Automatický dávkovač prachu

Vše o loveckém kulovém střelivu. Vaše zkušenosti a názory.
vlady
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 119
Registrován: čtv 22.9.2016, 17:44
Bydliště: Luhačovice

Re: Automatický dávkovač prachu

Příspěvek od vlady »

Muzu srovnavat Hornady a SmartReloader. Nechal jsem si Hornady, u Smartloaderu jsem nasel nekolik nedostatku: nedržel kalibraci, spatne nastavováni rychlosti sypání a kazde tretí dávkování skoncilo s predávkováním. U Hornady se stejnym prachem vse funguje celkem v poradku.
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Automatický dávkovač prachu

Příspěvek od pufr »

Používám ten Lyman Gen 6 asi čtyři roky a stále funguje uspokojivě, automatické navážky +- 0,1 greinu, takže reálné použití jako "předvážka" při větším množství nábojů. Vedle Gen6 mi stojí "Metlery" a na těch přesně dovažuji, ale dá se dovážit i přímo na váze Gen6. Občas nějaká dávka se trefí "rovnou" na dávkovači, záleží na "granulometrii" zrn prachu a hmotnosti náplně.
Použití je nutno zvážit vzhledem k opruzu s následným čištěním dávkovače - na 20 či 30 ks nábojů dávkovač nepoužívám.

Srovnání s ostatními typy "výrobci" bohužel nemám.
Nevím přesně kde jsem dospěl k info, že většinu dávkovačů vyrábí PACT - s různou barvou plastu (obdobně jako delaborační kladívka -vyjma těch nejlevnějších čínských - donedávna pro všechny dělal jeden US výrobce). Tím neříkám, že mezi jednotlivými typy nejsou rozdíly :?
Pufr
vlady
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 119
Registrován: čtv 22.9.2016, 17:44
Bydliště: Luhačovice

Re: Automatický dávkovač prachu

Příspěvek od vlady »

Ten Smartreloader a Hornady co mam, vypadaji z venku dost rozdilne, ale treba sypaci trubicka byla uplne stejna a vnitrni menu pristroje take dost podobne, takze to ze pochazi ze stejne fabriky je docela mozne.
Uživatelský avatar
Michal_123
Zkušený diskutér
Příspěvky: 918
Registrován: úte 26.11.2013, 20:16

Re: Automatický dávkovač prachu

Příspěvek od Michal_123 »

Používám teď Lyman GEN6:
https://www.strobl.cz/kompaktni-digital ... gen6_p2960
Měl jsem i GEN5.
Jeden můj známý dálkový střelec testoval různé automatické prachovače a ty od Lymana mu vyšly nejlépe.
A je to magor, takže je chladil, vystavoval mobilu a podobně.

Osobně bych se rozhodně vyhnul všemu od firmy SmartReloader, i když ten prachovač jsem nezkoušel.
Uživatelský avatar
tonny
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 402
Registrován: úte 29.11.2011, 10:49
Bydliště: Břeclav

Re: Automatický dávkovač prachu

Příspěvek od tonny »

Já mám a moji kamarádi střelci ten zelený RCBS asi 15 let. Oni to kdysi testovali, sledovali US fóra a tento jim vyšel nejlépe. Dle zrnitosti prachu naváží přesně, občas hrubší prach umí z trubičky samovolně odpadnout při jemném dovažování a tím může o 0,1grs převážit. Každá desetina greinu je vždy několik hrubších zrn. Když mi šlo o opravdu přesnou navážku, dělal jsem to tak, že jsem nastavil o 0,1grs níže a z nábojnice dosypával po zrnku až mi číslo přeskočilo. Na přesnost to nemá cenu se tou desetinou zaobírat, pokud nemáte převážené a přebrané nábojnice, vycentrovanou střelu atd.
Uživatelský avatar
Michal_123
Zkušený diskutér
Příspěvky: 918
Registrován: úte 26.11.2013, 20:16

Re: Automatický dávkovač prachu

Příspěvek od Michal_123 »

Tohle byl opravdu fyzický test různých dávkovačů, pochybuji že v ČR je moc lidí, kteří jsou to schopni provést.
Zkoušel chlad, velké navážky, malé navážky, dlouhodobý provoz, mobil a možná to není všechno.

Lyman Gen5 byl vytvořen před pár lety na základě jejich předchozího úspěčného modelu DSP.
DSP se přestal údajně vyrábět mimo jiného proto, že byl citlivý na přítomnost mobilu, což nyní je vyřešeno.
GEN6 se začal vyrábět ještě později, ale je téměř shodný s GEN5, jenom nemá některé fíčury a je jinak řešen dispozičně.
Konkrétně 15 let staré RCBS asi nebude z tohoto pohledu nějaký zázrak, i když samozřejmě fungovat bude, navíc na každé věci se v průběhu času dělají úpravy a vylepšení, pokud je to třeba. Takže dnes to může být jinde.
Nicméně, ve smyslu toho co píšeš pozor, spoléhat na fóra je obecně nedobrý nápad.
jrejdak
Nový návštěvník
Příspěvky: 11
Registrován: ned 16.12.2012, 7:35

Re: Automatický dávkovač prachu

Příspěvek od jrejdak »

A co srovnání Lyman Gen 5/6
Uživatelský avatar
lovec
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2024
Registrován: pon 25.9.2006, 16:07
Bydliště: SK

Re: Automatický dávkovač prachu

Příspěvek od lovec »

Neviem, aký je finančný limit, toto je presné a rýchle:

https://www.autotrickler.com/auto-trickler.html
9,3x62mm, .338 Remington Ultra Magnum, .300 Winchester Magnum, 7mm-08 Remington, .270 Winchester, .260 Remington, 6,5x47mm Lapua, .44 Magnum, 9mm Luger, 16/70, .22 LR
Every Shot Counts
Uživatelský avatar
Michal_123
Zkušený diskutér
Příspěvky: 918
Registrován: úte 26.11.2013, 20:16

Re: Automatický dávkovač prachu

Příspěvek od Michal_123 »

Používal jsem osobně oby typy, oba jsou v pohodě. Přesnostně jsou stejné.
U GEN5 je fajn celková robustnost a pro někoho možná funkce funkce TRICKLE, která dovolí zlehýnka doťuknout tlačítkem pár zrníček.
Ono se totiž prachovač někdy zastaví 0,1 grainu před požadovanou hmotností.
To ale není chyba, prostě to měří o řád více, než zobrazuje. Takže je to v toleranci, jenom to nepřeklopilo čísílko na displeji.
Dvířka nad pánvičkou se otevírají na pantech dozadu, takže nemůže být prachovač úplně u zdi.
Tato verze vypadá pěkně, má dva displeje, umožňuje také uložit navážku do paměti, to ovšem nepoužívám.

GEN6 je novější a menší typ.
Je situovaný narozdíl od GEN5 dopředu, nikoliv na šířku, a dvířka nad pánvičkou jsou odendavací a ne na pantech.
Může být zcela u zdi a zabere stranově méně místa.
Funguje zcela stejně jako GEN5 včetně funkce REPEAT, takže po vložení prázdné pánvičky se znova naplní.
spikelet
Nový návštěvník
Příspěvky: 41
Registrován: ned 16.7.2017, 20:28

Re: Automatický dávkovač prachu

Příspěvek od spikelet »

Mam 3/4 roku ten RCBS Charge Master 1500. Mam ho primo z USA a se vsim vsudy me vysel na 8500 ,- Kc. Koupil jsem schvalne verzi na 110 V. Ten prachovac totiz funguje na 9 V. Takze pribaleny zdroj, ktery dela ze 110 V 9 V jsem vymenil za zdroj, ktery dela z 230 V 9 V. Zdroj stoji 150 ,- Kc. Takze pokud by nekdo premyslel nad dovozem tohoto prachovace z USA, tak klidne kupte ten na 110 V, protoze streva pracuji na 9 V, takze staci jen vymenit zdroj a usetrite nemale penize. Verze na 230 V v USA vychazi o 200 $ draz.
Prachovac zatim funguje spolehlive a presne. Jsem s nim velmi spokojeny. Navazky jsem kontroloval jak, na jinych vahach, tak i merenim rychlosti, kdy jsem pouzil nove, rozvazene nabojnice Lapua. Rychlosti jsem meril Labradarem, Rozptyl rychlosti byl od 825 m/s do 829 m/s.
Kamarad vlastni ten Lyman Gen. 6 a je taky spokojeny.
Osobne si myslim, ze s Lymanem, Hornady, RCBS chybu neudelas a je to jen o tom, ktera znacka a cenovka Ti bude vic sympaticka.
SmartReoader bych se vyhnul. Mam od nich sice jen jednooperacni lis SmartReloader Mark XVI, ale ten je vhodny tak maximalne na kalibraci strel, na nic jineho se pouzit neda. Ale treba ten prachovac bude OK.
Uživatelský avatar
lovec
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2024
Registrován: pon 25.9.2006, 16:07
Bydliště: SK

Re: Automatický dávkovač prachu

Příspěvek od lovec »

Odhodlal som sa a kúpil som si auto-trikler/auto-throw

https://www.autotrickler.com/auto-trickler.html

...už nikdy sa nechcem vrátiť k bežnému váženiu. Toto a skracovačka od Girauda mi vrátili radosť z prebíjania ( Giraud Power Trimmer ).
Váhu FX120i a kontrolné závažie som si objednal z Rakúska a štyri dni od úhrady som ju mal doma. Auto-trikler niečo vyše týždeň od zaplatenia, proste paráda.
Tá rýchlosť je pre mňa obrovský benefit, podstatne mi to skrátilo čas výroby nábojov. 8)

Celá zostava je pomerne jednoduchá, zložená z komponentov vytlačených na 3D tlačiarni, dávkovača od Lee, trocha elektroniky, ale predovšetkým dobrý nápad ju činí tak užitočnou.
Ako upgrade som ešte objednal hliníkový stojan na auto-trikler Area 419: http://www.area419.com/product/at-base/
9,3x62mm, .338 Remington Ultra Magnum, .300 Winchester Magnum, 7mm-08 Remington, .270 Winchester, .260 Remington, 6,5x47mm Lapua, .44 Magnum, 9mm Luger, 16/70, .22 LR
Every Shot Counts
Uživatelský avatar
lovec
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2024
Registrován: pon 25.9.2006, 16:07
Bydliště: SK

Re: Automatický dávkovač prachu

Příspěvek od lovec »

Názorná ukážka, navážka 75,0gr. prachu Norma MRP-2 pre 300 Win Mag:

https://www.mojevideo.sk/video/2c071/au ... ckler.html

Tá rýchlosť, presnosť a pohodlie sú fakt na nezaplatenie.
9,3x62mm, .338 Remington Ultra Magnum, .300 Winchester Magnum, 7mm-08 Remington, .270 Winchester, .260 Remington, 6,5x47mm Lapua, .44 Magnum, 9mm Luger, 16/70, .22 LR
Every Shot Counts
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Automatický dávkovač prachu

Příspěvek od pufr »

Nádhera!
Ještě bych k té představované dvojici pomocníků přiřadil některou automatickou indukční "žíhačku" krčků nábojnic :)
Pufr
Uživatelský avatar
lovec
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2024
Registrován: pon 25.9.2006, 16:07
Bydliště: SK

Re: Automatický dávkovač prachu

Příspěvek od lovec »

Napríklad AMP Annealer? 8)
Máme... skvelý pomocník, takisto.

https://www.ampannealing.com/

Všetko to stojí pomerne dosť peňazí, ja som však začínal s najbežnejšími vecami od RCBS a ten komfort, rýchlosť a pohodlie s takýmito modernými hračkami sú pre mňa hodné každého centu. Najmä ak človek toho prebíja viac, tak ten ušetrený čas a námahu skutočne ocení.
9,3x62mm, .338 Remington Ultra Magnum, .300 Winchester Magnum, 7mm-08 Remington, .270 Winchester, .260 Remington, 6,5x47mm Lapua, .44 Magnum, 9mm Luger, 16/70, .22 LR
Every Shot Counts
Odpovědět