Lov kladkáčem

Kuše, luky, praky a jiné
Odpovědět
Uživatelský avatar
Tommy
Zkušený diskutér
Příspěvky: 722
Registrován: pon 12.1.2009, 12:34
Bydliště: Olomouc

Re: Lov kladkáčem

Příspěvek od Tommy »

Není důležitý jakým způsobem kdo loví,ale co ho baví. Lov kulovnicí je oproti luku daleko jednoduší. Přiblížit se nepozorovaně ke zvěři na dostřel luku je opravdu o daleko větším adrenalinu. Jediný co by se nemělo stát je,že lov bude jen o odstřelu. Tady na zélandě loví ledasčím i prakem,někteří jdou do buše, zalehnou na kopec a střílí a střílí a čím víc toho složí,tím mu je lépe,ale ta podstata lovce tam vůbec není,pouze odstřel něčeho.
Lov lukem je pro mě osobně o level výš, ikdyž v česku když čekám na prasata a jdou,tak asi není podstatný co mám v ruce...
Uživatelský avatar
TWitko
Nový návštěvník
Příspěvky: 48
Registrován: sob 05.1.2013, 19:50

Re: Lov kladkáčem

Příspěvek od TWitko »

TWitko píše:Mel bych dotaz. Dostal jsem od manzelky k narozkam 3D terc, takovyho zajice nebo co je to zac. Vyroba Italie (http://www.srt-targets.com/catalogo/3d- ... t-coniglio) Material docela tvrdej, tak jsem do nej zkusil strelit. Rana dobra, ale dostat sip ven byl porod ... malem se se posr.... musel jsem nebohyho zajice povalit na zem, obema nohama na nej stoupnout a vsi silou (za pomoci gumovyho vytahovaku) jsem nakonec sip vyrval ven .. ale bylo to jen taktak ... Nebyt ten sip Full Metal Jacket tak to snad ani neprezil.TW
tak jen doplnim .. kupoval jsem ted novy "mazani"na luk a dal na doporuceni a koupil vyrobek SNOT. Vrele doporucuju - mazani tetivy je radost - roztira se to samo, krase to zalyza dovnitr, nezmolkuje, nic .. pro me ideal. No a v sade (kupoval jsem sadu) bylo i mazani na sipy prave pro ty gumovy mrdky .. Arrow Snot se to jmenuje. Cvicne jseem (asi 10x) zastrelil toho gumovyho usaka co se mi tu valel v koute a .. DOBRY. Leze to ven dobre a kdyz si na to vezmu gumovej vytahovat, tak skoro "samo". Je to takovej plastovej valecek s molitanovym "roztiratkem" (jako maj ty lestidla na boty).

TW
bowhunt
Nový návštěvník
Příspěvky: 8
Registrován: pon 08.4.2013, 11:53

Re: Lov kladkáčem

Příspěvek od bowhunt »

Pánové mám dotaz ke zkušeným.
Jeden známý mě nabízí za zajímavou cenu pod 10 000,- Kč luk Bear Legion 60 lb. Luk je málo střílený a starý cca 8 měsíců.
Byla by to dobrá koupě, nebo to budou vyhozené peníze?
Luk bych používal pro tréninkovou střelbu, později i nějaký 3D závod a časem bych se rád dopracoval k lovu lukem.
Díky za radu.
wolverin
Nový návštěvník
Příspěvky: 23
Registrován: pát 25.1.2013, 18:40

Re: Lov kladkáčem

Příspěvek od wolverin »

Těžko radit.....nepíšeš jestli to prodává holý nebo oblečený,jestli luk odpovídá tvým fyzickým parametrům-délka nátahu,síla luku.Budeš ho muset umět seřídit,jednou za čas budeš potřebovat servis-výměnu lan a tětivy......
bowhunt
Nový návštěvník
Příspěvky: 8
Registrován: pon 08.4.2013, 11:53

Re: Lov kladkáčem

Příspěvek od bowhunt »

Luk prodává ve stavu jak se prodává v obchodech - mířidla, štětinová základka, atd.
Mám nátah 27".
wolverin
Nový návštěvník
Příspěvky: 23
Registrován: pát 25.1.2013, 18:40

Re: Lov kladkáčem

Příspěvek od wolverin »

Na hobby a lov to stačit bude ale na 3d ne,tam bys potřeboval luk ve vyšší kvalitě.Asi takhle,zůčastnit se závodů můžeš,zastřílíš si,pobavíš se ale na bednu si stoupne někdo jinej.
Uživatelský avatar
TWitko
Nový návštěvník
Příspěvky: 48
Registrován: sob 05.1.2013, 19:50

Re: Lov kladkáčem

Příspěvek od TWitko »

Dovolil bych si pridat par postrehu :

1) Vyhoda - nastaveni delky natahu se provadi pomoci otaceni vestaveneho modulu, takze si bez problemu delku upravis podle sebe (jine luky mohou mit toto resene potrebou extra modulu do kladky)

2) Nevyhoda - mala ATA (od osy k ose). 30,5". Osobne mi to prijde jako hodne malo. Nevim jak jsi vysoky, ale ja mam 182cm a pod 32"bych luk nebral. Manzelka ma 30,5 a kdyz ho mam v ruce, je to jak kdybych drzel hracku.

3) Poznamka - skoro zadny luk se neprodava v obchode ustrojeny. Nebo spis presneji - vetsina se prodava hola. Vyjimkou jsou tzv. "Ready to Shoot/Hunt" sety, ktere uz nejak nastrojene jsou. Vetsinou je to ekonomicky vyhodny set pro neznale ... tzn. takove nastrojeni nebyva zadna vyhra

4) "Stetinova" zakladka je pravdepodobne Whisker Biscuit od Trophy Ridge coz je OK. Ale i v tom pripade je nekolik modelu, ktere se zasadne lisi svou cenou a pouzitelnosti (zejmena jak presne a komfortne je lze nastavit). Navic to taky muze uplne jiny vyrobce, coz muze byt uplna sracka ... takze "stetinova zakladka"toho moc nerika. Navic otazkou je jake sipy puvodni majitel strilel a jakou diru/velikost ma zakladka - jsou S, M a L ... a jake chces strilet ty

5) "miridla"- to samy - jsou miridla za 15 USD a miridla za 400 USD. Nejsou miridla jako miridla. Jsou miridla co jsou perfekt a jsou miridla co stojej za belu ...

6) servis a nastaveni budes muset provadet nakazdem luku, nejen na Legionu. Legion je single cam, tudiz nastaveni bude relativne snazsi nez u jinych systemu

7) pouzity luk - je vzdy sazka do loterie. Pokud majitel NENI vyslovene VYBORNEJ kamarad, netusis co ma luk za sebou. Muze byt ve spickove kondici a muze byt po smrti. V kazdem pade by to chtelo poradnou prohlidku - zda nejsou nekde znamky poskozeni (napr z Dryfire), zda kladky nechodi v cepech nasikmo, zda chodi obe ramena cca stejne atd .. je toho vic. V kazdem pade lze taky uvazovat o vymene tetivy a lanka, coz je tak 100USD i s dopravou.

8) sila 60 lbs je OK. Pokud ji natahnes a pokud nechces silnejsi. Na bezne pouziti bohate staci. Pokud tedy ten luk tech 60lbs plus minus dava.

atd atd .. zaver - zda je to dobra koupe zavisi na tom, jak jsi velkej a jak malej luk chces, jak dobre tyen luk znas, co presne ja tam za vybaveni, v jakym je stavu, zda mas penize na nakup novyho lepsiho ci zda je tohle jedina moznost jak na luk "dosahnout" ...

TW
bowhunt
Nový návštěvník
Příspěvky: 8
Registrován: pon 08.4.2013, 11:53

Re: Lov kladkáčem

Příspěvek od bowhunt »

Díky TWitko za tvé postřehy.
Upřímně s lukostřelbou teprve začínám. Bude to můj první kladkový luk. :)
Měřím 170cm a myslím, že pro mě by mohl být ok.
Toho člověka znám jenom z občasného setkání, takže nevím co s tím vše prováděl.
Tenn luk - Bear Legion 60 lb kupoval u Supra Praha, takže osazení má stejné jak se teď prodává v obchodě. Střílel s tím jak to koupil a nic víc do toho neinvestoval.
Akorát jak si vzpomínám, tak tady někde ve starších příspěvcích Mathews psal o lucích Bear že po cca 1 roce ztrácí 10% síly ramen. Prostě jim měknou ramena. Takže je otázka jakou sílu teď ta ramena po 8 měsících mají?
Je to vždy sázka do loterie kupovat použitý luk.
Uživatelský avatar
TWitko
Nový návštěvník
Příspěvky: 48
Registrován: sob 05.1.2013, 19:50

Re: Lov kladkáčem

Příspěvek od TWitko »

ad meknuti ramen - nechci se Mathewse nejak dotknout, ale ja osobne jsem o meknuti ramen u novych Bearu neslysel ani necetl. Modely 2013 pochopitelne ted tezko soudit (jsou nove), ale ani u modelu 2012, kam Legion spada, jsem zadnou podobnou poznamku nezachytil. A to prolezam zahranicni fora temer dnes a denne. Argument, ze ti amici o tom nevi, protoze to jsou lovecke luky a oni s nimi tudiz moc nestrili, neberu. Je tam spousta lidi co ma napr Anarchy jako "sportak" pro 3D nebo dokonce tercovou strelbu a nikde zadny lament na tema meknuti ramen. Pritom jsou to lidi, co denne nastrili 100 ran, coz je teoreticky pres 30.000 ran za rok. A Anarchy maji od podzimu 2011. Ti uz by neco, predpokladam, poznali a referovali ...

Jedine co jsem nasel byla max. vyjimecna stiznost na zmeknuti jednoho ramene (myslim u Carnage ?) coz byla klasicka vyrobni vada, resena reklamaci - vymena celeho luku. Podotykam, ze jako vsude, pri vyrobe jakekoliv veci, tedy i luku, se muze neco zdrbat a vysledkem je zmetek. Ale je rozdil mezi kusovym zmetkem a nejakym obecnym trendem. A ten obecny trend meknuti ramen jsem proste ja nikde nepostrehl.

Jina vec je, ze starsi Beary staly za figu. Puvodni (super) znacka v postate zemrela s Fredem Bearem, coz byla legenda a zakladatel pred mnoha lety. Po nejak dobe znacku "BEAR" koupila firma Escalade Sports a zacala delat luky Bear a bohuzel vsadili hodne na ekonomicke luky pro prodej v retezcich. CImz to malem pohrbili. Kvalita bidna, povest v riti. Nastesti se tam asi nasel nekdo rozumny, kdo tento trend zastavil a otocil to smerem zpet. V poslednich letech zaziva Bear navrat mezi TOP znacky a priznavaji to i zavili zastanci jinych znacek, co driv Bearovi nemohly prijit na jmeno. Napr letosni Motivy jsou spickovy luky s vynikajicimi hodnocenimi. Proc to pisu ? Protoze je opravdu mozne, ze u tech starsich luku ramena mekla. U novych by to byt uz nemelo - protoze by se o tom psalo. Nicmene je mozne ze se tak skutecne deje, jen ja o tom nevim :-)

Legion je model 2012. Je i v katalogu pro letosni rok. Pokud vim, tak beze zmeny. Coz znamena, ze se povedl. Jinak by tam nebyl. Pokud by to byl nejakej propadak, zmizel by v tichosti. Nezmizel. Podobne jako Anarchy je i v letosni nabidce, takze dle meho soudu OK. Je to singl cam system. Pro letosni rok ma Bear jako nejvetsi tahouny modely s novym Hybrid systemem a singly si nechal ty osvedceny z minulyho roku.

Ad pouzity .. pokud s tim chlapik zachazel jak se ma, luku nic nebude. Nicmene s tim mohl delat praseciny a pak luk muze byt nekde "nacnutej" a pred smrti, ne-li po smrti a docasnem obziveni. V kazdem pade by to chtelo se poradne podivat. Kladky, tetivu, lanka, ramena, riser, proste vsechno ... Ad zmereni sily kolikze to ted teda dava ... nemel by byt problem luk hodit na Draw Board a zmerit silu.

Ad novej x pouzitej. Ja bych pouzitej luk nechtel, ale to rikam jen proto, ze si muzu nastesti dovolit koupit novej. Kdybych nemohl, nebudu nic resit a holt budu muset vzit starsi. A budu rad ze ho mam. Rozhodne lepsi starsi luk nez zadnej. Jen je treba si dat bacha. Idealni by bylo, kdyby ten luk a Jerryho nekdo znal a rekl jo OK nebo ne.

Ad to osazeni .. Priznam se, ze nevim zda to Supra "nastrojuje" sama, nebo jen berou ty hotovy Ready to Hunt sety. Podle toho co maji ted na strankach to berou uz sestaveny. V tom pripade je to nastrojeny vecma od Trophy Ridge (Bear a TR k sobe maji blizko - v podstate sestersky firmy). Tzn rest je Whisker Biscuit (pravdepodobne levny model Killshot nebo tak neco), miridla levny model Punisher a drzak sipu taky stejna firma nejaky zakladni model. Z te fotky to jde blbe poznat. Celkove zadna topliga ale TR je dobra firma a i levnejsi veci jsou OK. Pouzitelny to rozhodne bude. Navic vymenit se to da, pochopitelne za lepsi, kdykoliv.

Jedina vec, ktera by MNE osobne opravdu vadila je ta mala ATA. 30,5" mi proste prijde jako malo. Je to ciste muj subjektivni nazor a urcite se najde nekdo kdo to bude videt jinak. Takze jeste jednou - subjektivni hodnoceni - ten luk je proste malej. Nejeze bude vypadat blbe, ale bude mit pri natahu taky hodne "zlomenou" tetivu se vsemi neprijemnymi dusledky - tetiva bude rychle "odbihat" od obliceje - hure se bude "kotvit" - napr na spicku nosu asi vubec ne ... problem muze nastat s peep sightem - pruhledem v tetive - bude dal od oka a muze se stat, ze bude moc nizko a nepujde dat tak vysoko jak bude treba (zavisi na tvem fyziognomii - velikost a tvar hlavy), protoze bude zavazet serving. Taky cim mensi luk, tim nachylnejsi na chyby strelce.

Nerikam, ze to tak bude, ale ze to muze byt. U tebe se to nastesti zcasti kompenzuje mensi vyskou a kratsim natahem, takze by to nemuselo byt tak hrozny. Nicmene tohle vse by chtelo poradne vyzkouset nez to koupis. Tzn luk do ruky, inspekce stavu, zmereni zda sedi proti tovarnim specifikacim a odzkouseni jak Tobe "padne".

Rozhodne jsem ti to nechtel znechutit a Tebe odradit. Spis jsem napsal to nejhorsi co me napadlo :-) a realita uz muze byt jen lepsi a veselejsi :-) Drzim palce at vyberes dobre

TW
Uživatelský avatar
TWitko
Nový návštěvník
Příspěvky: 48
Registrován: sob 05.1.2013, 19:50

Re: Lov kladkáčem

Příspěvek od TWitko »

jeste dodam (a slibuju ze uz zmlknu :-) ) .. koukam na ten luk v katalogu a musim dodat :
- ze je peknej
- pokud nebude zprasenej
- pokud nemuzes a nebo nechces nejakej top model za dvoj/trojnasobek ceny
- pokud ti nevadi mensi ATA
- pokud Ti bude sedet (vuci postave) a bude se ti libit
- pokud ti vyhovuje sila
- pokud bude za dobry prachy

pak to nemusi byt spatna koupe ...
Uživatelský avatar
TWitko
Nový návštěvník
Příspěvky: 48
Registrován: sob 05.1.2013, 19:50

Re: Lov kladkáčem

Příspěvek od TWitko »

jeste .. hodil jsem ti ten konkretni luk v natahu 27 a sile 60 liber do programu SFAX, abys vedel co od toho v realu cekat. Ber to orientacne, protoze jsem to neladil do detailu. IBO toho luku je 318 fps. V realu ta rychlost v tve konfiguraci bude kolem 250fps a KE kolem 53 (pocitano na karbonove sipy Easton Axis). Tzn. balisticka krivka uz vyraznejsi (nutnost dobreho odhadu vzdalenosti) a energie pro pripadny lov je 53 coz je docela OK. Pri pouziti napr FMJ sipu rychlost klesne na nejakych 240 a KE zustane vicemene stejna - lisi se to o "drobny"

TW
Uživatelský avatar
Mathews
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 255
Registrován: úte 09.2.2010, 12:21

Re: Lov kladkáčem

Příspěvek od Mathews »

To Twitko: moc rád ti půjčím můj Anarchy,Assault,Carnage..,od výrobce maj deklarovaných 60-70 lbs.
Nyní ani jeden nemá více jak 65 lbs dotažený na plno.Měřeno elektonickou váhou !! Ne mincířem s pružinou..,ty vesměs měří na h... :!:
Má zkušenost..,ty luky opravuji a seřizuji.U Assassina nemám tento problém,ani u Hoytu..
Uživatelský avatar
TWitko
Nový návštěvník
Příspěvky: 48
Registrován: sob 05.1.2013, 19:50

Re: Lov kladkáčem

Příspěvek od TWitko »

Mathews - ajaj, ja vedel ze dostanu sprdaka :-) Ale vazne :

1) psal jsem ze se Te nechci nijak dotknout. Protoze, imho jsi jeden z mala lidi, co tady maji k lukum opravdu co rict. Takze kdyz Ty neco napises, beru to vazne ... jako seriozni informaci. Howgh. Tudiz beru vazne i konstatovani, ze Beary meknou ... Kdyby to napsal nekdo jinej, mavnu nad tim rukou a dal se tim nezabyvam. U tebe to proste beru na vedomi a premyslim nad tim ..

2) ale .. ja proste nenasel tuto informaci nebo stiznost nebo lament potvrzene i nekde jinde. To je vse. Nic vic, nic min. Proste o tom nikdo zvenku nepise. A to mi prijde divny. Protoze kdyby to byl obecny trend, tak je toho vsude plno.

Sam nemam ani Anarchy ani Motive tak dlouho aby se to mohlo v realu projevit. Oba luky zatim drzi presne tam, kde byly ten den kdy dorazily. Opravdu nemerim na pruzinovym minciri :-) Prave ted pouzivam presne tohle http://www.nej-ceny.cz/399250/zavesna-v ... 50-kg.html Myslim ze 20g je slusna presnost :-)

Nepopiram, ze mas vyrazne vic zkusenosti nez ja .. luky neopravuju (zatim jsem nemusel) a serizuju si jen pro sebe a pro kamose. Spis si s tim hraju. Bowhuntovi jsem to napsal jen proto, aby mel i jiny nazor. To je vse .. moc rad si o tom popovidam nekdy osobne a spis nez povidat budu asi poslouchat :-)

Ted jen technicky dotaz (tedy zadny flame) - ty luky co sly "dolu" = predpokladam, ze to plati i pro novou kabelaz, tetivu a nastavene presne podle specifikace ?

TW
Naposledy upravil(a) TWitko dne čtv 27.6.2013, 23:16, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
TWitko
Nový návštěvník
Příspěvky: 48
Registrován: sob 05.1.2013, 19:50

Re: Lov kladkáčem

Příspěvek od TWitko »

Kdyz uz jsme zabredli do takove diskuze ... dovolim si odpovedet na email dotaz, ktery mi prisel, ohledne posledniho odstavce v mem poslednim prispevku - tedy "co ma co spolecneho sila natahu se starou kabelazi? ". Zkusim objasnit, co jsem mel na mysli a dam to sem, protoze to snad muze zajimat i nekoho dalsiho (aspon doufam). Takze asi takhle :

- kazda tetiva a kabelaz se pouzivanim protahnou. To je jasny. Ty kvalitni jen zpocatku, pak si "sednou"a drzi. Ty mene kvalitni se protahuji vice a delsi dobu. Nektery skoro porad. To, co davaji na luky vyrobci, nebyva obvykle zadna echt kvalita. Takze spis horsi. Tudiz se muzeme bavit o vetsim protazeni. Obzvlaste to, co dal Bear na Anarchy (a daval driv asi i jinam) je opravdu docela shit. Po pul roce zrale na vymenu (kvalita u letosniho Motivu je, zda se, o dost lepsi, ale ... ) to uz odbocuju .. takze zpet ...

- mimo jine - pokud dojde k tomu, ze se protahne Buss cable, pak se (mimo jine) : zvetsi vzdalenost ATA (od osy k ose - luk se jakoby zvetsi) - soucasne trochu klesne sila natahu - a soucasne klesne LetOff (pri plnem natahu "drzim" vetsi vahu). V kazdem pade je mozne zmerit, ze rozmery luku (ATA, Brace Height) se trochu lisi se proti tovarni specifikaci. Trochu se zmeni i delka natahu. POdstatne pro nas ted je to, ze sila natahu klesa.

- Protazeni Control cable ma vicemene opacny efekt.

- Pokud ma luk soucasne Buss i Control cable a oba jsou cca stejne dlouhe, pak se, pri jejich vicemene stejnem protazeni, jimi zpusobene zmeny, tak nejak rusi. Protoze se nikdy neprotahnou uplne stejne, nejake zmeny budou, ale nebudou nijak vyrazne nebo extremni.

- Single cam system nema Control cable. Ma jen Buss. Ale zato dlouhy .. echt dlouhy. Tudiz pripadne protazeni Buss cablu muze byt (a logicky bude) dosti vyrazne. Diky absenci Controlu zde navic neni nic, co by "slo proti" a tedy nic, co by mohlo takove velke protazeni eliminovat.

- Pokud se tedy protahne Buss dochazi k tomu co je popsano vyse - mimo jine se snizi sila natahu - a protoze Buss je extra dlouhy a neni tam Control, muze takova zmena (pokles sily) byt docela markantni.

- Vyse uvedeny pokles sily natahu, pak ale vubec nemusi nesouviset s rameny luku - je to jen otazka zmeny v kabelazi - zmeny tetivy a lanek.

- Nova kvalitni tetiva a kabely to pochopitelne resi - mely by posunute rozmery luku vratit do tovarni specifikace a soucasne by se mela vratit zpet i sila, LetOff atd … luk by mel byt tak, jak pravi katalog (tedy pokud nejsou v riti ramena, jak uz bylo receno).

- Proc me to napadlo ? Na podobny, vyse popsany, projev bude vyrazne "citlivejsi" Single Cam system.

A ... jak zmineny Bear Anarchy, tak Carnage tak i Assault jsou SINGLE systemy - tedy s dlouhym Bussem a bez Controlu. (a uplne to same bude i u vetsiny Mathewsu, ktere tradicne pouzivaji SIngle Cam) A jestli me pamet neplete, problem meknuti byl zminovan i u Mathewsu.

Naopak - u zminenych luku Assasin anebo Hoytu jde o JINE systemy. Neni tam tedy tak dlouhy Buss, lanka jsou tam dve a "jdou proti sobe" a tudiz pripadny efekt pri protazeni kabelaze nebude tak vyrazny.

Dulezite - ja netvrdim, ze pokles sily, ktery Mathews dava za vinu ramenum, je nutne zpusobeny timhle !! Ja jen vysvetluju, co me napadlo, a proc jsem se ptal, na co jsem se ptal :-) To je vse

TW
--
Edit - nejake preklepy
Uživatelský avatar
Mathews
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 255
Registrován: úte 09.2.2010, 12:21

Re: Lov kladkáčem

Příspěvek od Mathews »

Naprosta většina lovců neloví 70 lbs..,luky maj většinou něco přes 60 lbs,a jestli to o pár liber padne neřeší.luk přitáhnou.
Já na to přišel u 60 lbs luku,je to maximálka na Fitu..,luky měly většinou kolem 59-61 lbs nové. Po pár měsících začaly šípy mírně padat..,a zjistil jsem že luk ztratil 3 lbs..Dohnal jsem to až mírným přitažením káblú,přičemž jsem malinko zmenšil Axle to Axle.
Jinak to nebyl zprdunk..,rád bych si z někým takovym jako ty pokecal..,nejsem fanoušek psaní na počítači :oops:
Navíc moc lidí co tomu rozumí nemá potřebu se dělit o info :wink:
Odpovědět