Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Vše o loveckém kulovém střelivu. Vaše zkušenosti a názory.
Odpovědět
campo
Častý návštěvník
Příspěvky: 93
Registrován: úte 06.3.2012, 22:05

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od campo »

Ahoj, když se tu rozebírá Tubal tak se připojím. 7x64, Norma Vulkan 170gr, nábojice Geco, délka náboje 83 mm, Tubal 7000, hlaveň 55 cm. Zkušebních pět nábojů ke změření rychlosti, hodnoty jsou dole. Překvapením pro mne byl pokles rychlosti u navážky 50. Pro nabíjení jsem zvolil 49 gr ale při nastřelování je tam dost velký rozptyl cca 10 cm/100m. Nicméně uloven daněk na 70 metrů a dle slov lovce byl účinek excelentní. Pokud by se tedy podařilo zlepšit soustřel tak asi spokojenost. Prosím tedy zkušené kolegy o radu co upravit. Děkuji
1) 46 gr - 719 m/s
2) 48 gr - 731 m/s
3) 49 gr - 756 m/s
4) 49,5 gr - 758 m/s
5) 50 gr - 750 m/s
Jirka83
Zkušený diskutér
Příspěvky: 566
Registrován: sob 16.6.2007, 19:15
Bydliště: Jičín
Kontaktovat uživatele:

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od Jirka83 »

Udělal bych si pár sérií, alespoň po 3 nábojích (ideálně po 5) od zhruba 48gr. po 0,7gr. a tam kde bude nejlepší soustřel bych to nabíjel... Pokud je tam takto velký rozptyl, tak je něco špatně... Pak samozřejmě závisí na tom, jak opracováváš nábojnice, ale to bych čekal, že bude druhořadej problém...
kozlice Zabala Hermanos 12/76 XL 90
kozlice Rizzini 20/76
kulobrok Merkel 8x57JR/16 + hlavně 16/70
ZKM 451 .22 LR
ZKK 601 W243
BO 98 LW 8,5x63REB
FN 1907 6,35Browning
cobaj
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 332
Registrován: pon 02.5.2011, 18:51

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od cobaj »

V první řadě použij pro stanovení rychlosti k navážce více než jeden náboj. Jak píše Jirka ideálně alespoň 5ks
Dále se pak podívej s jakou přesností měří tvoje hradla a jestli se během testu neměnily světelné podmínky, pokud jsou to hradla na principu světlocitlivých čidel dost to lítá.
A dej spíše na soustřel než na rychlost, zabíjet to bude stejně v 730 jako v 750.

M.
campo
Častý návštěvník
Příspěvky: 93
Registrován: úte 06.3.2012, 22:05

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od campo »

Je mi jasné že vzorek pouze jednoho náboje není dobře. Musel jsem ale respektovat podmínky střelnice která slouží pouze k nastřelení a ověření nástřelu. Vzhledem k blízké zástavbě a následnému stěžování na hluk nechce správce žádnou kanonádu, tak proto jen ten omezený počet. Teď si udělám série po pěti, jak radíte a zajedu jinam. Je to sice jen 50 m ale tam můžeme pálit dle libosti. Ještě přejdu montáž a utažení v pažbě ale dosud to střílelo dobře (Hornady SST).
Uživatelský avatar
Choochoo007
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1406
Registrován: úte 28.11.2006, 20:34
Bydliště: Jižní čechy

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od Choochoo007 »

Dle meho slabe navazky. Chce to dostat se vice k maximu a pak hledat u silnejsich navazek soustrel. Kratka hlaven, malo prachu, odhaduji nizke tlaky, spatne vyhoreni prachu a pak spatne soustrely.
Myslivost se scvrkává na sezení u hromady žrádla a natláčky, kdy se bezhlavě pálí po všem[figi]
Uživatelský avatar
lovec
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2033
Registrován: pon 25.9.2006, 16:07
Bydliště: SK

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od lovec »

Tak som sa zase po dlhšej dobe nasr.....dil.
Dnes som testoval rozličné laborácie do 7mm-08 Rem. Okrem iného som testoval aj overené navážky s rôznymi druhmi zápaliek. Všetko OK až do momentu, než prišli na rad S&B LR 5,3 zo šarže 3/14 (kúpené minulý rok). Z desiatich nábojov osadených týmito zápalkami jeden náboj vystrelil na druhý pokus a jeden náboj dokonca až na tretí pokus. Zvyšok zápaliek putuje grátis kolegovi....
Teplota sa dnes na strelnici pohybovala v rozmedzí 6-8°C, takže nič extra náročné. Takýto mizerný výsledok testu ma len znovu na dlhý čas utvrdil v tom, že S&B nie sú hodné ani tej nízkej ceny, za čo ich predávajú. :?
9,3x62mm, .338 Remington Ultra Magnum, .300 Winchester Magnum, 7mm-08 Remington, .270 Winchester, .260 Remington, 6,5x47mm Lapua, 6mm Norma BR, .44 Magnum, 9mm Luger, 16/70, .22 LR
Every Shot Counts
cobaj
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 332
Registrován: pon 02.5.2011, 18:51

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od cobaj »

Ahoj
Problém bych hledal někde jinde než v kvalitě výroby SB zápalek. Konkrétně 5.3LR jsou teď konkurence schopné jakékoliv benchrestové zápalce. Možná někde špatně uskladněno, těžko říct. Jde sice o starší šarži než je doba kdy jsme byli donuceni přejít na tyto zápalky i ve sportu ale i tak se mi to nezdá.
Poslední cca dva roky nejsou dostupné Federaly 210GM a i BR-2 jsou jen sporadicky. Přešly jsme s obavami na SB a zklamání se nekonalo, vyrovnané rychlosti, dobrá funkce i za nízkých teplot, žádné selhače. Do 308win dává SB např. Jakub R. kterého ze závodů jistě znáš a jeho výsledky v 308 jsou excelentní.
Osobně také používám a žádný problém.

M.
Uživatelský avatar
lovec
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2033
Registrován: pon 25.9.2006, 16:07
Bydliště: SK

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od lovec »

Kde inde?
Ak by to bolo jedno zlyhanie, OK. Stane sa. Z jedného balenia 100 ks takéto zlyhanie poukazuje na kvalitatívny problém, príp. problém s výstupnou kontrolou - nepoznám detailne QA systém u S&B. Zápalky boli kúpené od dovozcu do SR, sklad je normálna, veľká, moderná a suchá budova, žiadna pivnica, kde by to ležalo niekde vo vlhkom kúte.
U nás sú v podstate dostupné CCI, Federal a S&B. Iné sporadicky, alebo vôbec.
Rozmýšľam, kde by ma to zlyhanie vytočilo viac, či na súťaži alebo na poľovačke... :roll: Našťastie sa to stalo len pri testovaní na strelnici, takže hmotná škoda žiadna, okrem mojich nervov. Asi tomu zase dám pár rokov pokoj a možno potom znovu budem mať nutkanie.
Nie je to kydanie na S&B (rád ich pochválim, ak majú niečo reálne a overene dobré, napr. Match 222, 223 s 52gr. Sierrou je výborný), len vyjadrenie sklamania. Držím palce ostatným, aby sa im to nestalo.

Možno máličko odbočím, ale sme na loveckom fóre a ja aj od svojich loveckých zbraní vyžadujem maximálnu možnú presnosť a preto vzhliadam k tomu, čo strieľa športová špička. V USA je to v drvivej väčšine súťaží CCI (v malých zápalkách CCI 450) a vo Veľkej Británii... ruský Murom (KVB-7), čo je bývalé PMC. Prekvapivé, ale je to tak. Nepredáva ich niekto v ČR?
9,3x62mm, .338 Remington Ultra Magnum, .300 Winchester Magnum, 7mm-08 Remington, .270 Winchester, .260 Remington, 6,5x47mm Lapua, 6mm Norma BR, .44 Magnum, 9mm Luger, 16/70, .22 LR
Every Shot Counts
Uživatelský avatar
Michal_123
Zkušený diskutér
Příspěvky: 932
Registrován: úte 26.11.2013, 20:16

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od Michal_123 »

Problém s velkými puškovými zápalkymi SB jsem letos zaznamenal také, bylo to někdy v prvním pololetí tohoto roku.
Byla to jedna konkrétní krabička, několik nábojů takto přebitých nevystřelilo.
Prach byl u těchto nábojů téměř zapálený, pamatuji si že v případě SP11 změnil barvu na žlutozeleno a vytvořil takový tvrdý slepenec.
Bylo to v několika rážích s různým prachem, podotýkám.
Od té doby se mi to již nestalo. Předtím také ne.

Ono se to asi výrobcům někdy stane, kamarád mi popisoval podobný problém u zápalek CCI.
fary
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 134
Registrován: pon 24.1.2011, 18:54

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od fary »

Chlapi, zase potřebuji poradit, shellholder č.1 od CH4D (koupeno spolu s matricemi 8x64S ), nábojnice sellbeel ( taky jaký jiný ) a jdou mi do holderu strašně mizerně, polovinu z nich tam vůbec nedostanu, ještě jakžtakž staré s červenou zápalkou, novější produkce defacto žádná:((. Na vině je drážka pro vyhazovač ( snad to píši správně, ale chápete mě, že jo ). Co s tím? Líznout drážku se mi moc nechce kvůli zeslabení nábojnice, no a do holderu se mi taky dvakrát nechce hrabat. No jo, teď když to po sobě čtu, tak moc jinejch variant tam asi nebude:)
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od pufr »

Je to tu nekolikrat, SAAMI norma pro 8x57 a odvozene raze stanovuje rozmery dna nabojnice stejne jako u 308W/30-06, ne tak evropska CIP norma, kde je u tehto starsich razi drazka pro vytahovac o neco melci.
Existuje specialni shellholder, ale jednodussi je dremelkou uvolnit - za staleho mereni a kontroly - prostor v shellholderu o cca 0,2 mm na kazdou stranu ( RCBS shellholder vyhovi vetsinou bez uprav).
Pufr
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3396
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od dalas »

Obdobný problém jsem měl s shellholderem č.2 u .308W a nábojnic Sellier&Bellot. Vyřešil jsem to shellholderem č.3
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
poli
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 325
Registrován: pon 04.6.2012, 8:55

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od poli »

Potvrzuji tenhle problém, také .308 od SB a to v shellholderu LEE, který zrovna není etalon těsnosti.
fary
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 134
Registrován: pon 24.1.2011, 18:54

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od fary »

Tak jsem to malinko ubral fortunkou s obou stran a je to dobrý, děkuji pufrovi za radu :D ale ty hilsny sellbell alespoň v této ráži, to je katastrofa, průměr tý drážky lítá ve třech desetinách, i krapet víc, je možné, že to je výstřelem, asi jo, nový za 19Kč jsem nekupoval, sehnal jse 4 krabice po patnácti SPCE jedna hnědá, dvě šedé a jedna současná, nejhůř jsou na tom ty současné, jak je to možný, netuším...
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od pufr »

Pokud je držák (shellholder) v hlavě beranu lisu natěsno, uber asi tou fortunkou radši i vzadu (prostě komplet kolem)- aby se Ti ty "větší" nábojnice při kalibraci a usazování střel zbytečně nepříčily - oko a posuvka to zvládnou při "rozvážném" postupu kontrolovat ... :)
Pufr
Odpovědět