Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Vše o loveckém kulovém střelivu. Vaše zkušenosti a názory.
Odpovědět
bon
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 477
Registrován: úte 04.9.2007, 16:46
Bydliště: Vysočina

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od bon »

2suhl: pro lovecké použití se držíš podle mě moc nízko, protože jsi 30-06 degradoval na slabou 308W. Vyšel bych z manuálu Explosie, kde většina doporučených navážek pro 180gr střely se pohybuje okolo 53 gr S070 a šel bych po 0,5gr výš za sledování projevů tlaku a ideálně měření rychlostí.
Uživatelský avatar
kojot
Zkušený diskutér
Příspěvky: 860
Registrován: úte 04.9.2007, 7:03
Bydliště: okres Blansko

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od kojot »

suhl píše:Otázka je, čeho je ta 070 schopná.
Právě proto jsem šel znovu do SO62, neb S065 jsem za 4 měsíce nebyl schopen sehnat. S062 nemá sice nejlepší plnící hustotu, ale dá se s ním v pohodě rychlost u 30-06 a 180 gr. střely vyšvihnout přes 800 m/s a oproti SO70 vyhoří 100% (říkali v QL). Sice jsem se zařekl, že na reloading kašlu do doby, než bude na našem trhu k dostání Vihtavuori. Nicméně po řadě telefonátů a mailů jsem byt tento "Czech sci-fi dream" nucen odsunout do spodních částí hemisfér. Navíc mi to stejně nedalo při letmém pohledu na lis a tak jsem šel zase pro Lovex :shock: .

Dřívější laborace NBT jsem měl právě na S070 a v noci to dělalo z eFeSa pěknýho lišáka, proto jsem zvolil o něco rychleji hořící prach. A propos NBT mi nejlépe šlapal právě při Vo 800 m/s. O moc víc stejně z laufu 52 cm, vycucat nejde. Teď jsem NBT vyměnil za skoro o polovinu levnější Megu 185 gr, tak uvidíme..........
Kdo netermí s námi, termí proti nám
Uživatelský avatar
Durell
Zkušený diskutér
Příspěvky: 731
Registrován: stř 25.1.2012, 16:43
Bydliště: PB-SK

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od Durell »

Magneto je objednané zaplatené a malo by prísť budúci týždeň, čakam aj nábojnice, takže ako to dám dohromady budem robiť pokusy. Čo som čítal tak u magneta všetci vyzdvihujú jednoduchosť použitia a hlavne nastavenia ako aj presnosť merania.
Posun zásahu je podľa hlavne a kalibru - hrubé hlavne vykazovali menšie posuny a dokonca, bol zaznamenaný aj efekt zmenšenia rozptylu po namontovaní magneta ( to nieje pravidlo ).
Postupy popisovali rôzne - najprv presnost a potom rýchlosť - iný ho na šport montujú permanentne.


Volil som ho pre minimalizáciu rizika prestrelenia ako u optiky :( , nakoľko skúsenosti ešte nie sú valné prišlo mi jednoduchšie
kúpiť jedno magneto ako za čas novú optiku. :)

Rozmýšľal som aj zvýšiť počet nábojov pre návažku na 4 -rozptyl a potom 2 rýchlosť . Po výrobe várky nábojov nastrelenie a napr 5-10 rán pre kontrolu rýchlosti a konzistencie .

keď to bude hotové dám report.
SAUER 202- 9,3x62, Swarovski z6i 2-12x50, Blaser R8 PS 6,5x284 Norma , Zeiss VICTORY V8 1.8–14x50, CZ 550 - 6,5x284 Norma Nightforce SHV 5-20x56, Sig-sauer 2022 spc 9mm Luger, zeiss conquest hd 8 x 42,Leica Rangemaster - 1600 B CRF
Uživatelský avatar
suhl
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 206
Registrován: stř 29.5.2013, 11:21

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od suhl »

To Kojot: No tak pak dej vědět, jak ti ta Mega chodí, + do SZ nějakou laboraci. Dobře víš, jak jsem s ní byl při lovu spokojený. Mám ještě Hornady Interlock 190gr. BTSP, myslím, že Pufr ji také ládoval do 30-06 a byl s účinky na černou spokojený, ale asi pod něj zkusím sehnat něco ostřejšího, než S070, ten si nechám na nějaký plinking.
Steyr Mannlicher mod. M 8x57 JS
Steyr Mannlicher mod M 7x64
Mannlicher Schoenauer 8,2x56 MS
Uživatelský avatar
Durell
Zkušený diskutér
Příspěvky: 731
Registrován: stř 25.1.2012, 16:43
Bydliště: PB-SK

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od Durell »

Magnetospeed V3 dorazilo a už prebehlo prvé meranie.

Pred strielaním som si doma nastavil bajonet podložky som prichytil skrutkami ( v balení ) skontroloval lištou a pohľadom cez vývrt a všetko bolo OK. Toto všetko zabralo cca 15 min . Strielať som išiel u nás na to určené miesto - takže príchod a príprava na strelbu trvala 5 min a inštalácia V3 - 2 minutky. :D Bolo zamračené a hrmelo a už aj nejaká kvapka padla. Terč len tak na cca 85 m.

Prvá rana bez Magneta . potom 5 rán s malímy prestávkami . a jedna bez merania pre kontrolu. Terč mi pri asi 4 rane strhlo :( .

Výsledky merania - stiahnute z SD karty do kompu . Len pre poriadok.

9,3x62 SPEER HC 270 gr, OAL 82,5, RAMSHOT BG 61 gr , zapalka Federal LR No.210. Nábojnica GECO.
Test
Series, 1, Shots:, 5
Min, 725, Max, 738
Avg, 732 ,S-D, 5.3
ES , 13

Series,Shot,Speed
1, 1, 737, m/s
1, 2, 725, m/s
1, 3, 729, m/s
1, 4, 738, m/s
1, 5, 732, m/s

Pre objem nábojnice z QL bol výsledok výpočtu 732 m/s . Nakoľko som objem nábojníc meral a počítal som s hodnotou 4,710 QL udávalo V0 - 758 a P bolo 3928 bar. Laborácie čo som robil boli s vyššou návažkou a aj pocitovo boli silnejšie, ale znaky tlaku som nezaznamenal ani u jednej návažky.

Takže ak sa " spoľahnem " na moje merania QL udalo cca 3,5% vyššie hodnoty oproti nameranej V0.

Inak posun zásahu bol cca 5 cm smerom hore . Rozptyl nehodnotím lebo som nestrielal na presnosť a podmienky to ani neumožnovali ( poloha, náhlenie sa lebo išlo pršať ..... ) Fixacia na hlaveň uplne v pohode - všetko držalo ako má bez povolovania , alebo iných problémov. Stopy na bajonete po strelbe žiadne .

Zatial Veľká spokojnosť. :D :D :D
SAUER 202- 9,3x62, Swarovski z6i 2-12x50, Blaser R8 PS 6,5x284 Norma , Zeiss VICTORY V8 1.8–14x50, CZ 550 - 6,5x284 Norma Nightforce SHV 5-20x56, Sig-sauer 2022 spc 9mm Luger, zeiss conquest hd 8 x 42,Leica Rangemaster - 1600 B CRF
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od pufr »

Gratulujeme, ať slouží :)
Pokud by časem bylo nějaké srovnání s jiným měřičem, rádi se s ním taky seznámíme.
Pufr
Uživatelský avatar
Durell
Zkušený diskutér
Příspěvky: 731
Registrován: stř 25.1.2012, 16:43
Bydliště: PB-SK

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od Durell »

Niečo také chystáme s iným členom fora, bude V3 , optika a možno aj superchrono, ale nechcem predbiehať, ani slubovať.

Zavisí aj na iných .
SAUER 202- 9,3x62, Swarovski z6i 2-12x50, Blaser R8 PS 6,5x284 Norma , Zeiss VICTORY V8 1.8–14x50, CZ 550 - 6,5x284 Norma Nightforce SHV 5-20x56, Sig-sauer 2022 spc 9mm Luger, zeiss conquest hd 8 x 42,Leica Rangemaster - 1600 B CRF
sailormoon81
Častý návštěvník
Příspěvky: 80
Registrován: stř 01.2.2012, 9:00

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od sailormoon81 »

ahoj mám otázku. Môže sa mi meniť bod dopadu strely v závislosti od teploty/tlak až do takej miery aby to robilo 10-15-20 cm vertikálne. Bol som v tom, že mám pušku nastrelenú tak, že na 100m mi to ide tak 4-5cm nad zámerný bod a teda na 200 m tak 1cm pod a mal som to v hlave tak do 300 m. Strieľal som zatiaľ max do 200m. No ale naposledy som ulovil srnca čo bolo tak do 100m a viem že som ho bral vyššie už ani neviem prečo. Tak po výstrelel som si uvedomil že prečo som ho bral vyššie veď to nebolo ďaleko a že to isto išlo nad. Tak som bol aj trocha prekvapenýaj keď rád keď som ho našiel zasiahnutého presne v bode kde som mal kríž. No a potom šmolka tiež tak do 100 m. Mieril som za lopatku vertikálne aasi v strede tela a zasiahnutá bola nízko, strela chytila spodok srdca. Rátal som s tým že mala byť zasiahnutá skôr vyššie. Pritom strieľam myslím celkom slušne a bolo to strieľané z posedu zo dobrej polohy, zver v kľude. No tak som si šiel včera kontrolne vystreliť zo stojanu na 100 m, a strela dopadla asi 1 cm nad a 3,5 cm v pravo od stredu. Myslím že raaz sa mi to už posunulo ale to bolo smerom hore, tak som to klikol nadol. Keď som si flintu nastreľoval bolo vačšinou tak 10-15C. Najlepší sústrel som dosiahol 3cm 5 ranami. No a zostava cz550 lux, 308w,zeiss victory 3x12x56, montáž kvalitná oceľová na objednávku, strela H.interbond, 165 gr. 45,5 gr. Lovex ekvivalent 2520, oal 72.5mm. So zbraňou som nikde neklepol, a teraz neviem čo to mohlo spôsobiť či ten tlak/teplota lebo posledné dni tu bolo stále strašne sparno a teplo, alebo ten lovex + zmena teploty, alebo tá hlaveň cz? Montáž to určite nie je a ďalekohľad je tiež myslím kvalitný. čo myslíte?
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od pufr »

Pokud jsi nastřeloval při teplotě + 10 až 15°C s bodem dopadu + 4 až 5cm/100 m a pak jsi při kontrolní střelbě při +25°C zjistil +1cm a 3,5 cm vpravo není to s 99% pravděpodobností vlivem tlaku a teploty. Příčina bude jinde v systému zbraň-střelivo-montáž-zaměřovač. Příčina - příčiny takových malých změn se někdy obtížně diagnostikují, u CZ550 se mi například několikrát ukázalo jako celkem tristní důvod "cestování bodu dopadu střely" nestabilní uložení systému a hlavně ve dřevě + nedbalé dotažení systémových šroubů ...
Pokud ti zásadním způsobem vadí posun o cca 3 cm (což je samosebou vpořádku), pak spolehlivá cesta k dlouhodobé spokojenosti se zbraní střílející "na flek" je asi jedině "rozvážným a metodickým" postupem od jedné části výše uvedeného systému k druhé - střílet a střílet :? A nestřílet zásadně do terče jednu ránu, vždy nejméně tři, lépe pět, nejlépe 2x5, studenou ránu vždy za stejných podmínek, mezi ranami alespoň 2 minuty pauza ... pozor na olej ve vývrtu ...

Nebo to holt svěřit někomu, komu možná o něco dřív "docvakne", co tvé pušce chybí - co ten puškař, co to na zakázku kompletoval?
Pufr
sailormoon81
Častý návštěvník
Příspěvky: 80
Registrován: stř 01.2.2012, 9:00

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od sailormoon81 »

šróby su dotiahnuté aj na pažbe aj na ďalekohľade, na to si dávam bacha. Ako si to riešil s tým uložením hlavne?
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od pufr »

Jsme s tím zde OT, stručně - Přebrousit místa kontaktu hlavně s pažbou (plošný kontakt se zádlabem - obvykle na jedné straně v délce 5 až 10 cm - u zbraně lovecky používané cca 5 let a déle má podobu tmavého "zrcátka", zkontrolovat, zda je hlaveň volně. Pak epoxidový bedding - lůžko zadku a předku pouzdra závěru + 5 cm hlavně před pouzdrem závěru. Mým favoritem je Devcon plastic steel putty - má pevnost v tlaku 35 MPa, ale lze asi použít v podstatě jakýkoli trvanlivý epoxid s pevností v tlaku alespoň 10 MPa (nebo si někde po Evropě objednat origo Acraglass sadu :) ). Jako separátor používám ten nejtenčí PVC pytlík na pečivo z levného supermarketu - bývá takový "pružně elastický" :)

Pár rad k věci je třeba tady:
http://www.strelectvi.cz/forum/pazby-pr ... ght=beding
Pufr
Uživatelský avatar
kojot
Zkušený diskutér
Příspěvky: 860
Registrován: úte 04.9.2007, 7:03
Bydliště: okres Blansko

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od kojot »

pufr píše:... pozor na olej ve vývrtu ...
Pokud čistíš Balistolem, může být kámen úrazu zde. Pokud hlaveň po Balistolu nevytřu před střelbou lihem, není problém 2x větší rozptyl za předpokladu, že ji vytřu jen suchým tamponem.
Kdo netermí s námi, termí proti nám
Uživatelský avatar
Durell
Zkušený diskutér
Příspěvky: 731
Registrován: stř 25.1.2012, 16:43
Bydliště: PB-SK

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od Durell »

Tak čím čistiť ? daj typ na technologický postup. a konponenty.
SAUER 202- 9,3x62, Swarovski z6i 2-12x50, Blaser R8 PS 6,5x284 Norma , Zeiss VICTORY V8 1.8–14x50, CZ 550 - 6,5x284 Norma Nightforce SHV 5-20x56, Sig-sauer 2022 spc 9mm Luger, zeiss conquest hd 8 x 42,Leica Rangemaster - 1600 B CRF
poli
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 325
Registrován: pon 04.6.2012, 8:55

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od poli »

Já čistím pušku nejdřív nylonovým kartáčkem a Brunoxem, pak do čista protahuju namočenými hadříky v Robla solo a nakonec protáhnu do sucha lihem. Čistím co nejdřív po střílení a když není čas hned, tak nejdřív před uložením párkrát protáhnu hadem.
Uživatelský avatar
kojot
Zkušený diskutér
Příspěvky: 860
Registrován: úte 04.9.2007, 7:03
Bydliště: okres Blansko

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od kojot »

Nic složitého, ale maximálně OT. Stříknu Balistol no laufu a nylonovým kartáčkem protahuju dle libosti a pak nechám cca 1 Spartu laufem dolů odstát. Pak vše vytřu tamponem a pokud není 2-3 tympon čistý dle gusta, opakuju ještě jednou. Roblou čistím po více než 20 ranách. Podle mě je zbytečné to mydlit čpavkem po každé ráně. Po dokončení čistění vytřu čistým vytěrákem s naneseným Balistolem pro konzervaci. Před odchodem ven nakapu na konec hada líh a 2x protáhnu - je to rychlovka. Po návratu zase kápnu na vytěrák olej a nakonzervuju.

Zatím jsem to zaznamenal u .243W, u 30-06 jsem to ještě nezkoušel. Bylo mi maximálně divný, že se rapidně zlepšil soustřel od 5-6 rány. Tak jsem zkoušel, až jsem dospěl k závěru.
Kdo netermí s námi, termí proti nám
Odpovědět