Lov kladkáčem

Kuše, luky, praky a jiné
Odpovědět
Uživatelský avatar
Mathews
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 255
Registrován: úte 09.2.2010, 12:21

Re: Lov kladkáčem

Příspěvek od Mathews »

Myslím, že tak nějak by to mělo být.Lovecký lístek a jasná pravidla.V Maďarsku mají klidové zony,kde se smí lovit pouze lukem.
Zvěř nemá strach chodit na krmení za světla a dá se ulovit během dne několik divočákú z jednom místa.
Je to jen o přístupu a disciplíně,pokud dělají myslivost profíci,nebo se alespoň profík o honitbu stará,tak je to znát.
Pokud se dostane k myslivosti..,teda spíš k nemyslivosti partie bouchalú,tak to dopadne jako ve většině honiteb u nás..
Staří jeleni nejsou,staří srnci pomálu,bachyně se dožijí zřítka 4 let a na škodnou je škoda patrony..,nebo si přeci nezradí jinou zvěř výstřelem.Ten kdo nechce respektovat pravidla,tak je nebude respektovat kulovnicí,nebo lukem.
No a myslím si že opravdových pytlákú,co nemají lovecký lístek a koupí si luk,aby šli něco upytlačit je zanedbatelně.
Navíc úspěšnost úlovku je tak mizivá,a pravděpodobnost že je někdo v lese potká dosti velká,tak bych je snad i obdivoval.
Střílím závodně z luku a před několika lety jsem si šel zatrénovat na kraj lesa,na své louce. Jsem tam členem Honebního společenstva,no a někdo mě uviděl a zavolal na mne policii a mysliveckou stráž.Málem mi zabavili luk i gumové prase :D
vhool

Re: Lov kladkáčem

Příspěvek od vhool »

to mathews : ...a ty se divis? ... urcite to gumove prase nemelo plombu :twisted: ... neee promin,jen me pobavila predstava jak vysvetlujes prislusnikum o co jde ...docela si to umim predstavit :lol:
Uživatelský avatar
Sitka
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 169
Registrován: sob 04.12.2010, 21:15
Bydliště: Ostrov Vancouver

Re: Lov kladkáčem

Příspěvek od Sitka »

Gratuluji panove. Je tady konecne debata, ktera je bez emoci a lov lukem se probira ze vsech stran a nezaujate.
Rad vidim, ze i dlouholeti myslivci pripousteji myslenku legalizace a sami zvazuji, ze by i oni sami mozna radi zkusili novy zpusob lovu.
Drzim palce, at vsem tato otevrenost vydrzi.
Uživatelský avatar
Mathews
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 255
Registrován: úte 09.2.2010, 12:21

Re: Lov kladkáčem

Příspěvek od Mathews »

Mě jen trošku mrzí,že se na tomto foru bude ještě dlouho psát jen na teoretické úrovni.Lov lukem u nás je zatím v nedohlednu a lidí co jezdí ven moc není.Myslím si,i kdyby se tady lov lukem a kuší povolil,nikdy se z toho nestane masivní záležitost.Bude možná pár nadšencú,co udělají tržbu prodejcům a pak zjistí co to obnáší a luk bude vyset doma na zdi,nebo ho odloží do skříně.Asi by přibylo hostú s ciziny,co by přijelo lovit lukem nebo kuší.Pro obory by to bylo zcela jistě zatraktivnění odlovu.
vhool

Re: Lov kladkáčem

Příspěvek od vhool »

vzhledem k OT ktere tu vzniklo jsem prispevky presunul a tema rozdelil,pokracovani OT v samostatnem tematu zde : viewtopic.php?f=5&t=6586 :wink:
proud
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 173
Registrován: ned 16.9.2012, 7:41

Re: Lov kladkáčem

Příspěvek od proud »

Ahoj,jeden "novej" se hlasi:-))).K tem vyhradam o luku a raneny zveri:-)))),rozdame si to pani myslivci,kdo bude presnejsi????? To je jedna vec,druha vec,pokud mi je znamo,pri lovu flintou je na tele zvirete asi 25% mista na smrtelnej zasah,pri lovu lukem 75% !!!.Takze to obrazne prezenu,strelis srnu do zadku flintou,rana se zatahne,zvire se trapi,hnus,strelis lukem,zvire zalehne,vykrvaci,trva mu to krapet dyl,ale netrapi se,protoze loveckej sip se PROREZAVA telem,rana se nezaceli.Navic zvire neutrpi sok.Nemluvim o ranach na mekky,tam se trapi vsechno:-(.Ale neskodilo by,kdyby si dobrej kladkac par myslivcu vyzkouselo,mozna by mluvili jinak.On i ten adrenalin a ferovka jsou ,na rozdil od flinty:-).Je frajerina dostat se ke zvireti do jisty "ctyricitky".A ne rana gunem ze zalohy,ktera navic znehodnoti hafo masa.Najdete si na youtube zasah whitetaila puskou ve zpomalenym zaberu,co to se zvireten udela,lukem ho to jen stipne a odbehne,casto se mi stalo,ze zvire odeslo a ja premejslel,jak jsem ho mohl minoutt,opak byl pravdou,zhaslo po pat metrech,proste ten prustrel ani nezaregistrovalo.Zvire streleny lukem(krome ran na pater),vykrvaci,o tom to je,takze zalehne a "usne",bez soku a ve zdravi.Bejt po mym,necham pusky jen myslivecky strazi a hospodarum,a kdo chce lovit,at se ridi prirodou a ukaze ze umi,lukem a ti co ho nenatahnou,kusi ;-).
Příspěvek upraven a uživateli proud uděleno varování.Leon
motolada
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1290
Registrován: úte 18.1.2011, 14:34
Bydliště: Jižní Morava

Re: Lov kladkáčem

Příspěvek od motolada »

proud píše:Ahoj,jeden "novej" se hlasi:-))).K tem vyhradam o luku a raneny zveri:-)))),rozdame si to pani myslivci,kdo bude presnejsi????? To je jedna vec,druha vec,pokud mi je znamo,pri lovu flintou je na tele zvirete asi 25% mista na smrtelnej zasah,pri lovu lukem 75% !!!.Takze to obrazne prezenu,strelis srnu do zadku flintou,rana se zatahne,zvire se trapi,hnus,strelis lukem,zvire zalehne,vykrvaci,trva mu to krapet dyl,ale netrapi se,protoze loveckej sip se PROREZAVA telem,rana se nezaceli.Navic zvire neutrpi sok.Nemluvim o ranach na mekky,tam se trapi vsechno:-(.Ale neskodilo by,kdyby si dobrej kladkac par myslivcu vyzkouselo,mozna by mluvili jinak.On i ten adrenalin a ferovka jsou ,na rozdil od flinty:-).Je frajerina dostat se ke zvireti do jisty "ctyricitky".A ne rana gunem ze zalohy,ktera navic znehodnoti hafo masa.Najdete si na youtube zasah whitetaila puskou ve zpomalenym zaberu,co to se zvireten udela,lukem ho to jen stipne a odbehne,casto se mi stalo,ze zvire odeslo a ja premejslel,jak jsem ho mohl minoutt,opak byl pravdou,zhaslo po pat metrech,proste ten prustrel ani nezaregistrovalo.Zvire streleny lukem(krome ran na pater),vykrvaci,o tom to je,takze zalehne a "usne",bez soku a ve zdravi.Bejt po mym,necham pusky jen myslivecky strazi a hospodarum,a kdo chce lovit,at se ridi prirodou a ukaze ze umi,lukem a ti co ho nenatahnou,kusi ;-).

A já myslel,že další kravina se tu objeví až tak po novém roce :roll:
Podívej nepopírám,že něco na tvém sebelivém tvrzení pravdou nebude-protože s lukem nelovím,ovšem většina argumentů je nesmyslných s prominutím hovadin.
Jak v dnešní době múže někdo vůbec vypustit řeči o srovnání přesnosti luku a kulovnice :shock:
Pokud by jsi něco věděl o myslivosti tak bys musel znát že myslivci neloví zvěř ranou do zadku a není to kvůli zatáhnutí rány :!: A věř že po tomto zásahu ti 70Kg prase daunuje.
Pokud budeš mít možnost něco s lukem nalovit tak sem zase zajdi a podívej se do účinků a porovnej s lukem a hlavně účinkem po kulové ráně a netvrď mě že budou stejné!!!Ono totiž nikdo ze zálohy neloví a představ si,že se dá střelit úspěšně zvěř na 100m a někdo to umí i dál "BEZ TRÁPENÍ" :lol:
proud
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 173
Registrován: ned 16.9.2012, 7:41

Re: Lov kladkáčem

Příspěvek od proud »

motolada píše:
proud píše:Ahoj,jeden "novej" se hlasi:-))).K tem vyhradam o luku a raneny zveri:-)))),rozdame si to pani myslivci,kdo bude presnejsi????? To je jedna vec,druha vec,pokud mi je znamo,pri lovu flintou je na tele zvirete asi 25% mista na smrtelnej zasah,pri lovu lukem 75% !!!.Takze to obrazne prezenu,strelis srnu do zadku flintou,rana se zatahne,zvire se trapi,hnus,strelis lukem,zvire zalehne,vykrvaci,trva mu to krapet dyl,ale netrapi se,protoze loveckej sip se PROREZAVA telem,rana se nezaceli.Navic zvire neutrpi sok.Nemluvim o ranach na mekky,tam se trapi vsechno:-(.Ale neskodilo by,kdyby si dobrej kladkac par myslivcu vyzkouselo,mozna by mluvili jinak.On i ten adrenalin a ferovka jsou ,na rozdil od flinty:-).Je frajerina dostat se ke zvireti do jisty "ctyricitky".A ne rana gunem ze zalohy,ktera navic znehodnoti hafo masa.Najdete si na youtube zasah whitetaila puskou ve zpomalenym zaberu,co to se zvireten udela,lukem ho to jen stipne a odbehne,casto se mi stalo,ze zvire odeslo a ja premejslel,jak jsem ho mohl minoutt,opak byl pravdou,zhaslo po pat metrech,proste ten prustrel ani nezaregistrovalo.Zvire streleny lukem(krome ran na pater),vykrvaci,o tom to je,takze zalehne a "usne",bez soku a ve zdravi.Bejt po mym,necham pusky jen myslivecky strazi a hospodarum,a kdo chce lovit,at se ridi prirodou a ukaze ze umi,lukem a ti co ho nenatahnou,kusi ;-).

A já myslel,že další kravina se tu objeví až tak po novém roce :roll:
Podívej nepopírám,že něco na tvém sebelivém tvrzení pravdou nebude-protože s lukem nelovím,ovšem většina argumentů je nesmyslných s prominutím hovadin.
Jak v dnešní době múže někdo vůbec vypustit řeči o srovnání přesnosti luku a kulovnice :shock:
Pokud by jsi něco věděl o myslivosti tak bys musel znát že myslivci neloví zvěř ranou do zadku a není to kvůli zatáhnutí rány :!: A věř že po tomto zásahu ti 70Kg prase daunuje.
Pokud budeš mít možnost něco s lukem nalovit tak sem zase zajdi a podívej se do účinků a porovnej s lukem a hlavně účinkem po kulové ráně a netvrď mě že budou stejné!!!Ono totiž nikdo ze zálohy neloví a představ si,že se dá střelit úspěšně zvěř na 100m a někdo to umí i dál "BEZ TRÁPENÍ" :lol:
NO lovil jsem lukem hodne let,a kdyz byla pauza v lovu lukem protoze bezela 2 tydenni sezona s puskama,chodil jsem lovit s kamaradem(jen jako nosic batohu a pomocna sila:-)) ),takze mi ver,ze mam zatracene hodne zkusenosti s obojim a uz neco odlovino.A to at jde o zasahy,jejich ucinky tak i co se tejka kvality masa ulovenejch zvirat(vsechno whitetail deer-jelenec).O ty rane do zadku,onlouvam se jestli je to spatne napsany,ale to byl jen priklad "spatny strely",je obrovskej rozdil v tom, cim se zvire streli.Bylo to jen pro porovnani a rozumim tomu,ze kdo luk nezna,nepobere to.Nakonec mival jsem stejny vyhrady a jeste i vic,nez jsem to sam poznal v praxi:-)........ale vidim ,ze se tu provadi skryta cenzura nevyhovujicich prispevku,takze nejde o diskusi,ale o psani toho co "je zadouci",ze pane LEONE,takze mizim,zrejme mate vsichni pravdu a ja se po 12 letech lovu lukem i gunem pletu,jsem holt nepoucitelnej:-).Ten ucet zlikvidujte,me to stacilo,ja mam rad svobodny vyjadrovani se(kdyz je slusny) a svobodu jako takovou,nemusi me nikdo pane LEONE vodit za rucicku,loucim se(nedivim se ,ze to u nas celkove vypada jak to vypada,za takovejch okolnosti, a jde to dal k sipku).......proud
motolada
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1290
Registrován: úte 18.1.2011, 14:34
Bydliště: Jižní Morava

Re: Lov kladkáčem

Příspěvek od motolada »

Není třeba se urážet a likvidovat účty,ovšem pokud máš opravdu 12 let zkušeností,tím víc se divím jak můžeš něco takového vypustit na veřejnost.
Já sám viděl lov lukem jen v TV ale ten způsob a učinek při zásahu mě nějak nepřesvědčil.Když už bylo zvíře zasaženo poplatkovými lovci z minimální vzdálenosti a to ještě u napajedla,většinou následoval rychlý uprk,pokud byla rána komorová našli ho zhaslé...
Tím se do toho nechci zamotávat a řešit to tu,reaguju jen ta předchozí příspěvek...
Uživatelský avatar
Leon
Moderátor
Příspěvky: 2773
Registrován: sob 23.9.2006, 16:51
Bydliště: kousek od M.B.

Re: Lov kladkáčem

Příspěvek od Leon »

proud píše:
motolada píše:
proud píše:Ahoj,jeden "novej" se hlasi:-))).K tem vyhradam o luku a raneny zveri:-)))),rozdame si to pani myslivci,kdo bude presnejsi????? To je jedna vec,druha vec,pokud mi je znamo,pri lovu flintou je na tele zvirete asi 25% mista na smrtelnej zasah,pri lovu lukem 75% !!!.Takze to obrazne prezenu,strelis srnu do zadku flintou,rana se zatahne,zvire se trapi,hnus,strelis lukem,zvire zalehne,vykrvaci,trva mu to krapet dyl,ale netrapi se,protoze loveckej sip se PROREZAVA telem,rana se nezaceli.Navic zvire neutrpi sok.Nemluvim o ranach na mekky,tam se trapi vsechno:-(.Ale neskodilo by,kdyby si dobrej kladkac par myslivcu vyzkouselo,mozna by mluvili jinak.On i ten adrenalin a ferovka jsou ,na rozdil od flinty:-).Je frajerina dostat se ke zvireti do jisty "ctyricitky".A ne rana gunem ze zalohy,ktera navic znehodnoti hafo masa.Najdete si na youtube zasah whitetaila puskou ve zpomalenym zaberu,co to se zvireten udela,lukem ho to jen stipne a odbehne,casto se mi stalo,ze zvire odeslo a ja premejslel,jak jsem ho mohl minoutt,opak byl pravdou,zhaslo po pat metrech,proste ten prustrel ani nezaregistrovalo.Zvire streleny lukem(krome ran na pater),vykrvaci,o tom to je,takze zalehne a "usne",bez soku a ve zdravi.Bejt po mym,necham pusky jen myslivecky strazi a hospodarum,a kdo chce lovit,at se ridi prirodou a ukaze ze umi,lukem a ti co ho nenatahnou,kusi ;-).

A já myslel,že další kravina se tu objeví až tak po novém roce :roll:
Podívej nepopírám,že něco na tvém sebelivém tvrzení pravdou nebude-protože s lukem nelovím,ovšem většina argumentů je nesmyslných s prominutím hovadin.
Jak v dnešní době múže někdo vůbec vypustit řeči o srovnání přesnosti luku a kulovnice :shock:
Pokud by jsi něco věděl o myslivosti tak bys musel znát že myslivci neloví zvěř ranou do zadku a není to kvůli zatáhnutí rány :!: A věř že po tomto zásahu ti 70Kg prase daunuje.
Pokud budeš mít možnost něco s lukem nalovit tak sem zase zajdi a podívej se do účinků a porovnej s lukem a hlavně účinkem po kulové ráně a netvrď mě že budou stejné!!!Ono totiž nikdo ze zálohy neloví a představ si,že se dá střelit úspěšně zvěř na 100m a někdo to umí i dál "BEZ TRÁPENÍ" :lol:
NO lovil jsem lukem hodne let,a kdyz byla pauza v lovu lukem protoze bezela 2 tydenni sezona s puskama,chodil jsem lovit s kamaradem(jen jako nosic batohu a pomocna sila:-)) ),takze mi ver,ze mam zatracene hodne zkusenosti s obojim a uz neco odlovino.A to at jde o zasahy,jejich ucinky tak i co se tejka kvality masa ulovenejch zvirat(vsechno whitetail deer-jelenec).O ty rane do zadku,onlouvam se jestli je to spatne napsany,ale to byl jen priklad "spatny strely",je obrovskej rozdil v tom, cim se zvire streli.Bylo to jen pro porovnani a rozumim tomu,ze kdo luk nezna,nepobere to.Nakonec mival jsem stejny vyhrady a jeste i vic,nez jsem to sam poznal v praxi:-)........ale vidim ,ze se tu provadi skryta cenzura nevyhovujicich prispevku,takze nejde o diskusi,ale o psani toho co "je zadouci",ze pane LEONE,takze mizim,zrejme mate vsichni pravdu a ja se po 12 letech lovu lukem i gunem pletu,jsem holt nepoucitelnej:-).Ten ucet zlikvidujte,me to stacilo,ja mam rad svobodny vyjadrovani se(kdyz je slusny) a svobodu jako takovou,nemusi me nikdo pane LEONE vodit za rucicku,loucim se(nedivim se ,ze to u nas celkove vypada jak to vypada,za takovejch okolnosti, a jde to dal k sipku).......proud
Kde máš proude skrytou cenzůru já jsem ti smáznul pouze urážky a dostal jsi varování nic víc nic míň a jestli ti to budou trpět na jiném fóru tak si tam choď narozdíl od chlapu co sem chodí a lukem loví jsi tady žádné zkušenosti nepředal jenom se tady snažíš urážet.Leon
CZ 550 american 308win.
proud
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 173
Registrován: ned 16.9.2012, 7:41

Re: Lov kladkáčem

Příspěvek od proud »

Zdravim,aha,ze by mi neco uteklo?:-(.Nemam ve zvyku kohokoliv urazet jako prvni,jestli se mi to stalo,pak se samozrejme omlouvam,sam mam rad slusny konverzace,ba primo si na nich zakladam,tak se divim,ze bych svou vlastni zasadu jen tak porusil:-( ....proud
Naposledy upravil(a) proud dne pon 24.9.2012, 20:12, celkem upraveno 1 x.
proud
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 173
Registrován: ned 16.9.2012, 7:41

Re: Lov kladkáčem

Příspěvek od proud »

motolada píše:Není třeba se urážet a likvidovat účty,ovšem pokud máš opravdu 12 let zkušeností,tím víc se divím jak můžeš něco takového vypustit na veřejnost.
Já sám viděl lov lukem jen v TV ale ten způsob a učinek při zásahu mě nějak nepřesvědčil.Když už bylo zvíře zasaženo poplatkovými lovci z minimální vzdálenosti a to ještě u napajedla,většinou následoval rychlý uprk,pokud byla rána komorová našli ho zhaslé...
Tím se do toho nechci zamotávat a řešit to tu,reaguju jen ta předchozí příspěvek...
To je v poradku,ten uprk je normalni,jsou rozdily mezi ranou lukem a puskou,obrazne a vzdalene bych prirovnal ranu lukem k podrezani(paklize neni zasazena pater),a tam je uprk normalni,casto zadouci,dobre streleny zvire neutece daleko.JInak bych musel ty videa videt,takhle se moc nevyjadrim,taky jsem nejaky videl na youtube,ale co jsem videl,bylo v poradku.Navic zalezi na lovci a jeho vybaveni.Co jsem psal,to je osobni zkusenost a za tou si samozrejme stojim.Nepopiram,ze nemehla se najdou vsude,jak u flinty tak u luku,nastesti pro zvire je smrtelna ranitelnost lukem nesrovnatelne vetsi(rana se nezatahne,je prorezana,neprestane krvacet),to nejde s flintou ani srovnat.Osobni nazor mam ten,ze bych poplatkovy lovce lukem lovit nenechal minimalne aspon bez prakticky strelecky zkousky pred lovem.A kdyz s lukem na zvirata,pak s kladkovym kde je to o vetsich silach a rychlostech,stanovil bych minimalni silu natahu aspon 30-40 liber a samozrejme povinnej loveckej hrot sipu,nikdy treninkovej),i kdyz s klasikou nemam zkusenost,jen co jsem videl na strelnicich,ale nepresvedcila me ve vztahu ke zvireti,at co se tyka presnosti,tak sily a rychlosti.Takze z ohledu ke zviratum,bych tim lovit nenechal.Vsechno ma svy pravidla a musi je mit samozrejme i luk(podle me samozrejme)...proud
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Lov kladkáčem

Příspěvek od fesoj »

Proude, právě držím v ruce Myslivost č. 10, otevřenou na str . 81 a to, co tam vidím, mi jaksi neladí s Tvým kategorickým tvrzením o šetrnosti, humánnosti, rychlém usmrcení a téměř bezbolestném účinku šípu ve srovnání s kulovou střelou. Můžeš, prosím Tě, ten článek a fotky nějak rozumně okomentovat ? Sice ve svých předchozích příspěvcích zdůrazňuješ "... pokud nebyla zasažena páteř...", ale máme to snad chápat tak, že zásah páteře znamená dlouhodobé utrpení zvěře bez rychlého smrtícího účinku ?
Kritériem pravdy je praxe.
proud
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 173
Registrován: ned 16.9.2012, 7:41

Re: Lov kladkáčem

Příspěvek od proud »

fesoj píše:Proude, právě držím v ruce Myslivost č. 10, otevřenou na str . 81 a to, co tam vidím, mi jaksi neladí s Tvým kategorickým tvrzením o šetrnosti, humánnosti, rychlém usmrcení a téměř bezbolestném účinku šípu ve srovnání s kulovou střelou. Můžeš, prosím Tě, ten článek a fotky nějak rozumně okomentovat ? Sice ve svých předchozích příspěvcích zdůrazňuješ "... pokud nebyla zasažena páteř...", ale máme to snad chápat tak, že zásah páteře znamená dlouhodobé utrpení zvěře bez rychlého smrtícího účinku ?
Zdravim Fesoji:-),nemam tu myslivost,tak nemuzu nakouknout,mrknu na netu,jestli to tam nenajdu.S tou pateri jsem to psal ve vztahu k uteku zvere,po ranach na pater lukem zpravidla zvire uz neudela ani krok,pada na miste.Ja tenkrat srnu dobijel,nemohla na nohy,takze "na miste" nebyla,nicmene nic necejtila a bylo to rychly.Priznam se ze mi dobijeni vadi,mam radeji jisty rany,srdce,plice.Ovsem Fesoji,ackoliv jeste ten clanek neznam,shodneme se na tom,ze kdo chce psa bit.....:-)...kdyz zacnu shanet nepodareny rany puskou a fotky ranenejch,deformovanejch zvirat,najdu jich taky dost.Sam jsem pred lety dostreloval srnu s ustrelenou spodni celisti a srnce s prestrelenym behem(jelenci virzinsky).Myslim,ze je jedno cim se lovi ve vztahu k cloveku,je to o ty zodpovednosti a k ty patri streleckej trenink a lovecka sebekazen,ne kazdy videny zvire znamena lov a ne kazda situace je vhodna k rane.Ale jak rikam,rozumim pochybam vsech,co lukem nelovili.Ja zezacatku taky hodne remcal,nez jsem poznal svoje:-).....proud
Uživatelský avatar
Mathews
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 255
Registrován: úte 09.2.2010, 12:21

Re: Lov kladkáčem

Příspěvek od Mathews »

Diskuse jako vždy..,každý má pravdu a vlastně ji nikdo nemá.Lov kulovnicí je beze sporu jednodušší,přesnější a ke zvěři možná milosrdnější..,pokud loví opravdový lovec ,s mysliveckým cítěním a né bouchal..,který chce ulovit za každou cenu.
Psal jsem to tady mnohokrát..,lov lukem je zase o postoji ke zvěři a lovu samotnému..,průběrný nebo likvidační odstřel s ním provádět nelze.Po mých mnohaletých zkušenostech lovu oběma způby mohu říci ,že maji své pro a proti.Nevím co bylo v mislivosti č.10,ale dokáži si to představit :( Nevím jestli by otiskla myslivost desítky fotek zvěře postřelené kulovnicema kterou ročně dohledám se psem ..a některé by byli opravdu dost drsné,šíp rozhodně nezpůsobí takové tříštivé zlomeniny a šok!!Lovecký hrot který projde pouze svalovinou,nezpůsobí dlouhodobé trápení a hojení je velmi rychlé.Pokud ovšem zasáhne vnitřní orgány,tak je to stejné,jako u kulovnice,zvěř ovšem lépe barví a neodbíhá daleko,většinou neví co se stalo.
Před týdnem jsem se vrátil z ciziny,kde jsem ulovil lukem prase přes 200 kg a neodběhlo dál jak 30m !!!Po ráně poodběhlo a jistilo..,po dalších 10m začlo vrávorat a spadlo.Žádný stres z výstřelu..,žádné podlitiny a hrot se zastavil na škáře z druhé strany.Luk měl napínací sílu 62 lbs a 29 " nátah.
Osobně bych se nebál lov lukem u nás povolit..,prozatím v oborách a za podmínek jaké jsou již v běhu na Slovensku nebo Maďarsku.Myslím že majitelé obor by toto přivítali..,neboť by došlo k přílivu lovcú a tím i prostředkú.
Odpovědět