte 26.4.2016, 19:13

Re: nože

Příspěvek od IdzIk »

Pánové, zdědil jsem starý rodinný nůž po otci, ten po svém otci a ten po svém strýci, který ho přivedl k myslivosti. Takže mu je cca 80-100 let. Dle vyprávění děda je nůž vyroben z oceli, ze které se dříve dělali kloubní protézy. Nikde není žádná značka, jelikož to bylo dělané na zakázku. Táta i děda nůž měli spíše jako památeční a moc ho nepoužívali. Já bych ale chtěl a zajímalo by mne, jestli se dá nějak zjistit, jaký typ oceli je tam použit, popřípadě jestli mi můžete poradit, kdo to dokáže zjistit.
motolada
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1290
Registrován: úte 18.1.2011, 14:34
Bydliště: Jižní Morava

Re: nože

Příspěvek od motolada »

Budeš to muset dát buď do laboratoře nebo aspoň na měření tvrdosti. Dá se zajistit ve firmě kde se pracuje s kovem a tam mají i svoje testovací oddělení, většinou ti i řeknou z čeho to je.
Pokud nemáš známého tak v dnešní době věřím,že nebude problém vygooglit nějakou takovou firmu.
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: nože

Příspěvek od dalas »

Složení se dá zjistit, ale budou muset trocha materiálu odbrousit. To se mi zdá škoda, protože tou informací stejně ty vlastnosti nezměníš.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Petr1970
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1867
Registrován: úte 26.1.2010, 9:46

Re: nože

Příspěvek od Petr1970 »

ale tak bude vědět co má a co od toho čekat:-) jestli to nenechat zase ve vitríně (větší citová než užitná hodnota)

ono to nejde "nedestruktivně" nějakým spektrometrem? nějaký lab?
http://www.zdas.cz/cs/content.aspx?catid=105
ZKM 456
Fabarm Elos C
Beretta 682 special skeet (bez gold a bez E)
W-Vanguard, .308W, 4-16x50 Vortex PST
kounek
Zkušený diskutér
Příspěvky: 534
Registrován: ned 11.7.2010, 17:47

Re: nože

Příspěvek od kounek »

Toto je spíš otázka na nějakou laboratoř, která se zabývá materiálový inženýrstvím, viz např. předchozí odkaz. Technologie hmotnostní spektrometrie je ale vždy částečně destruktivní, neboť je nutné zajistit odpařování materiálu, který se poté ionizuje a měří.

Další otázka je ale cena takovéhoto úkonu, tady bych se asi teprve začal obávat... :D
Mauser M12MAX 308w; Blaser 750/88 5,6x52r/9,3x74r; Brno 502 243/12,Brno Stopper 458WM, CZ457
Dříve:CZ550Safari 375hh; CZ527; BO803.8; CZ550 9,3x62; IZH94; PPK K1 308w; Rössler Titan6 308w; Merkel Suhl 220E 9,3x74R/9,3x74R; ZKK600 30-06
Petr1970
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1867
Registrován: úte 26.1.2010, 9:46

Re: nože

Příspěvek od Petr1970 »

bude mít pak doma nůž v ceně slušného vozu:-)
ZKM 456
Fabarm Elos C
Beretta 682 special skeet (bez gold a bez E)
W-Vanguard, .308W, 4-16x50 Vortex PST
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: nože

Příspěvek od dalas »

Nejlepší laboratoř je honitba. :lol: Buď to bude dobrý, nebo né.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: nože

Příspěvek od pufr »

Jiskrový spektrometr má dnes každý větší šroťák, by mohl vytřídit nástrojové oceli, nerez a další materiály, které se dají prodat za onačejší peníze. U poctivějších - stolních - přístrojů je většinou v řídícím počítači i program - databáze pro identifikaci materiálů dle ČSN, DIN ...
http://www.spektrometry.cz/spektrometry ... ometry.php
http://www.spectro.cz/jiskrove-spektrometry/
Pro zkoušku se musí místo očistit od oxidů a nečistot. Materiál se emituje jiskrou či el. obloukem, zbyde tedy stopa - opálené místo o průměru cca 5 mm, u nože je lepší např. sundat rukojeť a zkoušku udělat na řapu apod.

Určitě jsou i jiné metody analýzy složení kovových slitin (s převodem vzorku na kapalnou fázi apod.) ta jiskrová spektrometrie je nejrychlejší a nejrozšířenější.

Jinak je asi zbytečné říkat, že vlastnosti čepele mimo použitého materiálu závisí i na tepelném zpracování ... :?
Pufr
Uživatelský avatar
gonias
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 410
Registrován: pát 27.7.2007, 5:04
Bydliště: Vyškovsko

Re: nože

Příspěvek od gonias »

Merkel KR-1 Black 7x64 + Docter Unipoint 2,5-10x50, osnova 4-0 na šíně + Norma Vulkan, Hornady InterLock SP, S&B SPCE
Meopta MeoStar B1 8x42
Drsnosrstý jezevčík Asta
Odpovědět