5,6x52R

Vše o loveckém kulovém střelivu. Vaše zkušenosti a názory.
mauser
Nový návštěvník
Příspěvky: 9
Registrován: pon 23.10.2006, 11:44

5,6x52R

Příspěvek od mauser »

Já Vás zdravím pánové, chtěl jsem se zeptat, jaké zkušenosti máte s touto ráží na škodnou a na srnčí zvěř. Značení zvěře, jakou značku nábojů používáte ap.
w.e.n.aaa
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 230
Registrován: sob 02.12.2006, 10:54

Savage

Příspěvek od w.e.n.aaa »

Ja s touto ráží nemám žádné zkušenosti,ale děda s ní ulovil dost kusu srnčího...střílel do 120 metrů,srnčí zůstáva v ohni,malé poškození zvěřiny..náboje SB...když přišla liška do 200 metru tak bez problémů...ale ono to je hlavně o tom umět střílet :oops: ..jinak bych se chtěl zeptat na jakou vzdálenost to nastřelit?děda mi ho pujčil,a z tabulek jsem vycetl ze ONV je 170m...ale nevim jestli pro kulovnice nebo kulobroky...a kdyz pak budu strilet treba na 50 metru,kam to bude lítat?Nemáte náky zkusenosti???predem díky
mauser
Nový návštěvník
Příspěvky: 9
Registrován: pon 23.10.2006, 11:44

Příspěvek od mauser »

Pokud jsem se díval do různých tabulek, tak jsem zjistil, že toto střelivo vyrábí pouze SaB, Norma a RWS. všechny střeliva mají psáno tabulkově toté? a u všech je nástřelná vzdálenost cca 170 m. Jestli nastřeluje? kulovničku nebo kulobrok, to je jedno. Cenově je rozdíl ve střelivu asi následující SaB cca 21,-Kč, Norma cca 50,-Kč a RWS cca 55,-Kč za ránu. Já jsem se na tuto ráži zde ptal, ale jak vidí? podle ohlasů, tak jí zde asi nikdo nepoužívá. Já jsem si jí letos na jaře pořídil a nelituji toho. Jedná se o jednoduchou zlamovačku Zbrojovky Brno pod označením ZBK 110. Zatím jsem s ní slovil 3 ks srnčího a srnčí zůstalo vždy na nástřelu. Vzdálenost střelby cca 60-70m. používám střelivo Norma ne SaB, protože při nastřelován SaB nic moc a bylo to docela rozházené. Jestli nastřelí? zbraň na 170 m, tak se nemusíš nic bát střílet na krat?í vzdálenost, protože "střela letí v rovině" do této vzdálenosti. Omluvte mě za zjednodu?ený výklad. Pěkně je to vysvětleno na stránkách SaB, co je ONV. Co se týče rozbití zvěřiny, tak je absolutně minimální, vstřel se pomalu ani nenajde :) a výstřel cca do 2 cm. Podlitiny pouze u vstřelu a to ve velikosti 3-4 cm. Jinak vedle této ráže používám 308W, která je určitě více ne?etrnějsí :? . Co se týče této ráže na srnčí zvěř, můžu vřele doporučit.
w.e.n.aaa
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 230
Registrován: sob 02.12.2006, 10:54

Příspěvek od w.e.n.aaa »

To jsem rád že to létá rovně :lol: Máme kulobrok UB ,zkusíme klasiku SB...začínam, tak je ještě dost času to vyzkoušet všechno:)..170 metrů a bude to :D ..zaráží mě že ji moc kolegů nepoužívá,sly?im na ni chválu...ale je pravda,že když se někde objeví stéblo tak to je v pr...,myslim ,že se nepoužívá proto,že nemá dostatečnou energii na čuníky:)ale asi by stačila:)
precechtel
Zkušený diskutér
Příspěvky: 573
Registrován: čtv 07.12.2006, 20:11
Bydliště: olomouc

Příspěvek od precechtel »

ráže 5,6x52R - savá?ka - byla v minulosti velmi populární, je to stará americká ráže, používaná hlavně na škodnou a srnčí pro svou příznivou balistickou křivku, vzhledem k okraji nábojnice v kombinovaných zbraních. V minulosti s ní tři moji myslivečtí kamarádi úspěšně lovili i prasata do cca 70 kg, na?la by se i vysoká. Dnes utrpěla tím, že nesplňuje potřebné joule na odlov veškeré spárkaté zvěře. V minulosti jsem o této ráži uvažoval, zvlá?tě ve vztahu k ráži 7x65R, protože mají podobnou balistiku. Jinak bych rozhodně kupoval jiné střelivo než SB.
politice a politikům zmar
Josef Kuřitka
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1061
Registrován: stř 27.9.2006, 17:15
Bydliště: Brno

"sava?ka"

Příspěvek od Josef Kuřitka »

Tahle ráže se stala obecně "populární" tak někdy v 80-90letech minulého století a to z jediného důvodu. V té době bylo pro normálního smrtelníka skoro nemožné dostat nákupní povolení na kulovnici, a když se to povedlo, tak většinou byla alespoň na jižní Moravě k mání kombinovaná z Brna - zpravidla ZH, nebo musely být nějaké vazby na UB. Jednu dobu se nedala vůbec dostat kulovnice v medium rážích a tak se z nutnosti braly 5,6x52R a 5,6x50Mag. a další dvaadvacítky. Někteří dobří a skvělí střelci dosahovali s touto ráží excelentních výsledků při lovu lišek a srnčího( i na velké vzdálenosti-výhoda ZH, že má hlaveň nahoře, sava?ka navíc dělá daleko menší podlitiny oproti 223 a celoplá?? díky hmotnosti a menší rychlosti kožešinu nerozbíjel ) a tak se začlo bohužel střílet i na vysokou a prasata všech velikostí a to i na vzdálenosti okolo 150-200m i víc. většinou to dopadlo tak:buď kus zůstal le?et v ohni (případně blízko nástřelu) a sláva narůstala , nebo byla zvěř pravidelně "chybená" , bez značení a barvení odběhla, a pak někde později smrděl les.
Je to ráž pouze pro přesného, disciplinovaného střelce, který přesně ví, co si může dovolit, na co a kam umístit ránu. Myslivosti zdar.
vhool

Příspěvek od vhool »

Tak s timto plne souhlasim,jeste jako adept jsem byl jednou na cekane v krusnych horach s jednim clovekem a on savazku vychvaloval az to bylo podezrely.ve 23.00 prisel rudla asi 12 loncaku 30-50 kg na hromadu.onen lovec (jinak bych ho nenazval) stacil 3x !!! vystrelit (mel jednusku uz nevim jakou)cunici rvali a odbehly.nic se rano nenaslo.za tri dny se nasli dva kusy asi 500m daleko zhasle a treti strelil hospodar po mesici s ustrelenym ryjem.byt na me tak takovy clovek uz by s flintou do reviru nevlezl :evil:
Uživatelský avatar
lovec
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2024
Registrován: pon 25.9.2006, 16:07
Bydliště: SK

Příspěvek od lovec »

Ja mam jeden priklad nevhodneho pouzitia savazky.V zdruzeni kam chodim to ma jeden polovnik,co nie je na tom fin. moc slavne,a preto s tym striela takpovediac vsetko.(ono toho zase on moc nestreli).Minuly rok som videl streleneho jelena II.vek.triedy,v tele pekny,ale trofejne taky "zobracik".Dostal dve rany,prva takmer do lopatky,trosku dozadu-podliata lopatka aj rebra pod nou,nepresla krizom.Druha dostrelna na krk,opat dost znehodnoteny co sa tyka diviny.Pomahal som ho stahovat z koze-no nic moc,rozflakany bol az neprijemne.Strelivo S&B.Aj to sa moze stat...
vhool

Příspěvek od vhool »

...no alespon jste ho nasli a dostrelili.urcite behalo nebo beha hodne mrzaku zpusobenych temito "tradicnimi a oblinenými razemi".sam uz jsem jich pomerne dost ulovil co meli zhojene zraneni od kalibru 22
WetDog4
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 218
Registrován: ned 07.1.2007, 0:35

Příspěvek od WetDog4 »

Kamarád, který za mnou jezdil do "prasečího" revíru Sava?ku měl - a bylo to dost hrozné - našoulali jsme na cca na 60 m, Jarda vystřeli, rána byla taková jakoby zvonivá (proti mým "velkorážkám"), náraz střely nebyl sly?et žádný, divočák neznačil, barva na nástřelu žádná....:(

Ale znám člověka, který měl už v roce 1986 v honitbě poblí? Lednice se Sava?kou střeleno víc než 300 divočáků, včetně medailových kňourů (starým kulobrokem ze zkušební výroby v UB v 50-tých letech). Asi to se "Sava?kou" taky jde, ale dnes už k tomu není myslím důvod.
Martin
Uživatelský avatar
darbujan
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 125
Registrován: ned 23.3.2008, 9:38
Bydliště: PS

Příspěvek od darbujan »

je to výborná ráž na to na co je dle platného zákona Použitelná + lov škodné ,velice příjemná střelba - taková lahůdka
Uživatelský avatar
Lotr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2115
Registrován: úte 02.9.2008, 7:03
Bydliště: lounsko

Příspěvek od Lotr »

Můj brácha tuhle ráž používal ve zlamovací kulovničce ZBK 110 několik let. Na srnčí a škodnou Použitelná i se střelivem S&B, dokonce s ní ulovil i několik kusů černé - selat, dokonce jednou i lončáka okolo 50 kg. Budi? k jeho cti přičteno, že na černou střílel jen tzv. "posedovky", tj. dobře vypracovaná rána při čekané na posedu a bylo to v dobách, kdy se touhle ráží ještě mohlo. Na naháňce s tím myslím nikdy nebyl, to si zpovětšiny půjčoval mou osmičku. K zvěřině to bylo docela ?etrné, dosledy nejdále 100 m, s výrazným barvením, hlavně u srnčího. Nakonec flintu prodal a dnes loví s r. 308W.
Dnes řekl bych je tato ráž trošku na ústupu, vyhledávají ji vyznavači a znalci lovu škodné, hlavně lišek. Jako vyznavače lovu černé by mě upřímně řečeno mrzelo, když bych při lovu narazil v revíru na černou a věděl, že nesmím lovit. Moje volba je jasná, 8x57JS :lol:
ZG 47 8x57 JS, IŽ27-EM-1C Sporting 12/76, ZP 50 16/70, CZ 858 Tactical, Astra A-100 9 mm, CZUB 584, model 4, 12/7x65R, Remington model ll, r. 20/65, IŽ 18 r. 20/70
Nikon D-3100
kajka
Častý návštěvník
Příspěvky: 74
Registrován: ned 12.8.2007, 21:24

Příspěvek od kajka »

měl jsem ji roky v ZBK 110 a neměl jsem při lovu srnčí a střelivu S/B sebemenší problém.Moc to sice nebarvilo,ale většinou do 20-30 m od nástřelu.
všechny kusy byly za lopatku a podlitiny byly malé
Blaser BBF 97 6,5x57R/20-76,Swarovski 3-12x50
Obojetnice lancasterka Ferlach 6,5x70R/20-70,Swarovski Tirol 6x42
ZKK 600 .270 Win,Meopta 3-12x50
lancasterka Ferlach Ogris 16-65
karel klein
Nový návštěvník
Příspěvky: 20
Registrován: stř 14.10.2009, 19:45

Re: 5,6x52R

Příspěvek od karel klein »

Pánové at''si říká kdo chce co chce,savaška ZBK-110-5.6x52R je flinta na srnčí jako dělaná,mám s touto zbraní střeleno asi 40 kusu srncu a asi 70kusu holé 10 lišek vše na mistě po ráně až na jeden kus,střílím náboji S§B-4.6g SP poloplášt,optika meopta 6x42,dovolil jsem si střelit srnce na 200m a zustal na místě.tuto zbran na srnčí a škodnou mohu jen dopručit, kam namiříte tam to jde jednoduše paráda.
savazka
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 233
Registrován: čtv 20.11.2008, 17:20
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: 5,6x52R

Příspěvek od savazka »

Savažku mám v kulobroku 16x70/5,6x52R. Na škodnou ideální zbraň. Žádná velká rána, zpětný ráz menší, než když střelím brokem. Na srnčí se snad letos konečně zadaří, vloni jsem to bohužel jaksi nezvládl. Ale kolega ju má a co jsem viděl, u všech kusů jen naprosto minimální poškození zvěřiny. Jinak s tím barvením je to vážne horší. Lišák mi zůstal po šikmé komoře v ohni, na nástřelu dvě kapičky a vybarvil teprve když jsem ho dovezl do klubovny, štěstí, že ne v autě, taky důležitá zkušenost, nechtěl bych pak kufr pucovat...
Brno Effect 6,5x57R
UB 16x70 / 5,6x52R
Belgie 16/70
ZKM 456
Odpovědět