8x57 JS

Vše o loveckém kulovém střelivu. Vaše zkušenosti a názory.
Odpovědět
Lumberjack1

Re: 8x57 JS

Příspěvek od Lumberjack1 »

no me treba vulkan z moji 8x64 lital pod pul moa a to tam bylo stoupani 12" 8) ... ovsem na zver fugoval jak srapnel a vysoka i tak odbehla i pul kilaku po komorovy rane takze spis nefungoval
František Fořt
Věčnej rejpal ;-)
Příspěvky: 662
Registrován: pon 09.10.2006, 11:25

Re: 8x57 JS

Příspěvek od František Fořt »

No, jenže ty jsi měl (asi) i delší hlaveň, než 600 mm, což může dělat velký rozdíl. Ale níže jsi psal, že jsi měl 10 palců? Tak nevím.

No, je to jedno. A ten Vulkan měl zřejmě už moc velkou rychlost a choval se jinak. Jak jsem psal výše, mě v 8x57 IS funguje Vulkan super. Během víkendu jsem střelil 2 prasata a obě rány nebyly vzhledem ke špatnému světlu ideální a v obou případech Vulkan střelce "podržel". V jednom případě sele na fleku s ranou na krční tepny (ač jsem tam nemířil), což mě překvapilo a ve druhém případě rána na poslední žebro a výstřel měkotou, kdy se ucpal výstřel, a tudíž bez barvy. Stejně bylo prase cca 30 m, byť v houštině. To považuju za spolehlivý výkon a už jsem celkem zažil taky situace, kdy jsi si jistý dobrou ranou, barva nikde a prase hledáš se psem a rostoucími pochybami. Když ho najdeš, tak má ránu správně a stejně zdrhne kus a bez barvy. Taková patrona mě nebaví.

U Vulkanu registruju celkem znatelný hydrodynamický efekt, zřejmě navozený tou dutinou. I při té zadní ráně, jsou plíce stejně s hematomy a často se pajšl jenom vylije. Jiné patrony, hlavně mnou dlouhodobě používaný PPU tohle nedělá.

S Vulkánem teď během 4 ran končím, páč došly, a opět nastoupí do služby PPU ve vlastní laboraci, popř. tovární, kterých mi z dřívějších dob doma leží hromady.

U fabrického Vulkanu jsem kromě jiného docela oceňoval velmi měkkou a příjemnou ránu.
Jiří K.
Zkušený diskutér
Příspěvky: 718
Registrován: čtv 17.1.2008, 6:55
Bydliště: Ostrava

Re: 8x57 JS

Příspěvek od Jiří K. »

Stoupání u moji CZ 550 Lux je 240 mm měřeno i kontaktována CZUB.
Problémy s přesnosti vůbec nemám, většina nástřelek se pohybuje do 3 cm opsané kružnice na 100 m. Zatím nejlíp mi z toho chodí Norma Alaska do 2 cm, Vulkán je na tom trochu hůř.
Za poslední 2 roky jsem nastřeloval další dvě CZ 550 FS v ráži 8x57 JS a obě v pohodě střílely moa a to jsem je dotyčným nastřeloval na SB SPCE nebo Geco TM.
Ještě taková poznámka pro otestování swenk montáže jsem si zakoupil balení SB SPCE. A musím uznat, že se ve Vlašimi dobře vyspali nejhorší nástřelka 25 mm, nejlepší 21 mm. O proti Alaskám to šlo o 2 cm dolů a 1 cm doleva.
Od kolegy mám informace, že ty poslední serie se tak netříští a to ani na krátko. Dvě střely vyjmuté s černé jsem již viděl a vždy perfektní hříbek. Jednou kus střelený naostro, podruhé přes kýty ze zásahem dlouhých kostí. Snad se ve Vlašimi blýská na lepší časy.
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: 8x57 JS

Příspěvek od pufr »

2Jiří - A plášť těch "posledních" S&B byl tombakový nebo ještě ocelový?
Pufr
Jiří K.
Zkušený diskutér
Příspěvky: 718
Registrován: čtv 17.1.2008, 6:55
Bydliště: Ostrava

Re: 8x57 JS

Příspěvek od Jiří K. »

Já mám ocel a zkoušel jsem jen na střelnici.
Co má kolega zjistím a dám vědět.
Uživatelský avatar
lovec
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2033
Registrován: pon 25.9.2006, 16:07
Bydliště: SK

Re: 8x57 JS

Příspěvek od lovec »

Hornady ma novinku v kal. 8mm - Hornady SST 170gr. (11,0g), BC= 0.445
Zaujimava alternativa nielen pre slabsie osmickove kalibre, ak je potreba ulovit zver na dlhsiu vzdialenost. Velmi slusny BC a dobra deformacia strely davaju priaznive predpoklady pre uspesny lov.

Obrázek
9,3x62mm, .338 Remington Ultra Magnum, .300 Winchester Magnum, 7mm-08 Remington, .270 Winchester, .260 Remington, 6,5x47mm Lapua, 6mm Norma BR, .44 Magnum, 9mm Luger, 16/70, .22 LR
Every Shot Counts
Pavel.x
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 205
Registrován: stř 18.7.2007, 11:00

Re: 8x57 JS

Příspěvek od Pavel.x »

Chtěl bych se zeptat jak v 8x57js funguje Nosler Partition 12,96g od SaB na černou?? Máte někdo zkušenosti a poznatky??

Díky
František Fořt
Věčnej rejpal ;-)
Příspěvky: 662
Registrován: pon 09.10.2006, 11:25

Re: 8x57 JS

Příspěvek od František Fořt »

Těch poznatků je s tím NP od SaB celkem málo, přestože to na trhu už nějakou dobu je.

Nejlepší bude si krabku koupit a zkusit, ta cena není tak hrozná, jako ID nebo EVO od RWS, které oba už přeskočily cenu 80 kč za ks............
Sam60
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 128
Registrován: stř 12.6.2013, 6:35

Re: 8x57 JS

Příspěvek od Sam60 »

NP od SB jsem taky pořídil ale ještě nebyla příležitost to zkusit.
Jan Slavětínský
Zkušený diskutér
Příspěvky: 520
Registrován: čtv 27.6.2013, 9:34

Re: 8x57 JS

Příspěvek od Jan Slavětínský »

NP - Kolega je používal v 8/57JS a já v JRS. On loví hlavně černou a odešel od toho. Všechno hledal. Střela na černou šetrná,jen propichuje,ale odbíhá to. Já s tím lovil jen srnčí a neviděl jsem extra rozdílů od jiných střel. Rány za lopatku měly výstřelové strany různé,podle toho zda bylo chycené žebro a někdy byla díra jako pěst a přesto kus po ráně odběhl.
Podle mě ta střela potřebuje vyšší rychlost než jí dávají osmy a potom bude fungovat.
Má zkušenost v osmě je varianta ORYX a Vulkan. Obě střely mají totožný nástřel. Oryxe používat na srnčí a vulkany na černou,muflona nebo vysokou. Střely drží a nelítají z nich střepiny. Ale testujte, zkoušejte a udělejte si své závěry. I o tom je myslivost. Lovu zdar.
František Fořt
Věčnej rejpal ;-)
Příspěvky: 662
Registrován: pon 09.10.2006, 11:25

Re: 8x57 JS

Příspěvek od František Fořt »

S fabrickým v Vulkanem v 8x57IS jsem já a další dva naši kolegové, následně udělal velmi špatné zkušenosti z posledního roku, byť ze začátku jsem byl spokojený. Nedobrá přesnost, odbíhání zvěře a bez barvy. Všichni tři jsme od toho odešli.
Vzhledem k tomu, že už nějakou dobu přebíjím, zkouším fabrické náboje méně často.

Před pár týdny jsem ovšem ze zvědavosti zabrousil do výsostných vod RWS a koupil do osmy ID Classic (TIG) za brutální cenu 1.650,- Kč/krabka. Přesnost celkem špatná (okolo 5-6 cm na 100 m - stříleno z bipodu a bagem pod pažbou), což nemusí nic znamenat, protože to asi nesedí mé flintě. Vzhledem k ranám do 80 m v dané honitbě jsem to nechal na vyzkoušení.

Účinky této patrony jsou "očekávané"......... Střelil jsem s tím 5 prasat a jeden kus srnčího. Devastace opravdu brutální. I při ranách na žebra. V jednom případě u selete to na vstřelu udělalo díru 10x10 cm a na nástřelu leželo jedno žebro. To jsem nikdy nezažil. Při ranách zešikma téměř vždy vnitřnosti venku.

Nutno však uznat, že to po tom nekompromisně padá a pouze jedno prase odskočilo cca 20 m a okamžitě zhaslo, jinak vše na fleku. Na účinky této kule se dá opravdu spolehnout a rozhodně je to patrona, která střelce "podrží" i při špatné ráně, ovšem přirozeně výměnou za devastaci zvěřiny.
Jan Slavětínský
Zkušený diskutér
Příspěvky: 520
Registrován: čtv 27.6.2013, 9:34

Re: 8x57 JS

Příspěvek od Jan Slavětínský »

Co Geco Plus? Neuvažoval jste o tom? Já ho v současné době střílím z JRS. Cena solidní ,přesnost výborná. Konstrukce střely zajímavá a rozhodně to je jiné kafe než Geco TM. ID clasic od RWS jsem zkoušel také a se stejným efektem jako Vy v JS a to je JRS méně nadupaná. Srnčímu tlakem praskal trávník i při ranách na plíce a zelené bylo až v hrtanu.
Oryxe i Vulkany jsem střílel přebijené na stejnou rychlost jako SPCE ,chodily naprosto stejně,tak že jsem je nabijel podle lovu zvěře. Ranivost téměř stejná s SPCE, Oryx šetrný k srnčímu. Nikdy jsem z těchto střel nenašel střepinu nebo plášť. Buď průstřel nebo hříbek( Občas neprostřelený lončák, ostatní zvěř vždy.)
Uživatelský avatar
Lotr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2115
Registrován: úte 02.9.2008, 7:03
Bydliště: lounsko

Re: 8x57 JS

Příspěvek od Lotr »

Za sebe můžu potvrdit slova Jana ze Slavětína, jen s tím rozdílem, že s továrním Vulkanem lovím i srnčí a jsem stále nadmíru spokojen, viz moje příspěvky v účincích nebo ve vlákně o příslušné střele. Navíc tovární Vulkany i Plusy mi chodí naprosto stejně, takže Vulkany nosím na individuální lovy a Plusy na naháňky. Srnčí prostřelená všechna oběma střelami, Plusem jsem neprostřelil pouze jednoho lončáka, kdy jsem ukázkový hříbek našel při stahování pod škárou na druhé straně. TM od Geca jsem po zdejších negativních ohlasech ani nezkoušel, ale s Plusem jsem v JS spokojený.
ZG 47 8x57 JS, IŽ27-EM-1C Sporting 12/76, ZP 50 16/70, CZ 858 Tactical, Astra A-100 9 mm, CZUB 584, model 4, 12/7x65R, Remington model ll, r. 20/65, IŽ 18 r. 20/70
Nikon D-3100
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: 8x57 JS

Příspěvek od Zdenek41 »

Je potřeba si uvědomit,že ID už neni Tig.A to platí jak pro 8 tak i 7.Mám v druhé ráži nastříleno s Tig i dnes ID něco přes 100 prasatek.Mohu tedy srovnávat.Tig vždy průstřel vždy stop,ID se vsléká nedochází vždy k průstřelům a stop efektu radši nepíšu.Srpnové prase váha 45kg,čistá komora níže,laloky plic,našikmo ven,játra.Dosled po 20 hodinách a 800 metrech z toho 400m potokem.Kdybych věřil psovi hned, nemusel jsem kopat .....Jinak jsem ani po jednom nezaznaměnal velkou devastaci zvěřiny i u srnčího celkem v pohodě.10,5g bude asi u 7 rychlejší,než 12,8g v 8.Na přesnost si taky nestěžuji 5 ran na 100m do kytičky.
Nedá mi to a koupím Brenneke Tig.Pak opět porovnám.
František Fořt
Věčnej rejpal ;-)
Příspěvky: 662
Registrován: pon 09.10.2006, 11:25

Re: 8x57 JS

Příspěvek od František Fořt »

Teď jsem doboural sele, takže mám další teplé :D poznatky o účincích ID Classic.

Ač rána nešla přes velkou kost, ale šikmo spodkem žeber, přesněji řečeno zespoda nahoru (stříleno v prudkém svahu nahoru), střepiny jsem ani nepočítal .... Celou spodní část jedné strany žeber jsem vzal nůžkama pryč, abych pak já, nebo nedejbože host, nemusel k zubaři, byť šlo převážně o střepiny olova a ne pláště.

Nevím, cos měl Zdeňku za sérii v té 7, ale tady byl stop efekt brutální, přední část kule je evidentně velmi měkká a není to slabá laborace, byť jsem to neměřil. U některých prasat to bylo téměř odplecené, když to šlo zešikma.

I když 5 prasat není až tak moc, dá se říct, že je to patrona, která hodně odpouští špatné rány a rozhodně se na to dá spolehnout. Po tomhle se moc hledat nebude. Jedno jediné prase (35 kg) odskočilo cca 20 m, ale bylo vidět a slyšet, že se hned svalilo a nebylo pochyb, že tam je a okamžitě zhaslo. Střeva ucpaly výstřel, ale přesto asi po 4-5 m byly velmi slušné cákance (jen ze vstřelu) a barva šla najít i ve vysoké suché trávě. Byly zasažené plíce, z poloviny rozbité játro :) , částečně roztržený trávník i střeva a barva jak v hrudní, tak v břišní dutině. Musel jsem to kvalitně vypláchnout.

Kdybych to měl shrnout, je to super náboj do osmy na naháňky k sousedům :lol: či hostování někde jinde, ale asi s tím pokračovat nebudu. Řekl bych, že se dá najít trochu lepší kompromis mezi dobrým stopefektem a barvením a devastací kusu. Opravdu to rychle expanduje, skoro bych řekl, že to fakt "vybuchne".

Ještě by mě zajímal nějaký větší kus spárkaté s touhle patronou, ale je otázka, jestli na něj během těch pár patron, co za 3 týdny z krabky zbyly, přijde. :) Jistou roli taky hraje cena, protože si sám umím do osmy vyrobit náboj za 8 Kč, když tam dám SPCE a do dvacky super patronu s nějakým HDY Interlock aj., takže mě těch 80-90 Kč za náboj při mé spotřebě nebaví.
Odpovědět