Lov klasickým lukem

Kuše, luky, praky a jiné
Odpovědět
Zbrojovák
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1627
Registrován: pon 21.3.2011, 7:19
Bydliště: Morava

Re: Lov klasickým lukem

Příspěvek od Zbrojovák »

Ano, ale ne na střelnici ale třeba z větve, že sedu, kleku atd. A taky ho trefit do těch 20m. Jakmile jsem přešel na 40lb rychlejší luk, okamžitě problémy s odhadem kam ten hrot umístit, ruku v ruce s natažením nulové vzdálenosti. Gap se prostě zvětšil jak se natáhla bal. Křivka. A to kotvím 3prsty pod. S dvěma pod se zvětší násobně. Což mi právě nejde do hlavy, proč tedy střílet vůbec u výkonných luků do cca těch max 25m loveckých, s dvěma prsty pod. Nějak automaticky mě to mavedlo na 3pod a dnes mám nulovou dálku těch 22...23m kdy mám hrot na cíli a to tahám 35lbs. Jasné ale je zě lovecké šípy budou muset být těžší, než mé současné terčové. Pak by to s tím 50lb mělo jít 25m nulová dálka, s mým natahem a 3prsty pod, lovecký i šípy což mi vyhovuje bohatě.
Mauser 98(Tymney/ERA) 9,3x62, Z.Diavari 3-9x42+ Vulcan v5= 720m/s
Ratte
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 170
Registrován: stř 10.4.2019, 20:36

Re: Lov klasickým lukem

Příspěvek od Ratte »

Ona ta balistická křivka je i na dvacet metrů něco s čím se musí počítat, vzhledem k váze šípů. Já na lov používám šípy těžké 620grn a i když má můj luk 60 lbs tak i tam je ta křivka dost výrazná, ale dá se s tím fungovat.

Šílený ale bylo když jsem lovil žirafu. Jestli si dobře pamatuju, tak jsem si na to dělal šípy s váhou přes 900 grn. To byla panečku křivka. V praxi je takový šíp vůbec problém postavit z dostupných komponent.
Climber
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 168
Registrován: pát 07.8.2009, 11:12
Bydliště: Praha 9, Újezd nad Lesy

Re: Lov klasickým lukem

Příspěvek od Climber »

No vidíš, a já zase když jsem začínal, tak jsem bez nějakého velkého přemýšlení začal tahat dva prsty pod a jeden nad a už jsem na to tak zvyklý, že už si to jinak ani neumím představit. Ohledně míření, já to prostě mám tak, že natáhnu, zakotvím a v hlavě si jakoby srovnám "osu/dráhu" šípu a oka s střílím (to rovnání je řekněme intuitivní, nezkoumám gap ani nic podobného).
Sauer 202 Stutzen 308 W, Zeiss Victory Varipoint 2,5-10x50, Patterdale terrier
Zbrojovák
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1627
Registrován: pon 21.3.2011, 7:19
Bydliště: Morava

Re: Lov klasickým lukem

Příspěvek od Zbrojovák »

Zajímavé.
No, je mi jasné že tak nějak na těžší zvěř, bych asi měl chtít těžší šíp... ale z hlediska fyziky základní školy - nezískám vyšší dopadovou energii, pouze vyšší hybnost, protože rychlost je v kvadrátu. To by neplatilo leda při srovnání průniku s jiným, větším hrotem, který bude klást při průchodu vyšší odpor za benefit rozsáhlejších zranění. Co jsem ale načetl, dvojbřitý hrot klasického tvaru šíře 1" délka 2" je v podstatě univerzální věc na vše současné suchozemské na zeměkouli. Lovil tak úspěšně H.Hill, celou Afriku, z l.bow 80Lbs a to s poměrně netypicky krátkým nátahem, luk nedotahoval, přední ruka pokrčená, o khatru určitě nešlo, jak jsem koukal na dobová videa - nebo určitě ne o plnou.
Vím že paltí přepočet min.7grs šípu na 1lb nátahu, tak aby luk výrazně netrpěl a nebyl nadmíru hlučný, ale proč se nedržet tedy těch nižších hodnot nutné váhy za benefit vyšší rychlosti a plošší bal. křivky, (zřejmě) vyšší dopadové energie (ovšem nižší hybnosti).

něco o něm viz zde http://luky.arni.cz/cz/co-ja-na-to/howa ... zivotopis/

Včera jsem zkoušel čistě instinktivní střelbu prvně, prostě po zakotvení ihned vypustit, nevnímat polohu hrotu, jen cíl. Na nějakých 12m. A celkem to šlo. Je tam mnohem méně času, na vše. Střelba to velmi zábavná a umět to (krabici od mlíka na ležáka od nuly do 20-25ti metrů každým šípem), musí to být čistá radost a naprostá svoboda. :wink:
všechny ostatní styly se jeví pak trochu fádně...
pokud jsem to srovnal ze zajímavosti ihned s klasikou co střílím (o co se snažím zatím spíše), spl.vision, rozptyl se stáhl asi na polovinu.
Mauser 98(Tymney/ERA) 9,3x62, Z.Diavari 3-9x42+ Vulcan v5= 720m/s
miso243
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 168
Registrován: úte 12.1.2010, 18:10

Re: Lov klasickým lukem

Příspěvek od miso243 »

Skúšal som kolimátor na Hoyt Dorado. Použil som čínsky kolimátor so svetelným vláknom a čínsku montáž na luk s weaver lištou. Vyrobil som novú lištu na kolimátor a poďho skúšať. Funkčné ale pre mňa nulový prínos. Vychádzalo mi totiž pre mňa neprirodzené kotvenie 2 pod niekde pod sánkou a nedokázal som si na to zvyknúť. Normálne používam 3 pod s ukazovákom v kútiku a palcom pod lícnou kosťou.
Veľmi ma ale prekvapili čínske hroty kopírujúce Zwickey Eskilite. Sú síce 150 gr proti 135 ale brusenie čepielok je na inej úrovni. Zwickey vypadajú ako by ich brúsil diletant ručne pomocou malej karbobrúsky. Proste nerovnaký uhol a ponechaná brutálna ihla, z krabice nepoužiteľné. Úsmevne pôsobí upozornenie na balení na extrémnu ostrosť. Čínske čistý rovnomerný výbrus zjavne strojový.
Ratte
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 170
Registrován: stř 10.4.2019, 20:36

Re: Lov klasickým lukem

Příspěvek od Ratte »

Zbrojovák

U mě je váha šípu determinována doporučením výrobce, který udává jako optimum 10grn na libru, ovšem těžké šípy jsou při lovu obecně preferovány. Lepší penetrace. kolega Honza o tom svého času napsal podrobně, viz :
http://www.bowhunter.cz/technika1/pokro ... -sipy.html

Ovšem pokud se bavíme o zvěři měkké na ránu, jako třeba impala nebo whitetail, tak je to v podstatě jedno a spousta lidí zde preferuje co nejlehčí šípy.

s těma hrotama je to obecně tak, že čím větší hrot tím větší zranění ale současně menší penetrace. Mě se nejvíce osvědčil hrot Rage Xtreme 2,6" od drobné zvěře až po pakoně, v kladce 65lbs i v tradičním luku 60lbs. zde je vidět co to dokáže http://bowhunter.cz/images/moje/Clanky/Afrika/1/4.jpg

jen u žirafy jsem byl nucen sáhnout po fixech1.25" - hrozně tlustá kůže.
Climber
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 168
Registrován: pát 07.8.2009, 11:12
Bydliště: Praha 9, Újezd nad Lesy

Re: Lov klasickým lukem

Příspěvek od Climber »

Hmmmm, tradiční luk 60 lb, to už je co tahat.....
Sauer 202 Stutzen 308 W, Zeiss Victory Varipoint 2,5-10x50, Patterdale terrier
Zbrojovák
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1627
Registrován: pon 21.3.2011, 7:19
Bydliště: Morava

Re: Lov klasickým lukem

Příspěvek od Zbrojovák »

Nooo to jo, teď tahám ze svého Redmana 40lbs, tak 34lbs podle siloměru... Zítra kolega z klubu, donese na vyzkoušení 55lbs reflex, tak jsem zvědav. S těmi 34lbs už dokážu tu 1h tréningu celkem konzistentně střílet. Tak alespoň uvidím jak na tom jsem. Pro zkoušky IBEP je min. 50lb luk co jsem četl.
Mauser 98(Tymney/ERA) 9,3x62, Z.Diavari 3-9x42+ Vulcan v5= 720m/s
Ratte
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 170
Registrován: stř 10.4.2019, 20:36

Re: Lov klasickým lukem

Příspěvek od Ratte »

dá se na to zvyknout, ale na dlouhotrvající trénink to zrovna není. Řeším to tak, že mám dva tradiční luky, stejná značka, stejný model, ale jeden mám v 47# a druhý v té 60#

IBEP má opravdu minimum 50#, ovšem s ohledem na lovený druh se v mnoha zemích často směrnicí upravuje minimální síla, která je mnohdy podstatně vyšší.
Climber
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 168
Registrován: pát 07.8.2009, 11:12
Bydliště: Praha 9, Újezd nad Lesy

Re: Lov klasickým lukem

Příspěvek od Climber »

Souhlas, ono je velký rozdíl vystřelit 5 šípů a nebo střílet na turnaji celý den. Turnaje absolvuji se svým 45lb Cháronem od Arniho. To se dá. Na turnaji se vystřelí tak počítám cca 200 šípů určitě, ale je to za celý den.
Sauer 202 Stutzen 308 W, Zeiss Victory Varipoint 2,5-10x50, Patterdale terrier
Zbrojovák
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1627
Registrován: pon 21.3.2011, 7:19
Bydliště: Morava

Re: Lov klasickým lukem

Příspěvek od Zbrojovák »

No tak 50lb je Teda maso, dal jsem 25sipu max a pak jsem si doslova lebedil se svým lukem, který mi přišel 2měsíce zpátky jako síla docela.... Budu muset urazit ještě dlouhou cestu
☺️
Mauser 98(Tymney/ERA) 9,3x62, Z.Diavari 3-9x42+ Vulcan v5= 720m/s
Ratte
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 170
Registrován: stř 10.4.2019, 20:36

Re: Lov klasickým lukem

Příspěvek od Ratte »

Je více možností jak si osvojit silnější nátah. Jedna cesta, kterou využívám já, jsou ty dvě libráže jinak stejného luku. Další způsob je zvýšení frekvence na úkor množství. - kupříkladu vystřelím třeba pouze 30 šípů, ale dvakrát denně každý den. Je to náročné na vůli, ale taky to funguje.
Jde o to, že pokud člověk začne mít stran střelby dost, tak má tendenci strhávat. Čím víc to nejde, tím víc to protahuje a tím víc se u toho kroutí a tím víc si rozhazuje techniku. Pro drtivou většinu střelců je to cesta do pekel, leda že za ním někdo stojí a rovná ho.

Otázka je čeho chce člověk dosáhnout. Osobně si myslím (a je to opravdu jen můj názor) , že sportovní a lovecká tužba není úplně kompatibilní a obojí vyžaduje specifický přístup, pokud člověk chce dosáhnout určité úrovně. Laděním postoje s 40# warthoga nezabije, ale střelba z treestandu z 60# zase nevyhrává turnaje.
miso243
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 168
Registrován: úte 12.1.2010, 18:10

Re: Lov klasickým lukem

Příspěvek od miso243 »

Zbrojovák tu spomínal kontrolu dĺžky náťahu. Na videách som si všimol, že Clay Hayes používa klapačku montovanú na rameno a tetivu. Našiel som aj nejaké návody ako utlmiť jej zvuk až na úroveň len vnímania vibrácií v tetive. Máte s jej požitím niekto skúsenosti?
Zbrojovák
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1627
Registrován: pon 21.3.2011, 7:19
Bydliště: Morava

Re: Lov klasickým lukem

Příspěvek od Zbrojovák »

Ratte píše: stř 25.9.2019, 20:28 Otázka je čeho chce člověk dosáhnout. Osobně si myslím (a je to opravdu jen můj názor) , že sportovní a lovecká tužba není úplně kompatibilní a obojí vyžaduje specifický přístup, pokud člověk chce dosáhnout určité úrovně. Laděním postoje s 40# warthoga nezabije, ale střelba z treestandu z 60# zase nevyhrává turnaje.
No, díky za tip, 30 šípů 2x denně, to je trochu problém, nemá li člověk zrovna zahradu a není li časově více svým pánem a je limitován prací klasicky 8h šichta. :?
a i disciplína jistě, je třeba určitě veliká.

No dnes je mi jasné že budu muset před nákupem 50ky prostě začít nějak cvičit specielně ty zádové partie, které je třeba. Četl jsem Kisika, půjčil mi ho trenér, je tam zmíněno více postupů a to udržet nátah 30s, minuta pauza, zase 30s, minuta pauza atd. třeba 20minut cvičení až, vrcholově to zvládají mnohem déle, navíc cvičí s přidanou gumou navíc... ale to jsou olympionici 50lb luk + 15lb guma... :?

já si myslím že to chce prostě jen střílet a střílet intenzivně, denně min 15-20minut, víkendy jít střílet do terénu na 3d či jiné cíle pro radost třeba atd. a i ten 50lb luk by se časem dal zvládnout určitě. Kdysi se přece střílelo z daleko větších libráží běžně, ale tam už nešlo jistě o zábavu, ale prostě práci (armádní lukostřelci).

osobně si myslím že je mnohem lepší (evropská zvěř) zásah vypracovat a trefit přesně s 30-40lb lukem, než něco trefit někam mimo vitální zónu s 50kou nebo +50kou...
ale zákon je zákon... a těch 50lb si nikdo z prstu nevycucal jako minimum.
Arni na svých stránkách zmiňuje, že střelba denodenní s 50kou už od určitého věku není možná tak, aby se udržela forma nebo rostla, protože od určitého věku, klesá schopnost regenerace svalů, s tím nic nadělat nejde a proto si postavil speciál původně pro sebe (black opium), kde z něj dostává více a tím mohl snížit libráž, nulový bod mu zůstal na 50m (jeden prst nad tětivou).

Trenér mi radil, že určitě není dobré přecházet na těžší luk dříve, než je na to postavený tělesný fond, je natrénováno. Jinak řečeno, když se chce jít na vyšší libráž, je třeba se současným lukem střílet tak, že se přetáhne o dva cm, např. podrží 5-10s, teprve usadí a vystřelí. takto se střílí každý výstřel kdy po určité době, je tělo připraveno začít "normální" běžný tréning s těžším lukem.

Mi pomohlo při přechodu na 40lb luk, střílet ze začátku 5 šípů v toulci max. pak jít k terči vytáhnout šípy, kdyby bylo nejhůře i 3 šípy v toulci, ke konci, tak aby to záda stihala a netrpěla technika.

z té 50ky mi stačilo 24šípů po 6ti v toulci na 30m a měl jsem dost - určitě bych začal třeba s jedním a dostal se až k šesti postupně, člověk se sice nachodí, ale má jak ten tréning absolvovat, má si jak odpočnout v průběhu.
Mauser 98(Tymney/ERA) 9,3x62, Z.Diavari 3-9x42+ Vulcan v5= 720m/s
Zbrojovák
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1627
Registrován: pon 21.3.2011, 7:19
Bydliště: Morava

Re: Lov klasickým lukem

Příspěvek od Zbrojovák »

miso243 píše: čtv 26.9.2019, 7:30 Zbrojovák tu spomínal kontrolu dĺžky náťahu. Na videách som si všimol, že Clay Hayes používa klapačku montovanú na rameno a tetivu. Našiel som aj nejaké návody ako utlmiť jej zvuk až na úroveň len vnímania vibrácií v tetive. Máte s jej požitím niekto skúsenosti?
nejsem žádný praktik sice ještě, na YT jsem ty klapačky viděl... dokonce si to dávají na primitive bow i... což mi hlava nebere. Možná by to bylo vhodné pro začátečníka aby si zažil délku nátahu... ale prakticky to není třeba, vše je o tréningu

a dokážu si představit, že bez dálkoměru udělám mnohem větší chybu chybným odhadem vzdálenosti, než délkou nátahu.

ale určitě je to pomůcka co zpřesňuje střelbu o tom žádná... historicky jsem ji ale nikde nedohledal, neřešila se, určitě ne masově

pokud začnu lovit tak z treestandu na předem nastřílenou vzdálenost (vzdálenosti) a až bych někdy začal třeba šoulat - což může být s lukem teda fakt psina :D v uvozovkách... tak už budu muset být tak vystřílený z 3D v terénu a v odhadech, polohách - že už prakticky nebude třeba a ten provaz a hluk klapačky by mi už jen vadil... ale to je jen můj názor a přístup, ne dogma
Mauser 98(Tymney/ERA) 9,3x62, Z.Diavari 3-9x42+ Vulcan v5= 720m/s
Odpovědět