Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /DISK2/WWW/loveckeforum.info/www/includes/bbcode.php on line 483 Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /DISK2/WWW/loveckeforum.info/www/includes/bbcode.php on line 483 Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /DISK2/WWW/loveckeforum.info/www/includes/bbcode.php on line 483 Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /DISK2/WWW/loveckeforum.info/www/includes/bbcode.php on line 483 Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /DISK2/WWW/loveckeforum.info/www/includes/bbcode.php on line 483 Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /DISK2/WWW/loveckeforum.info/www/includes/bbcode.php on line 483 Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /DISK2/WWW/loveckeforum.info/www/includes/bbcode.php on line 483 Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /DISK2/WWW/loveckeforum.info/www/includes/bbcode.php on line 483 Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /DISK2/WWW/loveckeforum.info/www/includes/bbcode.php on line 483 Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /DISK2/WWW/loveckeforum.info/www/includes/bbcode.php on line 483 Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /DISK2/WWW/loveckeforum.info/www/includes/bbcode.php on line 483 Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /DISK2/WWW/loveckeforum.info/www/includes/bbcode.php on line 483 Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /DISK2/WWW/loveckeforum.info/www/includes/bbcode.php on line 483 Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /DISK2/WWW/loveckeforum.info/www/includes/bbcode.php on line 483 Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /DISK2/WWW/loveckeforum.info/www/includes/bbcode.php on line 483 Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /DISK2/WWW/loveckeforum.info/www/includes/bbcode.php on line 483 Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /DISK2/WWW/loveckeforum.info/www/includes/bbcode.php on line 483 Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /DISK2/WWW/loveckeforum.info/www/includes/bbcode.php on line 483 Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /DISK2/WWW/loveckeforum.info/www/includes/bbcode.php on line 483 Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /DISK2/WWW/loveckeforum.info/www/includes/bbcode.php on line 483 Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /DISK2/WWW/loveckeforum.info/www/includes/bbcode.php on line 483 Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /DISK2/WWW/loveckeforum.info/www/includes/bbcode.php on line 483 Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /DISK2/WWW/loveckeforum.info/www/includes/bbcode.php on line 483 Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /DISK2/WWW/loveckeforum.info/www/includes/bbcode.php on line 483 Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /DISK2/WWW/loveckeforum.info/www/includes/bbcode.php on line 483 Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /DISK2/WWW/loveckeforum.info/www/includes/bbcode.php on line 483 Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /DISK2/WWW/loveckeforum.info/www/includes/bbcode.php on line 112  LOVECKÉ FÓRUM / MYSLIVOST • Zobrazit téma - 7,62X54R mosin

Přejít na obsah

Fotopast

7,62X54R mosin

Vše o loveckém kulovém střelivu. Vaše zkušenosti a názory.

Re: 7,62X54R mosin

Příspěvekod Začátečník » pát 14.3.2014, 22:45

Děkuji. Stačilo by mi, kdyby někdo napsal, jestli je třeba problém střelba v obilí nebo když tu a tam někde vyčnívá v zimě uschlé stéblo z loňské vysoké trávy. Jasně, že je to závislé na hustotě porostu a tak, ale třeba ta loňská suchá nesečená tráva bývá ledaskde a chtěl bych vědět, jestli se jí za každou cenu vyhnout nebo jestli by byla spíš náhoda, kdyby měla na něco vliv. Třeba u 9.3 mm se většinou píše, že si s tím člověk nemusí moc dělat starosti. Pokud to tedy není strom.
Začátečník
Pravidelný diskutér

Příspěvekod pufr » sob 15.3.2014, 7:46

Cetls tohle:
viewtopic.php?f=41&t=6183
Vzhledem k "nahodnemu pusobeni" prekazek neni mezi Mosinem, .308W, 30-06, 6,5x55 ani 8x57 zadny vyznamny rozdil a pokud neni prekazka az tesne pred cilem ("nekolik" metru) musis pocitat s "moznym vyznamnym vlivem" na smer letu i stabilitu strely - neni zodpovedne za takovych podminek na zver strilet :?
Pufr
pufr
Moderátor

Příspěvekod Začátečník » pon 17.3.2014, 21:45

Děkuji. Tak přesně takhle jsem to chtěl vědět. Dá se tomu do nějaké míry předejít třeba použitím 220 grainové krasavice nebo je tahle vlastnost u zmíněných ráží prostě daná?
Několikrát jsem v tomhle směru slyšel chválit 8x57 JRS. Někdo je to tady dokonce i na fóru. Máte s tím někdo zkušenost?
Začátečník
Pravidelný diskutér

Příspěvekod pufr » úte 18.3.2014, 11:47

Celkem nedávno zastřelil kdosi ve Švýcarsku svého kamaráda lovce těžkou střelou náboje 7x65R (myslím 11,2g), střela měla - podle všeho - kontakt se smrkovou větví cca ve směru "podélné osy obloukovitě zakřivené větve", což ji výrazně odchýlilo od původního směru letu. Byla to taková malá až "bratrská" partička, všichni stejné kulobroky Blaser se stejnými zaměřovači, všichni stejné náboje (což vyšetření incidentu moc nepomáhalo) a na výřadu byl jeden z party :?
Že by 14g bylo "výrazně" lepších bych se obával.
Jinak samozřejmě ten "základní" potenciál střely ve vztahu ke kontaktu s překážkou bude "čím pomalejší, těžší a možná i pevnější střela, tím méně se odchýlí od původní dráhy" :?

Asi jediná gyroskopicky stabilizovaná, lovecká střela, která konstrukčně počítá s destabilizací kontaktem s překážkou je dnes již nevyráběný Lapua Forex (z trhu vyřazený cenou - cca 80 Kč/střela - u "soustruženky" s Pb jádrem celkem pochopitelná :)
Obrázek
Prázdné dno působící něco jako šípovou stabilizaci odraženou střelu nasměruje cca špičkou dopředu - výhodně pro deformaci v těle zvěře. Směr letu od překážky se může samosebou od původního lišit a taky reálný pohyb takového odraženého šípového setrvačníku může být hodně zajímavý :)
Pufr
pufr
Moderátor

Příspěvekod beskydak » úte 18.3.2014, 18:06

Prázdné dno měly (mají) v téhle ráži i originál Rusácké Chaipierskie. Ale už před 20 lety byly dost nedostatkové. Na střelnici kousek za Plumlovem (nemohu si vzpomenout na jméno) v tom mírném kopečku dělaly 3 i 4 metrové brázdy - držely směr, byly hodně odrzazu odolné.
beskydak
Pravidelný diskutér

Příspěvekod bon » stř 19.3.2014, 11:05

Kolega si vysnil na dosledy do 7,62x54R náboj s nižším výkonem, kterým by mohl střílet nakrátko aniž by to "odfouklo" i psa. Nemáte někdo podobnou laboraci ve vývoji, abych neobjevoval objevené. Střela min. 180 grs, prach nejlépe S060 nebo S070.
bon
Pravidelný diskutér

Příspěvekod Citron » ned 23.3.2014, 11:55

Do tohoto tématu jsem naposledy psal v roce 2007, od té doby se mi něco málo touto ráží povedlo ulovit. Pro začátek je potřeba říct, že zbraní je IŽka, což jsou zbraně známé svými neduhy.
Začínal jsem na továrním střelivu SaB s SP střelou. Nástřeleno a 100m, rozptyl šílený - na pi 50/20 to lítalo po celém černém kruhu. Střílel jsem s tím na vzdálenost od 10 do 30 m. První, co si pamatuju byl koulouch na naháňce, zásah dobrý na komoru, ale odskok 50 m. Další byl 50 kg lončák na šoulačce, na 30m, zásah přes plec, střela fragmentovala, z pláště nalezeny pouze špony.
Po těchto výstupech přišla změna na ono přebíjené střelivo se střelou Hornady 3130, přáním bylo, aby střela měla co nejnižší rychlost při zachování "dobré" přesnosti. Nastřeleno opět na 100m, pi 50/20 mi zásahy zůstávají v desítce, devítky jsou pouze mou chybou. Od té doby pouze prasata. Střílím přes plec. Oproti SaB je výrazně menší devastace zvěřiny, střela vždy projde skrz, nebyl zjištěn náznak toho, že by některá fragmentovala.
Za mě - já už se po svých zkušenostech k SaB nevrátím a zůstanu u přebíjeného střeliva. Důvodem je přesnost a účinky střely v cíli.
Sauer a Sohn 3000 8x57 JRS, 2x 16/70 + Zeiss Diatal 6x42
Brno Combo 8x57 JRS, 12/76 + Mepta 7x50
dvojka Franz Dresher Troppau 16/70
Lepší je, déle se dívat a hodnotit situaci, než reagovat ukvapeně, protože oživit střelené zvíře nejde.
Citron
Pravidelný diskutér

Příspěvekod MOSSBERG500 » ned 23.3.2014, 19:01

Lovu lesu. Nábojnice,zápalka,střela SP 180grs vše SB. Prach Acc 4350 53grs . Střeleno sele 40m, srna 80m, lišák 100m vše v ohni.
MOSSBERG500
Nový návštěvník

Příspěvekod Začátečník » ned 23.3.2014, 21:48

Dělali jsme pomalé laborace, ale jen do terče. Stačí pomalejší pistolový prach v množství kolem 15 grainů. Já jsem dával Vectan A0, ale někdo i Ba 9. Používali jsme střely do samopalu. Rychlost byla kolem 450 ms. Množství prachu je třeba dodržet a nedívat víc než 16 grainů. Už s 18 grainy A0 je to šupka a riziko. Slyšel jsem, že někdo používal tenhle prach i pod 180 grainové střely, ale já bych to nedělal. 450 ms se mi zdá na loveckou střelu docela málo. Přesnost byla dobrá a zpětný ráz téměř žádný, jen bylo třeba na 100 m používat hledí na 400 m.
Další možnost je zkusit to s prachem D 060 (5744). Hoří dobře i v malých navážkách a Mosin bez problémů snáší i 36 grainů. To už je ale rychlost přes 750 ms. Žádné známky zvýšeného tlaku na nábojnici. U krátkého Mosina dobře vyhoří a s naší SP dával celkem asi nejlepší přesnost. Už jsem to sem psal. V téhle laboraci jsem začínal na cca 32 grainech a nejlépe chodilo asi 34 grainů. Ale to je normální patrona. Subjektivně to není moc rána, ale stříleno bylo z dlouhého Mosina.
Začátečník
Pravidelný diskutér

Příspěvekod ridgeback » čtv 24.4.2014, 17:41

Má ještě někdo zkušenost s vychytaným střelivem (přesnost) u této ráže v IŽ?
CZUB 527 Američan LH 223, Ruger M77 LH 30-06
ridgeback
Pravidelný diskutér

Příspěvekod pata » pát 12.1.2018, 1:15

ridgeback píše:Má ještě někdo zkušenost s vychytaným střelivem (přesnost) u této ráže v IŽ?

Mám IŽ18 a jsem s ní velmi spokojený. Jelikož mám na ni Y. Photona 4,6x42 nestřílím s tím na bůhvíjaké vzdálenosti. Nastřeleno to mám na 70 metrů a když si dám záležet, tak do pěti koruny se to vejde. Laboruji Sierra ProHubter 180/Tu5000-45gr.
pata
Nový návštěvník

Příspěvekod Začátečník » pon 12.2.2018, 21:44

Nedávno jsem našel starou zásobu nábojů Barnaul. Střela 200 gr SP. Přesnost z dlouhého Mosina tak kolem 8 cm na
100 m. Střelili jste s tím někdo vysokou nebo prase? Ta střela se zdá být dost měkká.
Začátečník
Pravidelný diskutér

Předchozí

Zpět na Kulové střelivo