Remington 223

Vše o loveckém kulovém střelivu. Vaše zkušenosti a názory.
Odpovědět
Marcus.das
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 146
Registrován: pon 28.1.2013, 9:15
Bydliště: Okres Nový Jičín

Re: Remington 223

Příspěvek od Marcus.das »

Zkušenost zatím jen do papíru-zkoušel jsem přebíjet-udělal jsem 3 laborace, délka na dotek drážek- 0,2mm s rozdílnou navážkou Lovexu D073.4, krok byl 0,5 gr a nejvýkonější laborace končila těsně pod hranicí max. tlaků (detaily z hlavy nevím a zápisníček k dispozici nemám), ale vím, že v0 nejvýkonější navážky dle QL byla někde těsně pod 1000m/s (tuším 980m/s??)

Stříleno z CZ 527 Varmint, twist tedy 12'', roztyl oproti V-maxům o třídu horší- někde mezi 3-5cm/100m, ale dírky na 100m pořád kruhové. Od té doby jsem další laborace nezkoušel-nebyl moc čas. Jak to bude fungovat v praxi? Odhaduju, že asi slušně-Přední část střely je dost zaoblená a jádro dost měkké-asi i na subtilnější zvěři se pri těch max. rychlostech, co jsou s 223rem dosáhnout, bude rychle deformovat, přední část zfragmentuje, střela ztratí tak 30-40%hmotnosti, ale zadní část střely poletí dál a pokud cestou nepotká větší kost, asi bude i prostřelovat (mám teď na mysli srnčí), pokud by se to někumu povedlo to z 223rem urychlit na parametry odpovídající 1500J/100m, věřím, že na kratší vzdálenost to prostřelí i slabší sele, ale osobně bych to asi raději nezkoušel...
Marpie
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1193
Registrován: pon 16.10.2006, 7:33
Bydliště: severní Morava

Re: Remington 223

Příspěvek od Marpie »

Já nějaké přebité Nosler Partition 60 grs mám ale z mé CZ 527 FS to mám podobně jako Marcus.das tedy rozptyl o něco větší než bych čekal. Na lov ještě ucházející rozptyl, ale co mám přebité Hornady SP 55 grs a fabrické obyčejné polské MESKO FMJ 55grs (na tréning) tak oboje chodí mnohem lépe. Ulovil jsem s Noslerem loni jedno srnče ale jak jsem zjistil že ty Hornady chodí mnohem líp tak jsem to na ně přestřelil.
Marocchi 03 Field 12/76; ZP49 12/12; Brno mod. 4 22LR+Nikon Monarch 3 5-20x44SF; Brno mod. 1 22LR Hawke 4-12x40; ZKK600 MC 270W+ Pard 008Lrf, CZ550 Prestige 270W + Delta Optical Titanium HD 2,5-15x56; UB584 270W/12 Vortex Crossfire 1-4x24
sara
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 134
Registrován: sob 03.12.2011, 17:26

Re: Remington 223

Příspěvek od sara »

Zdravím. Máte někdo praktické zkušenosti s lovem zvěře 223 REM s celoplášťovou střelou ? Sara
Uživatelský avatar
harrycallahan
Častý návštěvník
Příspěvky: 70
Registrován: čtv 17.11.2011, 13:33

Re: Remington 223

Příspěvek od harrycallahan »

sara píše:Zdravím. Máte někdo praktické zkušenosti s lovem zvěře 223 REM s celoplášťovou střelou ? Sara
Ano, možná jsem to tady už někde psal, používám 223 k lovu od roku 1998, kdy ještě nebylo omezení dopadové energie na veškerou spárkatou a zpočátku jsem hledal zkušenosti, publikovaných nebylo moc a tak jsem také experimentoval s různými druhy střel. Stručný závěr: FMJ ano, ale tak do max 100m vzdáleností, dokud má střela ještě vysokou rychlost. Nad 150m možný problém a už bych to znovu nezkoušel (ani na srnčí, i když mám na tuto vzdálenost touto střelou i 60 kg prase). Vtip je v lehké střele (3,6g) a vysoké dopadové rychlosti, kdy brzy ztrácí stabilitu, rychle rotující střela se překlápí přes špičku, často přitom praská v lemu, kterým bývá zalisována v krčku nábojnice. Srnčí ano, funguje bez podlitin, trychtýřové průstřely s menším poškozením zvěřiny při komorových ranách, ale s možným dosledem (pokud to chcete zkoušet, je lepší mít s sebou psa u nohy, nebo na sněhu - obvykle dobře barví). Na černou ano, na komorové rány lepší, než obyčejný SP, který se rozprskne hned pod škárou a nemá pak sílu na oboustranný průstřel komory (i když z toho lončáka na 150m jsem obě střely při bourání zvěřiny našel), selata a menší kusy na blízko prostřelí skrz, funguje dobře. Lišky, toulavé kočky - ne, tady se mě celoplášť neosvědčil, buďto brutálně trhá, nebo liška naopak daleko odchází, na překlopení střely je málo prostoru a účinek nejistý, předání energie nespolehlivé.
Ještě dodám, že velmi dobře takto funguje 5,6x50R Mag (zkoušel jsem), možná ještě lépe, než 223, údajně fungje i 222 (někde bych našel článek v Myslivosti), ale nebude fungovat delší, těžší a pomalejší střela FMJ 5,6x52R ani 243 (to zkusil kamarád a "nikdy více!").
pole a lesy Vysočiny
sara
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 134
Registrován: sob 03.12.2011, 17:26

Re: Remington 223

Příspěvek od sara »

Dík za postřehy. Já sám jsem kdysi celopláštěm ulovil několik lišek v sedmičce . To bylo někdy kolem roku 1987. Očekávání se nenaplnilo. Kožešinu to poškodilo někdy víc než poloplášť. A někdy liška utekla i s dobrým zásahem dost daleko. Takže podobná zkušenost.
Jako věčného novátora :) mě napadlo, jak by se chovala malá rychlá celoplášťová střela. " Takže dneska bohužel nic" - jak říká klasik. Sara
Začátečník
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 377
Registrován: čtv 30.8.2012, 22:36

Re: Remington 223

Příspěvek od Začátečník »

Ten celoplášť v 7mm mě překvapuje. Tedy nešetrnost ne odcházení. Pokud jsi střílel na kůži něčím jiným než 5,6 mm, co je podle tvých zkušeností nejlepší střela v 7 nebo 8 mm?
sara
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 134
Registrován: sob 03.12.2011, 17:26

Re: Remington 223

Příspěvek od sara »

V 7x57R např. Sierra GK poloplášť s takřka najehlenou ,ostrou "dlouhou" olověnou špicí. Pokud nechytne vyloženě větší kost, propíchne jak "tužkou". Pravda, moc energie nepředá , a to ani např. u srnčího, /vzdálenější odskok od nástřelu/. Touto střelou lišku na blatt, na zadní komoru a ve většině případů minimální velikost výstřelového otvoru. Sara
Začátečník
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 377
Registrován: čtv 30.8.2012, 22:36

Re: Remington 223

Příspěvek od Začátečník »

Díky. Jestli tomu dobře rozumím, je to lepší než celoplášť. Zvláštní, ale když to píšeš, asi to máš vyzkoušené. Jak daleko po takové ráně bývá?
sara
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 134
Registrován: sob 03.12.2011, 17:26

Re: Remington 223

Příspěvek od sara »

Mluvím teď pouze o poloplášti s klasickou olověnou přední částí. Mám to vyzkoušené , dostal jsem se k tomu tak, že jsem kdysi vzal ořezávátko na tužky a najehlil olověnou špic u klasické SPCE11,2 g.
To jsem byl ještě student, takže to už je přes 30 let, bože jak ten čas letí.
Diametrálně jiný průběh deformace polopláště. "Síla na plochu´= tlak" působící deformaci střely v tkání závisí kromě jiného / samozřejmě ráže zbraně ,dopad. rychlost, mech. tuhost, konstrukce, .........atd. střely, vlastnosti tkáně cíle.... atd ./ na velikosti plochy olověné špičky střely . Když jsem chtěl rychlý rozklad střely, tak jsem naopak olověnou špičku střely ztupil. A fungovalo to ve shodě s teorií.
K 223 Rem :Koupil jsem 100 ks střel NP 3,9 g a bohužel podobný výsledek jako kolegové. Na 100 rozptyl nad 1 MOA / 12" Twist/. Takový rozptyl 223 vůbec nesluší. Zvlášť když se zadaří s vlastní laborací 55 gr Sierra na 190m 1/2 MOA / série čtyř ran/ s loveckou hlavní.
P.S. Na lišky bych stejně radši chodil s 223-kou. Sara
sara
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 134
Registrován: sob 03.12.2011, 17:26

Re: Remington 223

Příspěvek od sara »

Drobná oprava. Na 190 m byly nejvzdálenější středy vstřelů 13 mm. Takže rozptyl byl pod 1/4 MOA , v položce čtyř ran na 190 m. Ona ta lineární závislost je trošku vachrlatá, ale budiž. Abych zpřesnil zamíření, mířil jsem vrškem spodního trámce záměrné osnovy Zeisse 2,5-10 x 50 /bod záměrné osnovy je pro tyto účely moc hrubý/. Dneska mám na zbrani tu samou značku, ale 6-24 x 56 FL s Mil-dot osnovou, a to je jiná. Sara
sara
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 134
Registrován: sob 03.12.2011, 17:26

Re: Remington 223

Příspěvek od sara »

Před cca 6 roky jsem sehnal 100 ks střel Sierra polopláště 55gr,GameKing. Laborováno na V3 = 1010 m/s. S tímto nábojem ve 223 Rem jsem ulovil cca 40 ks srnčí zvěře převážně holé. Velká spokojenost hraničící takřka s nadšením. Loveno do 200m, převážná většina kusů ulovena ve vzdálenosti kolem 120 m. To už muselo být, aby kus po zásahu odešel víc jak 5 m. Pak mi střely došly ,
a tak jsem laboroval a lovil s V-max 55gr. Předloni jsem se zase dostal k Sierrám. Takže jsem nalistoval ve svém přebíjecím sešitu a vyladil na chlup stejné náboje. Po dvou sezonách konstatuji s nelibostí,že jako bych použil nějakou úplně jinou střelu.
S touto novou várkou střel uloveno zase cca 40 ks srnčího/ přesné záznamy si nevedu/. Takřka všechny kusy odskok od 30 do 50 m. Vynechávám samozřejmě nestandardní zásahy/ na krk apod./ ty nic o věci nevypovídají. Ta nová várka střel je prostě jiná. Nevím, snad jiné složení olověného jádra nebo jiné složení tombakového pláště, nebo jiná tloušťka pláště. Či co ještě může přicházet v úvahu?
U vína, jako skalní degustátor, jsem si, ač velmi nerad, na to zvyknul. Že dvakrát nevstoupíš do stejné řeky. Že, jak se jednou Tramínek ročník 2012 vypije, tak dlouho takovej nebude :( :( :( . Ale u střel," kruci písek ". Berte to jenom jako postesknutí. Tady prakticky nic nepomůže, prostě to tak je. sara
František Fořt
Věčnej rejpal ;-)
Příspěvky: 662
Registrován: pon 09.10.2006, 11:25

Re: Remington 223

Příspěvek od František Fořt »

Sám .223 nemám, ač po tom roky pokukuju. Nicmně od dvou vzájemně se neznajících týpků, co si sami přebíjejí, jsem slyšel velikou spokojenost na Nosler balistic tip.
Tomas 43
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 110
Registrován: čtv 04.10.2007, 8:38
Bydliště: Halenkovice, Zlínský kraj

Re: Remington 223

Příspěvek od Tomas 43 »

RE: Můj kamarád, myslivec žijící v Německu mě loni přivezl 100 ku nábojů se střelou Nosler Ballistic, přesnost je u nich vynikající, bohužel se ale obávám, že u srnčího to bude působit značné poškození zvěřiny, protože ty střely mají oranžovou
plastovou špičku, což je provedení varmint. Přemýšlím, že ty náboje prodám nebo daruji. On totiž Nosler vyrábí střely ballistic
typ ještě v provedení Hunting se zelenou plast. špičkou a ty bohužel zatím nejsou k mání.

Jinak ten problém, o popisuje kolega Sara mě připomíná moment, kdy RWS prohrál soud s Brenneke ohledně používání názvu
střel Brenneke TIG a Brenneke TUG,Chvíli nebyly tyto náboje k sehnání, pak se objevily náboje se střelami UNI classic a ID classic, ale černá už po ráně v ohni nezústávala. Domnívám se, že nejvíc se na tomto podepsalo složení olova a výrobní postup
Sauer 202 Clasic 8x57 JS, SAKO 75 9,3x62,
Remington 700 VLS 308 W, Remington 700 BDL
7 mm Rem. Mag, Remington 700 BDL 300 RUM, Mannlicher Luxus 6,5 x 55 SE, CZ 527 222.REM,
Marlin 1895 XLR 45-70 GOV, Krieghoff Hubertus 6,5x65 RRWS,Carl Gustaff 1917
Uživatelský avatar
lovec
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2024
Registrován: pon 25.9.2006, 16:07
Bydliště: SK

Re: Remington 223

Příspěvek od lovec »

Tomas 43 píše:RE: Můj kamarád, myslivec žijící v Německu mě loni přivezl 100 ku nábojů se střelou Nosler Ballistic, přesnost je u nich vynikající, bohužel se ale obávám, že u srnčího to bude působit značné poškození zvěřiny, protože ty střely mají oranžovou
plastovou špičku, což je provedení varmint. Přemýšlím, že ty náboje prodám nebo daruji. On totiž Nosler vyrábí střely ballistic
typ ještě v provedení Hunting se zelenou plast. špičkou a ty bohužel zatím nejsou k mání...
Ballistic Tip Hunting sa vyraba az od kal. 6mm, mas to tam aj s farebnou skalou podla kalibru:
http://www.nosler.com/ballistic-tip-bullet

Ballistic Tip Varmint:
http://www.nosler.com/ballistic-tip-varmint-bullet

S Ballistic Tip-om 60gr. (oranzovy hrot strely) som v kal. .223Rem co-to odpoloval. Pokial ide o srncie, tak nie je dovod na obavy. Bezne umiestneny zasah za lopatku znamenal v 99% ulovkov zlomenie v ohni bez nadmerneho poskodenia diviny crepinami strely. Ak strela zasiahla rebro, tak vystrelny otvor bol o nieco vacsi, ale zase nic take hrozne, ze by clovek cez to prestrcil zovretu past. Mal som to vtedy nalaborovane na Vo=940m/s. Z Varminta s 9" twistom to lietalo velmi slusne.

Obrázek
9,3x62mm, .338 Remington Ultra Magnum, .300 Winchester Magnum, 7mm-08 Remington, .270 Winchester, .260 Remington, 6,5x47mm Lapua, .44 Magnum, 9mm Luger, 16/70, .22 LR
Every Shot Counts
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Remington 223

Příspěvek od pufr »

Využiji posledního Lovcova odkazu na kalkulátorek stability střely na webu Berger Bullets k poznámce na zde často diskutované téma: "Který náboj v ráži 223 Remington splňuje zákonný limit pro lov velké spárkaté zvěře 1500 J/100 m."

Bryan Litz doplnil do tohohle kalkulátorku totiž krom jakéhosi bezrozměrného "Millerova" čísla posuzujícího kvalitu gyroskopické stabilizace i odhad skutečných aerodynamických vlastností kvazistabilně či nestabilně letící střely - odhad skutečného balistického koeficientu při vystřelení daného typu střely z hlavně s daným stoupáním šroubovice drážkovaného vývrtu.

Pokud do kalkulátorku
http://www.bergerbullets.com/twist-rate-calculator/
doplníme data 77greinové HPBT střely použité v náboji S&B Match (náboj č. V341092) s úsťovou rychlostí dle výrobce 861 m/s, pak odhad reálného balistického koeficientu G1 je na úrovni BC=0,286
77_gr_HPBT_and_BC_G1.JPG
77_gr_HPBT_and_BC_G1.JPG (64.7 KiB) Zobrazeno 9580 x
Když zadáte takhle opravený koeficient k výpočtu dráhy střely do libovolného kalkulátorku vnější balistiky, vyjde vám kinetická energie střely ve vzdálenosti 100 m před ústím hlavně zhruba na úrovni 1420 J - tedy nesplní zákonný limit pro lov velké spárkaté zvěře (obdobný výsledek dostanete i při použití BC G7).
Je to tedy další pramen, který zpochybňuje možnost použití zbraní této ráže k lovu velké zvěře při splnění podmínek dnes platného zákona o myslivosti, pokud nejsou opatřeny vývrtem hlavně se stoupáním 7 nebo 8" :?
Pufr
Odpovědět