7 mm Rem. Mag.

Vše o loveckém kulovém střelivu. Vaše zkušenosti a názory.
Odpovědět
brakanyr
Nový návštěvník
Příspěvky: 9
Registrován: ned 28.1.2018, 12:24

Re: 7 mm Rem. Mag.

Příspěvek od brakanyr »

7 rem mag nastřeluji na 200 m, lovím většinou černou v noci a za tuto hranici jsem se asi nikdy nedostal. Ale během týdne jsem ulovil 2 divočáky, jeden 14 m a druhý 160 m. Měřeno dálkoměrem , po vyvržení měli čuníci 67 a 58 kg. Oba dva zůstali na nástřelu. Náboje SB Barnes TSX koupeno ve výprodeji po 14.90 kč 140 kusů, protože jich víc nebylo. Momentálně dochází a taky chci nějakou změnu a zaujaly mě ty Bergery VLD Hunting. Tak jsem je chvíli laboroval a až jsem se dostal tam, kde jsem s těmi Barnesy. Zatím jsem je v revíru neměl , uvidíme.
cobaj
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 332
Registrován: pon 02.5.2011, 18:51

Re: 7 mm Rem. Mag.

Příspěvek od cobaj »

Nechci ti kazit radost, ale osobně bych tyto střely v našich podmínkách na lov nepoužil. Je to zkrátka jen terčovka se slabším pláštěm.
Po komorovách ranách tě zřejmě čeká pravidelná dohledávka pokud nezasáhneš žebro. Je to přesná střela vhodná pro lov na dlouhé vzdálenosti za denního světla v přehledné krajině. Na kosti totál fragmentace, svlékání z pláště. V měkkém průstřely bez předání energie. Minimum barvy.
No třeba uděláš jinou zkušenost, ale myslím že ne.

SST, Interbond, ELD-X jsou myslím daleko vhodnější střely do našich podmínek za super poměru cena/výkon.
Monolity od Barnesu jsou také k dostání i když za trochu jiné peníze. Zvěř ale není papír takže nějakou tu korunu navíc si případně taky zaslouží.

M.
Uživatelský avatar
lovec
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2024
Registrován: pon 25.9.2006, 16:07
Bydliště: SK

Re: 7 mm Rem. Mag.

Příspěvek od lovec »

S VLD Moly 190gr. (ca. 920m/s) v Remmy 700 XCR 300WM som mal výborné skúsenosti, bolo to niekedy pred desiatimi-jedenástimi rokmi. Strela fungovala prakticky presne tak ako vo vtedajšom reklamnom videu - malý vstrel, po cca. 10-15cm masívna deformácia a fragmentácia strely. Výstrel okolo 3-5cm v závislosti na druhu zveri. Priestrel som mal vždy, aj na veľkých kusoch čiernej. Za tie roky, čo používam rôzne strely, toto bola jedna z mála, ktorá fungovala tak, ako inzeroval výrobca. Plus k tomu by som musel sakra ponamáhať pamäť, aby sa mi vybavil nejaký kus, ktorý by odišiel čo i len pár krokov z nástrelu.
Recept bol jednoduchý - primeraný priemer a hmotnosť strely, pomerne vysoká dopadová rýchlosť, masívny hydrodynamický šok. Samozrejme, na menších kusoch holej nebolo veľa námahy s vyvrhovaním, v podstate stačilo kus "vyliať" a potom vypláchnuť čistou vodou. Po pár kusoch som mieril už len za lopatku, s istotou, že kus nikam neodíde. Pomer ulovenej zveri čierna-vysoká cca. 70:30.
9,3x62mm, .338 Remington Ultra Magnum, .300 Winchester Magnum, 7mm-08 Remington, .270 Winchester, .260 Remington, 6,5x47mm Lapua, .44 Magnum, 9mm Luger, 16/70, .22 LR
Every Shot Counts
Uživatelský avatar
tonny
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 402
Registrován: úte 29.11.2011, 10:49
Bydliště: Břeclav

Re: 7 mm Rem. Mag.

Příspěvek od tonny »

VLD jsou lovecké i terčové. Lovil jsem s nimi před 10-15ti lety v 308Win a 300RUM. Tehdy to byla ještě jedna střela a měla problé při vyšších rychlostech, shrnovala se. Já problémy neměl, na lov dobrý. SST mi připadalo měkčí, více se rozkládalo. Mám nachystané ELD-X, zatím nebyla příležitost.

Přebíjením se kamarád kdysi zabýval, mrkni https://www.furorsniper.cz/. Myslím, že používal na lov terčové střely A-max.
Uživatelský avatar
lovec
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2024
Registrován: pon 25.9.2006, 16:07
Bydliště: SK

Re: 7 mm Rem. Mag.

Příspěvek od lovec »

U Bergera postupom času prešli jednak na dve rozličné hrúbky plášťov striel - hrubý plášť Target, tenký plášť Hunting, ale takisto mierne menili materiál. Tak ako píše Tonny, v tej dobe neexistovalo delenie Target/Hunting, bola iba jedna strela. Ja som poloval s molykovanými iba z toho dôvodu, že sa mi vtedy také podarilo zohnať. Výrazné terminálne účinky na zver mali vtedajšie VLD-čka vďaka tenšiemu a oproti dnešným strelám mäkkšiemu plášťu.
Momentálne nabíjam do 7mmRM strely Hybrid 180gr, ktoré sú terčové. Na zver však fungujú spoľahlivo (Vo=890m/s), zároveň však oveľa menej fragmentujú - dôsledok hrubšieho a pevnejšieho plášťa strely. Keď ich dostrieľam, tak kúpim buď VLD Hunting, alebo Classic Hunter. Berger výrazne rozšíril ponuku, takže vybrať si nie je problém.
Pôvodne som Hybridy kúpil na terčovku, ale úprimne, v 7mm-08 je ich škoda, chce to väčšiu hilzňu. Takže ich radšej spotrebujem na lov a príležitostné ukážky, čo dokáže lovecká flinta, rovnako stará ako ja, na dlhé vzdialenosti (800+).
9,3x62mm, .338 Remington Ultra Magnum, .300 Winchester Magnum, 7mm-08 Remington, .270 Winchester, .260 Remington, 6,5x47mm Lapua, .44 Magnum, 9mm Luger, 16/70, .22 LR
Every Shot Counts
brakanyr
Nový návštěvník
Příspěvky: 9
Registrován: ned 28.1.2018, 12:24

Re: 7 mm Rem. Mag.

Příspěvek od brakanyr »

SST mám odzkoušený, jsou dostupný ale dle mého názoru slabou zvěř dost devastují, přebíjel jsem je kamarádovi do 7x64 a už je nechtěl, momentálně loví s BTSP. ELD-X bych odzkoušel, ale nevím kde jsou k mání. VLD budu muset prubnout a klidně se TSX vrátím
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: 7 mm Rem. Mag.

Příspěvek od dalas »

Berger typ VLD doporučuje pro "big game", tedy větší zvěř. Já s touto střelou lovil v .308 srnčí. Na subtilní srnčí doporučuji střílet přes lopatku. Mám uloveno i několik kusů, kdy jsem střílel za lopatku čistě plicní rány. Ani jeden kus neodešel dále jak 30m. Poškození téměř 0. Oproti tomu A-max s kterým lovím v současné době je vypínač. Poškození je ale výrazně větší. Takže s VLD je třeba zohlednit okolnosti. Tvrdost cíle, umístění rány a zda si můžeš dovolit odskok kusu.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Uživatelský avatar
tonny
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 402
Registrován: úte 29.11.2011, 10:49
Bydliště: Břeclav

Re: 7 mm Rem. Mag.

Příspěvek od tonny »

brakanyr
Nový návštěvník
Příspěvky: 9
Registrován: ned 28.1.2018, 12:24

Re: 7 mm Rem. Mag.

Příspěvek od brakanyr »

To jo, ale ten je nabízí jen v 6,5 a v 308W
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: 7 mm Rem. Mag.

Příspěvek od dalas »

Příklad VLD jsem dal do účinků
http://www.loveckeforum.info/viewtopic. ... 69#p126769
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Uživatelský avatar
lovec
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2024
Registrován: pon 25.9.2006, 16:07
Bydliště: SK

Re: 7 mm Rem. Mag.

Příspěvek od lovec »

Zhodou okolností sa u mňa objavilo pár škatuliek Hornady ELD-X 175gr. Skúsim vyladiť nejaký patrón do Saka a uvidím ako to pôjde. Ak to bude možné vo vzťahu k presnosti, rád by som sa dostal s úsťovou rýchlosťou niekde okolo 880+ m/s.
9,3x62mm, .338 Remington Ultra Magnum, .300 Winchester Magnum, 7mm-08 Remington, .270 Winchester, .260 Remington, 6,5x47mm Lapua, .44 Magnum, 9mm Luger, 16/70, .22 LR
Every Shot Counts
L0KI
Nový návštěvník
Příspěvky: 33
Registrován: pon 18.1.2016, 20:53

Re: 7 mm Rem. Mag.

Příspěvek od L0KI »

Po dlouhé odmlce opět všechny zdravím.

Tak mi konečně po deseti měsících volali z DETEXU, že objednaná TIKKA T3x varmint v 7 RM je na obchodě. Sundal jsem ZDčko z kulobroku a hudá do Přerova. Hned jsem k ní vzal i originální úsťovku a těšil se na první zážitky. Než jsem se ale dostal s puškařem na střelnici, tak byly skoro Vánoce a co čert nechtěl.. vypálili jsme 12 nábojů RWS EVO 10,3g na 100m a každá střela jinam. Nakonec jsme došli k závěru, že je nejspíš špatná optika, jelikož jsem přes ZDčko střílel z kulobroku 308Win. jen na jednoho knofla cca na 70-100 m a místo komory, kam jsem mířil, šla střela přes zadní běhy a slabiny. Takže znova do Přerova, tentokrát do MEOPTY a šup se ZDčkem na reklamaci. Z reklamace se optika vrátila v půli Ledna a do teď čekám na nové nastřelení, tentokrát už na 200m. Takže hned jak budou první zážitky, tak sem napíšu. Jinak prvotní pocit ze střelby je úžasný. Zbraň je sice těžká jak sviňa, ale zpětný ráz je zcela zanedbatelný a spoušť bez napínáčku je i z výroby poměrně citlivá.
Tikka T3x Varmint 7 RemMag + Sako TRG 22 - Meopta ZD 6-24x56 MilDot2
Baikal IŽ 94 Tajga 308Win-12/76
Baikal IŽ 27 M 12/76, 12/76
Zetka 7x57
CZ 75 Shadow line
L0KI
Nový návštěvník
Příspěvky: 33
Registrován: pon 18.1.2016, 20:53

Re: 7 mm Rem. Mag.

Příspěvek od L0KI »

Nevíte o někom z okolí Hranic na Přerovsku, kdo tuto ráži přebíjí?
Tikka T3x Varmint 7 RemMag + Sako TRG 22 - Meopta ZD 6-24x56 MilDot2
Baikal IŽ 94 Tajga 308Win-12/76
Baikal IŽ 27 M 12/76, 12/76
Zetka 7x57
CZ 75 Shadow line
Josef Kuřitka
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1061
Registrován: stř 27.9.2006, 17:15
Bydliště: Brno

Re: 7 mm Rem. Mag.

Příspěvek od Josef Kuřitka »

Zkus Sako Saperhammerhead - na lov. Rozumná cena , slušná přesnost, je to bondované, tak celkem bez olova ve zvěřině, tím pádem tvrdší a bude se to daleko odrážet, pokud budeš střílet z posedů a ležáků na větší dálky.
Jinak napiš tak po dvou letech. To by jsi mohl mís s tím Varmintem hlavně včetně střelnice přes 3000 ran. No a nebo se časem vrátíš ke kulobroku.
Jirik.fx
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 201
Registrován: ned 04.3.2018, 15:19

Re: 7 mm Rem. Mag.

Příspěvek od Jirik.fx »

Zdravím. Jak už jsem psal ve vlákně o výběru zbraně (které jsem už vybral) nejsem lovec, ale připravuji se. Teď vybírám komponenty pro přebíjení. Z dostupného jsem vybral pro ráži 7 mm rem mag toto:
Mám stoupání 1:9,5
Srnčí, prase na krátko (do 200 m)
Střela norma Vulcan 170 grs, rychlost na ústí ?
Zvěř tvrdší na ránu jelen, sika, muflon prase + afrika na krátko (do 200 m)
Střela norma Oryx 170 grs, rychlost na ústí ?
Long Range – u mě zatím do 400- 500 m
Hornady ELD-X 162gr, rychlost co to půjde.
Můžete se mi k tomu někdo vyjádřit, případně výběr doplnit nebo změnit, navrhnout lepší alternativu, jinou váhu střely apod.
Jsem relativně zkušený přebíječ a střelec, ale jenom na papír. Pokud je to celé blábol tak se omlouvám a budu doufat, že mě uvedete do obrazu. Zajímají mě ještě parametry dalších tří ráží, ale to dám do příslušných vláken, tak se "nelekněte" když uvidíte stejně hloupý dotaz v jiném vlákně.
Předem moc díky
Blaser R8 v .375 H&H, .300 WM, .308 win a 6mm XC, Blaser K95 v 6,5x57R a .30R Blaser, Sako Finlight II v .375 Raptor, Savage Ultralite v 6,5 CM, Swarovski z8i 2-16x50, Swarovski z8i 3,5-28x50. ATN Mars 4 .....
Odpovědět