5,6x52R

Vše o loveckém kulovém střelivu. Vaše zkušenosti a názory.
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: 5,6x52R

Příspěvek od pufr »

Už asi deset let jsou volně dostupné C.I.P. normy, které jsou příslušnou ČSN a zákonnými normami zavedeny do výrobní praxe u nás a obdobně i v okolních státech. Odkazy jsou zde na mnoha místech fóra, tak jsem tak nějak předpokládal, že nahlédnout na tyto stránky je první, co případný človíček "špekulující" nad nějakým nábojem udělá :?
http://www.cip-bobp.org/homologation/up ... -page3.pdf

Každá ráže si nese historické dědictví svého vzniku - výborné staré německé náboje mají dlouhatý přechodový kužel, 45-70 Gov. má "směšně" nízký tlakový limit ... a 22Savage, potažmo 5,6x52R má zase celkem malý limit pro celkovou délku náboje (vztaženo k tomu, jak těžké a dlouhé používá střely) - bylo to dáno systémem závěru, pro který vznikla. Současně má velmi dlouhý krček a tak se stane, že u mnoha nábojů z krčku nevyčnívá válcová vodící část ale již "ogiválně" se zužující špička střely.

Pokud chci zjistit rozměry vodící části střely, musím ji vyjmout (vyklepnout, vytáhnout) z náboje - nábojnice. To je standardní postup platný pro veškeré střelivo. Jinak budu za trubku, neb řada střel je i dnes už od dna mírně kónických atd.

Samosebou mohli i ve Vlašimi udělat zmetek, často se to podaří, ale on ten rozměr 5,61 mm nemají ani střely převážné části jiných puškových nábojů s označením "5,6" nebo "22", je to rozměr celkem vzácný - což nejlépe zjistím nahlédnutím do příslušné normy nebo nějaké knihy o střelivu. Pak jsem schopen kvalifikovaně říct - ejhle našel jsem zvláštnost, zmetek ... :?
Pufr
petjan
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 488
Registrován: sob 31.12.2011, 14:08
Bydliště: štětí

Re: 5,6x52R

Příspěvek od petjan »

To Pufr: díky za vysvětlení, šel jsem do prodejny a tam změřil průměr střely a též 5,6 až 5,62, tak jednu delaboruju a uvidím.
ZP 16x70/16x70
Brno 500 8x57JRS/20x76
Sabatti SKL 98 10,3x60R /270 win
Redik
Nový návštěvník
Příspěvky: 41
Registrován: úte 29.11.2011, 20:27
Bydliště: Jižní Morava

Re: 5,6x52R

Příspěvek od Redik »

Takže moje zkušenost s nastřelováním KB Brno 500 5,6x52R/12 .
Se zbraní jsem dostal zadarmo krabičku SB nábojů této ráže. Nebyl jsem absolutně schopen zbraň nastřelit. Lítalo to v rozmezí tak půl metru. Byla i u puškaře který dával jiný puškohled. To stejné stále. Nakonec po mnoho pokusech co se zbraní může být zakoupena krabička RWS. A najednou vše střed. Člověku prostě hlava nebere co ten Vlašimskej šmejd dokáže. Nyní když mi ho opět bude někdo dávat zadarmo raději si rovnou koupím jiného výrobce. Opravdu to nestojí za ty nervy.
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: 5,6x52R

Příspěvek od pufr »

Ano, řada uživatelů zbraní 5,6x52R zazanamenala v poslední době nějakou "podařenou" sérii Vlašimských nábojů (taky jsem se dvě pokoušel nastřelit). Jak je to v současné době s novými náboji - čerstvě koupenými nevím :?
Pufr
Michal P
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 164
Registrován: pon 02.7.2007, 10:17
Bydliště: Morava

Re: 5,6x52R

Příspěvek od Michal P »

Před cca třemi měsíci jsem zakoupil pár krabiček našich sp a vydal se kulobrok nastřelit. Když jsem po pár ranách nebyl schopen se dostat se soustřelem pod deset centimetrů na padesát metrů, tak mě to ve mě začalo vařit. Vůbec jsem nechápal, co se děje. Druhý den jsem si od kamaráda dovezl dvě krabičky nábojů vyrobených v osmdesátých letech a vyrazil nastřelit znovu. Dal jsem tři rány a soustřel do 1 cm.
Zavolal jsem.do Vlašimi a řekl co se mi s jejich výrobkem přihodilo. Panr ba reklamačním oddělení byl velice ochotný a řekl, že mu mám náboje vrátit a že je vyzkouší. Po cca měsíci mi volal zpět, že moji reklamaci uznávají a posílají mi jiné a snad lepší.
Přiznám se, se že jsem doposud neměl ani moc chuť to jít vyzkoušet.
Nevim, co na danou situaci říct, snad jen to, že přístup pána z fabriky byl velice vstřícný, slušný a snažil se co bylo v jeho silách.
Odpovědět