9,3 x 57

Vše o loveckém kulovém střelivu. Vaše zkušenosti a názory.
Odpovědět
karel73
Nový návštěvník
Příspěvky: 21
Registrován: úte 27.1.2009, 16:44
Bydliště:

Re: 9,3 x 57

Příspěvek od karel73 »

Zdravím všechny a měl bych dotaz. Mám ZG 47 v 7x57 totálně vystřílené a rád bych nechal vyměnit hlaveň v ráži 9,3x57. Předpokládám, že to je v rozměrových možnostech této zbraně, hlaveň bych rád od Lothara Walthera, ale vůbec nevím, jakou délku zvolit, ani jaké stoupání. Používal bych pouze tovární Normu, nevím jestli Alasku, nebo Oryx, rád bych takovou hlaveň, abych mohl zkusit obě laborace při lovu. Jestli by měl někdo radu , budu rád, nebo to mám řešit s mým puškařem metodou pokus - omyl? Myslím tím u délky hlavně. Fakt si s tím nevím rady, tak mi někdo snad poradí. Díky. Karel73.
Zbrojovák
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1627
Registrován: pon 21.3.2011, 7:19
Bydliště: Morava

Re: 9,3 x 57

Příspěvek od Zbrojovák »

Délka hlavně je běžně 600mm, stoupání a vývrt je od LW totožný s 9,3x62, nic zvláštního se nedělá.
Pokud ale můžu doporučit, do ZG ideálně pasuje 9,3x62, bez problémů a úprav. Tedy by bylo lepší volit v rámci zjednodušení toto, větší výběr munice, odpadnou problémy s komorákem, větší univerzálnost. Ohledně zkušeností s 9,3x57 i při lovu se poptej případně Františka Fořta ať víš do čeho jdeš.

Další k tomuto směřuj už do "přestaveb zbraní".
Mauser 98(Tymney/ERA) 9,3x62, Z.Diavari 3-9x42+ Vulcan v5= 720m/s
František Fořt
Věčnej rejpal ;-)
Příspěvky: 662
Registrován: pon 09.10.2006, 11:25

Re: 9,3 x 57

Příspěvek od František Fořt »

Po delší odmlce můžu zase napsat nějaké zkušenosti s touhle patronou. Zdá se, že jsem konečně natrefil na docela dobrou laboraci i kuli. To GECO 16,5 g se dle očekávání ukázalo jako zatím nejlepší volba. Pravda, ještě jsme se kolegou sided nezkoušeli třeba ten Accubond nebo Oryx.

Geco platí opravdu dobře. Zatím s tím padlo pár kusů srnčího, nějaké menší sele, daňče a taky mladej muflon. Všechno rány na komoru. Odskočli pouze dva srnci, a to cca 20-30 m. Jinak opravdu všechno na fleku včetně muflona. A kromě jednoho srnce, který dostal dost zešikma a přes kosti, to vůbec nerozbíjí. Jeden srnec a ten muflon měli výstřel přes plecko (ale ne přes kost) krajem. Žádné podlitiny nebo pěna. Všechno rány v lese mezi 50-80 m.

Zkrátka tahle "wood cartrige", jak jí přezdívají amíci, začíná plnit očekávání.

Jak víme, nejdůležitější je najít vhodnou kuli, ale tahle "malá" 9,3 je fakt příjemná a absolutně nekope. Škoda, že to u nás není moc obvyklá ráže. Myslím, že by si rychle našla oblibu. Zvlášť pro lesní lov a na hromady je to fakt dobrý.

Uvidíme, jak na to bude slyšet nějaké větší prase nebo pořádnej beran.

Vůbec nelituju, že jsem se do toho atypu pustil.
František Fořt
Věčnej rejpal ;-)
Příspěvky: 662
Registrován: pon 09.10.2006, 11:25

Re: 9,3 x 57

Příspěvek od František Fořt »

Abych byl objektivní, musím napsat, že jsem teď zažil i jinou loveckou zkušenost. Slabý kus daňčí holé - střílel jsem na komoru na 70-80 m, kus značil klasickým výskokem a následoval bleskový úprk cca 50 m po louce a odskok do lesa. Tam ale ihned zarachotil a jednoznačně se dle hluku svalil a odkazoval. Už se šeřilo, tak jsem moc nečekal. Na trávě na únikové dráze jsem zběžně zkoušel hledat barvu a nic, ale moc dlouho jsem se tomu nevěnoval. Kus ležel, kde jsem čekal, zhasnutý s dobrou, klasickou komorou. Dírka-dírka.

Uvidíme, lovíme dál. Sem tam to odskočí i po 9,3x62 nebo já nevím po čem a všechno sem tam podle okolností poničí zvěřinu. Jde jen o to, aby to bylo únosné.
Zbrojovák
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1627
Registrován: pon 21.3.2011, 7:19
Bydliště: Morava

Re: 9,3 x 57

Příspěvek od Zbrojovák »

To že zvěř odběhne je naprosto běžné, podle typu zvěře a míst kde se loví. Jsou honitby a lokality nerušené, kde to tzv. padá a pak honitby a místa rušené a silně rušené, kde je zvěř v neustálém stresu a to má pak velký vliv na tzv.stopefekt. lhostejno zda se loví rychlým lehčím nebo těžším střelivem. Lovil jsem ve všech těchto typech honiteb a praxe mi to potvrdila (jsou samozřejmě výjimky co potvrzují pravidlo, jak se říká).
Co je ale důležité - a to je na výběru ráže, aby kus pokud možno značil a aby alespoň přiměřeně barvil - barva je někdy problém i po dobrých ranách těžší ráží vč. tropických, vstupuje tam dost faktorů a alfaomega je umístění vstřelu a výstřelu na komoře - platí ovšem veskrze, že čím větší kalibr, tím více barvy a i nástřelových stop.
Věřím, že to geco TM v 16,5g je pro 9,3x57 optimum pro naši běžnou zvěř a jsem rád, že se mi potvrdil odhad. V podstatě se pak jedná o větší sestru všech typů osvědčené 8x57, pokud se laboruje na obdobnou v0. Podobné parametry vykazuje z palcových ráží např. 358Win s klasickým SP nebo interlockem, s kterou bývají majitelé rovněž dost spokojeni.
Mauser 98(Tymney/ERA) 9,3x62, Z.Diavari 3-9x42+ Vulcan v5= 720m/s
František Fořt
Věčnej rejpal ;-)
Příspěvky: 662
Registrován: pon 09.10.2006, 11:25

Re: 9,3 x 57

Příspěvek od František Fořt »

Vím, že je brzo na nějaké srovnávání - v mém případě mohu srovnávat zejména, nebo spíše výhradně s 8x57 IS. Kusy mnou střelené s 30-06, 300 WM nebo 6,5x55 činí dohromady nějakých 15 ks a s různými patronami, takže to nemá smysl. S mou silně oblíbenou 8x57 IS je počet ulovené zvěře nesrovnatelně větší.
Od pořízení 9,3x57 jsem očekával ještě "něco více", tj. lepší stop efekt, lepší barvení, menší devastaci a já nevím co ještě. Dosavadní zkušenosti ukazují, že extra velké překvapení se nejspíše konat nebude, a to míním ve smyslu, že 8x57 IS je opravdu velmi, velmi těžko překonatelná. Kdybych si měl znovu vybírat jednu patronu, neváhal bych a bral jednoznačně 8x57 IS.
Nicméně zpět k 9,3x57. Kromě jiného má nádherný zvuk, takový dunivý, hluboký. :D
Jak jsem již psal, z hlediska zpětného rázu je to skutečně velmi příjemná střelba, a to i v mé laboraci, která je na docela rychlém prachu Tubal 3000. Mmj. je hilzna prachem narvaná až ke krčku a řekl bych, že je to +- na hranici, co se z toho dá dostat. Když jsme zkoušeli pomalejší prachy, byla rána z toho úplně měkká a hladká. Skoro bych řekl, že snad nejpříjemnější střelba ze všech kulových zbraní středního výkonu.
Toto jsou všechno ale takové doprovodné hlediska, byť lov zpříjemňují, ale hlavní je samozřejmě účinek/účinky v cíli.
Zkušenosti kolegy sided s loveckými účinky 18,5 g Alasky byly vesměs dobré, kusy skutečně padaly (i slušnější lončák se svalil, jen zakvičel), barvení však bylo poslabší. Přesnost Alasky nebyla nic moc, ale asi z důvodu stoupání našich autentických zbraní.
Musím obvolat nějaké švédy, jaké mají zkušenosti s tím Oryxem 15 g. Docela taky zvažuju výhledově vyzkoušet Vulkan 15 g. S rychlostí střel 15 g se dá bez problémů dostat na 720 ms, čímž se blížíme skoro "běžné" patroně, kde pořád váha 15 g dělá dobrý argument. I balistika takové laborace je poněkud lepší, než oblouk toho 18,5 g knedlíku. :D
No, kolega sided slibuje, že navaří nějaké zkušební laborace s lehčími střelami, tak uvidíme.
Závěrem se ještě zmíním o těžším kusu daňčí zvěře střeleného s Geco 16,5 g. Zásah krajem plecka za (ale bez zásahu kosti) a výstřel pleckem. Docela masivní zabarvení zvěřiny včetně krku a žeber, ale ne pěna nebo barva vražená mezi vrstvy. Skutečně to bylo podlité jako prase, byť to šlo seškrábnout nožem. Kus odskočil nějakých 20-30 m, ale už byl docela napumpovaný a věděl o nás. Tomu kolega přisuzuje i větší "vylití" barvy.
Zkrátka je to vždy otázka. Muflonek, který dostal na výstřelové straně přímo do lopatky vůbec podlitý nebyl a rána na daňčí, která šla jen přes svaly udělala podlitiny jako hrom.
Ovšem kusy s rozbitou zvěřinou mám zatím pouze dva a při ranách na žebra to bordel nedělá.
Tzn. větši hodnocení provedeme po sezóně, kdy snad úlovků přibude. :)
František Fořt
Věčnej rejpal ;-)
Příspěvky: 662
Registrován: pon 09.10.2006, 11:25

Re: 9,3 x 57

Příspěvek od František Fořt »

Je neuvěřitelné, jak čas běží. Zjistil jsem, že poslední příspěvek k této patroně jsem psal před 2,5 lety. :(

Cca před dvěma týdny jsem po dlouhé době dostal chuť vzít vyvenčit svou HVA 9,3x57. Z předchozí výroby jsem měl ještě cca 30 patron s laborací Geco 16,5 g podsypanou 46 gr Tu3000. Zbraň jsem pro jistotu nastřelil a jako vždy to bylo lehce hejbnuté :evil: Navečer jsem vyrazil ke kamarádovi, co mě pozval na prase (ač mám sám možností dost, rád občas vidím jiný revír). Měl jsem štěstí poměrně brzo mi přišly prasata - 2 bachny a 5 pořádných, ale pořádných selat. Moc jsem raději nečekal, bachna furt postávala na kraji zatímco se selata rvaly na krmelišti. Na jedno na kraji jsem zamířil na komoru a střelil. Prase se svalilo a jen párkrát odkázalo. Rána byla těsně za plec, jen krajem svalů předního běhu bez chycení kostí, tzn. relativně čistá komora. Stop efekt úplně super, sele mělo 40 kg. Kolega radil, ať ještě čekám, a tak jsem seděl dál a za cca hodinu šlo z druhé strany samotné prase. Po chvíli váhání, protože bylo prase větší, ale ne zas moc, a sms komunikaci s kolegou, jsem se rozhodl střílet. Na zhruba 60 m, kde se prase motalo, jsem na něj vystřelil, jak se postavilo na blat, taktéž na komoru. I toto prase se svalilo a jen párkrát odkázalo. Bylo to lončák okolo 70 kg. Vstřel opět za pleckem a výstřel také okolo plecka, avšak bez zásahu kosti. Výsledky úplně super. I to silnější prase mělo na výstřelu překvapivě díru větší, než by člověk u zaběleného lončáka čekal.

Nevím, jestli je to tím, ale byla to série střel Geco, kterou jsem ještě na lovu nezkoušel. Na čekanou teď zase budu určitě střídat častěji tu 9,3x57, protože se mi to velmi líbilo. Poráželo to "jako prase". Tuto sérii jsem neměřil, ale předpokládám, že to +- bude okolo těch 685 ms, což při 16,5 g kuli zřejmě celkem funguje. Evidentně tato série předává energii velice dobře a dokonce dělá výstřely i na větším praseti.
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: 9,3 x 57

Příspěvek od pufr »

Lovu zdar!
Tato ráže mě taky vždycky lákala a láká, zatím mě v této oblasti "saturuje" průměr .358" :)
Pufr
Uživatelský avatar
Durell
Zkušený diskutér
Příspěvky: 731
Registrován: stř 25.1.2012, 16:43
Bydliště: PB-SK

Re: 9,3 x 57

Příspěvek od Durell »

Krása niet čo dodať na geko v 9,3 krásny výkon.
SAUER 202- 9,3x62, Swarovski z6i 2-12x50, Blaser R8 PS 6,5x284 Norma , Zeiss VICTORY V8 1.8–14x50, CZ 550 - 6,5x284 Norma Nightforce SHV 5-20x56, Sig-sauer 2022 spc 9mm Luger, zeiss conquest hd 8 x 42,Leica Rangemaster - 1600 B CRF
Zbrojovák
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1627
Registrován: pon 21.3.2011, 7:19
Bydliště: Morava

Re: 9,3 x 57

Příspěvek od Zbrojovák »

No, jak vidno rychlost v5 do 700m/s na tyto dálky v 9,3mm funguje jak má. váhal jsem mezi gecy TM16,5g a vulcany 15g - věřím že u vulcanů budou vyrovnanější střely co do ranivosti, nicméně pro střely TM hovoří klasický tvar se střižnou hranou a cena... sehnal jsem vulcany za 21,4 kč, což je ale dobré, takže mám 100vku jako vzorek jak se to bude chovat.
TM jsou v ceně nižší takže by šly využít jak pro lov tak plinking - což by bylo zase super - jedna střela, jedna balistika atd...
Mauser 98(Tymney/ERA) 9,3x62, Z.Diavari 3-9x42+ Vulcan v5= 720m/s
Norman
Nový návštěvník
Příspěvky: 14
Registrován: čtv 22.8.2013, 21:10

Re: 9,3 x 57

Příspěvek od Norman »

Zajímavá ráže. Na jakou přesnost se s tím Gecem dá dostat? Určitě je to to nejlepší za levný peníz, co se dá sehnat. V 685 ms se plášť asi moc trhat nebude. Vypadá to, že předchozí střely byly moc tvrdé. Možná to s tím Vulcanem dopadne stejně. I když by měl být měkčí, nejspíš s ním počítali do silnějších ráží. Zajímal by mě výsledek.
František Fořt
Věčnej rejpal ;-)
Příspěvky: 662
Registrován: pon 09.10.2006, 11:25

Re: 9,3 x 57

Příspěvek od František Fořt »

Někde jsem už to tady psal, že bohužel i to GECO, které jsem na začátku přebíjení kupoval za 10 Kč, zdrahlo na nějakých 15 Kč. Nicméně náboj za dvacku je furt dobrej, kór u větších kalibrů.
Právě tyto nižší rychlosti tomuto typu obyč střely sedí. Pod pleckama aj. ty prasata nějaké podlitiny měly a logicky to rozbité bylo, ale skutečně přiměřeně.
Jinak já jsem po nedobrých zkušenostech s Vulkánem v 8x57 IS před časem koupil 9,3 Oryx 15 g. Tady si ale myslím, že to rozhodně bude chtít popohnat přes 700 ms, co to půjde. Něco naládováno je, ale v lese to zatím neletělo. Já Vulkan skutečně nepovažuju za měkkou střelu, nic tomu neodpovídá včetně konstrukce této střely.
Ten patron 9,3x57 na náš obvyklý lov je skutečně dobrý, i když možností střeliva pro porovnání moc není. Překvapuje mě, že Blaser tento náboj stále opravdu nabízí do různých verzí svých flint, zrovna nedávno jsem na to opět někde narazil.
I ty ostřejší laborace, kde je nasypáno, co to jde, kopou minimálně.
Momentálně považuji z hlediska "vývoje" této patrony za nejvhodnější laboraci to GECO, byť tam je obvyklé riziko nestability chování těchto obyč střel podle série. Tomu přisuzuji i některé rozpačité výsledky a odskoky zvěře, které ale byly stříleny s mou původní slabší laborací se 43 gr Tu 3000. Navíc jsem při měření této slabší laborace zaznamenal i veliké výkyvy rychlostí, což mě vždycky nas....., protože dělám náboje s max pečlivostí. Ta laborace 43 gr Tu3000 chodila okolo 640 ms a některá patrona ještě níže. Tomu přisuzuji, že prase zrovna střelené takovým flyerem běželo dál.
Zvýšení rychlosti (a možná i jiná série střel) podstatně zlepšilo účinky.
Celkem jsem s 9,3x57 střelil okolo 35 ks zvěře, většinu prasat a pár kusů srnčí, mufloní i dančí, a to hlavně tím GECO, něco fabrickou Alaska 18,5 g, která taky nebyla nejhorší. Ze všeho nejdál mi odběhlo danče střelené na 60 m, které mohutně značilo klasickým výskokem komoru, a jež odběhlo dobrých 100 m bez nějaké výrazné barvy. Sice jsem barvu tehdy nehledal, protože jsem viděl, kam zaběhlo a šel tam rovnou. Toto mě překvapilo asi ze všeho nejvíce.
S prasetem jsem větší exces v podobě velkého odskoku nezažil, ale stalo se, že občas něco kousek odběhlo a moc to nebarvilo. Nicméně to bylo všechno s tou slabší laborací.
Teď to zase trochu potahám a uvidíme, jak to bude fungovat dál, míněno ta laborace okolo 685 ms.
Zbrojovák
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1627
Registrován: pon 21.3.2011, 7:19
Bydliště: Morava

Re: 9,3 x 57

Příspěvek od Zbrojovák »

No, tak už budu netrpělivě očekávat resume... protože ta tvá laborace odpovídá rychlostně té mojí umírněné 9,3x62, jinak řečeno s 16,5g střelou bych šel taky na těch 680-700m/s.
Bylo by dobré abys tuto fungující laboraci prohnal hradly, ať se ví jakou rychlost požadovat.
Mauser 98(Tymney/ERA) 9,3x62, Z.Diavari 3-9x42+ Vulcan v5= 720m/s
Uživatelský avatar
Reno
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 462
Registrován: pát 20.2.2009, 11:49

Re: 9,3 x 57

Příspěvek od Reno »

Škoda, že se v případě 9,3x57 jedná o výběhovou ráži, pro kterou se, pokud vím, aktuálně nevyrábí žádné kulovnice. Svými parametry, kdy se jedná o něco jako "9,3x62 Light", by si v dnešní době zcela jistě nějaké příznivce našla, zejména ty, kteří si náboje nepřebíjí a chtějí drobným překážkám imunní ráži s výborným stop efektem, ale příjemnějším rázem, než standardní 9,3x62.
František Fořt
Věčnej rejpal ;-)
Příspěvky: 662
Registrován: pon 09.10.2006, 11:25

Re: 9,3 x 57

Příspěvek od František Fořt »

"výběhová" ráže to sice je, ale jak jsem psal, Blaser to do svých zbraní posledních pár let nově komoruje.

Jinak se i nadále daří, pod lauf 9,3x57 přišlo nečekaně další prase - 36 kg, míň zabělené v takové průměrné kondici. Rána na cca 30 m, klasická komora. Tentokráte prase odběhlo, ale bylo slyšet, jak se hned na kraji lesa svalilo, bylo i vidět, že se hned oddělilo obloukem od tlupy a běží ztěžka. Na nástřelu úplně předpisová kombinace světlé plicní i jaterní tkáně, poměrně slušné kusy. Barva i na hnědé trávě a hlíně pohodlně po celé dráze lehce sledovatelná i s mizernou baterkou. Celkem odskok tak 25 m. Po těch minulých 100% knockoutech sem byl méně nadšený, ale v souhrnu tohoto odlovu pořád velmi dobré fungování. I když zástřel i výstřel byly za pleckama, protože pěkně stálo, byly játra z 50% rozbité. Proto mě i játra na nástřelu překvapily, protože to byla celkem čistá komora.

Ta velká, měkká kule prostě není špatná.

Pro porovnání s Geco 9,3x62 si dva kolegové relativně také pochvalují, že to dobře funguje, ale jim to docela rozbíjí, což se dá čekat, ač to mají v Mannlicherech štuc, které mají velmi krátký lauf, nevím přesně kolik.
Odpovědět