Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Vše o loveckém kulovém střelivu. Vaše zkušenosti a názory.
Odpovědět
Jirka83
Zkušený diskutér
Příspěvky: 566
Registrován: sob 16.6.2007, 19:15
Bydliště: Jičín
Kontaktovat uživatele:

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od Jirka83 »

Už to tady a na dalších fórech bylo mnohokrát napsáno, ale pro jistotu zopakuji. Dle mého názoru na to jdeš špatně. Pokud jdu přebíjet něco nového, vyberu si komponenty a pro daný prach + délku náboje buď podle QL a nebo alespoň laboračních tabulek zvolím nějakou startovací navážku a k ní přidávám po nějakém množství prachu do nějaké zvolené maximální navážky. Když jdu pak na střelnici, tak kromě rozptylu a rychlosti sleduju i známky zvýšených tlaků... Metoda něco nasypat, jít střílet, nevyhovuje, nasypat něco jinýho mi přijde dost nešťastná a můžeš se s ní dostat do problémů...
kozlice Zabala Hermanos 12/76 XL 90
kozlice Rizzini 20/76
kulobrok Merkel 8x57JR/16 + hlavně 16/70
ZKM 451 .22 LR
ZKK 601 W243
BO 98 LW 8,5x63REB
FN 1907 6,35Browning
cejlon
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 199
Registrován: pon 02.10.2006, 9:54
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od cejlon »

Jirka83: Tak jak píšeš.....při hledání laborace a potažmo v přebíjení střeliva, je třeba se přesně držet popsaných postupů...už od začátku!!!! Jakékoliv zanedbání, nebo nekontrola (v případě, že si nejsem něčím jistý) se nevyplácí. Celá filozofie přebíjení je založená na nalezení optimální sestavy komponentů pro danou zbraň (pokud je schopna vytvořit soustřel) a jejich optimální sestavevení - tedy laborace. U kulového střeliva je nábojnice a její příprava....no 80% uspěchu. Pokud je toto nalezeno, tak přesnost střeliva závisí na míře přesnosti a opakovatelnosti v přípravě nábojnice.....Pominul jsem fakt, že pokud se nepřesně váží prach, nepřesně osazuje střela atd., nebo se nevychází z tabulek......pak je to ztráta času a riziko nehody!!!
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od pufr »

cejlon píše:Jirka83: přesnost střeliva závisí na míře přesnosti a opakovatelnosti v přípravě nábojnice... Pominul jsem fakt, že pokud se nepřesně váží prach, nepřesně osazuje střela atd., nebo se nevychází z tabulek......pak je to ztráta času a riziko nehody!!!
Bych s tím v tomto znění úplně nesouhlasil. Příprava nábojnice je nutným předpokladem. Ale pokud jde o přesnost = malý rozptyl je výsledek téměř stejnou vahou závislý na zvolené střele, druhu a hmotnosti prachové náplně, zápalce, délce volného letu střely ... vše ve vztahu k použité zbrani. Způsobů hledání minimálního rozptylu je víc, dají se měnit všechny vyjmenované komponenty a řada dalších věcí. Kdo chce najít "skutečné optimum" musí se změnami šetřit, nejlépe měnit vždy jen jeden parametr = hodně si zastřílí (a proto ten handloading děláme, ne :) ) a taky je výhodou, pokud dokáže co nejvíc parametrů střeliva měřit. Byť ve finále platí, co je na terči (nebo na výřadu :) )

Ale nemusí to být vždycky jen přesnost, co hledáme, někdo chce aby mu ručně sestavené náboje lítaly podobně jako oblíbená továrna a akceptuje i horší rozptyly, přesnost - ví na co to chce. Někdo hledá co nejmenší ovládací síly závěru a hladký pohyb náboje v nábojišti na rychlou střelbu a nepotřebuje na těch 50 m na natláčce sub 1/2 MOA, někdo hledá spolehlivou funkci samonabíjecí zbraně nebo malý zpětný ráz, někdo náboje na sobotní plinkig s přáteli ... a nic z toho mi nepřijde, že je špatně. Právě tohle je "síla handloadingu" proti tovární produkci svázané, normami, marketingem ...

Ale samosebou ->
Obrázek
Protože tady se nedá říct "že se z toho nestřílí"
Pufr
Začátečník
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 377
Registrován: čtv 30.8.2012, 22:36

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od Začátečník »

Nevím, jestli ta kritika postupu měla patřit mně. Jestli ano, nepochopil jsem to a náčelníkovi děkuji, že se mně zastal. Napsal to celkem dost přesně. Nehledám největší přesnost. Protože mám podezření, že je to tvrdší střela, musí to být i relativně rychlé. Proto jsem taky vzal lehčí než 175 gr, což bych jinak neudělal, protože na tu je flinta nastřelená a je předpoklad, že jí bude majitel používat i nadále. Takže jsme zkusili stejné navážky prachu, jaké už tady psal Dalas s tím, že kdyby to prostě chodilo o 15 cm výš a bylo to přiměřeně přesné, je to do 100 m naprosto vyhovující. ZH není odstřelovačka, přestože tu flintu obdivuji čím dál, tím víc. Být trochu lepší a lehčí materiál a možná třeba laufy v tvrdochromu, při pečlivosti provedení s jakou byla vyráběná, by ta flinta pro českého myslivce těžko hledala konkurenci. 7x57 se i dobře přebíjí. To jsem ale odbočil. Vzali jsme bezpečnou dávku prachu s tím, že výš už raději ne, protože nevíme, jak zrovna tu naší pikslu uklohnili a doufali, že to bude jen výš. Nebylo. Bylo to i vpravo. Doufám, že se méně prachem zvedne přesnost a zmenší úlet doprava. I když se při menší rychlosti možná moc nebude otevírat ( ukáže praxe), na lišku pořád dobrý. Jestli půjde pořád doprava, bude to problém a střelu nepůjde použít. Pak už jen zkusit těžší. Proto se ptám, kam lítají proti SPCE.
cejlon
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 199
Registrován: pon 02.10.2006, 9:54
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od cejlon »

Když není nábojnice z 80% úspěch, tak je na ni určitě 80% práce. Nábojnice je v procesu jediná věc, která se musí opracovat totalmente a mano. Když je odladěná střela, zápalka, navážka a upeče se to na dobrých matricích....chystat hilsny mě na tom všem baví nejméně.
Jirka83
Zkušený diskutér
Příspěvky: 566
Registrován: sob 16.6.2007, 19:15
Bydliště: Jičín
Kontaktovat uživatele:

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od Jirka83 »

Ahoj, z mého pohledu se nejednalo o kritiku, ale pouze o doporučení, jak si myslím, že je vhodné to dělat bezpečněji, protože tlak a rychlost, kterou střela dostane nezávisí pouze na prachové navážce, ale i na dalších parametrech (délka náboje, vnitřní objem nábojnice, jak pevně střela drží v krčku atd.). Proto, pokud Ti někdo napíše, že mu funguje nějaká navážka s nějakou střelou a nic dalšího, tak pokud si to bez jakéhokoliv ověření nabiješ do náboje Tvých parametrů, tak se může jednoduše stát, že už budeš s tlakama moc vysoko... A to ještě neberu v potaz, že pokud používáš Lovex, tak se klidně může stát, že kolega používá "línější" sérii než Ty a tento problém se Tím akorát umocní. Proto bych na to šel radši odspoda a těmto problémům se vyhnul...
kozlice Zabala Hermanos 12/76 XL 90
kozlice Rizzini 20/76
kulobrok Merkel 8x57JR/16 + hlavně 16/70
ZKM 451 .22 LR
ZKK 601 W243
BO 98 LW 8,5x63REB
FN 1907 6,35Browning
Jan Slavětínský
Zkušený diskutér
Příspěvky: 520
Registrován: čtv 27.6.2013, 9:34

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od Jan Slavětínský »

Uživatelský avatar
lovec
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2024
Registrován: pon 25.9.2006, 16:07
Bydliště: SK

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od lovec »

RUAG/RWS prejavil neobvyklu zdielnost a uvolnil "Modru bibliu" v online-forme (je to ich manual...). V odkaze je to rozdelene do dvoch sekcii, v prvej su kapitoly vseobecne o prebijani, balistike, komponentoch, slovnik, tabulky - je to vsak vsetko v nemcine. Napriek tomu, ze aj ked nie kazdy ovlada ten jazyk, myslim si, ze je to uzitocne mat ulozene niekde v pocitaci. Druha sekcia su samotne data pre naboje do dlhych zbrani a pre pistolove a revolverove naboje. V tejto druhej casti je podmienkou stiahnutia dat zadanie mena a emailu, aby vas v pripade zmien udajov v manuali mohlo RWS upozornit. Preto je dobre zadat funkcny email (ci uz s menom alebo nejakym nickom, to uz je volba kazdeho z nas). Ku kazdemu naboju je kratky uvod, historia, konkretny naboj z pohladu prebijaca...

Link: http://rws-munition.de/jagd/service/wie ... bis-9.html

Tu je jeden nahlad, ako to vyzera v sekcii puskove strelivo (nizke rozlisenie je umyselne, normalne je to vo vybornej kvalite):
Obrázek
9,3x62mm, .338 Remington Ultra Magnum, .300 Winchester Magnum, 7mm-08 Remington, .270 Winchester, .260 Remington, 6,5x47mm Lapua, .44 Magnum, 9mm Luger, 16/70, .22 LR
Every Shot Counts
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od pufr »

Jsem vytáhl z knihovny své vydání z roku 1998 a zjistil, že tohle je z roku 2002 - čili žádné velké novinky - spíš slušná nabídka - 12 let staré vydání manuálu za Váš Email :)

Unikátní v tomto manuálku jsou asi rady v textu u jednotlivých ráží - redukované laborace a jak jich dosáhnout, který prach se pro ně hodí atd. nebo naopak těžké střely apod.
Jinak ten jejich ve Švédsku vařený a v Německu kanystrovaný (puškový) prach jsem koupil snad jen jednou - krátce po pořízení manuálku -> úzké "portfolio" stř. prachů je asi největší minus knihy :?
Pufr
Uživatelský avatar
suhl
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 206
Registrován: stř 29.5.2013, 11:21

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od suhl »

Také se mi to nezdá jako novinka, všude používají označení TIG...
Steyr Mannlicher mod. M 8x57 JS
Steyr Mannlicher mod M 7x64
Mannlicher Schoenauer 8,2x56 MS
Začátečník
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 377
Registrován: čtv 30.8.2012, 22:36

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od Začátečník »

Kdysi jsem tu slíbil, že zkusíme přeformovat nábojnice z 9,3x72R na 6,5x58R Sauer. Za pomocí formovací matrice od CH4D to jde vcelku snadno. Za základ sloužily letité nábojnice SB. Na první pohled je patrná různá síla materiálu stěny. Jako první je potřeba je tepelně zpracovat. Bez toho praskly všechny. Pak jsme je zkrátili na 57 mm. Při formování o cca 1 mm naběhnou. Pak už jen na několikrát (výrobce doporučil 6 krát) nábojnici natlačit do matrice. Vždy o kus hlouběji, vyndat, namazat a znovu do lisu.
Možná budou potřeba ještě jednou zkrátit. Nedělám si iluze, že SB nábojnice se nebudou v jednotlivých sériích lišit a tudíž se nebudou při formování chovat různě. Zajímavá asi bude také životnost. To ale ukáže až čas.
Uživatelský avatar
kojot
Zkušený diskutér
Příspěvky: 860
Registrován: úte 04.9.2007, 7:03
Bydliště: okres Blansko

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od kojot »

Vyměnil jsem matrice LEE za Redding série A v domnění, že mi přinesou větší komfort a přesnost. Jak se zdá, taky mají svoje mouchy. Včera jsem se dal po delší době do přípravy nábojnic a asi po desáté hilzně se mi stalo to, co je na obrázku. Tak jsem to zopakoval a zase. FL matrici jsem několikrát rozebral a stále to dělalo krásné důlky. Nakonec jsem zjistil, že Redding oproti LEE nemá derivační kanálek pro odvod přebytečného maziva, které tam zůstává a kumulované pod tlakem lisu dělá takové krásné důlky :lol: Matrici jsem vyčistil a použil na mazání nábojnic už jen Ballistol, načež se zdá vše v pořádku a formátovačka zase funguje, jak má. Před vznikem tohoto problému jsem používal na mazání tuk od LEE. Jehlu jsem seřizoval horem spodem bez výsledku. Máte někdo podobnou zkušenost?
Přílohy
P1033062.JPG
P1033062.JPG (162.69 KiB) Zobrazeno 8210 x
Kdo netermí s námi, termí proti nám
fivlas
Nový návštěvník
Příspěvky: 32
Registrován: sob 03.8.2013, 14:32

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od fivlas »

Co znamená,zkratka - QL.Dík za odpověd.
mocima
Nový návštěvník
Příspěvky: 1
Registrován: pon 29.12.2014, 20:27

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od mocima »

QuickLoad - program na vypocet parametru prebijenych naboju. ;-)
johnyc77
Zkušený diskutér
Příspěvky: 763
Registrován: stř 07.5.2008, 11:07
Bydliště: Západní Čechy

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od johnyc77 »

Romane zrovna minulý týden jsem se dal také do přípravy nabojnic do 6,5ky a měl jsem stejný problém jako ty.. U FL od LEE matrice. Pak jsem si všiml té dírky, ze které vytekal přebytek maziva
Odpovědět