7 mm Rem. Mag.

Vše o loveckém kulovém střelivu. Vaše zkušenosti a názory.
Odpovědět
Uživatelský avatar
OndraH
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 281
Registrován: pon 25.9.2006, 7:17
Bydliště: PARDUBICE
Kontaktovat uživatele:

Re: 7 mm Rem. Mag.

Příspěvek od OndraH »

me se osvedcily naboje hornady interbond.
Browning Maxus high grade 12*76
Tikka T3X CTR 308, Swarovski Z6i 2,5-15x56
Brno combo12/308W x Swarovski Habitch 3-12*50
CZ 455 22lr/17hmr x čínská kopie leupoldu
Zbrojovák
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1627
Registrován: pon 21.3.2011, 7:19
Bydliště: Morava

Re: 7 mm Rem. Mag.

Příspěvek od Zbrojovák »

MiraDuchek píše:No to jsem myslel že když si koupím RWS tak budou držet hříbek,holt další koupě patron bude od Normy.
Jediná střela která bude držet hřib při rychlostech 7mmRM je od Normy ORYX - jediná střela s bondingem od této muničky. nebylo by od věci v 7mm RM odzkoušet i RWS EVO, i když tam jsem už slyšel dost rozporuplných referencí. Nicméně co jsem viděl EVO které se vytáhlo ze zvěřiny, vždy to byl hříbek a plášť držel.
Mauser 98(Tymney/ERA) 9,3x62, Z.Diavari 3-9x42+ Vulcan v5= 720m/s
vhool

Re: 7 mm Rem. Mag.

Příspěvek od vhool »

jiz zminovany accubond drzi tez vyborne u rychlejsich razi ... :wink:
navip
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 117
Registrován: úte 26.10.2010, 12:49
Bydliště: okr.ČK

Re: 7 mm Rem. Mag.

Příspěvek od navip »

A monolity by to nedokázaly? :)
Uživatelský avatar
MiraDuchek
Zkušený diskutér
Příspěvky: 519
Registrován: sob 24.1.2009, 14:44
Bydliště: Malměřice

Re: 7 mm Rem. Mag.

Příspěvek od MiraDuchek »

Ulovil jsem s monolitem (impala) jen jedno prase a tak zkušenost moc nemam,obávám se že při huře umístěné ráně hrozí bez psa ztráta kusu.
CZ 550 medium,7mm rem.mag.+Swarowski Z6i 2,5-15
Ruger No.1 9,3 x 74 R, Meostar 7x56
Stafordšírský bulteriér Alli Staf Anatol,Christopher Blue Nijada
http://jana-duchkova.webnode.cz/
vhool

Re: 7 mm Rem. Mag.

Příspěvek od vhool »

kdysi jsem testoval monolit od barnesu ale kdyz jsem zjistil jak a kam to lita po kontaktu s cimkoliv tak jsem to vratil a vic mi to nesmi do baraku ...muj nazor je ten ze v nasich podminkach je na uzemi 90% honiteb hazard strilet temito strelami ... a je jedno zda strelim kus nebo ne ... podle mne ma monolit smysl jen v africe na tezkou zver :evil:
Uživatelský avatar
MiraDuchek
Zkušený diskutér
Příspěvky: 519
Registrován: sob 24.1.2009, 14:44
Bydliště: Malměřice

Re: 7 mm Rem. Mag.

Příspěvek od MiraDuchek »

Tak jsem po narozkách (byl to hroznej weekend,ještě ted mě bolí celej člověk :lol: ) vyrazil k Procházkovi ,tam jsem vyfasoval za dárkový poukazy 40 ks RWS tentokrát jsem dal na Zbrojováka a vzal EVO 10,3g,tak nevim jestli mam znovu nastřelovat když KS se kterou jsem do ted lovil měla 10,5g.
CZ 550 medium,7mm rem.mag.+Swarowski Z6i 2,5-15
Ruger No.1 9,3 x 74 R, Meostar 7x56
Stafordšírský bulteriér Alli Staf Anatol,Christopher Blue Nijada
http://jana-duchkova.webnode.cz/
vhool

Re: 7 mm Rem. Mag.

Příspěvek od vhool »

no minimalne kontrolni nastrel byva pri zmene streliva dobrym zvykem 8)
Uživatelský avatar
MiraDuchek
Zkušený diskutér
Příspěvky: 519
Registrován: sob 24.1.2009, 14:44
Bydliště: Malměřice

Re: 7 mm Rem. Mag.

Příspěvek od MiraDuchek »

To jo jasně,já měl na mysli zbalit věci vyrazit na Haldu a znovu dát 100,200 ,350 podle bal.věže na kukru.
Rozdíl 0,2g asi znát nebude teda nekouk jsem na bal.koef.
CZ 550 medium,7mm rem.mag.+Swarowski Z6i 2,5-15
Ruger No.1 9,3 x 74 R, Meostar 7x56
Stafordšírský bulteriér Alli Staf Anatol,Christopher Blue Nijada
http://jana-duchkova.webnode.cz/
Zbrojovák
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1627
Registrován: pon 21.3.2011, 7:19
Bydliště: Morava

Re: 7 mm Rem. Mag.

Příspěvek od Zbrojovák »

Nejde jen o BC, ale množství, typ i šarži prachu, šarži slože v zápalkách, tavbu materiálu nábojnic. To všechno má vliv, k tomu přičti jiný tvar konzistenci a tuhost střely (což má vliv i na výtahovou sílu), jiné kluzné vlastnosti pláště který tímpádem dá jiné pasivní odpory vývrtu. Je toho trochu více. V nejhorším případě se odchylky sečtou a jsi jinde určitě v řádů centimetrů na 50m, vynásob 7x (350m) a teprv teď můžeš laborovat s rozdílným BC (který navíc není konstatní, ale od zhruba 200-250m už se postupně mění v závislosti na jeho prvotní hodnotě). Dost velký vliv bude mít u tvého typu hlavně(standard lovecká) i kmit na ústí, který se změní v závislosti na rozdílu vývinu rány.
Výsledek je ten, že každá změna byť jediné komponenty střeliva si vyžaduje nový cejch. Pokud chceš lovit až na takové dálky jako je 350m, pak to budeš muset podstoupit, jinak je to jen pokus-omyl. Cejchy stejně budeš muset dělat pro každé roční období (teplota/vlhkost) zvlášť. A opravy na vítr, zase cejch. O tom ti ale víc poví Vhool, Figi nebo Tibi. Já zrovna nejsem stoupencem LR :wink: - a to právě z těchto důvodů, těch vlivů je moc apokud střelbou nežiješ, snadno uděláš chybu, což já na zvěři udělat nechci.
Někdo mě určitě doplní, to byl jen hrubý výčet vlivů, nejsem v LR kovaný praxí, ale matně si to pamatuju z dob studia.

Z mé praxe s RWS: 7x57R ID11,5g vs 7x57R HMK 11,2g - (oba typy střeliva mají deklarovánu tabulkovou rychlost v0 750m/s) v kozlici CZ584 - nástřel na 50m rozdíl středního bodu zásahu ze tří ran: 2cm výškově 1cm stranově. A to se jedná o svazek, kde je tuhost (v kmitech) nad varmintem. Stříleny jen studené rány pochopitelně.
Mauser 98(Tymney/ERA) 9,3x62, Z.Diavari 3-9x42+ Vulcan v5= 720m/s
Uživatelský avatar
MiraDuchek
Zkušený diskutér
Příspěvky: 519
Registrován: sob 24.1.2009, 14:44
Bydliště: Malměřice

Re: 7 mm Rem. Mag.

Příspěvek od MiraDuchek »

Hmm tak to budu muset vyrazit ještě pro jednu krabici a potom na střelnici.
CZ 550 medium,7mm rem.mag.+Swarowski Z6i 2,5-15
Ruger No.1 9,3 x 74 R, Meostar 7x56
Stafordšírský bulteriér Alli Staf Anatol,Christopher Blue Nijada
http://jana-duchkova.webnode.cz/
Josef Kuřitka
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1061
Registrován: stř 27.9.2006, 17:15
Bydliště: Brno

Re: 7 mm Rem. Mag.

Příspěvek od Josef Kuřitka »

Ono by to chtělo v první řadě na to jít jinak. Měl by jsi vědět, jak rychle ti to skutečně rychle lítá, protože na tom se jedině dál dá stavět. Údaje na krabiččce jsou čistě orientační - z bal hlavně výrobce. Všichni, kdo skutečně daleko a seriózně=přesně střílí (na slonovi se oprava celkem lehce zvládne- tak aby to šlo do plných na 300m) si nejprve změří rychlost dané lab. na své pušce při dané teplotě. Pak vezmou tento údaj společně s hmotností střely, BC, teplotou, a vzdáleností osy puškohledu od osy hlavně, velikost kliku na tvém puškohledu, nadmořskou výškou, vzdáleností, kde máš 0-nástřel - asi 100m, (NFprog. myslím chce i tvůj tep. a tlak) a vloží to do bal. programu. Nastavíš si vzdálenosti, po kterých ti to má vyhazovat křivku- naprosto stačí 10m u 308W, tam je vidět jak už po 300m fest padá i po pouhých deseti. Vypadne ti tabulka, případně si uděláš i víc tabulek dle teploty (třeba 30,15, 0, -10 C), ve kterých budou opravy - tzv. kliky pro tvoji konkrétní flintu a náboj. Je to vertikální náměr. A teď oprava na vítr. Ta tam samozřezmě je. Je tam základní nastavení na vítr - to nech v programu na 1m/s - počítá se pak více méně teoreticky lineárně, i když vátr je na LR skutečně to umění, protože se na dráze letu může měnit jeho smer a rychlost!!! S tím vyrazíš na střelnici a prostě si to na terč velikosti záslepky na 200m potvrdíš a na 300m si obkresli třeba dvacku.Jestli budeš dobře vidět a udržíš v klidu na 300 ruku, tak střílej i na záslepku. Viděl jsem na tví flintě nohy, tak střílej z nich ,ale pod pažbu si dej pytlík. jde to o přesnost a ne o simulaci lovu!!! Pokud střílím z noh z betonu nebo tvrdého stolu, tak si dávám pod ně kobereček, protože venku na hlíně je trochu jinej odskok.Musíš mít malé terče, aby jsi mířil co nejpřesněji. Pokud máš dobře změřenou rychlost a dobrý náboj - např. z deseti měření máš odchylku do 10 stop-cca 3m/s (což u RWS nikdy nebude- v deseti ranách může být klidně i 15-20m, ale i s tím se dá do těch 350m žít), tak rozdíly oproti programu budou minimální. Pak si tam nalep ten Swar. pásek po stovkách ,ale najednou zjistíš (jak ti kdysi napsal figi), že to se skutečně přesnou střelbou nemá nic společného.
Dalším pracnějším a dražším postupem , když nemáš hradla, je jít na střelnici, na střelit to na 100m na přesný flek a u 7RM bych šel hned na 200m, protože těch 200m bych tam měl na točených furt( bude to tak 4,5 až 5,5 cm max nahoře ve 150m a s tím se dá poctivě střílet i liška) a napočítal si kliky. U 7RM pak asi po 25m ( možná až od 250m) do tebou považovaných 350m. Střílet poctivě aspoň tři a lépe 5 ran na každou vzdálenost. Jednak se to naučíš a podívš se pravdě do tváře - co zvládněš ty a tvoje flinta s municí. Zase tak budeš mít svoji tabulku. Je potřeba se naučit dodržovat zásady správné- přesné střelby, případně v průběhu vyčist. Pak budeš mít celkem správná data, ale po práci na střelnici za půl dne a trochu se naběháš. Dalším problémem je to, že na střelnici budeš muset pokračovat a to z důvodu ověření studené rány. Před lovem musíš čistit stále stejným způsobem (spíš vytírat hlaveň) a pákrát si musíš ze studené střelit na těch 200, 250, 300 a 350m. To je to,co mě na střelnici vždycky nejvíc zajímá! To budeš skutečně potřebovat!!! O to si pak opravíš tabulku. Při změně šarže střeliva je nutné ověřit novou rychlost, spočítat a provést opravu v tabulce podle zjistěných skutečností. Vzal bych těch RWS alespoň 100ks z jedné šarže.
Naposledy upravil(a) Josef Kuřitka dne úte 25.10.2011, 3:42, celkem upraveno 4 x.
Josef Kuřitka
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1061
Registrován: stř 27.9.2006, 17:15
Bydliště: Brno

Re: 7 mm Rem. Mag.

Příspěvek od Josef Kuřitka »

Jasným problém je přesné určení vzdálenosti a to čím máš pomalejší a srmější bal. křivku, tím přesněji musíš měřit nebo odhadovat. Jsou dvě možnosti dálkoměr(jasná volba), nebo měření podle stupnice na osnově poškohledu s následným výpočtem. To je složité, protože srnčí je pokaždé jinak velké a odečet bude různý. Nejsi sniper, aby jsi ho prováděl dle velikosti kalachu.
Lze si provést i přímé měření v terénu ( z lenosti google) a mít pro různé lokality mapy "úseku". orientačně to stačí. V noci si je beru.
Vítr je kapitola sama pro sebe. To se musí střílet a střílet, Takže raději bez nebo 1- max 2m za sec a to ještě bez nárazů a s rovnoměrným účinkem.


Sakra to aby u Swarovskiho vyházeli ty lidi co to dělali ,dali xy euro na vývoj a je to k ho...
Druhá varianta je že si od boku napsal zase blud,tak ztoho ted vybrusli.

Všchno, co jsem napsal, je na foru např. od andyho, vhoola, figiho, shivy a jiných a to ti figi chtěl říct a neměl sílu to psat znovu.

Poslední možností je koupit si puškohled, něco opsat z krabičky a jít s tím střílet. Při výkonné ráži a to 7RM beze sporu je a při patřičné velikosti cíle (kňour, jelen , slon), to celkem muže někdy i stačit, ale rozhodně to není na aroganci. Pápá.
Uživatelský avatar
MiraDuchek
Zkušený diskutér
Příspěvky: 519
Registrován: sob 24.1.2009, 14:44
Bydliště: Malměřice

Re: 7 mm Rem. Mag.

Příspěvek od MiraDuchek »

:shock: ok už dost,jsi mě utlouk argumenty :lol:
CZ 550 medium,7mm rem.mag.+Swarowski Z6i 2,5-15
Ruger No.1 9,3 x 74 R, Meostar 7x56
Stafordšírský bulteriér Alli Staf Anatol,Christopher Blue Nijada
http://jana-duchkova.webnode.cz/
vhool

Re: 7 mm Rem. Mag.

Příspěvek od vhool »

:lol: :lol: :lol: ...tak uz ho chudaka netrapte :twisted: .... asi bude stacit kdyz bude lovit do 200m,nebude strilet pri vetru kategorie vyssi nez vanek a pri kazde zmene krmeni pro flintu obetuje dvacet patron aby preladil flintu a vyzkousel jak to chodi.... a hlavne,nebude s tim experimentovat na zveri :wink:
Odpovědět