Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Vše o loveckém kulovém střelivu. Vaše zkušenosti a názory.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Choochoo007
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1403
Registrován: úte 28.11.2006, 20:34
Bydliště: Jižní čechy

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od Choochoo007 »

Ja byt ve tve kuzi, sel bych do bazarovych veci. Asi to dle tvych razi nebude na BR, takze bazarove veci od renomovanych firem urcite poslouzi lepe a budou stat cca stejne jak SmartReloader, mozna i mene. Nepises kolik ks chces prebijet, predpokladam, ze to bude spise lov, takze ne zadne extra vysoke pocty naboju, takze proto ten bazar. LEE, RCBS, Hornady, Lyman ucrite splni vse co ocekavas lepe jak SmartReloader. Nerikam, ze vse od SmartReloader bude spatne, ale rozhodne bych to osobne nechtel testovat na sve penezence :wink: To znamena zkusnost osobni take nemam
Myslivost se scvrkává na sezení u hromady žrádla a natláčky, kdy se bezhlavě pálí po všem[figi]
petjan
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 488
Registrován: sob 31.12.2011, 14:08
Bydliště: štětí

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od petjan »

OK - dám na vaše rady a půjdu do něčeho osvědčeného. Bazarové nechci, nevím, co s tím kdo dělal a jak se k tomu choval. Když jsem to počítal, tak i se zkracovačem by mě toto vyšlo na nějakých 8.300,-Kč a když koupím lis od Redding, tak to vyjde komplet na 11.000,- Kč.
ZP 16x70/16x70
Brno 500 8x57JRS/20x76
Sabatti SKL 98 10,3x60R /270 win
fary
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 134
Registrován: pon 24.1.2011, 18:54

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od fary »

270W, SST 150Gr, OAL 81,5mm, zápalka Winchester WLR, LOVEX S062. Dle manuálu Explosie start. navážka 3g, max. 3,15g ( max. tlak 4180Bar.
3,04g mi vcelku sedí, ale po zadání do QL (verze 3.6 ) jsem už s touto navážkou červenej. Pokud tam zadám 3,15g, jsem na skoro 5-ti tisících Bar. Zkušení, prosím, čemu mám věřit?! Mimochodem, když jsem si hrál s OAL (samozřejmě v QL), vychází mi rozdíl v tlaku až 200Bar. Má délka náboje skutečně takový vliv na tlak? Na přesnost to jsem jskžtakž schopen spracovat, ale ten tlak ne:(
Pro úplnost má navážka ( 3,04g ), ačkoliv je dle QL 4514! Bar, nevykazuje žádné známky zvýšeného tlaku.
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od pufr »

Jak to popisuješ, je manuál, ale i realita v konfliktu s QL. Díval jsem se do svého QL s daty 02_2015 a tam je databázová věta k Lovex S062 datovaná 13. januar 2007 - deset let stará. Zřejmě mezitím došlo k nějakým "drobným změnám" :?

Jinak ano, celková délka náboje, potažmo hloubka usazení střely má výrazný vliv na průběh tlakové křivky i Pmax, neb hloubka usazení střely ovlivňuje velikost počátečního spalovacího prostoru.
Pufr
Uživatelský avatar
Durell
Zkušený diskutér
Příspěvky: 731
Registrován: stř 25.1.2012, 16:43
Bydliště: PB-SK

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od Durell »

Len doplním - aktualne overené - kontakt alebo pár 0,1 mm od drážok hodne zvyšuje tlak. celkom sedí čo je uvedené v QL pre štartovací tlak .
SAUER 202- 9,3x62, Swarovski z6i 2-12x50, Blaser R8 PS 6,5x284 Norma , Zeiss VICTORY V8 1.8–14x50, CZ 550 - 6,5x284 Norma Nightforce SHV 5-20x56, Sig-sauer 2022 spc 9mm Luger, zeiss conquest hd 8 x 42,Leica Rangemaster - 1600 B CRF
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od pufr »

Při celkové délce náboje 81,5 mm bude mít v 270W špičatá střela SST 150gr několikamilimetrový volný let, takže tenhle fenomén se myslím v tomto případě neuplatnil, ale je dobré ho připomenout - pro srovnání výtahová síla střely bývá u puškových nábojů na úrovni cca 30 až extrémně cca 100 "kg" ("kg" pro lepší představu), kdežto průtlačný odpor střely v přechodovém kuželu tak na cca 200 kg začíná a dosahuje i násobných hodnot. Pokud se při kontaktu střely s vývrtem oba odpory sečtou a střela nemá v tu chvíli ještě žádnou kinetickou energii, která by napomohla k jejich překonání, je vliv na vývin rány a průběh tlaku výrazný.

Nahlédl jsem ale i do nového subfora s daty pro přebíjení a tam je ve vláknu 8x57JS a 308W taky asi dvakrát použit Lovex S062 a jsou tam měřené rychlosti - pokud si sestavy těch nábojů zadáš do QL uvidíš, zda je to celková změna tohoto druhu prachu nebo jen "specifická" výrobní série - tím Semtínská produkce celkem trpí :?
Pufr
fary
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 134
Registrován: pon 24.1.2011, 18:54

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od fary »

V první řadě děkuji za informace, ale QL ( pokud jsem to správně pochopil ) reaguje poněkud naopak, neboť když střele zkracuji volný let ( zvyšuji OAL ), tak tlak klesá :shock:
Když zadám celk. délku 84 mm, jsem v toleranci (4298 Bar)
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od dalas »

fary, musíš zvažovat všechny faktory zároveň. Zkracováním OAL se zmenšuje počáteční spalovací prostor, což vede ke zvýšení tlaku. Naopak se zvyšuje volný let střely se všemi důsledky, které popsal pufr. QL umí pracovat s oběma veličinami. Můžeš měnit OAL i startovací tlak (to sice není úplně exaktní, ale pro praxi postačující). Takže pouze změna OAL v QL nezohlední počáteční reakční síly (výtahová, forzírovací). To se musí udělat ručně přes startovací tlak.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Uživatelský avatar
Choochoo007
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1403
Registrován: úte 28.11.2006, 20:34
Bydliště: Jižní čechy

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od Choochoo007 »

Kdyz najedes na pole číslo 4, mela by vyskocit informace o doporucenych tlacich dle usazeni strely od drazek
Obrázek
Jinak jak rika dalas, zkracovanim OAL roste tlak a zase obracene. Jenze kdyz OAL prodluzujes dostanes se az k drazkam kde pak bys mel zmenit pole č.4. a tlak pak roste vyrazneji skokove. Tim me take obohatilo zdejsi forum :D
Jinak zatim moje zkusenost je takova ze u 243Win strela Sierra 1540 vykazuje stejny tlaky at je strela 0,1mm v polich nebo 0,3mm pred drazkama. Kdyz uz je to ale treba 1,5mm tlak tolik neroste a je mozne jeste trochu prisyspat.
Myslivost se scvrkává na sezení u hromady žrádla a natláčky, kdy se bezhlavě pálí po všem[figi]
fary
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 134
Registrován: pon 24.1.2011, 18:54

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od fary »

Chlapi, ještě jednou, díky moc za informace a trpělivost se začátečníkem :wink:
Marcus.das
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 146
Registrován: pon 28.1.2013, 9:15
Bydliště: Okres Nový Jičín

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od Marcus.das »

Ví někdo jaké hodnoty do QL nastavit u "Shot Start Pressure" v případě, že střelu "crimpuji" ? Jak se Tlak změní u lehkého crimpu mimo drážku vs. lehkého krimpu kanelace střely vs. factory crimp tzv. "naplno"?
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od pufr »

Jak už je někde výš napsáno, výtahová síla potřebná k uvolnění byť běžným způsobem crimpované střely je u loveckého náboje s mosaznou nábojnicí na úrovni někde kolem 10 - 15% průtlačného odporu (+kvazistatické měření nemusí odpovídat dynamické realitě výstřelu). Možná proto je v QL modelu pro oba "odpory" jen jedna proměnná, která je primárně odvozená od pevnosti střely s jednou fixní hodnotou přičítanou při kontaktu střely s vývrtem.
Výtahová síla se v tomto modelu pokud vím "extra" neřeší

Tím neříkám, že výtahová síla, potažmo zaškrcení střely nemá vliv na kvalitu zážehu a další vývin rány
Pufr
navip
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 117
Registrován: úte 26.10.2010, 12:49
Bydliště: okr.ČK

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od navip »

Choochoo007 píše:Kdyz najedes na pole číslo 4, mela by vyskocit informace o doporucenych tlacich dle usazeni strely od drazek
Obrázek
Jinak jak rika dalas, zkracovanim OAL roste tlak a zase obracene. Jenze kdyz OAL prodluzujes dostanes se az k drazkam kde pak bys mel zmenit pole č.4. a tlak pak roste vyrazneji skokove. Tim me take obohatilo zdejsi forum :D
Jinak zatim moje zkusenost je takova ze u 243Win strela Sierra 1540 vykazuje stejny tlaky at je strela 0,1mm v polich nebo 0,3mm pred drazkama. Kdyz uz je to ale treba 1,5mm tlak tolik neroste a je mozne jeste trochu prisyspat.
Ty jsi ten tlak měřil, nebo se jedná o odvozenou hodnotu z jiných veličin nebo výpočtů? Mně to o nárustu tlaku při kontaktu střely s drážkami připadá divné. Pokud výtahová síla (měřená staticky tahem nebo tlakem na střelu) tvoří kolem 15-20% průtlačné síly, pak skutečná výtahová síla vlivem vnitřního tlaku na krček tuto sílu podstatně sníží a součet nebude tak výrazný.Já používám jednoranovou pušku, nbc pouze krčkuji do vzdálenosti 1,5 mm před přechod do ramen, střela je do 0,1mm od kontaktu,navážka je hodně nahoře(nbc Lapua 7,62x53R, Lapua Scenar 155 GR, 51,5 GR D 073-6, Vo=950 m/s, hlaveň je .308) a na zápalkách znaky extrémních tlaků nevidím. Máte někdo možnost změřit tlakovou křivku se schodným nábojem, jen OAL jednou na kontakt a druhý na 1,5 až 2 mm volný let. V prvním případě by na křivce měl být plynulý nárůst tlaku na maximum a pak pokles až na úsťový . Ve druhém případě bude viditelný schod, tlaková špička, nárůstu tlaku v okamžiku nárazu střely při vstupu do vývrtu.Dejte to sem a bude konec úvahám.
Uživatelský avatar
Durell
Zkušený diskutér
Příspěvky: 731
Registrován: stř 25.1.2012, 16:43
Bydliště: PB-SK

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od Durell »

Tlak som nemeral, ale meral som V0 a pri OAL 77,5 QL V0 - 982 merané 977 . OAL 80.6 mm QL V0- 964 merané 992.
Všetky podmienky tie isté . Prvá rana vybehla až na 1003 m/s s o 1 gr nižšou návažkou . Po dosadení späť do QL a navýšeni start presure o uvedenú hodnotu tak to sedelo. Kontakt je pri OAL 81,2 mm. Na zápalke známky tlaku minimálne ale vyhadzovač otlačil výraznejšie ako pri fabrických nábojoch .
SAUER 202- 9,3x62, Swarovski z6i 2-12x50, Blaser R8 PS 6,5x284 Norma , Zeiss VICTORY V8 1.8–14x50, CZ 550 - 6,5x284 Norma Nightforce SHV 5-20x56, Sig-sauer 2022 spc 9mm Luger, zeiss conquest hd 8 x 42,Leica Rangemaster - 1600 B CRF
navip
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 117
Registrován: úte 26.10.2010, 12:49
Bydliště: okr.ČK

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od navip »

Jaký byl rozptyl rychlostí z více ran při jednotlivých OAL?
Odpovědět