Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Vše o loveckém kulovém střelivu. Vaše zkušenosti a názory.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Choochoo007
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1406
Registrován: úte 28.11.2006, 20:34
Bydliště: Jižní čechy

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od Choochoo007 »

dalas píše:Factory crimp se myslím u Lee pro 7x64 nedělá, ale jde to s factory pro 7x57, kde se dá na držák podložka o síle 7mm. Pro 7x65R by byla podložka 8mm.
Factory Crimp se nedelala(vyrobce to drive neuvadel), ale napadlo me to delat s 7mm RM a kdyz jsem koukal na rozmery nabojnice a videl ze by to slo, tak jsem koukl na LEE na 7mm REM Mag a uz to tam take uvadeji. Takze skrtit 7x64 jde snad v pohode.
U celkoveho prehledu to uvedeno neni
http://leeprecision.com/reloading-dies/ ... crimp-die/
ale tady uz jo
http://leeprecision.com/factory-crimp-die-7mm-mag.html
petjan píše:Líbil by se mi i ten od Hornadyho, ale někde jsem na něj četl, že prý rezne. No a mazat ten lis asi nebude to pravý ořechový. Tak asi ten LEE.
Nevim jestli rezna, protoze co jsem zatim zaregistroval tak ze neni ocelovy. Take jsem o nem premyslel, vypada solidne, ale to ze neni ocelovy me trochu odradilo, ikdyz ho take chvali. Teprve budu zacinat, takze nejsme zadny znalec, ale vsude se doporucuje ocely s O-ramem a nejlevnejsi co sezenes je asi LEE Clasic Cast a docela je chvaleny. Nebo muzes koupit neco bazarovyho, RCBS Rock Chucker za podobne penize 3,5-4tis. Ty vymene vlozky jdou snad skoro do vseho, musi tam byt nasroubovana vlozka(Standard 7/8"-14 zavit matric a 1-1/4"-12 zavit pro vetsi matrice(50BMG) po odstraneni vlozky). Ta se pak nahradi tou vlozkou pro vymeny bajonetovy system. Jak uz tu ale nekdo uvadel, na ty bych se neupinal, zase takova vyhoda to dle meho take neni.
Myslivost se scvrkává na sezení u hromady žrádla a natláčky, kdy se bezhlavě pálí po všem[figi]
Uživatelský avatar
Jan Franěk
Častý návštěvník
Příspěvky: 69
Registrován: stř 30.11.2011, 17:18

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od Jan Franěk »

Mám dotaz na zkušenější. Jak moc mi magnumová zápalka (CCI 250) ovlivní tlaky v náboji (7mm rem mag, 300win mag). Díky.
"7mm stačí, když 64 tlačí!"
Lankasterka Gustav Tichý - Moravská Ostrava 1919, 20/65
Mauser 98 double square, 9,3x62
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od pufr »

Od 4 cm3 spalovacího prostoru můžeš použít Magnum zápalku v každém případě (a to jsou obě jmenované). Klasická bezpečnostní pravidla říkají, že při takové změně bys měl udělat náboj s -5% sníženou náplní, vystřelit, prohlídnout.
Taky rozptyly se mohou změnit, tlak se u Magnum náboje nejspíš výrazně nezvýší :?
Pufr
Uživatelský avatar
Jan Franěk
Častý návštěvník
Příspěvky: 69
Registrován: stř 30.11.2011, 17:18

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od Jan Franěk »

Takže -5% oproti běžné laboraci?
"7mm stačí, když 64 tlačí!"
Lankasterka Gustav Tichý - Moravská Ostrava 1919, 20/65
Mauser 98 double square, 9,3x62
Kalach
Častý návštěvník
Příspěvky: 86
Registrován: ned 25.5.2008, 16:02

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od Kalach »

Dalas.Milan Myslel som to označenie R. Čo to znamená?
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3396
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od dalas »

Aha! Omlouvám se, nepochopil jsem. Tím R se značí prachy určené pro reloading. Domnívám se, že jde o prachy s trošku větší flegmatizací, čímž si výrobce asi trochu plechuje zadek.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Kalach
Častý návštěvník
Příspěvky: 86
Registrován: ned 25.5.2008, 16:02

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od Kalach »

A kde sa dajú kúpiť. Totiž na ich netových stránkach nič také nie je.
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3396
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od dalas »

Explosia nemá maloobchodní prodej, ale v ČR je to zatím nejdostupnější prach. Já nakupuji tady:
http://www.naboje-prebijeni.cz/
http://www.alfa-proj.cz/o-firme/firemni ... na-zbrani/
http://cs.strobl.cz/
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Kalach
Častý návštěvník
Příspěvky: 86
Registrován: ned 25.5.2008, 16:02

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od Kalach »

Díky za vyjasnenie.
K
poli
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 324
Registrován: pon 04.6.2012, 8:55

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od poli »

Tak se musím pochlubit, konečně jsem se rozhoupal k přebíjení dlouhé. Sháněl jsem vhodné mazání na celoformátování hilzen a po prolezení všech možných fór a obchodů, kdy buď mazadlo nebylo dostupné, nebo nic moc. Nakonec jsem podle návodu na Střelectví koupil čistý lanolin, ricínový olej a isopropylalkohol, smíchal zhruba v poměru 7 lanolin 3 ricín a to naředil zhruba 1:12 isopropylem. Maže to perfektně formátování jde lehce, už nemám pocit, že Lee Challenger musí na 308 rupnout. Nákup i s poštou na dvou e-shopech za 400, lanolin a ricín mám minimálně na 2-3 litry mazadla.
Uživatelský avatar
Durell
Zkušený diskutér
Příspěvky: 731
Registrován: stř 25.1.2012, 16:43
Bydliště: PB-SK

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od Durell »

takže na hooodne dlho. :D
SAUER 202- 9,3x62, Swarovski z6i 2-12x50, Blaser R8 PS 6,5x284 Norma , Zeiss VICTORY V8 1.8–14x50, CZ 550 - 6,5x284 Norma Nightforce SHV 5-20x56, Sig-sauer 2022 spc 9mm Luger, zeiss conquest hd 8 x 42,Leica Rangemaster - 1600 B CRF
Flash
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 118
Registrován: pon 07.7.2008, 8:13
Kontaktovat uživatele:

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od Flash »

Mažu stejným roztokem už roky a jsem naprosto spokojen. Je to nejlevnější mazadlo na trhu :)
Jan Slavětínský
Zkušený diskutér
Příspěvky: 520
Registrován: čtv 27.6.2013, 9:34

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od Jan Slavětínský »

Ve Vlašimi na mašinách používají olivový olej.
FrantaB
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 137
Registrován: pát 27.9.2013, 12:47

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od FrantaB »

Byly tu dva dotazy, které úplně zapadly:

Kolik přebití vydrží hilzna:
Když jenom formátuješ krček/celou (je to v tomto případě skoro jedno), tak 2-3 přebití jsou celkem OK na loveckou přesnost, dalších 5-10 z ní většinou dostaneš, u těsné komory i víc. Záleží na vůli komory, ale výtahové síly se budou čím dál tím víc lišit a hlavně pokud krimpuješ, poroste rozptyl rychlostí se vším co to nese. Pokud nbc žíháš, aby změkly, je životnost daná tvojí šikovností, schopností konzistentní práce a vůlí komory. Osobně mám pušku, ve které nežíhané nbc vydrží max. troje střílení a kdekdo se zapřísahá, že víc než 15 ran se v ní z (pěkně drahé) nbc dostat nedá (vůle v krčku je z původní voj. výroby v desetinách). U jedné rundy jsem po šedesáti přebitích přestal počítat, ale žíhám.
Držitel rekordu 1000m Palma (308 Win s dioptrem z leže na 1000 m) někdy kolem r. 2005 střílel rekord z hilzen přebitých tuším 41x a někdo z téhle branže se nechal slyšet, že do 25 přebití nbc nestojí za moc, pak teprve jsou správně vychované. Ale s vychováváním adržením v provozu "nafurt" je práce, výsledná produktivita je kolem 15-20 nábojů za hodinu.

Lis:
Doporučuju neřídit se až tak tím, jestli je v základu nějaký quick-lock nebo ne. Ty rychlovyměňovací vložky se dají dokoupit a namontovat do každého lisu s velkým závitem (což, pravda, není každý). Lee, RCBS, Lyman-všechny mají beran "jemně soustružený", což je vesměs eufemismus a vždycky nehtem cítíte stopu nože. Skutečná kontaktní plocha ve vodícím pouzdru je tak podstatně menší, bere to s sebou mnohem víc bordelu (hlavně RCBS s tou nemožně řešenou miskou na usměrňování vypíchnutých zápalek do náhodných směrů, na kterou se už asi 60 let nadává) a rychleji se objeví vůle. Popravdě, RCBS podle mně v současné době vůbec nemá smysl kupovat. Výrobu 100% outsourcují v Číně a co jsem slyšel a viděl, kvalita materiálu i tepelného zpracování kolísá, způsob chytání zápalek je bez přehánění haněn už řadu desetiletí. Lee je předběhl na celé čáře.
Redding má beran broušený na kulato a když si jenom párkrát zatáhnete za páku i jen nezatíženého lisu, hned cítíte co je lepší. SportDdefence v Praze je mívá všechny vystavené, aby se dalo přesně toto provést. Vřele doporučuju Redding, sice za větší peníze, ale spolehlivě na celý život s tím, že změnu chodu těžko zaznamenáte (BigBoss II, Ultramag, T7). Pokud se na peníze ohlížet musíte, anebo si hrajete s různými špeky (9,3x82, máte 45-90 v nbc 2,6" nebo 2 7/8", krmíte 360 grs olova do 9,3x72R apod.) pak vede Lee Classic Cast. 10,5 cm prostoru pod matricí nemá na trhu nic jiného a vakl se usadí na ještě přijatelné hodnotě-vedení je hodně dlouhé. Osobně to vidím tak, že má smysl kupovat jen Lee classic cast a pak Redding. To první kvůli ceně a slušné bytelosti, to druhé kvůli technologickému zpracování a výdrži. Forster CoAx na lovecké náboje asi nikdo neocení a jeho přednosti zde nemají v našich podmínkách význam (+cena ještě nad Reddingem).
Uživatelský avatar
tonny
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 402
Registrován: úte 29.11.2011, 10:49
Bydliště: Břeclav

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od tonny »

Trochu mimo, nevím kam to dát. Včera jsem se díval na Nová cestománie, jak loví v Kongu místní obyvatelé. Místní lovec se chlubil ulovenou antilopou a ukazoval, čím ji loví. Měl stařičkou křesadlovou předovku, nasypal do ní trochu černého prachu, utrhl kousek listu z trávy jako ucpávku, zvedl vhodný kamínek z cesty a udusal. Nepostřehl jsem na jakou vzdálenost loví ani jaký twist tam ještě možná má ale v tu chvíli mi to připadlo úsměvné, co všechno řešíme.
Odpovědět