náboj 444 Marlin a 450 Marlin

Vše o loveckém kulovém střelivu. Vaše zkušenosti a názory.
Uživatelský avatar
Michal_123
Zkušený diskutér
Příspěvky: 918
Registrován: úte 26.11.2013, 20:16

Re: náboj 444 Marlin a 450 Marlin

Příspěvek od Michal_123 »

Roman:
Proč bys měl roztahovat krček?
https://www.strobl.cz/strely-sierra-45- ... 8900_p7626
https://www.strobl.cz/strely-nosler-bal ... 0grs_p9195

Osobně u žádných plášťovaných střel krček neroztahuji.
Nevím, jak dlouho Ti předmětné nábojnice vydrží, ale normálně, pokud je komora v cajku, to jsou u puškového náboje desítky přebití. Tedy nábojnice vyráběné klasickým způsobem.
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: náboj 444 Marlin a 450 Marlin

Příspěvek od pufr »

Bych řekl Romane, že až půjde "z tlustých do tenkých" tak vezmeš důlčík s tupou špičkou a po obvodu zkrácené nábojnice s běžným nákružkem čtyřmi či šesti důlky vyhrneš materiál nákružku o těch cca 0,8 milimetru dopředu, srovnáš matricí, pilníkem, pomocí spřáteleného soustružníka ... a tak si zhotovíš nábojnice 450 Marlin :)

Ten tlak, který dokáže produkovat zápalka po explozi třaskavé slože, před zahořením prachu, ten tohle opatření udrží (spolu s vytahovačem) a dostupnost/životnost nábojnic Tě bude trápit jen v souvislosti s pracností jejich přípravy :?
Pufr
Uživatelský avatar
roman200
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 262
Registrován: čtv 19.11.2015, 12:49
Bydliště: Plzeňsko

Re: náboj 444 Marlin a 450 Marlin

Příspěvek od roman200 »

Přebíjím víc jak 20 let, ale takový knedlík nikdy (max. 416 Rigby), když se krček neroztahuje, tak bude životnost nábojnice větší. Zítra přijede host z německa na srnce, tak se zeptám jestli by mi nábojnice neopatřil tam - jsou tam většinou skladem. Zbraň jsem zarezervoval a v pondělí jí tedy nejspíš koupím. Přeci jen je BLR trochu jinde než Marlin ("Remlin") 1895.
Pufr, to už jsem taky vymýšlel, ale nevím, asi to vyzkouším, ale jen na slabé laborace, třeba s Ares střelou. Na plnotučnou bych s tím nešel,tlaky jsou u tohoto náboje už značné.
Mé původní uživatelské jméno je roman300...
CZ 550 9,3x62; ZG47 8x57JS; CZ550 300WM; BAR II 270W;;12/70;12/76;45ACP;.38Spl
nivo
Častý návštěvník
Příspěvky: 50
Registrován: sob 23.2.2008, 21:13

Re: náboj 444 Marlin a 450 Marlin

Příspěvek od nivo »

Roman200: s tím BLR-kem neprohloupíš,mám ho ve 450-tce už pár let a zatím funguje bezvadně.Je to i dobře zapažbené,takže nějaké kopání se nějak nekoná.Samozřejmně při nastřelování na střelnici je to trochu jiné než v lese při akci.S těma nábojema je to trochu horší,ale už jsem si nakoupil origo Hornady,něco mě přebil i kamarád,takže munice mám dost sice jenom se střelou FTX 325gr.,ale to mě nějak nevadí,protože tato funguje výborně.Navíc jsem právě na Egunu vydražil ještě 100 hilzen,přes toho člověka co mě přebíjí,takže pohoda.Stran té zbraně BLR-ko mě fakt dobře sedí,mám to do tlaku a na dosledy a opravdu jsem s tím spokojený a nelituju koupě.Už se mě 2x stalo,že na mě při dosledu s mojím barvářem vystartoval sekáček tak 80-90kg a opravdu zblízka to ty těžší kusy přibíjí k zemi.Mám i jiné zbraně,ale s tuhletou je to jiná.
Uživatelský avatar
Michal_123
Zkušený diskutér
Příspěvky: 918
Registrován: úte 26.11.2013, 20:16

Re: náboj 444 Marlin a 450 Marlin

Příspěvek od Michal_123 »

Trochu off-topic, ale BLR je fakt zajímavý. Nabíjecí páka se odklápí včetně spouště a díky klasickému zásobníku není problém se špičatými střelami.
Akorát jí měl kamarád a říkal, že to na čištění vůbec nerozebírá, přišlo mu to složité. Ovšem BAR, pokud vím z okolí, taky nikdo z myslivců nerozebírá, takže by mě to rozhodně nerozhodilo :D
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: náboj 444 Marlin a 450 Marlin

Příspěvek od pufr »

A Hlavně nic sám nevymýšlet!!!
Vše je vBLR dokonale vymyšleno a domyšleno
(kdysi jsem měl röntgenové foto se závorníkem a nosičem z. pušky BLR umístěným téměř svisle uvnitř hlavy a krku střelce, bohužel/bohudík ho nemohu zrovna nalézt :) myslím, že zbraň byla právě nějak "drobně" upravená - pro zvýšení komfortu :? )
Dnes je krásná doba Youtube, sednu na půlhodinku k "bedně" a vím všechno :) (to, že ty zásadní detaily jsou potom na mojí zbrani "trošku jinak" je jen tréning mozkových kapacit :)
https://www.youtube.com/results?search_ ... assembling
Omluva za OT :oops:
Pufr
Uživatelský avatar
roman200
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 262
Registrován: čtv 19.11.2015, 12:49
Bydliště: Plzeňsko

Re: náboj 444 Marlin a 450 Marlin

Příspěvek od roman200 »

No tak už je doma :lol: , jak jsem říkal, už jsem ho měl v 308W, takže tu zbraň znám dobře. Překvapilo mi, že je vyroben u Miroku v Japonsku, ale lepší než v Portugalsku. Je to dost krátká a poměrně i lehká zbraň, už se těším na vyzkoušení. BAR jsem také nikdy nerozebíral - jak taky. Udělám si na soustruhu z plastu zaváděcí trychtýřek na ústí a při troše šikovnosti žádné poškození nehrozí.
Ohledně střeliva se dá normálně objednat, sice to bude chvilku trvat, ale neměl by být problém. Ale kontaktuji kamaráda z německa, se kterým jsem mluvil v sobotu, když byl u nás lovit. Dozvěděl jsem se, že má známého, který se přebíjením nábojů živí a s nábojnicemi nebude problém.
Mé původní uživatelské jméno je roman300...
CZ 550 9,3x62; ZG47 8x57JS; CZ550 300WM; BAR II 270W;;12/70;12/76;45ACP;.38Spl
Uživatelský avatar
Šumavák
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 336
Registrován: pát 20.6.2014, 20:18

Re: náboj 444 Marlin a 450 Marlin

Příspěvek od Šumavák »

Tak vítej mezi nás myslivce / lovce velkých ráží... :D (Pro případné rejpaly doplňuji, že tím myslím výhradně průměr střely, takže žádné dvojsmysly, jasné?! :x :lol: ) Jinak si myslím, že to byla dobrá koupě, protože podle všeho se aktuálně BLR v této výborné ráži do Evropy již nedováží...
Uživatelský avatar
roman200
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 262
Registrován: čtv 19.11.2015, 12:49
Bydliště: Plzeňsko

Re: náboj 444 Marlin a 450 Marlin

Příspěvek od roman200 »

Jsem v těchto knedlíkometech nováčkem, nikdy jsem neměl nic většího než ráži 300 (krom krátké - 45ACP mám již dlouhá léta).
Sám jsem při pohledu na ústí hlavně trochu nervozní, co to asi udělá se srnčím. Chci jí na společné, na šoulačky i čekané v době vegetace, prostě tam, kde je porost, tráva, obilí a nebude se lovit dál něž do 120m.
Níže je fotka mého nového přírůstku :D .
Obrázek
Mé původní uživatelské jméno je roman300...
CZ 550 9,3x62; ZG47 8x57JS; CZ550 300WM; BAR II 270W;;12/70;12/76;45ACP;.38Spl
Uživatelský avatar
roman200
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 262
Registrován: čtv 19.11.2015, 12:49
Bydliště: Plzeňsko

Re: náboj 444 Marlin a 450 Marlin

Příspěvek od roman200 »

Takže 80 ks "knedlíků" FTX je doma, v úterý objednáno, ve čtvrtek dodáno. Něco jsem při nákupu zbraně dostal, takže mám přes 100ks nábojů, až z nich vyrobím nábojnice, budu přebíjet. Dostupnost střeliva i nábojnic jsem ověřoval přes již zmíněného kamaráda v SRN a vůbec jsem z toho nebyl chytrej, nábojnice za 2€/ks , náboj za 3€/ks :roll: . Přitom se cena běžně pohybuje v relaci náboje 45-70 a ten tak drahý není. Já teď náboj koupil za 60Kč/ks, což je slušná cena.
Z nedočkavosti jsem se pustil i do úpravy nábojnic 300WM na 450 Marlin. Jsou vlastně stejné po uříznutí na danou délku, jde jen o ten nešťastný nákružek. Udělal jsem si na soustruhu mosazné kroužky k nastavení nákružku o výšce 0,85 - 0,90mm a s mírným přesahem je nalisoval v přípravku nad stávající nákružek nábojnice 300WM. Pro jistotu jsem je při lisování ještě podmáznul epoxidem. Výsledek je uspokojivý, teď už jen matrici a vyzkoušet je ve zbrani. Jen příprava, kdyby šlo do "ouzkých", jak psal Pufr a taky, že nábojnice ve kterých je od Hornady laborována střela FTX je cca o 2mm kratší, než je norma. Zřejmě kvůli dodržení celkové délky náboje.
Teď bych měl dotaz ohledně střel, láká mi 400 gr. olovo s gaschekem a expanzní dutinou. Ale to bude až na dlouhé zimní večery. Prosím uživatele této ráže i 45/70 o zkušenost se střelou Hornady FTX 325gr. Na amerických forech jsem se několikrát dočetl o tom, že nejsou zrovna šetrné. Mám obavu kdybych potkal srnčí a chtěl lovit, aby neudělal moc škody. Dvacet let lovím vše 300WM, tak vím jak lovit lehkou zvěř výkonnou ráží. Ale s tímto průměrem střely jsem nikdy nelovil.
Mé původní uživatelské jméno je roman300...
CZ 550 9,3x62; ZG47 8x57JS; CZ550 300WM; BAR II 270W;;12/70;12/76;45ACP;.38Spl
BigBore
Nový návštěvník
Příspěvky: 16
Registrován: čtv 07.12.2017, 9:26

Re: náboj 444 Marlin a 450 Marlin

Příspěvek od BigBore »

Aj ja mam 300vku ako hlavnu raz a 450 marlin ako druhu gulovnicu, zaujimave vela nas asi nebude, ja mam Steyr Mannlicher Big Bore klasicku opakovacku pokial viem jedinu v tejto razi v SR alebo nech sme dvaja neviem. Prekvapivo velmi presna raz samozrejme je to knedlik tak idealne do 120m. 325 gr flextip robi dost paseku, rozbija sa dost ale funguje ucinne ale ak trafis lopatku tak nebud prekvapeny. Na srnciu by som to nebral iba ak nie je ina moznost. Srnciu pri rane za lopatku to prebije a skvele farbi ale moze ti ujst aj 40-50 m nie je to vseliek tak s tym treba ratat, samo je to raz na tazsie kusy. Na diviaky super, cim tazsi tym lepsie a na spolocne ani nehovorim fuknes aj cez krik ked bezi. Na vysokej to robi tiez dobru robotu pri rane za lopatku tak do 20m, vysoka zvykne prebehnut v kruhu a zlozit sa alebo sa prevrati sa na mieste. Vstrel aj vystrel su slusne dierky takze farba zarucena ale nema to taky hydroshock ako ked strelis rychlou razou, ze ostane na mieste a vystrie ho. Dobra strela bola Hornady 350 gr FP bohuzial uz sa nerobi, ten flextip ani velmi nie je pocut pri dopade strely najpr som myslel ze je to nizkou rychlostou ale je to asi skor konstrukciou strely kedze 350gr fp bolo pekne pocut. Je to dobra silna raz so slabsou balistikou s cim samozrejme treba rarat, skoda vyberu tovarneho streliva to je fakt bieda.
Uživatelský avatar
roman200
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 262
Registrován: čtv 19.11.2015, 12:49
Bydliště: Plzeňsko

Re: náboj 444 Marlin a 450 Marlin

Příspěvek od roman200 »

Díky za shrnutí, ano nabídka tovární munice je slabá, ale já přebíjím a tak je mi to nějak jedno. Takže FTX raději na společné a na lesní šoulačky za černou a daňky - raději Hornady 350gr InterLock FP. Střely s plochou špicí k těmto rážím, tak nějak patří, snaha o zlepšení balistiky použitím FTX je možná zajímavá, ale ráže .45 na to není stavěná.
Jde mi hlavně o to, abych tuhle ráži mohl použít universálně na vše do max. 120m. Je to má jediná "lehká" kulovnice, která se váhou s optikou pohybuje kolem 4kg. I má 22-250 má těžkou hlaveň i pažbení a rozhodně
to není universální zbraň, její domácí interní pojmenování je "plašmuška" :lol: .
Pro začátek koupím střely 300gr Sierra HP, pro seznámení se zbraní a atd. Potom asi ty Hornady Interlock 350gr. Časem snad pořeším již zmíněné olovo s gascheckem a expanzní dutinou - vzdor všem hejhulům z Bruselu ... :wink:
Posílám fotky několika upravených nábojnic, zda to bude funkční, ukáže až střelba, rozměrově vše odpovídá normám CIP. Obrazky mi nejdou vložit, takže odkaz.
https://www.cip-bobp.org/homologation/u ... page34.pdf

https://roman300.rajce.idnes.cz/strely_ ... 050621.jpg
https://roman300.rajce.idnes.cz/strely_ ... 050614.jpg
Mé původní uživatelské jméno je roman300...
CZ 550 9,3x62; ZG47 8x57JS; CZ550 300WM; BAR II 270W;;12/70;12/76;45ACP;.38Spl
Uživatelský avatar
roman200
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 262
Registrován: čtv 19.11.2015, 12:49
Bydliště: Plzeňsko

Re: náboj 444 Marlin a 450 Marlin

Příspěvek od roman200 »

Konečně jsem měl to štěstí a dostal jsem se k lovu na naháňce, takže můžu podat nějaký report o lovu z .450Marlin.
Vyběhl na mě rozražený rudl s cca 20-25 kg selaty:
- první vyběhlo po pravé straně a to na cca 40m, na ránu nějak zvlášť nereagovalo a po přeběhnutí asi 50m širokého pole, vběhlo do krytu a hned na kraji zůstalo ležet zhaslé s ránou na zadní komoru. Výstřel byl na měkko s vytaženými střevy, dobře pobarvená stopa z výstřelu.
- druhé vyběhlo vlevo, asi na 50m, ránu jsem umístil dost dozadu, sele běželo v šikmém směru ode mne, střela škrtla kýtu s výstřelem na zadní komoře. Rána ho zastavila, jen se odtáhlo asi 1,5m do trnky, kde zhaslo.Barvy víc než dost z průstřelu.
- třetí na cca 60m, popohnané od kolegy jednotnou střelou (pak jsme zjistili i zasažené), jsem hodně uchvátal a málo předsadil, rána byla umístěna na koso vstřel na kýtě s velkým poškozením, výstřel na měkko. Sele musel kolega ještě dostřelit.
- čtvrté na cca 50m zřetelně zasažené od koledy, ale stále svižně běžící se po jeho zásahu natočilo a běželo pěkně na plocho, proto jsem zamýšlel ho střelit na hlavu. Předsadil jsem tedy o poznání víc, po ráně se sele převalilo a zůstalo na místě. Rána nebyla na hlavě, ale čistá komora 3cm za během - asi 30cm dál než jsem zamýšlel, byl na něj čas, ránu jsem odpálil dobře.
- páté sele jsem minul, když mi skočilo do muldy a já už střílel zcela mimo - přestřelil jsem ho.

S účinky střelby jsem byl spokojen, ze sebou už nikoli. Byl jsem roky zvyknutý na střelbu z 300WM a následně z 308W, u obou ráží jsem měl střelivo s V5 - 880-920m/s, takže jsem předsazoval stále stejně a neměl jsem problém. Pro zajímavost jsem si změřil rychlost originálního střeliva Hornady FTX 325gr., z mého Browningu BLR s hlavní 510mm, je to 650m/s (tabulkově 680m/s, ale z delší hlavně). Podle propočtu je rozdíl v předsazení na 50m cca 23-28cm, dle rychlosti pohybu zvěře. A to je na 20kg seleti, které běží na koso sakra poznat. Zbraň budí na akcích hodně pozornosti, ale stále se učím :D .
Sehnal už jsem i originál nábojnice Hornady v plné délce, na společné si musím na příští sezonu "uvařit" něco s rychlostí 700m/s. Příští týden jdu na poslední akci a pak přehodím optiku (Meostar R1 7x56RD) a začnu jí nosit na šoulačky i čekané, tak snad bude více zkušeností.
Mé původní uživatelské jméno je roman300...
CZ 550 9,3x62; ZG47 8x57JS; CZ550 300WM; BAR II 270W;;12/70;12/76;45ACP;.38Spl
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: náboj 444 Marlin a 450 Marlin

Příspěvek od dalas »

Romane, velice cenné poznatky. Osobně to znám z kulobroku, kdy je třeba pořád pamatovat na rozdíly v předsazení.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Uživatelský avatar
tonny
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 402
Registrován: úte 29.11.2011, 10:49
Bydliště: Břeclav

Re: náboj 444 Marlin a 450 Marlin

Příspěvek od tonny »

roman200 píše: čtv 16.1.2020, 9:59Konečně jsem měl to štěstí a dostal jsem se k lovu na naháňce, takže můžu podat nějaký report o lovu z .450Marlin.
Gratuluji k úlovkům a k super střelbě, přestože nejsi úplně spokojen. Předsazovat s knedlíkem po 300WM není jen tak.
Já letošní zimu jsem nikde nebyl a minulou jen prase 2x viděl a z bezpečnostních důvodů raději nestřílel. 45-70govt také budí pozornost, zatím jen jedno sele 30kg, origo Federal 300grs HP FN. Jsou to náboje konstruované na Bizony, účinek u tak malé zvěře je pak zklamání.

Nevím, jestli je zvýšení rychlosti dobrá cesta, aby to nebylo na úkor přesnosti a devastaci zvěřiny. Raději se s tím sžít.
Odpovědět