Lov chladnými zbraněmi

Kuše, luky, praky a jiné
kabát
Zkušený diskutér
Příspěvky: 600
Registrován: úte 01.12.2009, 19:11

Re: Lov chladnymi zbranemi ...

Příspěvek od kabát »

Tak já si třeba myslím, že lov lukem nebo kuší by neměl v honitbě provádět nikdo jiný než myslivec, který se k tomu dopracoval, že to zvládne. Zná zvěř, honitbu, všechno kolem. Pro mě by to byla nová výzva, v honitbě kde běžně lovím a starám se, už mi lov na srnčí zvěř přijde tak primitivní, že se jí moc nevěnuju. Udělat odlov 3 kusů je hračka.
Proto chodím a vybírám si toho nejslabšího ročka, nejstarší srnu nebo tu co dává slabé srnčata opakovaně, srnce zpátečníka nebo raritu. Už léta nelovím na potkání, i když pokud potkám kus vyloženě odstřelový, není co řešit. Flintu nosím na škodnou, podstrojuju na černou,vysokou, a protože se u nás vyskytuje zřídka ulovím jen občas.
I tak jsem několik kusů vysoké ulovil na vzdálenost do 30. metrů.
Není pro mě problém kus dohledat, baví mě chovat a cvičit psa, i když nejde se mnou, jsem doma a zpátky v lese na nástřelu maximálně do půl hodiny.
Tak to je moje představa o myslivosti, být v honitbě třeba 5 x týdně, z části na svých loukách, ve svém lese, na procházkách se psem každý den po práci.
Zkuste mi vysvětlit, proč nemůžu lovit lukem?

A pokud si někdo myslí že pří střelbě na naháňce dochází k co nejrychlejšímu usmrcení zvěře , tak ty bych já zakázal jako první.
Poplatkové naháňky a vypouštěná drobná zvěř, je ta největší ubohost, kterou jsem v naší krásné zemi zažil.To jsou jatka na živé tvory, z velké části pro zbohatlíky, kteří si zvěř v životě nevychovali.

Co se týká toho že bych chtěl při lovu dát zvěři šanci - buď ten kus chci ulovit a ne mu dávat šanci nebo ho ulovit nechci a tím je pro mě tabu.
VOK - HB - 223 Rem - 6,5 x 55 SE - 7 x 65 R - 308 Win - 9,3 x 74 R -
Uživatelský avatar
Sitka
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 169
Registrován: sob 04.12.2010, 21:15
Bydliště: Ostrov Vancouver

Re: Lov chladnymi zbranemi ...

Příspěvek od Sitka »

Nikdy jsem nevystrelil na zver se strelne zbrane. Ja osobne bych nelovil nicim jinym nez lukem. Pro me je to cesta. Nekdo to pochopi, nekdo ne. Mam hodne pratel kteri jsou myslivci, hajni a obornici, moznosti lovit puskou bych mel vice nez dost, ale ja nechci. Jsem lovec, ne myslivec. Myslenka myslivosti je mi simpaticka, ale co jsem videl je vetsinou teto myslence na hony vzdalene. Lov lukem je sportovni disciplina, ja osobne si myslim, ze provozovat myslivost s lukem v tom pravem slova smyslu nejde. Nicmene si myslim, ze by lov mel byt touto zbrani povolen. Kusi bych nepovolil. Museli by byt dane pravidla o sile luku, vaze sipu, hroty atd. Myslim, ze ani nejaka praxe na zavodech 3D by veci neuskodila. Kazdy kdo by chtel lukem lovit, by mel mit zaroven myslivecke zkousky. Jak se potom bude v reviru ke zveri chovat, je uz otazka charakteru te ci one osoby. Pokud je myslivec nebo lovec dobytek bez ucty k prirode, pak je asi jedno jakou zbran ma prave v ruce.
Jinak na Yukonu 95% lidi lovi na maso, ne na trofej. Opravdu velke trofeje se casto nechavaji na miste na pospas mysim.
Lukem tady lovi par lidi, ani ne tak na maso, nebo trofej a pro lov jako takovy.
Lov lukem je podle meho nazoru zivotni postoj. S lukem se lepe pozna priroda, protoze musis vsemu venovat vice casu a pozornosti. Osobne nemam nic proti lovu puskou, kazdy preferuje neco jineho a nikdo nema pravo ho za to kritizovat.
vhool

Re: Lov chladnymi zbranemi ...

Příspěvek od vhool »

to sitka: pro mne velie sympaticky prispevek pane kolego a v takovem to pojeti je mi to i velice blizke ... i kdyz o lovu lukem nemam ani paru :wink:
Uživatelský avatar
Sitka
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 169
Registrován: sob 04.12.2010, 21:15
Bydliště: Ostrov Vancouver

Re: Lov chladnymi zbranemi ...

Příspěvek od Sitka »

Nikdy neni pozde zacit :wink:
vhool

Re: Lov chladnymi zbranemi ...

Příspěvek od vhool »

to sitka: to jiste neni ale lukostrelba jako sport me prilis netahne ac mam lukostrelnici temer za barakem,proste me to nenadchlo a me sportovni vyziti je jinde,co se tyka lovu tak uz jsem zde psal ze lovim z jinych pohnutek nez je sebeprekonavani,adrenalin soutezivost ci snaha prelstit zver nebo cokoliv co ma blize ke sportu,lov je pro mne pouze soucasti vykonu prava myslivosti jak uz jsem tu nekde popsal v tomhle tematu a proto zustanu verny palne zbrani :wink:
Uživatelský avatar
Sitka
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 169
Registrován: sob 04.12.2010, 21:15
Bydliště: Ostrov Vancouver

Re: Lov chladnymi zbranemi ...

Příspěvek od Sitka »

Chapu. Kazdy ma pravo volby a je hoden lidi ktere to k lukostrelbe netahne. Kazdy clovek je jiny. Je to na osobni volbe kazdeho jedince. Ja nemam lukostrelbu a lov lukem jako nutnost si dokazovat ze na to mam. Pro me je to cesta nic vic, nic min.
Pokud se musis dostat ke zveri hodne blizko, musis ji zaroven i bliz poznat, jeji chovani a zvyky, to me bavi. Lovim malo, mam mnohem radeji cas, ketry stravim v prirode, nez lov samotny. Samozrejme mam rad i lov.
Uživatelský avatar
Mathews
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 255
Registrován: úte 09.2.2010, 12:21

Re: Lov chladnymi zbranemi ...

Příspěvek od Mathews »

To whool: Asi jsem svůj příspěvek nenapsal srozumitelně. :(
Do ciziny jezdím za kamarádama,tudíž za lov neplatím..,pouze náklady na cestu.A lov lukem je spíš z pragmatičtějšího hlediska.Po výstřelu lukem,třeba na škodnou sedíte v klidu dál a do 5 minut vám mohou přijít divočáci.Pokud větší adrenalin a intenzivnější prožitek z lovu = SPORT.Tak ano jsem sportovec.
Jinak 80% výstřelú z kulové zbraně absolvuji při dohledávkách, a to mohu říci ,že je k tomu sportu nejblíže.Kdo neabsolvoval několikakilometrovou dohledávku ostružinama,houštinama,a převýšením několik set metrú,tak neví co to je opravdu sportovní výkon při lovu :wink:
Jinak se Sitkou souhlasím,raději budu v revíru s dobrým lovcem,než s hňupem,který se vydává za myslivce,aniž by věděl od čeho je toto slovo odvozeno.
Pokud by se lov lukem u nás povolil,tak vím zcela jistě že kulovou zbraň budu používat dál,minimálně při dohledávce, je to stále nejbezpečnější.Mám pouze jednoho psa,a ten do kontaktu se zvěří nejde,poue ji drží a hlásí.Takže nějaký oštěp nepřichází v úvahu a lukem by to bylo v houštině,nebo kukuřici zahrávání si s vlastním zdravím.
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Lov chladnymi zbranemi ...

Příspěvek od dalas »

Mathews píše: Jinak se Sitkou souhlasím,raději budu v revíru s dobrým lovcem,než s hňupem,který se vydává za myslivce,aniž by věděl od čeho je toto slovo odvozeno.


trochu OT. Myslivec není od slova myslet! Je převzato z polštiny, kde myśliwy znamená lovec. Snad proto jsou i mezi myslivci nemyslící blbci. :)
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Uživatelský avatar
Mathews
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 255
Registrován: úte 09.2.2010, 12:21

Re: Lov chladnymi zbranemi ...

Příspěvek od Mathews »

To Sitka:
Píšeš,že nikdy palnou zbraň.Tak doporučuji nelovit medvědy :wink: Dohledávat medvěda, pouze s lukem v ruce se doporučuje pouze bezdětným lidem se sebevražednými sklony. :D To bych řekl i u dohledávek divočákú nad 50 kg..
Uživatelský avatar
Mathews
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 255
Registrován: úte 09.2.2010, 12:21

Re: Lov chladnymi zbranemi ...

Příspěvek od Mathews »

Polsky umím tak jako Česky a je to i v Polštině myslet !!
Jinak na škole jsem dělal ročníkovou práci o myslivosti v Polsku,bydlím 15 km od hranice a náš revír má 50% hranice z Polskem.
Tudíž se sousedy spolupracujeme.
vhool

Re: Lov chladnymi zbranemi ...

Příspěvek od vhool »

Mathews píše:To whool: ... absolvuji při dohledávkách, a to mohu říci ,že je k tomu sportu nejblíže.Kdo neabsolvoval několikakilometrovou dohledávku ostružinama,houštinama,a převýšením několik set metrú,tak neví co to je opravdu sportovní výkon při lovu :wink: ...
jen k tomuto pro ujasneni,to ze tvrdim ze jde o sport neni z duvodu fyzickych vykonu ale prave proto ze to prinasi dotycnemu uspokojeni ze zvitezil a zver prelstil a ulovil.to nemyslim nijak zle a pokud jsi v tomto smeru sportovni lovec tak nic proti tomu pokud zver lovis eticky a dodrzujes zasady chovu :wink:
Uživatelský avatar
Mathews
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 255
Registrován: úte 09.2.2010, 12:21

Re: Lov chladnymi zbranemi ...

Příspěvek od Mathews »

Jo v tom jsem tě pochopil..,ten vnitřní pocit co myslíš mám právě při dohledávce.To, že u toho občas vypustím duši je věc druhá.
kasari
Moderátor
Příspěvky: 1003
Registrován: sob 18.7.2009, 15:07

Re: Lov chladnymi zbranemi ...

Příspěvek od kasari »

dalas píše:Mathews píše: Jinak se Sitkou souhlasím,raději budu v revíru s dobrým lovcem,než s hňupem,který se vydává za myslivce,aniž by věděl od čeho je toto slovo odvozeno.


trochu OT. Myslivec není od slova myslet! Je převzato z polštiny, kde myśliwy znamená lovec. Snad proto jsou i mezi myslivci nemyslící blbci. :)
Tohle OT se už někde probíralo. A už tam jsem vysvětloval, že ani v polštině, ani v češtině to nemá nic společnýho s obecným výrazem myslet. Je potřeba si uvědomit, že slovo vzniklo ve středověku a znamenalo toho, kdo vymyslí a povede lov... :wink:
Ulkomaalainen...
kabát
Zkušený diskutér
Příspěvky: 600
Registrován: úte 01.12.2009, 19:11

Re: Lov chladnymi zbranemi ...

Příspěvek od kabát »

Tak pokud by mě bavilo prodírat se houštím, ostružiním a packat přes vývraty, stačí být třeba vášnivým houbařem.
Není k tomu potřeba zabíjet a mrzačit zvěř.

Loveckého psa vlastním vzhledem k tomu, že nemůžu strpět lidi, kteří postřelí zvěř a nemají na to ji dohledat.
Nesnesl jsem ten pocit u sebe a nesnáším ho u nikoho kdo střelí a nedohledá. A je mi jedno jestli dohledávám srnče, sele nebo medailového jelena. Jde mi o zmařený život bez užitku.

Takže mě nic neříká sportovní střelba na zvěř. To si prskejte do terče a poměřujte si výsledky čím chcete, střílejte na blízko, na dálku, kulí i brokem, kuší i lukem.

Zabíjení jen pro chlubení o bodech, kusech , vzdálenosti, to je marnost nad marnost.
VOK - HB - 223 Rem - 6,5 x 55 SE - 7 x 65 R - 308 Win - 9,3 x 74 R -
RuStaff
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 456
Registrován: úte 09.11.2010, 14:07
Kontaktovat uživatele:

Re: Lov chladnymi zbranemi ...

Příspěvek od RuStaff »

chlapi sorry že se vracím k tématu "Lov chladnými zbraněmi" (i když ta "etická OT" jsou také zajímavá)
jsem neznalec - můžete sem jednou větou hodit, proč lukem ano, kuší ne?
6,5x55SE☝️❤️ 8)
Odpovědět