Lov kladkáčem

Kuše, luky, praky a jiné
Odpovědět
kabát
Zkušený diskutér
Příspěvky: 600
Registrován: úte 01.12.2009, 19:11

Re: Lov kladkáčem

Příspěvek od kabát »

Dlouho o lovu lukem nebo kuší uvažuju, jen mě brzdí finance, nemám na to abych jezdil lovit do zahraničí a jednou nebo dvakrát do roka mě to nestačí.
Zastřelit zvíře flintou už mi přijde dost primitivní, neschopnost mnoha se připlížit a vyčkat si nahrazují kalibrem a ranivostí, optikou a světlama , NV, lidi si neváží zvěřiny, které má pro mě mnohem větší užitnou hodnotu než poblblé kosti a rohy na stěně, myslivci neumí stopovat, dohledat, nechovají psy, nemají čas, nejí zvěřinu a nevaří.
Touha zabíjet je větší než smysl lovu a to je začátek konce ke kterému myslivost směřuje.
VOK - HB - 223 Rem - 6,5 x 55 SE - 7 x 65 R - 308 Win - 9,3 x 74 R -
vhool

Re: Lov kladkáčem

Příspěvek od vhool »

kabát píše:Dlouho o lovu lukem nebo kuší uvažuju, jen mě brzdí finance, nemám na to abych jezdil lovit do zahraničí a jednou nebo dvakrát do roka mě to nestačí.
Zastřelit zvíře flintou už mi přijde dost primitivní, neschopnost mnoha se připlížit a vyčkat si nahrazují kalibrem a ranivostí, optikou a světlama , NV, lidi si neváží zvěřiny, které má pro mě mnohem větší užitnou hodnotu než poblblé kosti a rohy na stěně, myslivci neumí stopovat, dohledat, nechovají psy, nemají čas, nejí zvěřinu a nevaří.
Touha zabíjet je větší než smysl lovu a to je začátek konce ke kterému myslivost směřuje.
...v mnohem s tebou v tomto prispevku souhlasim ... jen mi prijde ze si trosku protirecis ...a sice ve smyslu prvniho odstavce s posledni vetou ... zeptam se te tedy primo ... co vede tebe k tomu aby jsi lovil?:
1) ziskani zveriny za ucelem konzumace? ...= nutnost zabijet= ucel sveti prostredky
2) pozitek z lovu samotneho a adrenalin s nim spojeny? ...= touha zabijet = volba zpusobu ciste osobni
3) touha pomoci prirode udrzet zdravy genofond puvodnich druhu? ...= nutnost zabijet= ucel sveti prostredky
4) touha po trofeji? ... =touha zabijet= volba zpusobu ciste osobni
5) ruzne kombinace prvnich tri bodu ...
:wink: neber to jako verbalni utok,jen me toto zajima :wink:
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Lov kladkáčem

Příspěvek od dalas »

Kluci lukostřelci, vhool mě trochu rozkýval. Představme si tedy čistě hypoteticky, že lov lukem je povolen. Jsou předepsány technické podmínky atd. Jaká je představa lovu v souladu s cíly myslivosti (bod 3) vhoolova příspěvku)ˇ. Píšete, že tyto zbraně vyžadují daleko větší kumšt a schopnosti, což je bezpochyby pravda. To znamená z druhé strany daleko těžší podmínky pro selekci odstřelu. Prostě, jak si představujete průběrný odstřel? Jste schopni ulovit jakýkoliv odstřelový kus, nebo jen v některých případech, nebo používat kombinaci palné a chladné zbraně. Nechci vůbec připustit variantu, střelím to, k čemu se dostanu na jistý a dobrý zásah. Neberte to jako rýpání, jen mě prostě zajímá, zda by to s lukem šlo.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Lov kladkáčem

Příspěvek od Zdenek41 »

Proč se někdo bojí chladné zbraně?Mohu říci,že hlavně proto že neni slyšet.A spojitost s povahou českou rovná se konec zvěře v zemi české.Nikterak osobně,ale prakticky.
vhool

Re: Lov kladkáčem

Příspěvek od vhool »

ja sice reagoval na prispevek kolegy kabata ale ono ta otazka plati vsem zde na foru ... a asi by si tato diskuze zaslouzila i samostatne tema ... mam ovsem obavy ze se k tomu moc lidi vyjadrovat nebude tak to zatim necham zde a presunout se to da vzdy a abych nebyl OT tak muj nazor na lov lukem,ostepem, nozem nebo treba i prakem je takovy,ze v tom vidim pouze duvod pod cislem 2 mozna trosku spjaty s cislem 4.se zakladni myslenkou myslivosti tyto lovy nemaji vubec nic spolecneho a myslim ze jde pouze o sport ci zabavu,a je jedno zda v dobrem slova smyslu nebo ve spatnem ...
Zamerne jsem nezminil zakonne predpoklady a meze ... jde mi pouze o zakladni pohled na vec :wink:
Uživatelský avatar
Mathews
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 255
Registrován: úte 09.2.2010, 12:21

Re: Lov kladkáčem

Příspěvek od Mathews »

Zdenkovi41 musím odporovat a zároveň dát zapravdu.Povaha česká..,ano je hrozná..,ale vybít zvěř mechanickými zbraněmi..?Věc nemožná..,Indiánům se to nepodařilo za tisíce let.U lovu lukem vám klesne počet úlovkú o 80% !!! Ovšem pokud si dám na malorážku tlumič,tak asi o 30% a přibude o 50 % postřelené,či nedohledané zvěře.A jelikož mám bratrance puškařem,tak vím jak to s tlumiči je.
Druhý příspěvek..,proč lov lukem?
U mě to je adrenalin..,mám stejnou radost z ulovení škodné,netrofejové tak i trofejové zvěře.O zvěři jsem se víc dozvěděl,víc ji pozoroval a poznal.Mám radost pokaždé,když se setkám se zvěří na takovou blízku a nemusím přitom vystřelit.U nás lovím kulovnicí..,ale střílím do vzdáloenosti 50m.Nepoužívám puškohled..,byl bych i pro povolení lovit předovkama na černý prach.Jedna rána a dost..,žádné poloautomaty.Asi by mi ovšem ubylo dohledávek s barvářema :wink:
Čistě teoreticky,kdyby se zakázal lov palnými zbraněmi a povolili se pouze mechanické zbraně.Tak 80% myslivcú neuloví během roku vůbec nic.A do 3 let by bylo 5X víc černé a 2X více spárkaté.Myslím že tato situace by nastala i zabavením všech puškohledú a přísvitú :lol:
lumilux
Častý návštěvník
Příspěvky: 54
Registrován: ned 06.5.2007, 22:17
Bydliště: podhůří Orlických hor

Re: Lov kladkáčem

Příspěvek od lumilux »

Musím přidat svůj názor na lov s lukem(kuší). Kdo chce pytlačit tak si způsob vždycky najde nehledě k tomu co brání teď pytlákům s těmito zbraněmi lovit…. Já jsem rozhodně pro povolení lovu z těchto zbraní. V současnosti se už nacházím ve fázi, že moje vybavení (kulovnice, dálkoměr, anemometr, kvalita střeliva ….) mi umožňuje naprosto bezproblémový lov do 300 m a určitě šlo by i dál, ale v podstatě dál už nepotřebuji. Z toho plyne i takový můj vnitřní rozpor, protože mám li ulovit na podzim třeba dva kusy srnčí holé, tak se současnou výbavou je to otázka jednoho odpoledne a tedy to odkládám a odkládám, abych to potěšení z loveckého zážitku měl před sebou. S lukem bych toho loveckého adrenalinu zažil mnohem víc (myslím si, že bych možná rok i víc nic ani neslovil) a v případě, že by se nedařilo nakonec slovím kulovnicí. Určitě se teď ozve řada lidí, že myslivost je především kvalitní a cílevědomé hospodaření se zvěří a nějaký luk tady nemá vůbec co dělat …
Klidně bych pro povolenku k lovu lukem dal i podmínku nějakého kurzu se závěrečnou zkouškou ….. Asi by se k takovému lovu muselo přistupovat víc jako ke sportu než k nějaké mu cílenému chovu zvěře, ale podle mne by to za určitých podmínek šlo.
22lr,243W,6,5x55SE,7x64,9,3x62,44MAG-20"
Uživatelský avatar
Mathews
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 255
Registrován: úte 09.2.2010, 12:21

Re: Lov kladkáčem

Příspěvek od Mathews »

Možná by i k cílenému chovu mohlo dojít..,neboť by zvěř vycházela za plného světla a nebála by se lidské siluety na 500m..,projíždějícího auta..,pokud by se do ní přestalo pálit za každé situace.
Jsem z jelenářské oblasti ,a můžu zcela upřímně říci,že za posledních 10 let jsem neviděl jelena staršího 10-ti let !!Před 7 lety jsem doprovodil hosta na kňoura ,který měl 9 let a 124 CIC.Od té doby jsem neviděl prase starší 5 let...,a to trávím v lese dost času.Myslím, že machanickými zbraněmi bychom se k této situaci nedopracovali.
Co se pytlačení týče,tak číslem 1 jsou myslivci sami..,neuvědomují si že pytlačení je i lov zvěře vysoké v nočních hodinách,z aut,za použití nočního vidění,baterky,při sklizni...Za úplňku padne v polní honitbě několik desítek ran za noc..,samozřejmě na černou a lišky.No a pak při vyznačování probírek,nebo jiné pěstební činnosti nacházím padliny do vzdálenosti několika set metrú od hranice honitby.Kde není ani jedna naše kazatelna.
Z lovcú lukem bych strach opravdu neměl,jednak bezpečnost je někde jinde..,dostřel kladkového luku je oproti kulovnici minimální a loví se za světla.Jak jsem již psal v předešlých příspěvcích,každý si múže vyzkoušet jak se loví lukem.Ať si sundá puškohled a loví do 25m,pak bude vědět co je opravdový lov :wink:
Uživatelský avatar
Mathews
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 255
Registrován: úte 09.2.2010, 12:21

Re: Lov kladkáčem

Příspěvek od Mathews »

Na otázku dalase..,jestli by šlo dodržovat zásady průběrného odstřelu..

Ano šlo..,ale pouze v honitbě,kde by se dodržovali všechny zákonné způsoby lovu a kde by se nelovilo na hromadách.
U srnčí zvěře to takový problém není,má celkem malý rádius a je věrné svému stanovišti.U zvěře černé a vysoké už by to problém byl,muselo by se lovit na krmení..,kde by byla větší šance zvěř správně obeznat a určit odstřelový kus.Já osobně to praktikuji tak,že na krmení zásadně nelovím,pouze na ochozech ,které vedou z houštin,nebo směřují ke krmení.Zvěř nemá strach a v klidu bere předložené krmivo.Navíc na ochozech se dá zastihnout za světla,na krmení přijde většinou za tmy.Špatné zkušenosti z jiných sdružení :(
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Lov kladkáčem

Příspěvek od fesoj »

Lov lukem či kuší nebyla, není a nebude moje parketa, ale musím uznat, že úspěšný lov těmito zbraněmi vyžaduje od lovce perfektní znalost chování a zvyků zvěře, obrovskou míru trpělivosti a schopnost smířit se s tím, že úspěšnost lovu bude zákonitě proti lovcům se střelnou zbraní o mnoho menší a proto před každým, kdo to dokáže, klobouk dolů. Je to něco vzdáleně podobného sokolnictví a za určitých podmínek by to mělo být povoleno i u nás. Například lov divočáků v městských aglomeracích lukem či kuší by byl mnohem bezpečnější, než použití střelné zbraně. Ale stejně bych trval na tom, že lovecký lístek musí být první podmínkou a rozhodně si nemyslím, že bez palných zbraní by bylo v dnešních podmínkách vůbec možno provádět průběrný a zejména redukční odstřel.
Kritériem pravdy je praxe.
kabát
Zkušený diskutér
Příspěvky: 600
Registrován: úte 01.12.2009, 19:11

Re: Lov kladkáčem

Příspěvek od kabát »

too whool - pro mě je lov součástí soužití se zvěří, průběrný lov, pro regulaci stavů zvěře.
Ano než bych nechal zvěř sežrat liškám, vlkům, medvědům, rysům a nebo potulným psům, udělám to raději já, mňam, mňam.
Baví mě to všechno okolo, stavit zařízení,krmit, chovat, cvičit psa, špekulovat o zbraních , optikách, polemizovat na foru.
Mám i trofeje, jen se za nima nehoním, několik let jsem už trofej nestřelil, něco nechal ulovit kamarádům, je to úžasný zážitek vidět kamaráda v jeho 45. letech u prvního jelena, uloveného, ve volnosti, za světla, v říji, na 40 metrů.
Prostě než bych dal 20 000,- za parohy tak postavím krmelec, udělám políčko, seženu krmení a a těším se že se některý z těch jelenů co k nám chodí a většinou zahynou v 1. věkové, dožije stáří.
Že jsem naivní? Ne, já to tak chci.
Prostě nestřelím zlatého jelena v kosodřevině, když vím, že z tama dokážeme snést jen hlavu. :?

Takže proč lovím? je to součástí chovu a zvěřinu jím.
Pro mě je minimální poškození zvěřiny prvořadé při výstřelu, lovím jen zvěř která o mě neví ( spárkatou, u drobné to neumím), dohledávka je samozřejmostí, zvěř střelená na měko je podle mě ostuda, a šřílím nemyslivecky na krk.
VOK - HB - 223 Rem - 6,5 x 55 SE - 7 x 65 R - 308 Win - 9,3 x 74 R -
Uživatelský avatar
Mathews
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 255
Registrován: úte 09.2.2010, 12:21

Re: Lov kladkáčem

Příspěvek od Mathews »

:D V naší oblasti proběhli redukční odstřeli od 92 roku,a dopadlo to tak, že nepotkáte vysokou ani za několik dní stálého pobytu v honitbě.Zemědělská činnost se zůžila pouze na pastevectví,takže úživnost pro černou je velmi malá.Průběrný odlov by zvládl jeden rys ostrovid..O redukčním odlovu černé se nám může jen zdát.Ne ve všech honitbách jsou problémy s přemnoženou zvěří.
Jediný kdo je z této situace nadšen,jsou LČR.
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Lov kladkáčem

Příspěvek od dalas »

Takže jestli jsem to pochopil, tak motivací pro lov chladnou zbraní je více. Adrenalinový zážitek, trochu sport a trochu praktické důvody (poškození zvěřiny, bezpečnost). S tím průběrem by to bylo tedy tak, že budou dodrženy všechny zásady, ale pokud to třeba lukem nepůjde, nehledali by jste jiný kus, ale použili střelnou zbraň? Já měl totiž představu, že lukostřelci ve svém nadšení a zápalu budou chtít ulovit za každou cenu lukem nebo kuší a pod tlakem plnění odstřelu by ta selekce možná pokulhávala. Samozřejmě jsou tu i rozdílnosti v podmínkách lovu, ať charakter honitby, tak složení zvěře. Osobně bych byl pro povolení za předepsaných podmínek (síla zbraně a typ šípů, lovecký lístek a praktické zkoušky. Ty by neškodily ani u palných zbraní). Stejným způsobem by mohla fungovat i předovka. Prostě k těm papírům, který s sebou taháme by byl jeden papír s povolením na chladnou zbraň nebo předovku. Nemusíte argumentovat vzdáleností a ranivostí, protože je to stejný princip, jako u palných zbraní. Tam se to taky dá podělat nerespektováním mezí. Naštěstí mám v práci dost adrenalinu, tak se ho chodím do přírody spíše zbavit. Proto možná můj podezíravý tón dotazu. Díky za názory.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
kabát
Zkušený diskutér
Příspěvky: 600
Registrován: úte 01.12.2009, 19:11

Re: Lov kladkáčem

Příspěvek od kabát »

Já nemám výhrady proti flintě, mám je rád a používám je. Jen bych chtěl se svýma zkouškama, loveckým lístkem a povolenkou k lovu mít možnost v honitbě lovit zbraní kterou si zvolím. Jestliže mám povolenku a nebo povinnost ke splnění odstřelu, jsem sám schopen se rozhodnout kdy vezmu luk a kdy pušku a půjdu to udělat. To že je to ve spoustě zemí možné a u nás ne , svědčí o stupiditě těch co o povolení rozhodují.
VOK - HB - 223 Rem - 6,5 x 55 SE - 7 x 65 R - 308 Win - 9,3 x 74 R -
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Lov kladkáčem

Příspěvek od fesoj »

Naprostý souhlas s Dalasem, líp se to snad vyjádřit ani nedá.
Kritériem pravdy je praxe.
Odpovědět