Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Vše o loveckém kulovém střelivu. Vaše zkušenosti a názory.
Odpovědět
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od pufr »

2navip Nechci rušit slibně se rozvíjející diskusi ale, když bys našel tolik času, abyses mohl podívat i o pár stran zpět (což teda nedělá níkdo - proto i tvrdím, že tato nekonečná, v tuzemsku tak oblíbená vlákna nejsou přínosem), našel bys nejen Durellova data ale i mé připomínky, že u řady nábojů žádné významné zvýšení tlaku kontaktem střely s vývrtem nepozoruji - diskutujeme tohle téma nejméně podruhé, spíš i vícenásobně. Tentokrát ale bylo primárním tématem použití modelu QuickLoad :)

Ono by i bylo divné, pokud by ty desítky různých tvarů přechodových kuželů (délka kuželu, strmost, kvalita povrchu, tvar a "hloubka" drážek potažmo různá plocha příčného průřezu vývrtu ...) ve vztahu ke stovkám provedení střel (konstrukce, tvar ogiválu, pevnost materiálu ...), tvarům a objemům nábojnic, vlastnostem použitých střelivin atd. se daly postihnout jedním číslem "+7200psi"

Tlakové křivky, kde by bylo možné jednoduše a spolehlivě identifikovat - interpretovat jednotlivé odpory na počátku vývinu rány nemám a řekl bych, že to ani úplně jednoduchá úloha nebude :)
Pufr
Uživatelský avatar
Choochoo007
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1403
Registrován: úte 28.11.2006, 20:34
Bydliště: Jižní čechy

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od Choochoo007 »

navip píše: Ty jsi ten tlak měřil, nebo se jedná o odvozenou hodnotu z jiných veličin nebo výpočtů? Mně to o nárustu tlaku při kontaktu střely s drážkami připadá divné.....
Odvozuji to od zapalky. Zacal jsem u 243Win s 0,1mm v polich a s 34,7gr Tu5000 se objevili znamky vyssich tlaku. Takze jsem zkousel 34,3 a 34,5gr. Pak jsem naboj zkratil na vzdalenost strely 1,5mm od drazek a slo neco prisypat. Pak jsem na zkousku preci jen zase prodlouzil az na 0,3mm od drazek a 34,3gr a uz se znamky tlaku zacinaji zase objevovat. Cekal jsem tedy nejaou zmenu oproti 0,1 v polich a neprislo mi to, ze by se neco menilo. Ten 1,5mm od drazek je ale znat.
Myslivost se scvrkává na sezení u hromady žrádla a natláčky, kdy se bezhlavě pálí po všem[figi]
petjan
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 488
Registrován: sob 31.12.2011, 14:08
Bydliště: štětí

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od petjan »

Někde jsem tu četl, že do 9,3x62 lze vyrobit levný náboj na plinking z revolverovych střel a tuším pufr to trochu rozvedl a psal o cca 1gramu prachu, což mi přijde docela málo. Na strelectvi.cz jsem se dočetl, že malé množství prachu v nabojnici je stejné nebezpečné jako nadlimitni množství. Jak to tedy skutečně je?
ZP 16x70/16x70
Brno 500 8x57JRS/20x76
Sabatti SKL 98 10,3x60R /270 win
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od pufr »

Těm "velmi slabým" nábojům s lehkou, měkkou střelou se anglicky říká "Squib loads" - tedy "prskavky - je to obrazně řečeno jakási obdoba WadCutter laborací pro výkonné revolvery. To téma je celkem široké, už se o něm i zde psalo, dál můžeš prohnat i strejdu Googla - je toho tam celkem dost, včetně rizik tohoto druhu nábojů - při "volném" pokusnictví to samosebou může být nebezpečná záležitost
https://www.google.cz/?gws_rd=ssl#q=rel ... for+rifles
Z místních uživatelů myslím Navip dlouhodobě střílí své vypiplané Mosinky rychlým pistolovým prachem a to takovým způsobem, že co chvíli stojí "na bedně"

Konkrétně pro 9,3x62 připadají v úvahu střely určené pro ráži 9 mm Makarov
https://www.google.cz/?gws_rd=ssl#q=squ ... s+9%2C3x62
https://www.shootersforum.com/rifles-ri ... llets.html
Ribbonstone wrote: "Have made "plinking" loads 9,3x62 using cast bullets from a 9mm Mak. mold. They fall out at .364"; driven by 7gr. of Red Dot they shoot well at 25yards. It's not that many people would want a super-light load for a 9.3mm, but a few in your pocket during a hunting trip can be useful".

Osobní zkušenost s touhle ráží a zde dostupnými střelivinami nemám a vzhledem k aktuálnímu akcentu na rizika Squib Loads nemá cenu "jen tak z voleje - obecně radit", třeba někdo bude vědět.
Pro zvládnutí zbraně a s ohledem na výrazně nižší hluk, zpětný ráz a zejména menší ohrožený prostor jsou tyhle náboje celkem užitečné :?
Pufr
vesrad
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 311
Registrován: čtv 14.1.2010, 19:25
Bydliště: Olomoucko

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od vesrad »

Náboje na "plinking" si dělám do 35whelen (9,1x63). Byl to jeden z důvodů proč jsem volil tuto ráži, neboť má vývrt stejný jako revolverový .357 magnum.
Jsou dvě cesty, pistolový prach nebo relativně rychlý puškový.
Momentálně sypu pod 158 TMJ střelu 27gr Vectan SP3 a dává mi to v3=610m/s. Přesnost 3-4cm /50m. U této laborace jsem vycházel z manuálu Vectanu, mělo to chodit kolem 450m/s, mám je dost rychlejší ale nevykazuje to žádné znaky extra tlaků.

Když jsem řešil navážky, tak druhá možnost mi vycházela někde kolem 40gr Lovexu S062, ale prakticky jsem to nezkusil. Ale rychlosti by tam byly asi dost vyšší a těžko říct co by to dělalo se střelou.

U některých laborací s hodně rychlým pistol. prachem se doporučuje utěsnit volný prostor pod střelou materiálem, který shoří (v USA používají nějaká syntetická vlákna-Dacron), aby se zabránilo rozptýlení prachu po prostoru nábojnice a výbuchovému hoření vedoucímu k destrukci zbraně. Obecně je potřeba dávat velký pozor při dávkování prachu a provádět dvojí kontrolu, jelikož ta navážka se mi vejde do nábojnice pohodlně třikrát a asi by to nebylo úplně zdravé pro zbraň ani střelce.
ZKM 452 Varmint .22LR
IŽ 58 16/70,16/70; Brno 801 12/70,12/70
ZG 47 "Kuna" .35 Whelen, CZ 557 .308 win

(Kdysi Německý křepelák, Bordík, Blaser ES67 7x65R,12/70; CZ 550 Varmint .308 win,ZK 99 "Hanák Brno" 6,5x55SE)
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od pufr »

Jako "inertní výplň", která doplní výmetnou náplň nábojnice na 100% a udrží malé množství prachu před zápalkou (pro dosažení lepšího, vždy stejného zážehu náplně a tím mimo jiné i lepší přesnosti střelby) lze použít vata - nejlépe skutečně 100% bavlna nebo celuloza, bez umělých hmot, používá se i sypká výplň - krupice a pod., kde se vedou diskuze, jestli krupice může erodovat vývrt a pod.
Inertní výplň kupodivu nebývá ani ohořelá, leží po výstřelu na zemi pár metrů před střelcem.
Ve starých "Schonzeitpatronách" z Považské Bystrice bývá náplň doplněná válečkem = zátkou nebo i několika vystřiženými z vlněného filcu - jak v brokovém náboji :)

U toho Dakronu se uvádí, že ho musí být "dostatečné" množství, by uvedl střelu do pohybu ještě před max. stlačením, protože silně stlačený se může chovat jako kapalina - na netu se dají najít fotky válců revolveru s krásnými prstencovými výdutěmi v oblasti, kde Dakron narážel na dno revolverové = silně zaškrcené střely. Už z tohoto důvodu myslím, že ani Dakron neshoří. Všechny ty výplně jsou v podstatě hořlavé, ale při době vývinu rány cca 1 ms, shořet ani dokonce ohořet nestihnou, alespoň jsem se s tím nesetkal. :?
Pufr
petjan
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 488
Registrován: sob 31.12.2011, 14:08
Bydliště: štětí

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od petjan »

Děkuji všem za info.
ZP 16x70/16x70
Brno 500 8x57JRS/20x76
Sabatti SKL 98 10,3x60R /270 win
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od pufr »

Pro inspiraci - pokud jde o "devítkové prskavky" - našel jsem nějakou starší zprávu, kdy jsem potřeboval vystřelit 7,5 g střelu ráže 9 mm (pro 9mm Luger), z dlouhé zbraně. Použil jsem k tomu pušku a nábojnice ráže 9x56 MSch. (vývrt 9,02 mm - dnes je v CIP jiný rozměr než mají historické zbraně). Výmetná náplň tvořená rychle hořícím prachem Solo 1000, dnes Lovex S015 měla hmotnost od 0,2 g do 0,5 g. Při náplni 0,2 g zůstaly některé střely ve vývrtu (délka hlavně 457 mm), s náplní 0,4 g byla rychlost střely V2 = 304 m/s, s náplní 0,5 g prachu byla rychlost střely V2 = 384 m/s se směrodatnou odchylkou necelý jeden m/s z deseti ran. Inertní výplň jsem nemohl použít kvůli sestavě za střelou.
Bylo vystřeleno více než sto ran, vše v naprostém pořádku. U tak malé náplně nehrozí sekundární "exploze", jen samozřejmě netěsní nábojnice, ale ani s tím vzhledem k velmi čistému hoření použitého prachu nebyl problém. :?
Pufr
petjan
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 488
Registrován: sob 31.12.2011, 14:08
Bydliště: štětí

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od petjan »

No a při té netěsnící nábojnici, není problém s obtokem plynů?
ZP 16x70/16x70
Brno 500 8x57JRS/20x76
Sabatti SKL 98 10,3x60R /270 win
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od pufr »

Nevím, co přesně myslíš.
Nějak nadměrně očazené nábojnice nebyly, rychlost střely byla s "deltou" 1 m ...
Děj výstřelu je trochu jiný než u náboje s "trochu" sníženou "obvyklou" náplní

Z těch tvých dotazů není úplně jasné, zda chceš něco podobného tvořit, nebo se jen tak internetově "nenudit"

Jinak bych Ti doporučil k výše uvedeným pramenům ještě třeba výbornou knihu Phila Sharpa - Complete Guide to Handloading, dá se na netu najít v PDF. Dočteš se v ní třeba, jak Sharp náhodou dostal asi 30 liber olověných broků o průměru o chlup větším než .308 a jak si s nimi obdobnými malými náplněmi rychlého prachu s malou sypnou hustotou výborně zastřílel ze své pušky M1903 ráže 30-06 a najdeš i popis použití řady dalších obdobných sestav v různých rážích :)
Pufr
petjan
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 488
Registrován: sob 31.12.2011, 14:08
Bydliště: štětí

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od petjan »

Měl jsem na mysli to, že když nedojde k úplnému roztažení nábojnice vlivem nízkého tlaku. Možná jsem to jen špatně pochopil. Ptám se proto, že bych si chtěl zřejmě už v týdnu dvěttrojku pořídit a taky se chystám přebíjet, no a s těmi "prskavkami" to bude na střelnici ideál. Ty knihy v AJ jsou pro mě pasé, jsem ročník, co by uměl spíše azbuku :roll: .
ZP 16x70/16x70
Brno 500 8x57JRS/20x76
Sabatti SKL 98 10,3x60R /270 win
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od pufr »

S těmi českými knihami o ládování nábojů je problém, moc jich není, ale nějaké užitečné "české" internetové odkazy najdeš i tady nebo na Střelectví.

Redukované náplně a prskavky, pokud je nenajdeš přímo popsané v manuálu, nejsou zrovna úloha pro začátečníka
Něco pro inspiraci je třeba v Lyman manuálu tady:
http://www.j-how.net/test/Lyman%2048th% ... atk%5D.pdf
Nebo se dáv pdf najít "Modern reloading: Richard Lee" i jiné. V manuálu Explosie byla cca před pěti lety data pro mnoho nábojů s rychlým prachem Lovex D060, ale byla dost "nadupaná", tak je nový zpracovatel z opatrnosti vypustil.

Ten IMR SR 4759, který je použitý v Lyman manuálu prodává třeba Cink (občas :) )
http://www.reloader.cz/cz/eshop/k/imr/z ... 4759/2004/
Nejlepší je ale pro plinkingovou patronu najít něco místního - dostupného ...
Pufr
Začátečník
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 377
Registrován: čtv 30.8.2012, 22:36

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od Začátečník »

Z Mosina se dá bez problémů střílet prachem Ba9. Maximumum je tuším někde kolem 16 grainů. Stačí pohledat na střelectvi. Ten prach k tomu ale není určený. Lepší je to samé množství A0. Dá se najít i na stránkách Vectanu v přebíjecím manuálu. Bohužel jen pro 3 ráže. Jakousi představu to ale dává. Taky pozor na várku. Může tam být změna jako třeba u Tu 5000. Chování k olovu neodhadu. Střílím tím samopalové střely. Hledí se musí nastavit cca na 450 m. Tlak je v tabulce. Když tak porovnat podle QL.
jagabis
Nový návštěvník
Příspěvky: 1
Registrován: pát 19.8.2016, 15:03

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od jagabis »

Zdravím přátelé,

chci se zeptat, zda někdo z Vás zkušených nevlastní navažku pro střely 6g a 10,3g pro 6,5x57 R ? Mšl jsem možnost vyzkoušet prastaré náboje SB s těmito střelami a výsledky mě nadchly. Rád bych se k nim vrátil.

Díky.
majodus
Častý návštěvník
Příspěvky: 96
Registrován: čtv 24.12.2015, 13:47

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od majodus »

priatelia .prosim vas .mohli by ste mi zbehnut v QL ustovu rychlost na 55cm hlaven prach ACC3100-56grs strela TIG 11.5g zapalka CCI250 kaliber 7x64 ? za ochotu vopred dakujem
PS -prisiel som o program
Odpovědět