Přebíjení 7,62x54R pro lov

Vše o loveckém kulovém střelivu. Vaše zkušenosti a názory.
Odpovědět
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Přebíjení 7,62x54R pro lov

Příspěvek od pufr »

Tu píšou, že ještě nějakou lahev Lovex S062 mají
https://www.reloader.cz/puskovy-strelny ... lovex-s062
a pod tou 180 gr střelou v dlouhé hlavni i celkem slušně vyhoří (na úrovni kolem V0 cca 700 m/s ještě kolem 98%) ...
Pufr
Začátečník
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 377
Registrován: čtv 30.8.2012, 22:36

Re: Přebíjení 7,62x54R pro lov

Příspěvek od Začátečník »

To je pro mě trochu daleko, ale objednal jsem ho u svého dvorního dodavatele. Bude to sice chvilku trvat, ale pokud je na trhu, sežene ho.
98 procent vyhoření při 700 ms zní povzbudivě. Snad mám ještě nějaké SP. Mohl bych poprosit o nějakou bezpečnou navážku, která by chodila kolem 700 ms? Byla by startovní. Střela naše SP a FMJ. Dlouhý nebo finský Mosin. Předem děkuji.
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Přebíjení 7,62x54R pro lov

Příspěvek od pufr »

Pro 7,62x54R a střelu S&B SP 180gr při L6=73 mm a hlavni 700 mm teoretický výpočet v prostředí Q.L. pro Lovex S062 udává:

- při náplni 75%, o hmotnosti m = 2,5g, která by u tohoto prachu měla být bezpečná a lze ji použít jako "startovní" bude úsťová rychlost někde na úrovni 700 m/s. Při max. tlaku někde kolem 2100 barů by i vlašimské nábojnice ještě mohly "těsnit"

Pokud je ale Tvůj základní požadavek ten redukovaný výkon, někde kolem V0=700 m/s, použil bych asi živější prach - třeba Lovex S060, kde pro 7,62x54R a střelu S&B SP 180gr při L6=73 mm a hlavni 700 mm teoretický výpočet v prostředí Q.L. pro Lovex S060 udává:

- při náplni 74%, o hmotnosti m = 2,5g, která by u tohoto prachu měla být bezpečná a lze ji použít jako "startovní" bude úsťová rychlost někde na úrovni 710 m/s. Při max. tlaku někde kolem 2400 barů vyhoří cca 97% - stejně jako u Lovex S062

Pro ten dotazovaný vlašimský 180 gr FMJ No. 2909 patí zhruba stejná data a hodnoty za předpokladu nastavení délky náboje L6 cca 75 - 76 mm.

K "Finskému Mosinu" je lépe znát skutečné rozměry vývrtu hlavně, neb právě díky těmto zbraním vznikla v CIP ráže 7,62x53R, která používá střely ráže 308 tisícin palce - tak, jak je třeba Lapua do nábojů této ráže dává.
http://www.cip-bobp.org/homologation/up ... page28.pdf

Jinak "fylozoficky" :) Ten redukovaný výkon je "do papíru" dobrý, ale na lovu je už jeho trvalé a spokojené používání různé - lovec od lovce. Někomu výraznější deformace střely, byť spojená s větší devastací v místě zásahu, vyhovuje. Typicky si pamatuju na oblíbenost jednoduché SP devítigramové střely v 7x57 u lesnického personálu v Krušných horách a jiných jelenářských oblastech v dobách, kdy každý musel za sezonu odlovit desítky kusů holé zvěře ... Nakonec třeba i účinek vcelku oblíbených střel Berger (Hunting) je založený na rychlé fragmentaci a rozkladu celé střely :?
Pufr
František Fořt
Věčnej rejpal ;-)
Příspěvky: 662
Registrován: pon 09.10.2006, 11:25

Re: Přebíjení 7,62x54R pro lov

Příspěvek od František Fořt »

No, diskuze se sice odvrátila od "mého" :D požadavku na laboraci vlašimských 180 gr střel s prachem S062 nebo D073.6, ale i tak aspoň nějaké info na zamyšlení.

Trochu mě zmátly příspěvky výše ohledně prachu S062.

Já mám S062 1 kg, takže neřeším dostupnost, ale spíše vhodnost pro tento náboj. Můžu jít i na ten D073.6, takže pořád váhám a trochu jsem čekal, že mi někdo pomůže nějakými zkušenostmi.

Pro zajímavost jsem koukal na stránky Barnaulu, kde pro střelu 185 gr udávají rychlost kolem 750 ms, ale nenašel jsem pro jakou délku hlavně. Na jakém prachu teda postavit ten náboj? S060 se mi kupovat nechce, měl jsem za to, že oba výše zmíněné prachy jsou pro Mosina ok a jsou udávané i v manuálu Explosie.
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Přebíjení 7,62x54R pro lov

Příspěvek od pufr »

Vzhledem k použití ve starší zbrani, "pouze" s mechanickými mířidly a se střelami, které zpravidla ani z terčovnice nestřílí úplně jednou dírou, bych se nenechal odvést od původní myšlenky a vyzkoušel ten Lovex S062 :?
Pokud se tedy zde či jinde neobjeví nějaký zaručený tip (třeba kolega King mi nedávno sdělil, že ze stejné zbraně střílí 190 gr Ares střely, pod které dává celkem rychlý IMR Trail Boss; V0 někde kolem 360 m/s a prý létají výborně).
Nakonec test nového náboje pro dlouhého Mosina je taky dobrý střelecký trénink/zážitek :)
Pufr
Začátečník
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 377
Registrován: čtv 30.8.2012, 22:36

Re: Přebíjení 7,62x54R pro lov

Příspěvek od Začátečník »

Děkuji za navážky. Jak bude prach a střely, vyzkouším. Nepočítám s tím, že bude nejpomalejší navážka k něčemu, ale někde kolem 720 nebo 740 ms už by to mohlo být lepší. V každém případě lepší než 800 ms. Taky je dobré vědět, že by ta náplň měla být bezpečná.
S oblibou 9 g SP v 7x57 je to asi jako když mi kolega vyprávěl, že používá 150 gr SPCE v 308W. Když jsem se ho ptal na výstřel, ukázal asi 15 cm, ale zvěř zůstávala na místě. Dotyčný zvěř musel pouze ulovit. Další zpracování ho nezajímalo. Kdyby to přinesl domů, dala by mu paní hajná školení, že by si příště rozmyslel, čím střílet.
Po 180 gr SP v 308W se dle jiného kolegy dohledává a sám už střílí něco jiného. Není důvod si myslet, že by to při stejných parametrech bylo z Mosina jinak. Nižší rychlost by mohla pomoci. Mohla, ale také nemusela. Nezbývá, než to zkusit.
Barnaul má střelu 203 gr. Tak těžká střela určitě moc rychlá nebude. Někde na internetu jsem našel test, podle něhož by se měla vcelku rychle deformovat. Na prase asi dobré, pokud bude prostřelovat.
Uživatelský avatar
pata
Nový návštěvník
Příspěvky: 15
Registrován: pát 12.2.2016, 0:59
Bydliště: Nýdek

Re: Přebíjení 7,62x54R pro lov

Příspěvek od pata »

František Fořt píše: Trochu mě zmátly příspěvky výše ohledně prachu S062.
Já bych se toho nebal. Sypu pod 180 Sierra PH TU5000, což je ekvivalent S062 a lítá to velmi pěkně. Ale pokud ti záleží na výkonu, jdi do D073.6.
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Přebíjení 7,62x54R pro lov

Příspěvek od pufr »

Začátečník píše:Kdyby to přinesl domů, dala by mu paní hajná školení, že by si příště rozmyslel, čím střílet.
Tak nějak to je, každý tu cestu mezi spokojeným spotřebitelem zvěřiny a dlouhými dosledy, případně mnohými akcentovaným "maux superflus" - nadměrným utrpením zvěře - hledá a nalézá trochu jinde - podle svých aktuálních podmínek. Význam druhu použitého střeliva v tom "hledání" bych zařadil až někam za lovecké zvyklosti a kázeň - pokud si umím i při dvacáté neúspěšné čekané odepřít ránu na špatně nebo moc daleko stojící zvěř, můžu bez obav lovit "šetrným" střelivem :?
Omluva za OT ve vláknu :oops:
Pufr
František Fořt
Věčnej rejpal ;-)
Příspěvky: 662
Registrován: pon 09.10.2006, 11:25

Re: Přebíjení 7,62x54R pro lov

Příspěvek od František Fořt »

Na výkonu náboje mi až tak nezáleží, spíše jde o nějakou slušně trefující navážku. Tedy abych věděl, že když zamířím na 50 na lišku, která vykoukne z houštiny, že ji spolehlivě dostane...... A hlavně abych i na střelnici něco pěkně trefoval a bylo to tzv. jen v rukách.

Můj momentálně největší problém je asi "testovací" zbraň, protože přes mušku prostě nerozliším soustřely a zkoušení různých navážek považuju téměř za zbytečné. Proto hledám už nějakou vyzkoušenou navážku.

Rozumím tedy tomu tak, že ty (pata) sypeš do své 7,62x54 R 45 gr Tu5000 pod 180 gr Sierru?

Dík.
Uživatelský avatar
pata
Nový návštěvník
Příspěvky: 15
Registrován: pát 12.2.2016, 0:59
Bydliště: Nýdek

Re: Přebíjení 7,62x54R pro lov

Příspěvek od pata »

František Fořt píše: Rozumím tedy tomu tak, že ty (pata) sypeš do své 7,62x54 R 45 gr Tu5000 pod 180 gr Sierru?
Přesně tak, a na lovecké použití jsem s tím spokojený. Střílím s flintou (IŽ 18), na které mám Yukon Photon 4,5x, takže do 100m super. Dál by to chtělo jiné sklo, ale v lesní honitbě jaká je u nás se dál střílet ani nedá.
Začátečník
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 377
Registrován: čtv 30.8.2012, 22:36

Re: Přebíjení 7,62x54R pro lov

Příspěvek od Začátečník »

2 Pufr. Oba jsme ve věku, kdy jsme se ještě měli možnost seznámit s tím, co to byl plán, pětiletka a tak dále. Čekat na dokonale ukázněnou jistou ránu si kolikrát leckdo nemohl dovolit, protože bylo třeba splnit, co bylo shora nařízeno. K tomu ostatní povinnosti. Takže pak střelba při každé jen trochu vhodné příležitosti. Hlavně nedohledávat a udělat čárku, že jako splněno. Dnes je něco podobného spíš vzácnost.
Pokud se nejedná o likvidaci zvířete vyloženě škodícího, jsem rovněž názoru, že by člověk měl mít dispciplínu, ale úplně chápu, co k tomu tenkrát ty lidi vedlo. Zákonu postup neodporoval. Jak píšeš. Pro zvěř to také horší nebylo. Určitě lepší než když se někdo snaží o šetrnost a každou cenu. Otec takhle dostal prase odborně střelené za ucho. Střelce jsem znal, takže jsem se doptal, čím ho střelil. 30 06 Springfield a střela 180 gr Geco. Jedna plec úplně pro psa, druhá a krkovice částečně. Neprostřeleno. Zvenku bych podobné poškození neodhadoval ani náhodou. Dobré střelivo kolikrát dost zachraní. Ať už při dohledávce nebo co se týče zužitkování zvěřiny.
Sierra PH se přebíjela dobře. Vcelku tolerantní střela. Na zvěř asi taky dobré. Osobně jsem nezkoušel, ale zatím nikdo neřekl nic proti.
František Fořt
Věčnej rejpal ;-)
Příspěvky: 662
Registrován: pon 09.10.2006, 11:25

Re: Přebíjení 7,62x54R pro lov

Příspěvek od František Fořt »

Podělím se o zkušenosti s malým testem navážek pro Mosina s S062. Času je málo, tak to bylo narychlo.

Zjara jsem nasypal něco na zkoušku podle manuálu Lovex 2016, tj. udělal jsem po 5 ks a začal zespoda od nejnižší navážky 46,5 gr S062 a končil myslím na 48 gr. Na max 49 jsem se ani nedostal. Bohužel jsem neměl hradla, ale už i ta nejnižší navážka mi pocitově přišla dost silná a zápalky se mi moc nelíbily. Zkoušel jsem to jen přes mušku na 50 m, takže přesnost jsem nehodnotil. Opravdu to byly pecky.

Ve druhé sérii jsem to snížil na 45 gr S062 a nasypal to pod 180 gr SP a 180 gr FMJ od SaB. Překvapivě jsem s tím SP na 50 m celkem spolehlivě 3 ranami trefil na pistolovém terči 10 kolečko a jedna lízala kruh 9/10. Podotýkám, že jsem měl nasazený bodák. Bylo to teda nějakých pár cm, ale jak říkám, že přes otevřené mířidla a s lehce unavenýma očima ..... :D Na můj účel jsem byl spokojen a věřím, že s optikou by to bylo mnohem lepší. Laboraci jsem teda nechal a vyrobil si 50 ks, které čekají na zahájení sezóny naháněk......

Včera jsem tuhle laboraci střelil přes hradla a nestačil se divit - bylo to 843 ms! Dlouhý Mosin 91/30. Hradla byla už taková všelijaká, ale jiné měřené náboje celkem odpovídaly.

Vůbec si nedokážu představit tam mít ty max navážky podle semtínského manuálu. To by snad šlo pomalu k 900 ms, což mi nepřipadá legrace.
Jirka83
Zkušený diskutér
Příspěvky: 566
Registrován: sob 16.6.2007, 19:15
Bydliště: Jičín
Kontaktovat uživatele:

Re: Přebíjení 7,62x54R pro lov

Příspěvek od Jirka83 »

Vítej ve světě lovexu... :-) To je přesně ten důvod, proč si radši koupím lepší prach abych se těchto experimentů vyvaroval... :-)
kozlice Zabala Hermanos 12/76 XL 90
kozlice Rizzini 20/76
kulobrok Merkel 8x57JR/16 + hlavně 16/70
ZKM 451 .22 LR
ZKK 601 W243
BO 98 LW 8,5x63REB
FN 1907 6,35Browning
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Přebíjení 7,62x54R pro lov

Příspěvek od pufr »

No, bylo by to pěkné, ale bohužel to není pravda a byla by hrubá chyba se na "kvalitní" prach spoléhat a opustit základní bezpečnostní pravidla :? , i fantastický a superkvalitní (to nemá být vtip, to je pravda) RS70 mi dává o 30 až 50 m/s víc oproti manuálu a odhadem o 30 až 50 MPa vyšší Pmax.
Změřená data i s obrázkem QR kódů z lahve jsem zaslal do Nitrochemie, a odpověď přišla: "Bohužel nevíme proč Vám náš RS70 hoří tak živě, nám hořel "normálně" :)
Tím neomlouvám "výkyvy" živosti Lovexu a hlavně už vůbec ne excesy, kdy výrobce - Explozia - produkt "trochu" změní a nikomu nic "neprozradí" :(
Pufr
Jirka83
Zkušený diskutér
Příspěvky: 566
Registrován: sob 16.6.2007, 19:15
Bydliště: Jičín
Kontaktovat uživatele:

Re: Přebíjení 7,62x54R pro lov

Příspěvek od Jirka83 »

Bezpečnost je na prvním místě, to je jasné, že i s kvalitním prachem postupuji ve vlastním zájmu od spodu ale přeci jenom u Vihty se mi nestalo že by tam byly nějaké výkyvy oproti QL, dokonce jsem dodělal pixlu N150, koupil novou (série o 8 let starší) a světe div se rychlost u vyzkoušeného náboje se změnila o 5 m/s (což může být i pouze chyba hradel) a přesnost stejná. Je jasný, že to je i trochu štěstí, ale v takovém případě si rád uživatel za prach připlatí, protože pokud si vezme čas strávený nabíjením a novým testováním a střelnici, tak ho to ve výsledku vyjde levněji...

Zatím jsem zkoušel pouze RS62 a ve dnou různých zbraních a rážích mi dával vyšší rychlost asi o 40m/s oproti QL, kde jsem nahrál soubor přímo od výrobce, takže tady jsem dost opatrný a nové laborace začínám hledat raději níže...
kozlice Zabala Hermanos 12/76 XL 90
kozlice Rizzini 20/76
kulobrok Merkel 8x57JR/16 + hlavně 16/70
ZKM 451 .22 LR
ZKK 601 W243
BO 98 LW 8,5x63REB
FN 1907 6,35Browning
Odpovědět