GRT - Gordon Reloading Tool

Vše o loveckém kulovém střelivu. Vaše zkušenosti a názory.
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

GRT - Gordon Reloading Tool

Příspěvek od pufr »

Přítel King nás upozornil, že vznikla nová aplikace vycházející z algoritmu výpočtu vnitřní balistiky popsaného v "příručce Rheinmetall" (tedy z obdobných zdrojů, jako QL - skoro před třiceti lety :) )

https://www.google.com/search?client=fi ... ivyiHlmRmo

https://www.grtools.de/

Knihovny teprv vznikají - jsou méně obsažné - komfort QL, kde jsou cca do 3 - 6 měsíců všechny nové produkty to zatím není ale je to "komunitní záležitost" - bude růst (a významný je i rozdíl v ceně :) )

Těch několik kalkulací, které jsem zatím udělal, se od QL lišilo jen nevýrazně (výraznější rozdíl byl v % množství shořelého prachu ... ale nemám ještě načtený manuál)

GRT_8x68comprim.jpg
GRT_8x68comprim.jpg (66.5 KiB) Zobrazeno 10188 x

Graf ukazuje i rozsah zadaného Ladder testu
Graf_Ladder_Test.jpg
Graf_Ladder_Test.jpg (39.6 KiB) Zobrazeno 10117 x
Pufr
vlady
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 119
Registrován: čtv 22.9.2016, 17:44
Bydliště: Luhačovice

Re: GRT - Gordon Reloading Tool

Příspěvek od vlady »

Mám stejnou zkušenost. Rychlosti a tlaky mi sedí s QL téměř přesně. Co mi ale nesedí, je množství spáleného prachu. Tady je mi to liší klidně o 9%, kdy QL říká 99% a GRT 90.4%. Ale jinak super, v knihovnách jsem zatím našel vše co používám.
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: GRT - Gordon Reloading Tool

Příspěvek od dalas »

Je to zajímavé, rozdíl 9% ve vyhoření prachu je relativně velký, ale na rychlost to nemá vliv? To se dá zdůvodnit snad jen jiným přestupem tepla do hlavně, nebo jiné parametry prachů.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
vlady
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 119
Registrován: čtv 22.9.2016, 17:44
Bydliště: Luhačovice

Re: GRT - Gordon Reloading Tool

Příspěvek od vlady »

dneska jsem pocital neco jineho a rozdíl je 5.12%, coz je taky dost. Jinak to vychazi obdobne:
QL.JPG
QL.JPG (109.08 KiB) Zobrazeno 10074 x
grt.JPG
grt.JPG (67.28 KiB) Zobrazeno 10074 x
Snažil jsem se zadat vstupní parametry identicky, je tam nekde rozdíl?
bon
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 474
Registrován: úte 04.9.2007, 16:46
Bydliště: Vysočina

Re: GRT - Gordon Reloading Tool

Příspěvek od bon »

V databázi prachu mají Lovex S070 šarži 2018-11, tak jsem byl zvědavý, jestli budou tlaky odpovídat línější verzi. Přepočítal jsem pár laborací, ve kterých používám S070 a které jsem po jeho zlenivění trochu navýšil. Ve všech případech jsem byl dle výpočtu Overpressure!
mza
Nový návštěvník
Příspěvky: 6
Registrován: sob 25.4.2020, 17:08

Re: GRT - Gordon Reloading Tool

Příspěvek od mza »

Zdravím,
GRT používám již delší dobu, cca 2 roky. Ale poslední dobou se mě stává, že s novou verzí výrazně mění kalibraci prachů. A to tak, že se dostávám blízko k maximu, kde jsem podle původních specifikací nebyl, ani moc být nechtěl. Co jsem tak sondoval na cizích fórech, hlavně polské, tak je to způsobeno výrazně vyšší aktivitou uživatelů, kteří dodávají kalibrační data. Na prachu Lovex D73.4(223REM) jsou rychlosti výrazně výš než poslední manuál od Syntezie.
Teď jsem zkusil i diskutovanou navážku 243 ve vedlejší diskuzi a ta docela sedí proti hradlům.
Bohužel nemám hradla, tak mám dotaz, zda někdo ověřoval GRT vůči reálným rychlostem?
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: GRT - Gordon Reloading Tool

Příspěvek od pufr »

Vítej na fóru Mza,

Osobně jsem zatím GRT bral, jako alternativu ke QL a popravdě už ho mám opět nefunkční - třeba obnovit.

V době, kdy jsem data porovnával - konec roku 2019, tak se s QL téměř shodovaly.
Třeba už se, jak říkáš projevila vyšší aktivita kolektivu tvůrců ... :?
Budu si muset GRT opět obnovit :)
Pufr
mza
Nový návštěvník
Příspěvky: 6
Registrován: sob 25.4.2020, 17:08

Re: GRT - Gordon Reloading Tool

Příspěvek od mza »

Ta expirace verze je opravdu dost nešťastná. Kdyby byla alespoň automatická aktualizace.
Nedaří se mě vložit obrázky s laborací, tak alespoň odkaz https://drive.google.com/drive/folders/ ... sp=sharing
Tato konfigurace laborace mě poměrně slušně fungovala, bez známek tlaků, pocitově měkčí než tovární GECO Target, která má mít V0=1010m/s. Ale teď s novou kalibrací prachu v GRT o 80m/s více....sice ještě v mezích, ale je to o dost víc.
Mám tady dvě nové lahve, i s novým potiskem, D73.4, šarže 2020, spoustu nábojnic a i čas by se našel. Bohužel střelnice zatím nikde otevřené nejsou, tak mám trochu strach, že když udělám náboje, tak aby to nebylo opravdu živější. Původní šarže co jsem používal byly 2018. Asi počkám na otevření střelnic, a půjdu ověřeným způsobem.
Uživatelský avatar
roman200
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 267
Registrován: čtv 19.11.2015, 12:49
Bydliště: Plzeňsko

Re: GRT - Gordon Reloading Tool

Příspěvek od roman200 »

GRT používám už poměrně dlouho a myslím, že použitelný je. Že nemá automatické aktualizace je blbé, ale je to práce na dvě minuty. Vždy je to jen hrubý "nástřel" laborace, aby člověk neudělal nějakou úplnou hloupost. Ve všech podobných programech jsou odchylky od praxe někdy větší, někdy menší a neplatí to zdaleka jen pro Lovex. Počkat na otevření střelnic je víc než rozumné...
Mé původní uživatelské jméno je roman300...
CZ 550 9,3x62; ZG47 8x57JS; CZ550 300WM; BAR II 270W;;12/70;12/76;45ACP;.38Spl
mza
Nový návštěvník
Příspěvky: 6
Registrován: sob 25.4.2020, 17:08

Re: GRT - Gordon Reloading Tool

Příspěvek od mza »

Po delší době jsem si stáhnul novější update. Musím říct, že překvapení.
D073.4 je nově překalibrována do "normálu", dokonce sedí s manuálem explosie, tak jestli nekalibroval někdo od nich :-) . Nově je tam čeština, ve srozumitelném překladu, žádný strojový, i když angličtina nevadí. Hlídá to updaty.
Vyzkoušel jsem optimal barrel time, a asi náhoda, ale plusová i mínusová laborace mě sedí.
Doporučuju vyzkoušet, i těm co pořád žádají laborace QL...
Franzisek
Nový návštěvník
Příspěvky: 31
Registrován: ned 18.3.2012, 21:28

Re: GRT - Gordon Reloading Tool

Příspěvek od Franzisek »

Zdravím uživatele fóra a prosím o radu. Stahoval jsem GRT ale zcela jsem tomu nerozuměl a tak jsem požádal profesionála ajťáka a zdařilo se. Jsem začátečník v přebíjení a s těmito programy nemám žádnou zkušenost. GRT spouštím programem s grafickým procesorem NVIDIA. Nabídne mi mód : Kompaktní nebo Expert v českém jazyce. Jde mi o to, že v okně ráže vyhledám příslušnou ráži tj. 308 W, musím zadat twist 11", délku hlavně 570 mm. Některé hodnoty jsou neměnné CIP. Nebo délku nbc mohu zadat třeba 51,00 mm ? Zkopíruje se neměnné samo ? Střela - vyhledám výrobce Speer - 308W 180 grs. Grand Slam 2063. Doporučují délku střely zadat ručně po přeměření. Prach Lovex D073.6 v nabídce byl 2019. Kam si přebíjecí data ukládáte ? Manuál jsem nečetl, předpokládal jsem, že je pouze pro instalaci GRT dle kterého kamarád postupoval při stahování. Klidně mi odpovězte na mail: f.hedbabny@centrum.cz
Děkuji.
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: GRT - Gordon Reloading Tool

Příspěvek od pufr »

Franzisek píše: úte 23.2.2021, 9:49 Nabídne mi mód : Kompaktní nebo Expert v českém jazyce.
Ano nabídne, osobně si zobrazuji "experta", je v něm víc informací, kompaktní je možná přehlednější a nevedl by Tě k některým Tvým otázkám :) . V roletě menu "Zobrazení" se dá ten mód kdykoli přepnout
Franzisek píše: úte 23.2.2021, 9:49 Jde mi o to, že v okně ráže vyhledám příslušnou ráži tj. 308 W
Velmi správně. Zadáš vícero parametrů modelovaného náboje. Taky se Tě zeptají, zda jsi měřil spalovací prostor nebo chceš použít ten z GRT databáze ...
Franzisek píše: úte 23.2.2021, 9:49 musím zadat twist 11", délku hlavně 570 mm
Stoupání vývrtu (Twist) je v "boxíku" Optional parameters / info, zadávat ho nemusíš, pro výpočet vnitřní balistiky není v GRT použito (je pro "plugin" posuzující stabilitu střely a možná pro Tvé pozdější info - za rok a tak :) . Délku hlavně zadat musíš, tu má každý jinou.

Franzisek píše: úte 23.2.2021, 9:49 Některé hodnoty jsou neměnné CIP
Asi myslíš "okno" vlevo dole s výkresem náboje a komory - to je informace pro Tebe. Nejsou to přímodata pro výpočet, ty jsou v ostatních oknech. Hodnoty vstupující do výpočtu můžeš - až snad na "Serberův faktor" editovat. Ten program je dělaný na výpočet prakticky jakékoli sestavy náboje, proto se dá změnit téměř vše.
Když zvolíš ráži, zadají se řekněme "obvyklá data" (CIP / SAAMI a měření autorů programu - třeba ten objem nábojnice) a před otevřením jsou tam ještě dialog boxy tážící se "co chceš z databáze a co sis zjistil sám a zadáš si to. Ale i tak můžeš následně skoro vše znovu změnit ...
Franzisek píše: úte 23.2.2021, 9:49 Nebo délku nbc mohu zadat třeba 51,00 mm ? Zkopíruje se neměnné samo ?
Zadej nejlépe svou skutečnou délku, na kterou sis po zralé úvaze a studiu pramenů nábojnice pečlivě nakrátil. Ale je to údaj pro Tvojí informaci, až se budeš za půl roku k uloženému výpočtu vracet. Můžeš si vyzkoušet, že na výpočet vliv nemá. Ale pokud budeš délku nábojnice měnit, tak pak zkontroluj i délku náboje, jestli se "automaticky" nezměnila taky :wink:
Franzisek píše: úte 23.2.2021, 9:49 Střela - vyhledám výrobce Speer - 308W 180 grs. Grand Slam 2063. Doporučují délku střely zadat ručně po přeměření.
Ano, v délce střely bývají chyby. Jednak tvůrci databází nemají každou střelu fyzicky a pak i výrobce taky během doby skutečně někdy tu délku o něco málo změní (znám případy i od Hornady ...)
Franzisek píše: úte 23.2.2021, 9:49 Prach Lovex D073.6 v nabídce byl 2019.
Koukej na ten sloupeček "kalibrace" v databázi, čím víc čárek a zelené barvy, tím líp. Až do toho nabíjení trochu pronikneš budeš vědět, které prachy jsou problémové a proč ... :?
Franzisek píše: úte 23.2.2021, 9:49 Kam si přebíjecí data ukládáte ?
Že by roletka "Soubor" a nabídka "Uložit jako" ?? :)
Na webu GRT je grafický návod, jak to udělat aby sis při aktualizaci na novější verzi data nepřepsal, neztratil je. Nebo si to ukládání můžeš v tom boxu "uložit jako" zvolit někam úplně jinam, pak na to ale musíš pamatovat při volbě "Otevřít" ... :)
Franzisek píše: úte 23.2.2021, 9:49 Manuál jsem nečetl, předpokládal jsem, že je pouze pro instalaci GRT dle kterého kamarád postupoval při stahování.
Manuál je dostupný v roletě menu "Pomoc" - v PDF i odkazem na web.
Taky je tam "kontextový help", když ukážeš kurzorem na nějakou zadávanou položku, tak se žlutě nad levým horním oknem zobrazí stručná nápověda.


Důležité je při provedení výpočtu zkontrolovat všechna zadávaná data.
Doporučuju použít tu ikonku tabulky - nebo možná "cihel ve zdi", já jí mám devátou zleva. Zobrazí předledný souhrn zadání i výsledků - opět si vybereš kompaktní nebo detailní.
Vyzkoušej oba samostatně. :)

Hodně zdaru s GRT Františku :!:
Chce to na začátku si s programem trochu "pohrát". Otevřít si vedle nějaký "Reloadingmanual", ve kterém jsou i tlaky a zkusit ta data přepočítat - neb "Übung macht den Meister" - "Practice makes the champion" a opakování je matka moudrosti :) :D 8)
Taky uvidíš rozdíly GRT oproti reálným datům z "tlakovky" ...

GRT_logo.png
GRT_logo.png (120.93 KiB) Zobrazeno 6688 x
Pufr
Franzisek
Nový návštěvník
Příspěvky: 31
Registrován: ned 18.3.2012, 21:28

Re: GRT - Gordon Reloading Tool

Příspěvek od Franzisek »

To pufr. Moc Ti děkuji za informace k používání GRT. Jak to zvládnu, dám vědět. Už si představuji manželku, že mi říká. Jdeš si zase hrát ? Odpovídám ji, že děti a penzisté (v mém případě) si normálně hrají a : " Wer spielt, wird nicht böse " ! Kdo si hraje, nezlobí ! :)
Franzisek
Nový návštěvník
Příspěvky: 31
Registrován: ned 18.3.2012, 21:28

Re: GRT - Gordon Reloading Tool

Příspěvek od Franzisek »

Prosím zkušené o radu. V GRT dané ráže 243 W, prach Lovex S070 po opětovné kontrole zadaných dat a použití různých střel S&B 2921, Hornady 2453, 2450, Nosler 35642, 24095, 533357 a Speer 1222. Program ve výsledku uvede " Nedostatečnou rychlost hoření, nekonzisteční hoření a pravděpodobnost chyb v simulaci. Shořený prach 80%. Když zvýším navážku stále nízká rychlost hoření a nebezpečné tlaky. Tento prach výrobce doporučuje jako poskytující výborný výkon od ráže 243 W. Lovex S070 pro 243 W mi byl doporučen prodejcem. Několik testovacích nábojů jsem měl přebitých na základě získaných dat na fóru v minimálních navážkách. Žádné vysoké tlaky jsem nezaznamenal ani na zápalce. V0 4 měřeno hradly odpovídala datům -10 m/s dle GRT. Chystal jsem navýšit navážku za použití GRT, připravit si náboje k testu a po té k lovu. A nastal výše popsaný problém. Když jsem pro 243 W v GRT zadal D073.6 , ve výsledku se dal použít ač výrobce ho pro 243 W neuvádí. V ráži 308 W používám Lovex D073.6 pro různé střely, data mám z fóra. Parametry přebíjení jsem zadal do GRT a zde žádný problém ve výsledcích nenastal. Nebo S070 použít k tréninku na střelnici a D073.6 použít k loveckým účelům i pro 243 W ? Nemám s přebíjením zkušenosti a tak za každou radu děkuji.
bon
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 474
Registrován: úte 04.9.2007, 16:46
Bydliště: Vysočina

Re: GRT - Gordon Reloading Tool

Příspěvek od bon »

Pravděpodobně máš špatně nastavený některý parametr. S070 používám v .243Win běžně se střelami Nosler Ball. Tip 95gr a Hornady V-max 87gr a nikdy jsem neměl problém. Momentálně nemám staženou aktuální verzi GRT, ale nemyslím si že by tam byla nějaká zásadní změna.
Odpovědět