Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Vše o loveckém kulovém střelivu. Vaše zkušenosti a názory.
Odpovědět
Waswaq
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 114
Registrován: pát 23.5.2014, 20:58

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od Waswaq »

Díky za názory a rady. Co napsal dalas mi příjde nejrozumnější a nejbezpečnější. Takže to tak udělám, i když to znamená cestovat zvlášť kvůli tomu na střelnici.
Uživatelský avatar
Choochoo007
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1406
Registrován: úte 28.11.2006, 20:34
Bydliště: Jižní čechy

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od Choochoo007 »

??? píše:A já říkám: Klidně smíchat...
Pokud je ten prach ve stejné serii, tak to znamená, že smícháš jen to co už kdysi bylo společně v jednom bubnu a pouze to nemělo stejný osud. (podmínky skladování, přebalení atd.) I když by to mělo být tomuhle prachu jedno. D-čka nejsou tak citlivá na podmínky skladování...

Nejlepší je to sesypat do černého plastového kanystru na PHM a tak 20 minut si s tím pěkně štěrchat. Vznikne tak homogenní balení prachu, který když nastřelíš tak by měl držet. A klidně to v tom kanystru i nech a než půjdeš znovu nabíjet, klidně si opět chvilku štěrchej :lol:
Před x lety jsem četl, o míchání prachů, ale už jsem si nepamatoval přesně. Takže jsem našel příspěvek, který mě navedl na míchání. Je to info přímo od zdroje, tzn. výrobce Lovexu. Takže pokud serie nesouhlasí, asi bych do toho také nešel, protože při né úplně dobrém promíchání, můžou asi dost kolísat úsťovky. Takže jak říká dalas, ideální je ověřit.
Myslivost se scvrkává na sezení u hromady žrádla a natláčky, kdy se bezhlavě pálí po všem[figi]
Uživatelský avatar
SamanFalco
Častý návštěvník
Příspěvky: 97
Registrován: pát 25.3.2011, 11:00

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od SamanFalco »

Mám doma kanystr na Tubal 5000, a v něm už asi 3 různé serie z 5ti balení... bez nějakých vedlejších efektů. Rychlosti jsou pořád obdobné, stejně tak jejich rozptyl. Cpu je téměř na max load. Na lov 200-250m maximálně, přesnost cca 20mm/100m stačí bohatě. Taky moc nevěřím tomu frézování krčků, dodatečnému žíhání... já jenom zkracuju a ohraním, přesně navážím prach a když nepočítám první studenou - rozptyl rychlostí je pod 10m/s skoro vždy. Většinou 6-8 m/s - no, ale to je tak malinko, že to nehraje moc roli ani na 500m... PS.: kolik máte rozptyl rychlostí když to vyžíháte a vyfrézujete stěny? A má to smysl, ubírat materiál nbc víc, než je nutné? Jo, a tu collet mám, používám a zatím bez jediného problému. Jen je seřídit bylo trochu horší - a to si myslím, že je kámen úrazu většiny problémů - že ji špatně nastaví a ona pak stahuje přespříliš...myslím, že ty kleštiny nemají úplně sevřít. Stačí, když to udrží kulku na místě - a zvýšit výtahovou sílu je pak lepší na crimpu. Proto mám na lisu bajonet - jednou jsem nastavil a víckrát na to nemusím šáhnout. PS.: kanystr na benzín či olej, je bezpečné pro prach použít - ovšem třeba v PET či obyčejném PVC by mohl při štěrchání vzniklý statický výboj zažehnout prach.
Naposledy upravil(a) SamanFalco dne úte 30.5.2017, 23:19, celkem upraveno 1 x.
CZ 550FS 243W - meopta R1 7x56 RD + Vortex Viper PTS 1-4x24 milrad, CZ 557 varmint 308W-Leupold VX-3 4,5-14x50IL, Vortex Viper 10x50HD, Vortex Razor HD 20-60x85. Glock 26 gen.3 9mm luger, Leica RANGEMASTER 1600 CRF-B.
Uživatelský avatar
Choochoo007
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1406
Registrován: úte 28.11.2006, 20:34
Bydliště: Jižní čechy

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od Choochoo007 »

A do ceho tu Tu5000 sypes? Jake rychlosti u jake strely mas? Jakou mas max. navazku?
Myslivost se scvrkává na sezení u hromady žrádla a natláčky, kdy se bezhlavě pálí po všem[figi]
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3396
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od dalas »

Tubaly 5000 ve válcových kanistrech byly docela uniformní. To jsem nemusel po léta korigovat laborace. Pokud bych to ale smíchal s plastovým balením, tak je to úúúplně někde jinde. Takže to někdy jde bez následků, ale pravidlo z toho udělat nejde. Já prostě nevidím důvod, proč to míchat. Pokud jsou parametry blízké, tak to bude lítat stejně i bez míchání a pokud jsou rozdílné, bude to lítat jinak s mícháním i bez něj. Takže dostřílet starou šarži, ověřit novou a podle toho se zařídit.
Washwaq> Ty dvě rány snad honitba spolkne. Přece bys měl ověřit nastřelení před každým lovem. :wink: Píši "ověřit" ne "nastřelovat". :D
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
lachke
Nový návštěvník
Příspěvky: 4
Registrován: pon 04.4.2016, 7:37

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od lachke »

Dobrý den. Prosím o radu, kde je zakopaný pes. Pro kombinaci 308 Win + 155 gr L Scenar + 45 gr D073.5 + OAL 72,9 + 26" hlaveň + 1:10twist udává QL rychlost cca 860(nemám teď podklady u sebe). Ale na hradlech jsme naměřili v2 715. Dle QL je pro nastřelení na 100m propad v 500m cca 162 cm, ale skutečný 130cm (5 ran+/- 3cm). Díky a, prosím, nekamenujte mě.
vlady
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 121
Registrován: čtv 22.9.2016, 17:44
Bydliště: Luhačovice

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od vlady »

Presne tuto kombinaci pouzivam. Zapalka je BR2 a prachu 44.5grs. Hlaven 24", twist 1/10. OAL z hlavy nevim. Lita mi to 880m/s. Doleti v nadzvuku na 900m. V2 je malo, muze to chytat plamen z hlavne. Merim vzdy V5.
lachke
Nový návštěvník
Příspěvky: 4
Registrován: pon 04.4.2016, 7:37

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od lachke »

Díky. Osobně mi ten rozdíl v rychlostech vrtal hlavou, připadalo mi to jako fuckt velkej rozdíl oproti QL. Ale co ten rozdílnej propad?
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od pufr »

Na první pohled by se mohl nějaký pes skrývat v měření rychlosti střely - je nápadně nízká + i dráha střely odpovídající vyšší rychlosti střely, k tomu možná nějaká nepřesnost nastřelení ve 100 m - na dálku Ti to asi přesně neřekneme :?

Nestřílíš třeba dolů nebo nahoru do kopce??
Pufr
lachke
Nový návštěvník
Příspěvky: 4
Registrován: pon 04.4.2016, 7:37

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od lachke »

...výškové převýšení do 5m
vlady
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 121
Registrován: čtv 22.9.2016, 17:44
Bydliště: Luhačovice

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od vlady »

Zkus dát hradla dál od pušky. A pro jistotu přes ně střelit nečím, co už máš změřené. Jednou jsem se s něčím podobným potkal. jeden expert postříkal náboj WD40 a okolo střely mu to navzlínalo na prach. Střela výrazně pomalejší a kouře jak z perkusáku.
bon
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 477
Registrován: úte 04.9.2007, 16:46
Bydliště: Vysočina

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od bon »

Měl bych dotaz ohledně nutnosti použití krimpu u výkonnějších ráží. Pro ráže středního výkonu (např. .308Win.) krimp nepoužívám, ale nyní bych chtěl začít přebíjet 9,3x62 a mám pochybnosti, jestli bez krimpu nemůže dojít vlivem zpětného rázu např. k posunu střely v krčku nábojnice u nábojů v nábojové schránce.
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od pufr »

Pokud nepoužíváš nějaké "BR a LR" machrovinky, jako je kalibrace jen části krčku nábojnice apod., tak běžná opakovací puška s náboji v zásobníku či schránce - včetně 9,3x62 - zpravidla nevyžaduje nutně zaškrcení střely. Náboje ve schránce nejsou upevněné a zpětný ráz se přenese v čase "roztaženěji" než u dvojáků, revolverů a jiných zbraní, kde je náboj pevně opřený
Pufr
bon
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 477
Registrován: úte 04.9.2007, 16:46
Bydliště: Vysočina

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od bon »

Díky za info. Mám to pro lovecké účely a podobné "vyfikundace" nepoužívám. Zkusím nějaké soft laborace a uvidím.
Uživatelský avatar
lovec
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2033
Registrován: pon 25.9.2006, 16:07
Bydliště: SK

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od lovec »

Konkrétne pri 9,3x62mm nekrimpujem ani tie najvýkonnejšie laborácie. Kontroloval som celkovú dĺžku náboja, ktorý som niekoľkokrát po sebe umiestnil ako posledný do schránky, aby absorboval viacero výstrelov a nenameral som žiadnu zmenu.
9,3x62mm, .338 Remington Ultra Magnum, .300 Winchester Magnum, 7mm-08 Remington, .270 Winchester, .260 Remington, 6,5x47mm Lapua, 6mm Norma BR, .44 Magnum, 9mm Luger, 16/70, .22 LR
Every Shot Counts
Odpovědět