338 RCM (Ruger Compact Magnum)

Vše o loveckém kulovém střelivu. Vaše zkušenosti a názory.
Odpovědět
vava
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 275
Registrován: stř 21.12.2011, 12:09

338 RCM (Ruger Compact Magnum)

Příspěvek od vava »

Hledal a hledám ráži podobnou, spíše slabší než 9,3x62 s větší váhovou škálou střel. U 9,3x62 je jedinou možností jak střílet lehčí střely jít do KJG nebo podobných, velmi drahých monolitů.
Preferuji krátké hlavně pro jejich manévrovatelnost.
Takže mne velmi zaujala ráže 338 Federal, která je velmi zajímavá pro přebíjení tím, že se dá bez problémů dělat z nábojnice 308 Win. Jenže tahle ráže dokáže podle QL z 18,5" hlavně se střelou Barnes 160 gr "jen" 837 m/s což se mi zdá málo .... i když ...
Hledal jsem dál a našel jsem ráži 338 RCM, kterou Ruger vyvinul speciálně pro krátké hlavně. Se stejnou střelou Barnes 160 gr tahle ráže dokáže podle QL (vše je teoretické) 890 m/s a to je znatelný rozdíl. K dispozici jsou dále střely Hornady SST 200 gr - 338 Federal - 766 m/s, 338 RCM - 811 m/s a tady už je vidět velký rozdíl ve prospěch 338 RCM.

Co se zbraní týká, tak se dělá jen Ruger M77 Guide Gun, 20" hlaveň, pažba rovná laminát, "kontrolované" podávání, 3 polohová pojistka na závěru jistící úderník, pevná mířidla, odnímatelný kompenzátor, 3+1 schránka. Cena v Německu nějakých 1800 - 1900 EUR.

Ráže pro mně dobrá, nábojn ice se v Německu dají koupit Hornady (jiné se nedělají) 50 ks = 60 - 80 EUR. Matrice by nebyly problém. Jen ta zbraň. Takže otázka zejména zkušeněšjím - dala by se z nějaké kulovnice - nejlépe ZG47 - udělat přestavba na tuto ráži?
338 RCM.jpg
338 RCM.jpg (27.33 KiB) Zobrazeno 3907 x
tibi1
Zkušený diskutér
Příspěvky: 605
Registrován: stř 18.10.2006, 6:52

Re: 338 RCM (Ruger Compact Magnum)

Příspěvek od tibi1 »

prelustroval by som radsej 8,5x63 ...je to jednoduchsie a nikto nikdy nevieme kde sa nam podari raz lovit na pozvanku
Uživatelský avatar
Choochoo007
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1403
Registrován: úte 28.11.2006, 20:34
Bydliště: Jižní čechy

Re: 338 RCM (Ruger Compact Magnum)

Příspěvek od Choochoo007 »

Dno jako 375HH a tlaky take rozumne. Takze CZ 550 by nemel byt problem, ale bude potreba uprava cela zaveru. Magnum zaver bude asi zbytecne dlouhy.
ZG47 asi zvladne ty same tlaky jako CZ550, takze asi i ta ZG47 nebude snad zadny problem po uprave cela zaveru.
Jak to bude podavat tezko rici, chtelo by to asi opravdovou zkusenost uzivatele, která asi nebude. Asi by to ale mělo jít snad vyladit, toho bych se asi bal nejvice.
Myslivost se scvrkává na sezení u hromady žrádla a natláčky, kdy se bezhlavě pálí po všem[figi]
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: 338 RCM (Ruger Compact Magnum)

Příspěvek od pufr »

Mi se tenhle náboj taky líbí a "trubka" s takovým vývrtem se mi zrovna "válí na topení", jen váhám nad případnou dostupností nábojnic za pár let (viz osud mnoha podobných ráží) a protože nejsem takový blázen do krátkých "laufů", tak pro mne připadá vyjma ještě 8,5x63 v úvahu i 33 Nosler nebo 338 Blaser (které se mimochodem od sebe liší jen ve zlomcích milimetru + Nosler si povolil tlakový limit na úrovni dnešní doby). Mám ale neblahý dojem, že nakonec zvítězí "prachobyčejná" 8,5x57 například v tom ZG47 (protože ale do takových projektů nejdu nijak "po hlavě" bude to třeba až za pár let :D :D )
Pufr
Odpovědět