243Win

Vše o loveckém kulovém střelivu. Vaše zkušenosti a názory.
Odpovědět
sako85
Častý návštěvník
Příspěvky: 62
Registrován: čtv 05.12.2013, 13:16

Re: 243Win

Příspěvek od sako85 »

Bojar-bohužial musím potvrdit,že kombinácia 243 a PTS je jedna z najhorších.Začínal som kedysi práve s týmto strelivom a pamatám si ho velmi dobre-velmi dlhé odbehy aj po komorových ranách a značnáé znehodnotenie.Ak u srnčieho vyhodíš nejaké to kilo ako píšeš,vela ti tam neostane .A špatne strelený kus vrátane znehodnotenej diviny je tiež vizitkou strelca.šetrenie na naozaj kvalitnom strelive je to najhoršie,zvlášt u ráže 243Win.Skús niekedy Blaser CDP alebo už tu zmienovaný Win.POWER POINT,ktorý je za babku a budeš milo prekvapený.
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: 243Win

Příspěvek od Zdenek41 »

Nemohu pochopit proč někdo něco tvrdí,když to nikdy ani nezkusil....Proč se pak o tom vede diskuse.Prostě PTS je nejlepší.Tak s ní lovím...lov.
Vše měkké na subtilní zvěř je v této ráži špatně.A na výrobci už vůbec nezáleží. :wink:
Bojar
Častý návštěvník
Příspěvky: 93
Registrován: sob 05.3.2011, 20:11

Re: 243Win

Příspěvek od Bojar »

sako85 píše:Bojar-bohužial musím potvrdit,že kombinácia 243 a PTS je jedna z najhorších.Začínal som kedysi práve s týmto strelivom a pamatám si ho velmi dobre-velmi dlhé odbehy aj po komorových ranách a značnáé znehodnotenie.Ak u srnčieho vyhodíš nejaké to kilo ako píšeš,vela ti tam neostane .A špatne strelený kus vrátane znehodnotenej diviny je tiež vizitkou strelca.šetrenie na naozaj kvalitnom strelive je to najhoršie,zvlášt u ráže 243Win.Skús niekedy Blaser CDP alebo už tu zmienovaný Win.POWER POINT,ktorý je za babku a budeš milo prekvapený.
No já mám s touto střelou v náboji SaB zkušenosti sic malé ,nicméně srnčí kusy mne neodešly z nástřelu víc jak 10 metrů ,divočák 60kg "na fleku" a co se týče poškození zvěřiny ,tak u srnčího obdobné jako u jakékoli jiné ráže a střely.Loveno ve vzdálenostech od 40-120 metrů.Takže asi tak:-)
Jan Slavětínský
Zkušený diskutér
Příspěvky: 520
Registrován: čtv 27.6.2013, 9:34

Re: 243Win

Příspěvek od Jan Slavětínský »

Už několik let používám ve 243W střelivo SST 6,2 g od Hornady a zůstal jsem u něho. Nemám problém. Přesné , ranivé a v celku šetrné. CDP jsem střílel, ano je to ve 243W supr kule, ale rok od roku dražší a v bydlišti problém s koupí....
Jiří K.
Zkušený diskutér
Příspěvky: 718
Registrován: čtv 17.1.2008, 6:55
Bydliště: Ostrava

Re: 243Win

Příspěvek od Jiří K. »

Ono asi nejlepší test tohoto střeliva je zde:
viewtopic.php?f=23&t=4474&p=51819&hilit ... iva#p51819
Co se týče poškozování zvěřiny. Ono vždy záleží co se loví a kde se loví. V horách u vysoké a pododně raději obětuji nějaké to kilo masa než aby se kus nenašel vůbec.
Bohužel u srnčího si tento luxus člověk nemůže dovolit. Ono i ten kus do "výkupu" by měl nějak vypadat. Já i toto beru jako svoji vizitku.
Možná je to dáno i tím, že přes rok daleko víc kusů bourám než ulovím. Už začínám byt alergický na kecy o super levném střelivu a já vykrajují plášť po komorovce z kýty a střepiny olova z kotlety.
K hodnocení střeliva. Ono svým způsobem stačí i těch 10 ks střeliva na jeden druh zvěře, ale člověk musí mít s čím porovnávat.
Pokud 7 z 10 kusů dohledávám nebo vypadají jako po srážce s vlakem tak je asi něco špatně.
sako85
Častý návštěvník
Příspěvky: 62
Registrován: čtv 05.12.2013, 13:16

Re: 243Win

Příspěvek od sako85 »

Bojar-je to asi tak,jak píše Zdenak41-ked ti to blato vyhovzhe,tak s ním lov dalej.A čo sa týka SST-áno jedno z tých lepších v mojich záznamoch a len preto,lebo bilanciu vylepšovali zásahy na dialku-tam sa správala táto strela skutočne excelentne,čo však pri zásahoch do 100m nemožem tvrdit-velmi fragmentovala.NP,Win.Power Point a CDP boli na tom VýRAZNE lepšie.
Petr Vysok
Častý návštěvník
Příspěvky: 93
Registrován: pát 11.11.2011, 13:05

Re: 243Win

Příspěvek od Petr Vysok »

Výborné zkušenosti jsem měl se Sako Gamehead 90gr. Vybral jsem si je kvůli nejlepší přesnosti ze mnou zkoušených nábojů, lepší než Hornady Superformance SST 95 gr nebo Federal Fusion. Účinky na srnčí od 30 do 170 m vyrovnané, vždy průstřel I přes páteř, výstřel do 5 cm, zvěř buď v ráně nebo do 10m. Na výstřelové straně mírně podlitý bok o velikosti dlaně, bez ohledu na vzdálenost.
Dálkoměr Zeiss 8x26, , Anschutz 64 MPR + Nikon Monarch E 6-24x50, Baikal Sporting, Titan 6 Target 7mm Rem Mag + Vortex Viper PST 6-24x50
Uživatelský avatar
kojot
Zkušený diskutér
Příspěvky: 860
Registrován: úte 04.9.2007, 7:03
Bydliště: okres Blansko

Re: 243Win

Příspěvek od kojot »

Taky jsem po roční anabázi s různými střelami a střelivem dospěl k následujícím závěrům.
Standardní twist u této ráže dělá většina výrobců ve stoupání 10", což je velká škoda. Po různých pokusech se střelami od 80 do 105 grainů, jsem zjistil, že i 100 grainová střela může v tomto twistu dobře chodit, pokud její délka nepřesáhne +-1 palec a to ještě za předpokladu, že nemá boat tail. Těmto požadavkům nejlépe vyhověly střely Lapua SP 100gr., Nosler partition 85 - 95gr., Power point 100gr. a Gamehead 90-100 gr. Střely nad 1,070" (tedy nad 27 mm) s BT mi 10" twist už uspokojivě neustabilizuje. Výjimkou bylo jen SST 95 gr.
Kdo netermí s námi, termí proti nám
sako85
Častý návštěvník
Příspěvky: 62
Registrován: čtv 05.12.2013, 13:16

Re: 243Win

Příspěvek od sako85 »

kojot-o akú zbran sa jednalo s tým twistom 10"?Mal som dlho CZ 550 Varmint s takýmto twistom a nikdy nebol problém s ustabilizovaním žiadnej 100gr strely,či mala BT a,alebo nie-preto ma to prekvapuje.Preto aj vačšina výrobcov robí 10" twist,nakolko 95-100gr.strely by to v žiadnom prípade nemalo destabilizovat.
Uživatelský avatar
kojot
Zkušený diskutér
Příspěvky: 860
Registrován: úte 04.9.2007, 7:03
Bydliště: okres Blansko

Re: 243Win

Příspěvek od kojot »

Jedná se o ZKK "custom" s hlavní LW, kontura 20 mm a twistem opravdu 10". Mám spíš podezření, jestli zbrojovka nedělala stoupání okolo 9 palců, pak by to sedělo.
Kdo netermí s námi, termí proti nám
sako85
Častý návštěvník
Příspěvky: 62
Registrován: čtv 05.12.2013, 13:16

Re: 243Win

Příspěvek od sako85 »

Nedelala,velmi dobre som vedel ,aky je tam twist.Origoš ZKK 601 ma twist 9 aj niečo a ta nema problem ani s GECO 6,8g.Aj mnou oblubeny Blaser CDP 100 gr chodil max.spolahlivo,i ked ten nemá BT.Ale zas Win BST 95 gr.ti iste musí chodit spolahlivo a pokial to nepreženeš cez lopatky na kratku vzdialenost,tak učinok aj poškodenie bude v pohode.
Uživatelský avatar
kojot
Zkušený diskutér
Příspěvky: 860
Registrován: úte 04.9.2007, 7:03
Bydliště: okres Blansko

Re: 243Win

Příspěvek od kojot »

ZKK měla taky deset palců (měřeno), protože Geco z toho nelítalo více lidem, nejen mě. Tovární Winchester Ballistic silver tip mi chodil hůř, jak NBT přebíjený 95 i 90 gr. V podstatě mi to stejné loni popsal lovec, akorát s jinou zbraní. Otázka je, co je pro tebe přijatelný rozptyl.
Kdo netermí s námi, termí proti nám
sako85
Častý návštěvník
Příspěvky: 62
Registrován: čtv 05.12.2013, 13:16

Re: 243Win

Příspěvek od sako85 »

kojot-dobrá otázka-nakolko je to továrna,tak pri 5 ranách na 100m rozptyl do 3 cm je mnou akceptovatelný,ak ho sústava zbran-optika-montáž -strelivo zopakuje aspon dva krát po sebe,čo mi dáva istotu zásahu na 200m .A ked si pozriem záznamy,tak s touto presnostou mi lietali aj Federal NP-100gr a detto Federal Sierra BTHP-100gr-tá ma prekvapovala svojimi účinkami hlavne na dlhšie vzdialenosti.
sako85
Častý návštěvník
Příspěvky: 62
Registrován: čtv 05.12.2013, 13:16

Re: 243Win

Příspěvek od sako85 »

Len malá oprava-tá SIERRA bola GameKing BTSP.
včelák
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 180
Registrován: úte 22.12.2009, 5:06

Re: 243Win

Příspěvek od včelák »

Já jen lituji že už zde nemůže psát figi ten by vám to všechno otestoval a seryozně zhodnotil.
Odpovědět